Ceny benzínu a nafty na Slovensku sa konečne stabilizovali
Ceny pohonných hmôt na Slovensku na začiatku februára začali stagnovať. Vzhľadom na intenzívny rast cien na prelome rokov je to pre vodičov dobrá správa, hoci mnohí predpokladali, že minulotýždňový pokles by mohol pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Na ďalšie znižovanie cien si však budeme musieť počkať.

Foto: Freepik
Po prechodnom zlacnení prišla stagnácia
Spotrebiteľské ceny najčastejšie používaných pohonných látok počas 6. týždňa tohto roka začali stagnovať. Stalo sa tak po prechodnom zlacnení pohonných látok, ktoré však trvalo len niekoľko dní.
Podľa dát Štatistického úradu SR predstavovala aktuálna cena benzínu s oktánovým číslom 95 v uplynulom týždni v priemere 1,587 eura za liter, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 0,2 centa menej. Cena tohto najpoužívanejšieho benzínu na Slovensku sa aj vďaka tomu drží pod psychologickou hranicou 1,60 eura.
Naopak, drahší z benzínov s oktánovým číslom 98 počas piateho týždňa v roku 2025 mierne zdražel o 0,3 centa, a predával sa za 1,792 eura za liter. A motorová nafta sa aj v minulom týždni predávala za nezmenenú cenu, presnejšie za priemerných 1,549 eura za liter.
Z medziročného porovnania cien pohonných látok vyplýva, že aktuálne ceny pohonných hmôt na Slovensku sú v súčasnosti veľmi podobné cenám, ktoré sme tu mali v rovnakom období minulého aj predminulého roku, a zároveň sú vyššie ako v roku 2020 až 2022.
Aké sú trendy na svetových trhoch
„Najvýraznejší vplyv na vývoj cien v uplynulom týždni mal telefonát Donalda Trumpa s Vladimírom Putinom a Volodymyrom Zelenským o vojne na Ukrajine a možných mierových dohodách. Tento vývoj viedol k zníženiu rizikových prirážok na rope, čo spôsobilo približne 2-percentný pokles cien,“ vysvetľuje analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.
Negatívnu náladu na trhu podľa neho podporili aj americké údaje o inflácii, ktoré naznačili výraznejší rast jadrovej inflácie. FED na rozdiel od ECB zatiaľ drží vyššie kľúčové úrokové sadzby, čo by zase v nasledujúcich mesiacoch mohlo tlmiť spotrebu.
„Napriek týmto faktorom sa ceny ropy držia na úrovniach z predchádzajúceho týždňa. Dôvodom bol nárast cien na začiatku týždňa spôsobený obavami z možných sankcií na iránsku ropu a potenciálnym zákazom vývozu ruského benzínu,“ dodáva odborník.
Prečo máme vysoké ceny pohonných hmôt?
Je to preto, lebo sú mimoriadne dôležité pre štátny rozpočet. Spotrebná daň momentálne predstavuje pre 95-oktánový benzín 0,514 eura na liter a pre motorovú naftu 0,368 eura na liter. „Príjem zo spotrebnej dane z minerálnych olejov pritom predstavuje významnú položku – približne 1,3 miliardy eur ročne, čo sú zhruba 3 % celkových príjmov štátu,“ pokračuje analytik.
K tomu je však potrebné pripočítať aj daň z pridanej hodnoty, čo znamená, že celková daňová spotrebná záťaž pri 23-percentnej sadzbe DPH dosahuje 0,632 eura na liter pre benzín a 0,453 eura na liter pre naftu. Časť vybranej DPH pritom putuje aj do rozpočtu Európskej únie.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO




