Cena ropy bude naďalej rásť a spolu s ňou zdražie aj benzín a nafta
Cena ropy sa naďalej drží na vysokej úrovni. Predpokladá sa, že v nasledujúcom roku by mohla prekonať aj psychologickú hodnotu 100 dolárov za barel. Ak by sa to aj nestalo, problémy s jej nedostatkom, respektíve s cenovo nepriaznivým vývojom na trhu s ropou budú pretrvávať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Foto: Shutterstock
USA chce intervenovať proti vysokým cenám ropy
„Po nedávnom rozhodnutí OPEC+ udržať súčasné tempo pozvoľného navyšovania mesačnej produkcie ropy, vláda USA pridala na svojej kritike a obviňuje kartel zo zodpovednosti za vysoké ceny. Vysoké domáce ceny benzínu, ktoré v niektorých amerických štátoch dosahujú dokonca rekordné úrovne, nútia USA rozmýšľať až o priamom zásahu proti vysokým cenám,“ konštatuje komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.
Podľa jeho slov môže ísť o uvoľnenie strategických rezerv alebo aj o zákaz vývozu ropy a ropných produktov z USA. To aj napriek tomu, že Americký Úrad pre energetické informácie (EIA) vo svojom krátkodobom energetickom výhľade zachoval svoju predpoveď prebytkového trhu pre úvod budúceho roka.
Dopyt po rope je stále vysoký
S tým však nesúhlasí Russell Hardy, šéf spoločnosti Vitol Group, najväčšieho nezávislého obchodníka s ropou na svete. Na online konferencii Reuters Commodity Trading Conference povedal, že globálny dopyt po rope je späť na úrovni z roku 2019 a v prvom štvrťroku 2022 ju dokonca prekročí.
Zároveň nevylúčil, že cena ropy Brent dosiahne v roku 2022 až 100 dolárov za barel. Očakáva totiž, že napätie na trhu s ropou bude pokračovať aj v nasledujúcich 12 mesiacov s poklesom voľnej kapacity OPEC na úroveň 2 až 3 milióny barelov denne.
Záleží na rozhodnutí amerického prezidenta
Trh s ropou bude podľa analytika aj naďalej čeliť nedostatočným investíciám do infraštruktúry. O to viac, že najväčšie ropné spoločnosti sveta budú strácať chuť investovať do veľkých projektov, najmä z dôvodu nepredvídateľného dopytu a tiež záväzkov vyplývajúcim zo zelenej transformácie (ESG).
„To, či sa z krátkodobého hľadiska bude cena ropy pohybovať v rozpätí 80 až 85 dolárov za barel alebo nižšie pri úrovni okolo 75,50 dolára bude závisieť najmä od toho, či Bidenova administratíva presadí opatrenia s cieľom stlačiť ceny dole. Uvoľnenie 50 miliónov barelov zo štátnych rezerv by síce mohlo ceny stlačiť dočasne dole, ale podľa nás to nebude mať dlhodobý efekt,“ dodáva analytik.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet