Hľadaj

Cena potravín na Slovensku je ôsma najvyššia v EÚ, aj tak nimi plytváme

Eva Sadovská Ekonomika Poslať

Vo vyspelejších ekonomikách sa venuje pozornosť predovšetkým zdravej výžive, eliminácii neprimeraného prejedania sa či predchádzaniu plytvania jedlom. V chudobnejších krajinách sa zase rieši ich nedostatok. V aktuálnej analýze sme sa venovali tomu, koľko Slováci míňajú na potraviny, ako sa vyvíjajú ich ceny, ako nimi plytváme a ako sa nám darí triediť bioodpad pochádzajúci z kuchyne.

Cena potravín

Foto: Freepik

Pätina rodinného rozpočtu ide na potraviny

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat minie bežná slovenská domácnosť mesačne na nákup potravín takmer 20 % výdavkov. Slovensko za európskym priemerom zaostáva, pretože priemerné náklady na potraviny a nealkoholické nápoje európskych domácností tvoria približne 14 % z celkových nákladov.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov sú na Slovensku (spolu s Francúzskom) ôsme najvyššie Európskej únii. V roku 2022 boli ceny potravín historicky prvýkrát nad priemerom EÚ, a to o 1,9 %, v roku 2023 dokonca až o 6,7 %. U susedov z V4 nakúpime potraviny v priemere lacnejšie, a to o 5 % v Maďarsku, o 7 % v Česku a o 27 % v Poľsku.

101388

Predchádzajúce dva roky 2022 a 2023 boli na Slovensku v znamení rekordne vysokých dvojciferných úrovní inflácie potravín (18,6 % a 17,3 %). V roku 2024 už nastal podstatne pomalší rast cien potravín, ktorý sa počas prvých ôsmich mesiacov nachádzal v rozpätí od 0,1 % do 4,9 %, a dosiahol priemernú úroveň 1,8 %.

Niekto nemá na obed, iný plytvá potravinami

Na Slovensku má prístup k potravinám drvivá väčšina Slovákov, no poriadny obed každý druhý deň nie je samozrejmosťou pre takmer 18 % slovenských domácností. Tento problém sa najviac týka starších ľudí žijúcich osamotene, domácností jedného dospelého s maloletými deťmi, ale aj domácností dvoch dospelých s viac ako tromi deťmi. Aj v tomto prípade za priemerom EÚ zaostávame, pretože podľa údajov Eurostatu si v Únii mäsový obed alebo jeho vegetariánsku alternatívu nemôže dovoliť 9,5 % domácností.

V roku 2021 pripadalo na jedného obyvateľa Slovenska 99 kilogramov potravinového odpadu. Domácnosti z neho vyprodukovali až 67 %, teda 66 kilogramov na jedného obyvateľa. Zvyšných 33 %, teda 33 kilogramov na hlavu, tvoril potravinový odpad z prvovýroby (4 %), z potravinárskeho priemyslu (23 %), z maloobchodu a distribúcie (3 %) a zo stravovacích zariadení (2 %).

94104

Práve tento druh odpadu je významným znečisťovateľom a tvorcom skleníkových plynov, a to v prípade, keď sa nevytriedi a skončí na skládkach. Plytvanie potravinami predstavuje nielen ekologický, ale aj ekonomický problém. Priemerný Slovák alebo Slovenka vyhodí ročne zvyšky jedál či potraviny po dátume spotreby v hodnote 100 až 150 eur.

Päť faktov o potravinách na Slovensku

  • Na potraviny míňame takmer 20 % zo svojich rodinných rozpočtov.
  • Potraviny v obchodoch sú ôsme najdrahšie v rámci EÚ a zároveň najdrahšie vo V4.
  • Počas prvých ôsmich mesiacov 2024 boli potraviny medziročne drahšie v priemere o 1,8 %.
  • Poriadny obed každý druhý deň nie je samozrejmosťou pre 18 % slovenských domácností.
  • Ročne pripadá na obyvateľa až 99 kilogramov potravinového odpadu, z toho 66 kilogramov sa vyprodukuje v domácnostiach.

Kuchynský bioodpad triedime už viac ako tri roky

Samosprávy na Slovensku majú od 1. júla 2021 povinnosť realizovať triedený zber kuchynského bioodpadu (KBO) pre svojich občanov. Cieľom tohto opatrenia je minimalizovať, ideálne odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. Dôvod je prioritne environmentálny – ak takýto odpad skončí na skládkach, stáva sa významným znečisťovateľom a tvorcom skleníkových plynov.

87092

Výnimku a odklad do 31. decembra 2022 mali iba Bratislava, Košice a Prešov, ktoré zo zmesového komunálneho odpadu vyrábajú teplo a elektrinu v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). Povinnosť zaviesť triedený zber KBO sa dodnes netýka tých samospráv alebo ich častí, ktorých domácnosti bioodpad z kuchyne na 100 % kompostujú.

Slovenské domácnosti zatiaľ netriedia naplno

V súvislosti s triedením a spracovaním bioodpadu z kuchyne odborníci asi najčastejšie skloňujú pojmy – potenciál, kvalita a vzdialenosť. „Slovenské domácnosti sa síce triedeniu kuchynského bioodpadu nebránia, ale zatiaľ netriedia naplno. Časť bioodpadu z kuchyne tak končí aj naďalej v čiernych nádobách určených pre zmesový komunálny odpad,“ hovorí generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) a jeden z autorov Bielej knihy odpadového hospodárstva v SR Ján Chovanec.

Vytriedený KBO však podľa neho často obsahuje zvyšky mikroplastov, napríklad z obalov. Aj preto draho vyzbieraný kuchynský bioodpad nekončí vždy v bioplynovej stanici či v kompostárni, ale na skládkach alebo načierno na poliach. Niektoré lokality majú zase problémy s nedostatkom zariadení na spracovanie a ich bioodpad je často prepravovaný neprimerane ďaleko, aj stovky kilometrov, čo nie je ekonomicky a ani environmentálne správne riešenie.

Čo prezrádza analýza Zväzu odpadového priemyslu

Podľa predbežnej analýzy Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) na vzorke približne 650 slovenských samospráv, ktorú plánuje zverejniť v najbližšom období, bolo v roku 2023 v daným obciach a mestách vyprodukovaných približne 29,1-tisíc ton KBO. Rozpätie produkcie bioodpadu z kuchyne je v jednotlivých samosprávach veľmi široké, od 0,009 až po 133 kilogramov na osobu.

Extrémne nízku produkciu takéhoto odpadu pod jeden kilogram na hlavu vykázalo celkovo 118 obcí. Produkcia KBO tak zostáva podľa predbežných výsledkov analýzy ZOP stále veľmi nízka. Priemerná produkcia na jedného obyvateľa u sledovaných obcí je za rok 2023 len na úrovni 11,8 kilogramu KBO na osobu.

Najčastejšie chyby pri triedení kuchynského odpadu:

  • Ignorovanie triedenia zo strany ľudí. Dôvodom môže byť nevedomosť, neochota alebo diskomfort.
  • Odpad z kuchyne vkladáme do nekompostovateľných vreciek, alebo vyhadzujeme rovno s obalmi.
  • Bioodpad z kuchyne nevytriedime dôkladne, do špecializovaných nádob ho vkladáme znehodnotený o plasty, sklo či kovy.

Odborníci upozorňujú na príliš prísnu reguláciu

Podľa odborníkov zo ZOP je súčasné nastavenie zberu bioodpadu z domácností až príliš regulované a nastavené príliš všeobecne pre všetky samosprávy bez ohľadu na ich individuálne potreby a špecifiká. Ide predovšetkým o frekvenciu vývozu, ktorá sa odvíja od obdobia roka a typu používanej nádoby. To však odborníci považujú za zbytočnú prekážku, ktorá môže brániť efektívnejšiemu triedenému zberu KBO. Celý systém je potrebné deregulovať a prispôsobovať regionálnym podmienkam.

62307

„Snaha o určité zvýhodnenie jedného systému zberu a spracovania kuchynského odpadu v podobe používania nádob s otvormi sa neosvedčila. Rovnako ani fixná frekvencia nastavená podľa druhu nádoby nedáva v mnohých prípadoch ekonomický a ani ekologický zmysel. Kompostovateľné vrecká, ktoré sa musia rozložiť v dostatočnom čase v kombinácii s dierkovanými nádobami, možno dávajú zmysel pre kompostárne, no pre bioplynové stanice sú, naopak, výraznou technologickou komplikáciou,“ spresňuje Ján Chovanec.

Náklady spojené so zberom a spracovaním kuchynského odpadu patria k najdrahším položkám v odpadovom hospodárstve miest a obcí. „Rozhodovanie o najlepšom systéme zberu kuchynského odpadu by preto malo zostať výhradne na samosprávach, zberových spoločnostiach a koncových zariadeniach na spracovanie odpadu,“ dodáva odborník.

Svetový deň potravy – 16. október

Vyhlásený bol v roku 1979 na konferencii Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo FAO – Food and Agriculture Organisation of the United. Uznávaný je vo viac ako 150 krajinách po celom svete. Kým v bohatších krajinách sa počas tohto dňa rieši téma nových technológií pri produkcii potravinových surovín, v chudobnejších sa rieši, naopak, základný problém, ktorým je nedostatok potravín a hladovanie. Tak či tak, extrémy v podobe prejedania sa či hladovania zdraviu neprospievajú a vplyvy na životy ľudí sú alarmujúce.

logo
Prečítajte si tiež:
22.1.2025 Redakcia FinReport

Ako sa po novom zvýšia exekučné zrážky z dôchodkov

Dôchodcovia dostávajú s príchodom roku 2025 vyššie dôchodky ako vlani. Viac ako 40-tisíc z nich však má na krku exekúciu, ktorá sa spája ...

22.1.2025 Mário Špilberger

Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých

Nevidiaci, nepočujúci, imobilní a inak znevýhodnení občania môžu štát požiadať o peňažné príspevky pre ZŤP. Ministerstvo práce a ...

22.1.2025 Robert Juriš

Priemerná cena nových bytov v Bratislave prevyšuje 5-tisíc eur/m2

V roku 2024 sa v Bratislave predalo viac než dvojnásobne viac bytov v novostavbách ako v roku 2023. Najväčší záujem o kúpu nehnuteľností ...

22.1.2025 Redakcia FinReport

Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025

Finančná správa SR rozposlala viac ako 200-tisíc predvyplnených daňových priznaní k dani z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie 2024. ...

21.1.2025 Redakcia FinReport

Kryptomeny manželov Trumpovcov majú miliardové hodnoty

Inaugurácia druhýkrát zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa priniesla niekoľko zaujímavých noviniek aj vo svete kryptomien. Bitcoin ...

21.1.2025 Redakcia FinReport

NKÚ tvrdí, že štát spravuje zaistený majetok neefektívne

Úrad pre správu zaisteného majetku nevie, akú hodnotu má štátom zaistený majetok a koľko presne stojí jeho správa. Navyše hodnota ...

21.1.2025 Roland Régely

Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu

Počet otcov, ktorí na Slovensku využívajú inštitút materskej dovolenky, rastie. Zjednodušili sa podmienky a pribudli novinky, ktoré túto ...

21.1.2025 Martin Jamnický

Toto sú najzásadnejšie kybernetické hrozby v roku 2025

Kybernetické útoky predstavujú aj v tomto roku najväčšie riziko pre podnikateľov. Konštatuje to Allianz Risk Barometer 2025. My sme sa ...

18.1.2025 Redakcia FinReport

Aký bude pracovný trh na Slovensku v roku 2025?

Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na sklonku uplynulého roku historicky najnižšie čísla od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. ...

17.1.2025 Redakcia FinReport

Ceny benzínu a nafty sa po prudkom náraste zvyšujú už miernejšie

Ceny pohonných hmôt sú opäť o niečo vyššie ako pred týždňom, keď ich nahor vyhnalo zvýšenie DPH o tri percentuálne body. Tentoraz ...

15.1.2025 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesá, v minulom roku dosiahla 2,8 %

Predvianočné nákupy zrazili infláciu na Slovensku opäť raz pod úroveň 3 %. V porovnaní s novembrom 2024 to znamená pokles o 0,4 ...

11.1.2025 Redakcia FinReport

Svetový dlh stúpol na rekordných 323 biliónov dolárov

Celosvetový globálny dlh dosiahol rekordných 323 biliónov dolárov. K nárastu o viac než 12 biliónov oproti predchádzajúcemu štvrťroku ...

10.1.2025 Redakcia FinReport

Ceny benzínu aj motorovej nafty na začiatku roka prudko stúpli

Ceny pohonných hmôt sa na začiatku roka zvýšili. Lacnejší z benzínov aj motorová nafta zdraželi o takmer štyri centy na liter a benzín ...

10.1.2025 Eva Sadovská

Výpredaje sa začali. Ako ich zvládnuť s rozumom?

Január je mesiacom výpredajov. Po vianočných sviatkoch väčšina značiek ponúka tovar s výraznejšími zľavami. Ide najmä o obchody s ...

9.1.2025 Robert Juriš

Ceny bytov sa dostali na rekordnú úroveň z roku 2022

V januári 2024 to vyzeralo na pokojný rok so stagnujúcimi cenami nehnuteľností. Napokon bolo všetko inak a byty v krajských mestách zdraželi ...

8.1.2025 Redakcia FinReport

Kto musí doručiť Sociálnej poisťovni potvrdenie o žití?

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, majú ...

8.1.2025 Robert Juriš

Zaujímavosti z Číny: V krajine našli ložisko zlata v hodnote 75 miliárd eur

Čína na sklonku uplynulého roka oznámila, že na jej území sa nachádza nové najväčšie dosiaľ nevyťažené nálezisko zlata na svete. ...

8.1.2025 Redakcia FinReport

Zákon o práci namiesto dávok ide do pripomienkového konania

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predstavilo, ako by mohla vyzerať novela zákona upravujúca krátenie sociálnych dávok pre ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay