Cena benzínu klesla pod hranicu 1,50 eura, nafta mierne zdražela
Vodiči jazdiaci na automobiloch s benzínovými motormi majú o dôvod viac na lepšiu náladu. Obľúbený benzín 95 totiž počas uplynulého týždňa zlacnel, a jeho cena sa opäť dostala pod psychologickú hranicu 1,50 eura za liter. Vodiči, ktorých automobily jazdia na naftu, si však o niečo priplatili.
Foto: Shutterstock
Pokles cien, ktorý ani nezbadáte
Spotrebiteľské ceny najčastejšie používaných pohonných látok sa počas 44. týždňa zmenili. Ceny oboch druhov benzínov poklesli, a cena motorovej nafty stúpla.
Podľa dát Štatistického úradu SR sa benzín s oktánovým číslom 95 v uplynulom týždni predával v priemere za 1,499 eura za liter, čo je o 1,7 centa menej ako pred týždňom. O 1,2 centa zlacnel aj prémiový benzín, ktorý sa minulý týždeň predával za 1,708 eura za liter.
Naopak, cena motorovej nafty počas uplynulého týždňa mierne stúpla, keď zdražela o 0,4 centa na priemerných 1,424 eura za liter. Celkovo platí, že súčasné ceny benzínu aj nafty sú o 8 až 14 % nižšie ako tie, ktoré vodiči platili presne pred rokom.
Z medziročného porovnania cien pohonných látok vyplýva, že súčasné ceny sú stále nižšie, ako boli v rovnakom období minulého roku. Cena benzínu natural 98 je nižšia o 7,8 %, benzín natural 95 stojí o 9 % menej a za motorovú naftu platíme až o rovných 13,7 % menej. LNG plyn používaný na pohon motorových vozidiel však stojí až o 10,1 % viac ako pred rokom, CNG je oproti rovnakému obdobiu minulého roka lacnejší o 8,6 % a LPG je drahší o 4 %.
Pozrime sa na porovnanie cien pohonných látok s rovnakým obdobím v minulých rokoch. Stále platí, že v súčasnosti tankujeme výrazne drahšie ako v poslednom roku pred vypuknutím pandémie koronavírusu (2019), ako aj v prvých dvoch rokoch koronakrízy (2020 a 2021). Aktuálne však za pohonné látky platíme menej ako v „najkrízovejšom“ roku 2022 a tiež menej ako v rovnakom období minulého roku.
Ako sa do cien premietne voľba prezidenta v USA
Otázka znie, ako sa do cien pohonných hmôt premietne zvolenie Donalda Trumpa za nového amerického prezidenta. „Jeho volebné víťazstvo malo len krátkodobý vplyv na ceny – skôr negatívny, kvôli silnejúcemu doláru. Dlhodobé efekty však ešte len môžu prísť,“ konštatuje analytik XTB Marek Nemky.
Podľa neho je Donald Trump podporovateľom tradičných foriem energií, ako sú napríklad ropa či zemný plyn. Dlhodobý efekt môže priniesť aj zavedenie nových taríf, čo by mohlo prispieť k lacnejším cenám ropy. „Môže však zasiahnuť aj do aktuálnych vojenských konfliktov, čo by mohlo znamenať zvýšenie geopolitickej prirážky, a teda aj vyššie ceny,“ dodáva analytik.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce
- 3.Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom
- 4.Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov
- 5.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)