Cena benzínu je vysoká, no jeho zdražovaniu ešte neodzvonilo
Najčastejšie využívaný benzín s oktánovým číslom 95 je v súčasnosti drahší ako vlani približne o 25 % a benzín 98 o 22 %. Cena nafty medziročne stúpla ešte o viac, takmer o tretinu, presnejšie o 32 %. Zdražovanie pohonných látok sa však ešte neskončilo, bude pokračovať v nasledujúcich týždňoch a možno aj mesiacoch.

Foto: Shutterstock
Platíme veľa a budeme ešte viac
Vzhľadom na blížiacu sa zimu, a predovšetkým na základe vývoja situácie na svetových trhoch s ropou, analytici očakávajú, že zdražovaniu pohonných látok ešte neodzvonilo.
Ceny benzínu a nafty rastú od začiatku tohto roka. Prudšie sa začali dvíhať počas leta, keď zvyčajne bývajú najnižšie. Koncom augusta zamierili strmo nahor a tento rastúci trend trvá dodnes. Aktuálne sa cena ropy drží na 85 dolároch za barel. Hlavnou príčinou je zrejme rozhodnutie krajín OPEC+, že na sklonku tohto roku, napriek silnému dopytu, budú len pozvoľna zvyšovať svoju ťažbu.
Podľa slov komoditného analytika Saxo Bank Oleho Hansena by cena ropy do konca tohto roka mohla vystúpiť aj nad súčasných 85 dolárov za barel.Už v súčasnosti je poriadne drahá, no stále zaostáva za historickým maximom z roku 2008, keď sa jeden barel "čierneho zlata" predával za viac ako 103 dolárov.
Na Slovensku sme na tohtoročnom maxime
Aktuálne podľa dát Štatistického úradu SR zo 42. týždňa tohto roku stojí na Slovensku liter natural 95-oktánového benzínu 1,498 eura, liter natural 98-oktánového benzínu 1,695 eura a liter motorovej nafty 1,373 eura. Všetky tri údaje predstavujú tohtoročné cenové maximum, pričom nárast cien všetkých troch druhov palív presahuje dva centy.
Cenové výkyvy sú plus-mínus 20 %
V súvislosti s aktuálnymi vysokými cenami určite zaujímavo vyznie aj porovnanie ceny palív a mazív počas posledných dvoch desaťročí. Podľa informácie Európskeho štatistického úradu Eurostat boli tieto ceny mimoriadne nestále, pričom ročná miera inflácie sa pohybovala od –20 % do +20 %.
Táto volatilita sa potvrdila aj počas posledných necelých dvoch rokov. Ročná miera zmeny sa vyšplhala z minima –20 % v máji 2020 až na +23 % v septembri 2021. Najbližší podobný výkyv v cenách sa podarilo zaznamenať pred desiatimi rokmi, pričom ročná miera zmeny sa vyšplhala z minima –19 % v júli 2009 na vrchol +20 % v marci 2010.
Všetci zdražovali dvojciferne, Malta vôbec
Najvyššiu mieru zmeny spomedzi krajín Európskej únie podľa Eurostatu zaznamenalo Luxembursko (+31 %). Tesne za ním nasledovali Rumunsko (+29 %) a Slovinsko (+29 %). Na druhej strane najnižšiu ročnú mieru inflácie zaznamenali Írsko (+15 %), Taliansko, Fínsko a Grécko (všetky krajiny +18 %).
Odlišná situácia nastala na Malte. Od zníženia cien pohonných hmôt, ku ktorému došlo v júli 2020, tu neboli zaznamenané žiadne cenové pohyby. Cenu palív v tejto krajine totiž reguluje vláda, a preto tu nenastávajú žiadne cenové posuny, pokiaľ o nich sama nerozhodne.
Z prehľadu priemernej ceny benzínu v osobnej doprave v rámci krajín Európskej únie vyplýva, že najviac za pohonné látky sa platí v Luxembursku, Rumunsku, Slovinsku, Poľsku, Bulharsku, Nemecku a na Slovensku. Naopak, pod priemerom EÚ sa nachádza napríklad Česko a najlacnejší benzín tankujú vodiči v Írsku, na Islande a v Nórsku.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 2.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 3.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 4.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 5.INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS