Budúcoročné zdraženie energií sa na rodinných rozpočtoch prejaví v desiatkach až stovkách eur
V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, že ceny energií sa na Slovensku v budúcom roku prudko zvýšia. Dôvodom sú najmä aktuálne vysoké ceny elektriny a plynu na svetových burzách. Menej sa už hovorí o tom, že v tomto roku sú energie lacnejšie ako v rokoch predchádzajúcich. Aj preto sa budúcoročné zdraženie na rodinných rozpočtoch slovenských domácností prejaví viac ako citeľne.

Foto: Shutterstock
Za energie platíme desatinu z rodinných rozpočtov
Náklady na bývanie a energie tvoria z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností približne štvrtinu. Elektrina, plyn a teplo dovedna viac ako 9 %. „Konkrétne výdavky na elektrinu ukrajujú z rodinných rozpočtov Slovákov 3,7 %, výdavky na plyn 3,0 % a na teplo odchádza ďalších 2,5 %. Na rastúce ceny alebo výdavky v tejto oblasti sú tak Slováci a Slovenky logicky citliví. Pandémia túto našu črtu ešte viac zvýraznila, keďže počas lockdownov sme viac času trávili doma,“ hovorí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
Témou týchto dní sú však ceny energií, teda elektriny, plynu a tepla v budúcom roku 2022. V aktuálnom roku 2021 ceny elektriny a plynu na svetových burzách prudko vzrástli, čo by sa malo podpísať aj pod budúcoročný nárast cien energií pre slovenské domácnosti.
V tomto roku sú energie lacnejšie
V tomto roku, hoci sa o tom veľa nehovorí, sú ceny energií lacnejšie ako v roku predchádzajúcom. „Za prvých osem mesiacov 2021 boli ceny elektriny medziročne lacnejšie o –4,3 %, v prípade plynu bol zaznamenaný pokles ceny v priemere o –9,7 %, a za teplo Slováci a Slovenky platili menej o –0,9 %. Dôvodom boli nižšie ceny energií na svetových trhoch, najmä počas prvého polroka 2020 ovplyvneného predovšetkým prvou vlnou pandémie koronavírusu,“ vysvetľuje analytička.
V rokoch 2018 až 2020 ceny energií na Slovensku rástli. Najmiernejší nárast podľa údajov Štatistického úradu SR pocítili Slováci v roku 2018, keď bola elektrina medziročne drahšia o 2,8 %, tepelná energia o 1,3 % a plyn dokonca mierne zlacnel o –0,1 %.
V roku 2019 ceny energií poskočili výraznejšie smerom nahor, a to vo všetkých troch prípadoch (elektrina o 7,3 %, plyn o 5,8 % a teplo o 6,5 %). Energie zaznamenali nárast cien aj v minulom roku, pretože elektrina medziročne zdražela o 8,8 %, plyn o miernejších 1,5 % a za teplo si slovenské domácnosti priplácali 0,4 %.
Budúci rok si za energie priplatíme
Vplyvy vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácností sa líšia v závislosti od ich spotreby. „Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše,“ zamýšľa sa analytička a dodáva, že ak domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur.
Podobná situácia podľa nej platí aj pri využívaní elektriny. Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť o ročný nárast nákladov do približne 50 eur. No v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. Ak však domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur.
TOP 8 rád, vďaka ktorým dokážete ušetriť na energiách
- Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov.
- Vyhodnoťte správne zvolenú tarifu.
- Poriadne si prečítajte a naštudujte zmluvu. Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
- Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je. Používajte sprchu namiesto vane a pri varení efektívne využívajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
- Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, respektíve stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %. Kúrenie nevypínajte. A to aj keď odchádzate z bytu. Vykúriť po návrate späť vychladený byt je drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.
- Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety.
- Vetrajte krátko a intenzívne. Stačí napríklad 5 minút a viackrát denne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %