Budeme mať nové občianske preukazy s biometrickými údajmi na čipe
Občianske preukazy budú opäť o niečo modernejšie a ich vybavovanie si bude vyžadovať novú skúsenosť a o trochu viac trpezlivosti ako v minulosti. Všetci noví žiadatelia o vydanie občianskeho preukazu, vrátane detí od 12 rokov, si totiž pri jeho vybavovaní budú musieť nechať nasnímať odtlačky prstov. Zmenu zákona schválili poslanci parlamentu s tým, že bude platiť od 1. januára 2023.

Foto: Ministerstvo vnútra SR
Reagujeme na nariadenie Európskeho parlamentu
Novela zákona reaguje na prijatie nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európy o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti. Po novom ich už bude možné vydávať len osobne, pretože proces vystavenia dokladu sa spája s povinnosťou nasnímania odtlačkov prstov budúceho vlastníka dokladu. Spolu s nimi sa bude zaznamenávať aj podoba tváre žiadateľa, pričom údaje sa do čipu preukazu zaznamenajú v podobe biometrických údajov.
Na novom type osobného dokladu pribudne aj nový údaj v podobe prístupového čísla karty CAD – Card Access Number, ktoré je jeho ďalším bezpečnostným prvkom. Je to náhodne vygenerovaný šesťmiestny kód vygravírovaný na prednej strane občianskeho preukazu. Jeho úlohou je slúžiť pre vstup k údajom zaznamenaným na čipe dokladu pre bezkontaktné rozhrania a na odblokovanie zablokovaného bezpečnostného osobného kódu občianskeho preukazu.
Pôvodné preukazy zostávajú v platnosti
Nová povinnosť pre žiadateľov o občiansky preukaz spôsobí, že vydávanie dokladu totožnosti sa už nebude dať uskutočniť cez portál Ministerstva vnútra SR, ale len osobne. Pôvodné občianske preukazy, ktoré neobsahujú odtlačky prstov zapísané v elektronickom čipe, ostávajú v platnosti až do zániku ich platnosti.
Ak nebudemožné zosnímať odtlačky prstov u občana staršieho ako 12 rokov, napríklad zo zdravotných dôvodov, bude možné vydanie občianskeho preukazu s dobou platnosti na jeden rok, a to aj opakovane.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?
- 5.Potravinári protestujú proti obmedzeniu vývozu potravín a pekári varujú, že bez plynu nič neupečú