Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bude zdieľaná ekonomika, aj napriek koronakríze, ekonomikou budúcnosti?

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Podnikanie formou zdieľanej ekonomiky je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšou voľbou mladých či začínajúcich podnikateľov. Koronakríza sa však výrazne dotkla aj tejto oblasti, hoci práve zdieľanie nákladov pomohlo viacerým podnikateľom krízu ustáť. Tento druh ekonomiky by dokonca mohol prispieť k rýchlejšiemu oživeniu celkovej ekonomiky štátu.

zdieľaná ekonomika

Foto: Shutterstock

Dnes už v segmente zdieľanej či inak nazývanej kolaboratívnej ekonomiky fungujú rôzne typy služieb – od poskytovateľov ubytovania, prepravcov, cez coworkingové centrá, finančné služby či súkromné zdravotné zariadenia.

Rozvoj zdieľanej ekonomiky potvrdzuje aj snaha rôznych organizácií či jednotlivcov žiť ekologickejšie a znižovať spotrebu materiálnych, potravinových alebo energetických zdrojov planéty. Podľa údajov Eurostatu je zdieľaná ekonomika výrazným prínosom pre ekonomiku štátu a jej formy sa stále rozširujú.

Zdieľaná ekonomika by mohla pomôcť k rýchlejšiemu oživeniu

Zdieľaná ekonomika sa v ostatných rokoch stáva čoraz obľúbenejšou. Dôkazom je jej rast, zvyšovanie jej podielu na HDP, ako aj vznik nových segmentov, ktoré sa rozhodli využívať jej výhody.

Koronakríza však jej rastúci priebeh spomalila, keďže mnohým takýmto podnikateľom zmrazila tržby. Analytici ale odhadujú, že napriek tomu by mohla byť súčasťou stimulov k naštartovaniu ekonomického rastu nielen u nás, ale aj v zahraničí. Výhody v nej vidia najmä menšie podniky a jednotlivci, keďže poskytuje nové podnikateľské možnosti pre každého, kto má čo ponúknuť.

Aj väčšie firmy začínajú uvažovať nad novými možnosťami, čím dochádza k zmene pracovných priestorov aj u zamestnancov. „Máme informácie, že zamestnanci pracujúci vo veľkých firmách, ktorí dosiaľ využívali veľké kancelárske priestory, dostanú v budúcnosti viac možností pracovať z domu alebo zo zdieľaných priestorov,“ uvádza PR manažérka pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Aké sú výhody zdieľanej ekonomiky?

Vďaka zdieľaniu či prepožičiavaniu existujúcich zdrojov medzi zapojenými získavajú podnikatelia ľahší prístup k podnikaniu, a šetria tak svoje náklady aj zdroje našej planéty. Podmienkou kolaboratívnej ekonomiky je profit oboch či viacerých zapojených strán pri zdieľaní svojich nákladov.

Prenajímajú regály obchodným partnerom vo svojej predajni

Niektorým podnikateľom zdieľaná ekonomika výrazne pomohla najmä v čase koronakrízy. Ide najmä o segment majiteľov obchodov v nákupných centrách, ktorí začali navzájom zdieľať obchodné priestory, aby ušetrili na vysokých nájmoch. Najčastejšie ide o malých predajcov, ktorí samostatne fungujú najmä vďaka svojim e-shopom, no s cieľom dostať sa bližšie k svojim zákazníkom a znížiť svoje náklady, zdieľajú obchodné priestory.

„Pôvodne sme začínali s kioskom v pasáži, ale ekonomika bola neúprosná, tržby pokrývali najmä nájomné. Mať v nákupnom centre predajňu sa stalo realitou až vtedy, keď sme viacerí spojili sily, naša spoločnosť si v nákupnom centre prenajala obchodné priestory, a začali sme v nich prenajímať regály ďalším obchodným partnerom,“ hovorí majiteľ obchodu Pop Up Store Patrik Gunda. Vďaka tomu sa firme podarilo rozšíriť svoj sortiment aj počet zákazníkov.

Vďaka zdieľaniu priestorov väčšina malých predajní zvládla ekonomicky náročné časy počas koronakrízy. „Ak by mala každá značka vlastný kiosk, v čase koronakrízy by 90 % z nich skrachovalo. To sa však nestalo. Opätovne sa potvrdilo moje presvedčenie, že zdieľaná ekonomika je ekonomikou budúcnosti,“ tvrdí P. Gunda.

Zisky klesli viacerým, aj coworkingovým centrám  

Podľa analytikov koronakríza spôsobila výrazný pokles ziskov aj v ďalších segmentoch zdieľanej ekonomiky. Najmä v ubytovacích a prepravných službách predstavuje prepad príjmov až 70 %. Ďalšími, ktorých sa pandemická kríza dotkla, boli coworkingové centrá, online finančné služby či zdravotné zariadenia.

Spoluzakladateľka Coworkingu Cvernovka a Kolabo Coworking Michala Hrnčiarová zaznamenala výrazný pokles príjmov, na ktoré ich centrum spolupráce nebolo pôvodne zvyknuté.

„Koronakríza sa nás dotkla masívnym spôsobom. Počas prvého lockdownu sa nám vymenilo 40 % stabilných členov, medzi ktorých patrili najmä eventové agentúry či grafické štúdiá. Počas troch mesiacov počet našich coworkerov klesol na 50 %. Od uvoľnenia opatrení v júni sme sa síce začali pomaličky vracať k pôvodným číslam, ale zastali sme pri zhruba 80 %,“ približuje M. Hrnčiarová. 

Pomoci od štátu sa centrum nedočkalo. Záujem pomôcť však prejavili iní. „Pomohla nám Tatra banka, ktorá nám okamžite pozastavila splátku firemného úveru a Telekom nám zas pozastavil platby za službu internetového pripojenia, keďže sme coworking v nákupnom centre museli mať úplne zavretý,“ dodáva M. Hrnčiarová.

Čo je to coworking?

Coworking – v doslovnom preklade znamená spoluprácu. Presnejšie však ide o zdieľaný priestor pre nezávislých podnikateľov, profesionálov či iných pracovníkov, ktorí nezávisle od seba vykonávajú svoju bežnú prácu.

Finančný portál Žltý melón už prekonal svoj predkrízový stav

Neistota na trhu spojená so šírením nového koronavírusu sa rovnako dotkla aj online finančného portálu Žltý melón, vďaka ktorému si ľudia môžu peniaze požičiavať za výhodnejšie úrokové sadzby ako v bankách, a iní zase môžu svoje peniaze investovať.

„Kríza sa nás dotkla najmä znížením denne preinvestovaných peňazí na portáli. Prepad na úrovni približne 30 % po vypuknutí krízy však nebol taký dramatický, ako sme sa obávali. Svoj vrchol dosiahol v prvej polovici apríla a odvtedy sa správanie používateľov postupne vracalo do predkrízového stavu,“ opisuje predseda portálu Žltý melón Roman Feranec.   

Krízu však napokon zvládli a už v septembri prekročili svoju predkrízovú úroveň produkcie, keď sa na Žltom melóne preinvestovalo viac ako 500-tisíc eur. Na pomoc od štátu po prepuknutí koronakrízy však takisto nedosiahli.

„Čo sa týka prípadnej dotačnej alebo úverovej štátnej pomoci, ktorá by sa nám zišla najmä počas prvých mesiacov od vypuknutia krízy, tak vládou schválené schémy pomoci sa na nás z rôznych dôvodov nevzťahovali a výpadky príjmu sme museli vykryť z vlastných zdrojov,“ tvrdí R. Feranec.

Súkromné zubné kliniky boli otvorené, aj keď bez pacientov

Koronakríza sa najmä v prvej vlne dotkla aj súkromných zdravotných zariadení, medzi ktorými sa ocitli aj tie, ktoré poskytujú dentálnu starostlivosť. Keďže k zubárom mnohí pacienti zo dňa na deň prestali chodiť z dôvodu prijatých protiepidemiologických opatrení, aj tieto kliniky zaznamenali prepad svojich tržieb.

„Už v prvej vlne sme boli ako súkromné zdravotné zariadenie veľmi znevýhodnený sektor, pretože premiér osobne vyzval, aby pacienti nenavštevovali stomatológov, a tak nám prakticky ,zavrel´ pacientov. Na druhej strane sme ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mali otvorené, no kompenzácie od štátu sa nás netýkali aj napriek tomu, že tržby sme nemali takmer žiadne,“ vysvetľuje manažér zubnej kliniky Dr. Martin Daniel Kodaj. Situácia sa však aj v tejto oblasti stabilizovala a zubná klinika funguje aj naďalej.

Niekoľko príkladov zdieľanej ekonomiky

Medzi ďalšie aktuálne obľúbené domény sektoru zdieľanej ekonomiky patrí aj donáška jedla z reštaurácií či bistier. V zahraničí už funguje napríklad virtuálny šatník, kde si online vyskladáte potrebný outfit, požičiate si ho na danú príležitosť a následne ho vrátite späť. Zdieľanie áut alebo prenájom výpočtového výkonu hardvéru v IT firmách pre osobný počítač takisto šetrí zdroje a stáva sa čoraz viac známym aj u nás.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle a stavebníctve sú stále v mínuse

Tržby vo februári tohto roku rástli v troch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Najvýraznejšie v informáciách a komunikácii. Na ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpajú, približujú sa k minuloročným maximám

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku neprestali rásť ani po veľkonočných sviatkoch. Už niekoľko týždňov za sebou ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa obáva návratu zvýšenej inflácie, úrokové sadzby drží na úrovni 4,5 %

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom poslednom rokovaní rozhodla, že podrží doterajšie kľúčové úrokové sadzby na ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Nominálne mzdy rastú vo všetkých odvetviach, v niektorých však klesá zamestnanosť

Nominálne mzdy na Slovensku rastú naprieč všetkými odvetviami. Dvojciferným tempom sa zvyšujú v troch z nich. Reálny rast miezd zaznamenalo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay