Hľadaj

Bude zdieľaná ekonomika, aj napriek koronakríze, ekonomikou budúcnosti?

Zuzana Mecková Ekonomika Poslať

Podnikanie formou zdieľanej ekonomiky je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšou voľbou mladých či začínajúcich podnikateľov. Koronakríza sa však výrazne dotkla aj tejto oblasti, hoci práve zdieľanie nákladov pomohlo viacerým podnikateľom krízu ustáť. Tento druh ekonomiky by dokonca mohol prispieť k rýchlejšiemu oživeniu celkovej ekonomiky štátu.

image

Foto: Shutterstock

Dnes už v segmente zdieľanej či inak nazývanej kolaboratívnej ekonomiky fungujú rôzne typy služieb – od poskytovateľov ubytovania, prepravcov, cez coworkingové centrá, finančné služby či súkromné zdravotné zariadenia.

Rozvoj zdieľanej ekonomiky potvrdzuje aj snaha rôznych organizácií či jednotlivcov žiť ekologickejšie a znižovať spotrebu materiálnych, potravinových alebo energetických zdrojov planéty. Podľa údajov Eurostatu je zdieľaná ekonomika výrazným prínosom pre ekonomiku štátu a jej formy sa stále rozširujú.

Zdieľaná ekonomika by mohla pomôcť k rýchlejšiemu oživeniu

Zdieľaná ekonomika sa v ostatných rokoch stáva čoraz obľúbenejšou. Dôkazom je jej rast, zvyšovanie jej podielu na HDP, ako aj vznik nových segmentov, ktoré sa rozhodli využívať jej výhody.

Koronakríza však jej rastúci priebeh spomalila, keďže mnohým takýmto podnikateľom zmrazila tržby. Analytici ale odhadujú, že napriek tomu by mohla byť súčasťou stimulov k naštartovaniu ekonomického rastu nielen u nás, ale aj v zahraničí. Výhody v nej vidia najmä menšie podniky a jednotlivci, keďže poskytuje nové podnikateľské možnosti pre každého, kto má čo ponúknuť.

Aj väčšie firmy začínajú uvažovať nad novými možnosťami, čím dochádza k zmene pracovných priestorov aj u zamestnancov. „Máme informácie, že zamestnanci pracujúci vo veľkých firmách, ktorí dosiaľ využívali veľké kancelárske priestory, dostanú v budúcnosti viac možností pracovať z domu alebo zo zdieľaných priestorov,“ uvádza PR manažérka pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Aké sú výhody zdieľanej ekonomiky?

Vďaka zdieľaniu či prepožičiavaniu existujúcich zdrojov medzi zapojenými získavajú podnikatelia ľahší prístup k podnikaniu, a šetria tak svoje náklady aj zdroje našej planéty. Podmienkou kolaboratívnej ekonomiky je profit oboch či viacerých zapojených strán pri zdieľaní svojich nákladov.

Prenajímajú regály obchodným partnerom vo svojej predajni

Niektorým podnikateľom zdieľaná ekonomika výrazne pomohla najmä v čase koronakrízy. Ide najmä o segment majiteľov obchodov v nákupných centrách, ktorí začali navzájom zdieľať obchodné priestory, aby ušetrili na vysokých nájmoch. Najčastejšie ide o malých predajcov, ktorí samostatne fungujú najmä vďaka svojim e-shopom, no s cieľom dostať sa bližšie k svojim zákazníkom a znížiť svoje náklady, zdieľajú obchodné priestory.

„Pôvodne sme začínali s kioskom v pasáži, ale ekonomika bola neúprosná, tržby pokrývali najmä nájomné. Mať v nákupnom centre predajňu sa stalo realitou až vtedy, keď sme viacerí spojili sily, naša spoločnosť si v nákupnom centre prenajala obchodné priestory, a začali sme v nich prenajímať regály ďalším obchodným partnerom,“ hovorí majiteľ obchodu Pop Up Store Patrik Gunda. Vďaka tomu sa firme podarilo rozšíriť svoj sortiment aj počet zákazníkov.

Vďaka zdieľaniu priestorov väčšina malých predajní zvládla ekonomicky náročné časy počas koronakrízy. „Ak by mala každá značka vlastný kiosk, v čase koronakrízy by 90 % z nich skrachovalo. To sa však nestalo. Opätovne sa potvrdilo moje presvedčenie, že zdieľaná ekonomika je ekonomikou budúcnosti,“ tvrdí P. Gunda.

Zisky klesli viacerým, aj coworkingovým centrám  

Podľa analytikov koronakríza spôsobila výrazný pokles ziskov aj v ďalších segmentoch zdieľanej ekonomiky. Najmä v ubytovacích a prepravných službách predstavuje prepad príjmov až 70 %. Ďalšími, ktorých sa pandemická kríza dotkla, boli coworkingové centrá, online finančné služby či zdravotné zariadenia.

Spoluzakladateľka Coworkingu Cvernovka a Kolabo Coworking Michala Hrnčiarová zaznamenala výrazný pokles príjmov, na ktoré ich centrum spolupráce nebolo pôvodne zvyknuté.

„Koronakríza sa nás dotkla masívnym spôsobom. Počas prvého lockdownu sa nám vymenilo 40 % stabilných členov, medzi ktorých patrili najmä eventové agentúry či grafické štúdiá. Počas troch mesiacov počet našich coworkerov klesol na 50 %. Od uvoľnenia opatrení v júni sme sa síce začali pomaličky vracať k pôvodným číslam, ale zastali sme pri zhruba 80 %,“ približuje M. Hrnčiarová. 

Pomoci od štátu sa centrum nedočkalo. Záujem pomôcť však prejavili iní. „Pomohla nám Tatra banka, ktorá nám okamžite pozastavila splátku firemného úveru a Telekom nám zas pozastavil platby za službu internetového pripojenia, keďže sme coworking v nákupnom centre museli mať úplne zavretý,“ dodáva M. Hrnčiarová.

Čo je to coworking?

Coworking – v doslovnom preklade znamená spoluprácu. Presnejšie však ide o zdieľaný priestor pre nezávislých podnikateľov, profesionálov či iných pracovníkov, ktorí nezávisle od seba vykonávajú svoju bežnú prácu.

Finančný portál Žltý melón už prekonal svoj predkrízový stav

Neistota na trhu spojená so šírením nového koronavírusu sa rovnako dotkla aj online finančného portálu Žltý melón, vďaka ktorému si ľudia môžu peniaze požičiavať za výhodnejšie úrokové sadzby ako v bankách, a iní zase môžu svoje peniaze investovať.

„Kríza sa nás dotkla najmä znížením denne preinvestovaných peňazí na portáli. Prepad na úrovni približne 30 % po vypuknutí krízy však nebol taký dramatický, ako sme sa obávali. Svoj vrchol dosiahol v prvej polovici apríla a odvtedy sa správanie používateľov postupne vracalo do predkrízového stavu,“ opisuje predseda portálu Žltý melón Roman Feranec.   

Krízu však napokon zvládli a už v septembri prekročili svoju predkrízovú úroveň produkcie, keď sa na Žltom melóne preinvestovalo viac ako 500-tisíc eur. Na pomoc od štátu po prepuknutí koronakrízy však takisto nedosiahli.

„Čo sa týka prípadnej dotačnej alebo úverovej štátnej pomoci, ktorá by sa nám zišla najmä počas prvých mesiacov od vypuknutia krízy, tak vládou schválené schémy pomoci sa na nás z rôznych dôvodov nevzťahovali a výpadky príjmu sme museli vykryť z vlastných zdrojov,“ tvrdí R. Feranec.

Súkromné zubné kliniky boli otvorené, aj keď bez pacientov

Koronakríza sa najmä v prvej vlne dotkla aj súkromných zdravotných zariadení, medzi ktorými sa ocitli aj tie, ktoré poskytujú dentálnu starostlivosť. Keďže k zubárom mnohí pacienti zo dňa na deň prestali chodiť z dôvodu prijatých protiepidemiologických opatrení, aj tieto kliniky zaznamenali prepad svojich tržieb.

„Už v prvej vlne sme boli ako súkromné zdravotné zariadenie veľmi znevýhodnený sektor, pretože premiér osobne vyzval, aby pacienti nenavštevovali stomatológov, a tak nám prakticky ,zavrel´ pacientov. Na druhej strane sme ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mali otvorené, no kompenzácie od štátu sa nás netýkali aj napriek tomu, že tržby sme nemali takmer žiadne,“ vysvetľuje manažér zubnej kliniky Dr. Martin Daniel Kodaj. Situácia sa však aj v tejto oblasti stabilizovala a zubná klinika funguje aj naďalej.

Niekoľko príkladov zdieľanej ekonomiky

Medzi ďalšie aktuálne obľúbené domény sektoru zdieľanej ekonomiky patrí aj donáška jedla z reštaurácií či bistier. V zahraničí už funguje napríklad virtuálny šatník, kde si online vyskladáte potrebný outfit, požičiate si ho na danú príležitosť a následne ho vrátite späť. Zdieľanie áut alebo prenájom výpočtového výkonu hardvéru v IT firmách pre osobný počítač takisto šetrí zdroje a stáva sa čoraz viac známym aj u nás.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.1.2021 Dominik Horváth

Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov

Čoraz populárnejšie ETF fondy zažili turbulentný rok. Po prvotnom prepade na začiatku roka 2020 sa dokázali postupne stabilizovať, a v ...

16.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie

Pandémia nového koronavírusu, s ktorou Slovensko bojuje od marca minulého roka, sa podpísala aj pod zvýšenie počtu predpísaných ...

15.1.2021 Redakcia FinReport

Komodity ťažia z nádeje na skorý koniec pandémie, pre zlato by to mohol byť ďalší úspešný rok

Komoditný trh pokračuje v raste aj s príchodom nového roka. Dôvodom je synergický efekt vyplývajúci zo súhry viacerých faktorov. Okrem ...

15.1.2021 Andrea Tittelová

LIVE STREAM s dvoma Kanaďankami, ktoré riadia biznis v odvetviach so silnou prevahou mužov

Financial Report prinesie exkluzívny LIVE rozhovor s dvoma ženami, ktoré riadia firmy v kanadskom Edmontone v oceliarskom, respektíve stavebnom ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

14.1.2021 Redakcia FinReport

Spľasne ďalšia bublina na finančných trhoch? A možno ich úspešná vakcinácia vystrelí ešte vyššie

Najprv informácie o existencii vakcíny, a potom aj začatie očkovania proti koronavírusu priniesli zásadné oživenie na finančných trhoch. No ...

13.1.2021 Dominik Horváth

Podarí sa vakcíne proti koronavírusu zachrániť nielen životy, ale aj krachujúci cestovný priemysel?

Cestovnému priemyslu, jednému z najpostihnutejších odvetví, ktoré zasiahla pandémia, začalo svitať na lepšie časy. Hlavným spúšťačom ...

11.1.2021 Roland Régely

Kritizoval čínsku vládu, potom záhadne zmizol. Poznáte príbeh Jacka Maa, jedného z najbohatších ľudí na svete?

Zakladateľ technologického koncernu Alibaba už niekoľko mesiacov nevystúpil na verejnosti, nekomunikuje na sociálnych sieťach, a nikto nevie s ...

10.1.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Rok 2020 sklamal najmä tých, ktorí na jeho začiatku mali príliš odvážne očakávania

Dve tretiny Slovákov (67 %) považujú práve skončený rok 2020 za horší, ako pôvodne očakávali. Až polovica z nich ho vníma dokonca ako ...

9.1.2021 Redakcia FinReport

Zakázali nám piť v podnikoch, nalievame si doma. Vlani každý z nás vypil v priemere 12 litrov čistého alkoholu

Lockdowny zatvárajú nielen ekonomiku, ale menia aj správanie sa obyvateľov štátu. Napríklad Slováci znížili príjem alkoholu v podnikoch, ...

3.1.2021 Redakcia FinReport

Robotizácia pohltí milióny pracovných miest, ale vytvorí aj množstvo nových pozícií

Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. V dôsledku toho by do dvoch rokov mali zaniknúť milióny súčasných pracovných ...

1.1.2021 Redakcia FinReport

Analytici predpokladajú, že ekonomika sa z koronašoku v roku 2021 zotaví rekordne rýchlo

Máme za sebou mimoriadne turbulentný a náročný rok. Viacerí ekonomickí analytici predpokladajú, že globálna ekonomika by v roku 2021 mala ...

23.12.2020 Správy

Ministerstvo financií poslalo plán obnovy Európskej komisii, konečnú podobu ešte budú dolaďovať

23.12.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo financií SR dnes posiela komplexný návrh plánu obnovy Európskej komisii. Prioritami plánu, ktorý ...

21.12.2020 Redakcia FinReport

Dobré správy pre spotrebiteľov – ceny rastú len veľmi pomaly a inflácia je nízka

Táto informácia určite poteší ľudí, ktorí pred Vianocami nakupujú množstvo darčekov a, samozrejme, aj potravín. Celkový rast cien ...

20.12.2020 Redakcia FinReport

Apple chce na budúci rok zvýšiť produkciu iPhonov o 30 % a zrejme aj ich cenu

Akcie spoločnosti Apple sa v poslednom predvianočnom týždni posilnili o 6 %. Dôvodom sú ambiciózne plány spoločnosti na výrobu a predaj ...

19.12.2020 Redakcia FinReport

Pandémia koronavírusu siahla na príjmy najmä nízkopríjmovým zamestnancom

Koronakríza a následný hospodársky prepad v dôsledku protipandemických opatrení viedli k zníženiu pracovných miest a okresávaniu platov. ...

18.12.2020 Redakcia FinReport

Analytik Christopher Dembik zo SAXO Bank očakáva, že rok 2021 bude rokom ekonomickej obnovy

Na finančných trhoch aktuálne vládne optimizmus. Index S&P 500 sa posilnil v novembri o viac ako 10 %, čo z predposledného mesiaca roka 2020 ...

17.12.2020 Redakcia FinReport

Slováci ľúbia bývať vo vlastnom, no každý druhý žije v trojgeneračnej domácnosti

O Slovákoch je známe, že radi bývajú vo vlastnom. Z prieskumu Európskeho štatistického úradu Eurostat vyplýva, že je to naozaj pravda. A ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Bratislavské Staré Mesto spravilo výnimku a dočasne pre koronavírus umožní vstup autom aj do pešej zóny
 2. 2.
  Nitra zaznamenala menej COVID-19 pozitívnych ako pred týždňom, otestovali viac ľudí
 3. 3.
  Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?
 4. 4.
  Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
 5. 5.
  Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov