Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bude zdieľaná ekonomika, aj napriek koronakríze, ekonomikou budúcnosti?

Zuzana Mecková Ekonomika
SK
EN
Poslať

Podnikanie formou zdieľanej ekonomiky je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšou voľbou mladých či začínajúcich podnikateľov. Koronakríza sa však výrazne dotkla aj tejto oblasti, hoci práve zdieľanie nákladov pomohlo viacerým podnikateľom krízu ustáť. Tento druh ekonomiky by dokonca mohol prispieť k rýchlejšiemu oživeniu celkovej ekonomiky štátu.

image

Foto: Shutterstock

Dnes už v segmente zdieľanej či inak nazývanej kolaboratívnej ekonomiky fungujú rôzne typy služieb – od poskytovateľov ubytovania, prepravcov, cez coworkingové centrá, finančné služby či súkromné zdravotné zariadenia.

Rozvoj zdieľanej ekonomiky potvrdzuje aj snaha rôznych organizácií či jednotlivcov žiť ekologickejšie a znižovať spotrebu materiálnych, potravinových alebo energetických zdrojov planéty. Podľa údajov Eurostatu je zdieľaná ekonomika výrazným prínosom pre ekonomiku štátu a jej formy sa stále rozširujú.

Zdieľaná ekonomika by mohla pomôcť k rýchlejšiemu oživeniu

Zdieľaná ekonomika sa v ostatných rokoch stáva čoraz obľúbenejšou. Dôkazom je jej rast, zvyšovanie jej podielu na HDP, ako aj vznik nových segmentov, ktoré sa rozhodli využívať jej výhody.

Koronakríza však jej rastúci priebeh spomalila, keďže mnohým takýmto podnikateľom zmrazila tržby. Analytici ale odhadujú, že napriek tomu by mohla byť súčasťou stimulov k naštartovaniu ekonomického rastu nielen u nás, ale aj v zahraničí. Výhody v nej vidia najmä menšie podniky a jednotlivci, keďže poskytuje nové podnikateľské možnosti pre každého, kto má čo ponúknuť.

Aj väčšie firmy začínajú uvažovať nad novými možnosťami, čím dochádza k zmene pracovných priestorov aj u zamestnancov. „Máme informácie, že zamestnanci pracujúci vo veľkých firmách, ktorí dosiaľ využívali veľké kancelárske priestory, dostanú v budúcnosti viac možností pracovať z domu alebo zo zdieľaných priestorov,“ uvádza PR manažérka pracovného portálu Profesia Nikola Richterová.

Aké sú výhody zdieľanej ekonomiky?

Vďaka zdieľaniu či prepožičiavaniu existujúcich zdrojov medzi zapojenými získavajú podnikatelia ľahší prístup k podnikaniu, a šetria tak svoje náklady aj zdroje našej planéty. Podmienkou kolaboratívnej ekonomiky je profit oboch či viacerých zapojených strán pri zdieľaní svojich nákladov.

Prenajímajú regály obchodným partnerom vo svojej predajni

Niektorým podnikateľom zdieľaná ekonomika výrazne pomohla najmä v čase koronakrízy. Ide najmä o segment majiteľov obchodov v nákupných centrách, ktorí začali navzájom zdieľať obchodné priestory, aby ušetrili na vysokých nájmoch. Najčastejšie ide o malých predajcov, ktorí samostatne fungujú najmä vďaka svojim e-shopom, no s cieľom dostať sa bližšie k svojim zákazníkom a znížiť svoje náklady, zdieľajú obchodné priestory.

„Pôvodne sme začínali s kioskom v pasáži, ale ekonomika bola neúprosná, tržby pokrývali najmä nájomné. Mať v nákupnom centre predajňu sa stalo realitou až vtedy, keď sme viacerí spojili sily, naša spoločnosť si v nákupnom centre prenajala obchodné priestory, a začali sme v nich prenajímať regály ďalším obchodným partnerom,“ hovorí majiteľ obchodu Pop Up Store Patrik Gunda. Vďaka tomu sa firme podarilo rozšíriť svoj sortiment aj počet zákazníkov.

Vďaka zdieľaniu priestorov väčšina malých predajní zvládla ekonomicky náročné časy počas koronakrízy. „Ak by mala každá značka vlastný kiosk, v čase koronakrízy by 90 % z nich skrachovalo. To sa však nestalo. Opätovne sa potvrdilo moje presvedčenie, že zdieľaná ekonomika je ekonomikou budúcnosti,“ tvrdí P. Gunda.

Zisky klesli viacerým, aj coworkingovým centrám  

Podľa analytikov koronakríza spôsobila výrazný pokles ziskov aj v ďalších segmentoch zdieľanej ekonomiky. Najmä v ubytovacích a prepravných službách predstavuje prepad príjmov až 70 %. Ďalšími, ktorých sa pandemická kríza dotkla, boli coworkingové centrá, online finančné služby či zdravotné zariadenia.

Spoluzakladateľka Coworkingu Cvernovka a Kolabo Coworking Michala Hrnčiarová zaznamenala výrazný pokles príjmov, na ktoré ich centrum spolupráce nebolo pôvodne zvyknuté.

„Koronakríza sa nás dotkla masívnym spôsobom. Počas prvého lockdownu sa nám vymenilo 40 % stabilných členov, medzi ktorých patrili najmä eventové agentúry či grafické štúdiá. Počas troch mesiacov počet našich coworkerov klesol na 50 %. Od uvoľnenia opatrení v júni sme sa síce začali pomaličky vracať k pôvodným číslam, ale zastali sme pri zhruba 80 %,“ približuje M. Hrnčiarová. 

Pomoci od štátu sa centrum nedočkalo. Záujem pomôcť však prejavili iní. „Pomohla nám Tatra banka, ktorá nám okamžite pozastavila splátku firemného úveru a Telekom nám zas pozastavil platby za službu internetového pripojenia, keďže sme coworking v nákupnom centre museli mať úplne zavretý,“ dodáva M. Hrnčiarová.

Čo je to coworking?

Coworking – v doslovnom preklade znamená spoluprácu. Presnejšie však ide o zdieľaný priestor pre nezávislých podnikateľov, profesionálov či iných pracovníkov, ktorí nezávisle od seba vykonávajú svoju bežnú prácu.

Finančný portál Žltý melón už prekonal svoj predkrízový stav

Neistota na trhu spojená so šírením nového koronavírusu sa rovnako dotkla aj online finančného portálu Žltý melón, vďaka ktorému si ľudia môžu peniaze požičiavať za výhodnejšie úrokové sadzby ako v bankách, a iní zase môžu svoje peniaze investovať.

„Kríza sa nás dotkla najmä znížením denne preinvestovaných peňazí na portáli. Prepad na úrovni približne 30 % po vypuknutí krízy však nebol taký dramatický, ako sme sa obávali. Svoj vrchol dosiahol v prvej polovici apríla a odvtedy sa správanie používateľov postupne vracalo do predkrízového stavu,“ opisuje predseda portálu Žltý melón Roman Feranec.   

Krízu však napokon zvládli a už v septembri prekročili svoju predkrízovú úroveň produkcie, keď sa na Žltom melóne preinvestovalo viac ako 500-tisíc eur. Na pomoc od štátu po prepuknutí koronakrízy však takisto nedosiahli.

„Čo sa týka prípadnej dotačnej alebo úverovej štátnej pomoci, ktorá by sa nám zišla najmä počas prvých mesiacov od vypuknutia krízy, tak vládou schválené schémy pomoci sa na nás z rôznych dôvodov nevzťahovali a výpadky príjmu sme museli vykryť z vlastných zdrojov,“ tvrdí R. Feranec.

Súkromné zubné kliniky boli otvorené, aj keď bez pacientov

Koronakríza sa najmä v prvej vlne dotkla aj súkromných zdravotných zariadení, medzi ktorými sa ocitli aj tie, ktoré poskytujú dentálnu starostlivosť. Keďže k zubárom mnohí pacienti zo dňa na deň prestali chodiť z dôvodu prijatých protiepidemiologických opatrení, aj tieto kliniky zaznamenali prepad svojich tržieb.

„Už v prvej vlne sme boli ako súkromné zdravotné zariadenie veľmi znevýhodnený sektor, pretože premiér osobne vyzval, aby pacienti nenavštevovali stomatológov, a tak nám prakticky ,zavrel´ pacientov. Na druhej strane sme ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mali otvorené, no kompenzácie od štátu sa nás netýkali aj napriek tomu, že tržby sme nemali takmer žiadne,“ vysvetľuje manažér zubnej kliniky Dr. Martin Daniel Kodaj. Situácia sa však aj v tejto oblasti stabilizovala a zubná klinika funguje aj naďalej.

Niekoľko príkladov zdieľanej ekonomiky

Medzi ďalšie aktuálne obľúbené domény sektoru zdieľanej ekonomiky patrí aj donáška jedla z reštaurácií či bistier. V zahraničí už funguje napríklad virtuálny šatník, kde si online vyskladáte potrebný outfit, požičiate si ho na danú príležitosť a následne ho vrátite späť. Zdieľanie áut alebo prenájom výpočtového výkonu hardvéru v IT firmách pre osobný počítač takisto šetrí zdroje a stáva sa čoraz viac známym aj u nás.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Mastercard sa akvizíciami posilnila v oblasti otvoreného bankovníctva aj kryptomien

Spoločnosť Mastercard po nedávnych akvizíciách spoločností Uphold, Gemini a BitPay v priebehu týždňa oznámila dve ďalšie novinky. Prvou ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Vo financovaní výskumu a vývoja ďaleko zaostávame za priemerom Európskej únie

Krajiny Európskej únie v minulom roku zo svojich štátnych rozpočtov vyčlenili na rozvoj výskumu a vývoja viac ako 100 miliárd eur. Podľa ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži

V krajinách Európskej únie (EÚ) pracuje v oblasti informačných a komunikačných technológií približne 2,7 milióna ľudí. Podľa ...

16.9.2021 Redakcia FinReport

Nedostatok čipov obmedzuje výrobu v českom Škoda Auto aj v bratislavskom Volkswagene

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia prispôsobuje svoju prevádzku nedostatku polovodičov. V tomto a nasledujúcom týždni prerušil výrobu v ...

16.9.2021 Redakcia FinReport

Železnice kvôli pandémii stratili cestujúcich. Slovensko prišlo až o dve tretiny pasažierov

Reštriktívne opatrenia a zmeny cestovných preferencií v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa zásadne prejavili aj v železničnej doprave. ...

14.9.2021 Redakcia FinReport

Inflácia vystúpila na 3,8 %. Takto draho sme nemali posledných 9 rokov

Rast cien pokračuje. Za posledný mesiac stúpli o štyri desatiny percentuálneho bodu, pričom v auguste dosiahli medziročný nárast o 3,8 %. Je ...

13.9.2021 Redakcia FinReport

Ubytovacie služby zaznamenali najväčší pokles zamestnanosti, ale aj najväčší nárast miezd

Situácia v oblasti zamestnanosti sa podľa najnovších čísel Štatistického úradu SR mierne zlepšuje. Počas júla 2021 sa zvýšila ...

11.9.2021 Redakcia FinReport

Priemyslu podrážajú nohy chýbajúce čipy. Na ich nedostatok doplácajú najmä automobilky

Výkonnosť priemyslu v porovnaní s minulým rokom síce rastie, no stále zaostáva za tým, čo sa od neho v tomto roku očakávalo. V mnohých ...

10.9.2021 Redakcia FinReport

Priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 7,8 %. Prekonala aj hodnoty dosiahnuté pred krízou

Priemyselná produkcia počas tohtoročného leta dosiahla mimoriadne úspešné výsledky. V júli 2021 medziročne vzrástla o takmer 8 % a ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Ekonomiku najviac potiahol domáci dopyt, potenciál tohtoročného rastu je viac než 4 %

Rast ekonomiky v predchádzajúcom štvrťroku medziročne stúpol o takmer 10 % a oproti prvému kvartálu tohto roku o 2 %. Po dlhšom čase sa ...

2.9.2021 Redakcia FinReport

Vyššie ceny uhlia a zemného plynu vyháňajú nahor ceny elektriny nielen na Slovensku, ale aj naprieč celou Európou

Európski spotrebitelia, domácnosti, ako aj podniky, sú za posledného pol roka svedkami rastúcich cien elektriny a palív. Dobrou správou je, ...

31.8.2021 Redakcia FinReport

Inflácia v eurozóne vyskočila na 3 %. Je najvyššia za posledných 10 rokov

Inflácia na Slovensku v minulom mesiaci vystúpila na rekordných 3,3 %. Bola to jej najvyššia hodnota za posledných 8 rokov. Podobný trend ...

30.8.2021 Redakcia FinReport

Štatistický úrad: Ekonomický sentiment klesá, optimizmus spotrebiteľov rastie

Napriek tomu, že epidemiologická situácia na Slovensku sa v auguste 2021 mierne zhoršila, dôvera slovenských podnikateľov sa oproti júlu ...

27.8.2021 Dominik Horváth

USA pripravuje ďalší balíček na podporu ekonomiky, tentoraz v objeme jedného bilióna dolárov

Po mesiacoch rokovaní schválil americký Senát rozsiahly návrh zákona o obnove infraštruktúry krajiny. Dohoda celkovo zahŕňa 1 bilión ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nedostatok čipov obmedzuje výrobu v českom Škoda Auto aj v bratislavskom Volkswagene
 2. 2.
  Ľahká americká ropa aj severomorská ropa Brent zdraželi
 3. 3.
  Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok
 4. 4.
  Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú
 5. 5.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management