Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Brexit kazí online nákupy z Británie. Na tovar sa čaká dlhšie a výrazne zdražel

Roland Régely Ekonomika
SK
EN
Poslať

Rozchod Veľkej Británie a Európskej únie sa naštartoval referendom v roku 2016, jeho dôsledky začali občania oboch spoločenstiev naplno znášať až tento rok. Spozornieť by sme mali predovšetkým pri internetových nákupoch. Tovar v mnohých britských e-shopoch stojí od januára 2021 viac a čaká sa naň dlhšie.

image

Foto: Shuterstock

Byrokracia spomaľuje doručenie tovaru

Nová pobrexitová dohoda priniesla podnikateľom na oboch stranách Lamanšského prielivu administratívne povinnosti, ktoré okrem iného zatiaľ spomaľujú logistiku tovaru pre zákazníkov. Vývoz a dovoz po novom podlieha colnému vyhláseniu, a všetky dokumenty si vyžadujú manuálnu kontrolu colných pracovníkov na hraniciach medzi EÚ a Britániou. 

Ak dokumentácia nie je v poriadku, dopravcovia sa s tovarom môžu „zaseknúť na dlhé hodiny a spotrebiteľ čaká na tovar aj dlhšie ako týždeň. V minulosti doručenie vo všeobecnosti trvalo 2 až 4 dni.

Problémy s doručením, obavy z vyšších cien a pandémia sa napokon premietli aj do negatívnych čísel. Len v januári v dôsledku nových pravidiel a tiež pandémie vývoz z Veľkej Británie do EÚ klesol o rekordných 68 %.

Produkty tretích krajín zdraželi

BBC zdokumentovalo viacero prípadov predražených nákupov oblečenia z Británie. Ako príklad uviedlo britskú občianku, ktorá v januári tohto roku chcela obohatiť svoj šatník o nové kúsky oblečenia z Európy, prekvapila ju však faktúra od kuriéra. Objednávka obsahovala nové položky, ako clo, dodatočnú DPH a ďalšie poplatky. Ku kabátu v hodnote 200 libier tak musela pripočítať dodatočné poplatky vo výške približne 80 libier, čo tovar značne predražilo. 

Rovnaké situácie predraženia tovaru sa podľa redaktorov BBC dejú aj naopak, teda v prípade občanov Európskej únie nakupujúcich v Spojenom kráľovstve.

Vyšším cenám sa však možno vyhnúť, a to dôkladnejším skúmaním tovaru. Pri nákupe oblečenia, obuvi, elektroniky či iného tovaru v britských e-shopoch si treba všímať najmä pôvod týchto produktov. Produkty pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva nie sú zaťažené clami. Problém teda nastáva v prípade, ak si spotrebiteľ cez e-shop z Veľkej Británie zakúpi tovar iného pôvodu – napríklad z Číny alebo inej ázijskej krajiny.

Takýto tovar sa potom riadi Colným sadzobníkomkde sa napríklad na odev a obuv uplatňuje 12 % sadzba a iné dodatočné náklady s preclením. Toto pravidlo pred brexitom nebolo uplatňované a týka sa výhradne tovaru kupovaného občanom EÚ a následne distribuovaného z britských e-shopov do EÚ.

Niektoré e-shopy berú náklady „na seba

Vyššie ceny tovaru z Veľkej Británie okrem cla spôsobuje aj zmena spôsobu vyberania dane. Daň z pridanej hodnoty (DPH) sa po novom vyberá na mieste predaja (teda vo Veľkej Británii) a nie na mieste dovozu. Zvýšené náklady na dane firmy kompenzujú zvyšovaním cien v obchodoch.

Mnohé britské e-shopy pred nákupom ubezpečujú, že prípadné navýšenie cien kvôli brexitu je už zahrnuté v cenách produktov a ceny sú konečné. Zákazníka by tak podľa týchto informácií nemali prekvapiť dodatočné náklady pri prevzatí tovaru.

Viaceré obchody, ako napríklad Farfetch alebo Net-a-Porter, však upozorňujú, že prepravné spoločnosti takéto poplatky môžu vyžadovať a situáciu nevedia ovplyvniť. Chránia sa tak pre prípad, že zakúpené oblečenie pochádza z tretích krajín a spotrebiteľ pri prevzatí napokon dopláca za colné poplatky.

Britský e-shop s oblečením Matchesfashion necháva zákazníkom možnosť výberu platenia dane. Tí tak môžu urobiť pri nákupe – ak chcú daň platiť okamžite, je zahrnutá v cene, ak nie, odškrtnú v objednávke položku dane a zaplatia ju až pri prevzatí tovaru. Platením dane pri prevzatí sa tak možno vyhnúť prípadnému dvojitému zdaneniu.

Ten istý obchod navyše uvádza, že všetky objednávky do 150 libier (170 eur) sú aj v prípade doručenia do priestoru Shengenu oslobodené od cla a daní. Inými slovami sa obchod rozhodol prípadné poplatky preplatiť, respektíve zahrnúť do ceny oblečenia.

Náklady na vrátenie tovaru v Británii znáša vo všetkých prípadoch predávajúci a platí to aj pre nákupy z územia EÚ. Tamojšie elektronické obchody tiež sľubujú kompletný refund objednaného tovaru v prípade, že ho zákazník už zaplatí, ale napokon odmietne.

O vrátený tovar už e-shopy nejavia záujem

Po brexite je bežné, že občania EÚ predražený tovar z Veľkej Británie vracajú naspäť, ten však už neopúšťa Schengen a končí v európskych skladoch. Odborníci vysvetľujú, že firmám sa takýto tovar už neoplatí ani prevziať späť a rovno ho odpisujú z majetku. Ak totiž chcete tovar znova priniesť do Veľkej Británie, musíte vyplniť ďalšie papiere a zaplatiť nové poplatky. Viacerým to podľa zistení BBC nestojí za to, a tak nové oblečenie väčšinou končí v európskych spaľovniach.

Vyššie poštovné a nové formuláre

Na vyššie ceny a novinky spojené so zásielkami smerujúcimi na Slovensko z Anglicka upozornila koncom roka aj Slovenská pošta. Zásielky s tovarom z Veľkej Británie si od januára 2021 vyžadujú colné vyhlásenie, na dovoz sa síce nevzťahuje clo, ale DPH áno. „Je potrebné, aby k zásielkám s obsahom tovaru vyvážaného do Veľkej Británie bolo priložené vyplnené tlačivo CN22 alebo CN23, uvádza sa v tlačovej správe Slovenskej pošty. 

Slovenská pošta tiež upozorňuje, že nedodržanie nových pravidiel môže viesť k zdržaniu, dodatočným poplatkom alebo k vráteniu zásielok zo strany colných orgánov Veľkej Británie. Prijímanie balíkov z/do Veľkej Británie je po novom aj v novej tarifnej triede, takže za doručenie sa tiež viac pripláca.

Brexit v skratke

 • O odchode Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodlo referendum v roku 2016.
 • Veľká Británia napokon odišla z Európskej únie oficiálne 31. januára 2020.
 • Pri odchode z EÚ však neboli dokončené všetky obchodné dohody, a tak nasledovalo 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého sa Británia naďalej riadila pravidlami EÚ.
 • Zákon k pobrexitovej obchodnej dohode s EÚ vstúpil do platnosti podpisom kráľovnej Alžbety posledný deň roku 2020, praktické dôsledky brexitu sa tak plne prejavili až 1. januára 2021.
 • Finálny dokument týkajúci sa brexitovej dohody má 2 000 strán.
 • Severné Írsko a Škótsko symbolicky odmietli pobrexitovú dohodu s EÚ, waleský parlament návrh zákona podporil – rozhodnutia týchto parlamentov však v Británii nie sú právne záväzné.
 • Nové pravidlá sa od januára 2021 týkajú všetkých sfér života, od cestovania až po obchodovanie, prispôsobiť sa musia firmy, ktoré predávajú/kupujú tovar alebo poskytujú služby Spojenému kráľovstvu, alebo, naopak, zo Spojeného kráľovstva, prípadne prepravujú tovar cez monarchiu.
 • Brexit priniesol tiež občanom z EÚ v prípade návštevy Británie vyššie výdavky na roaming, kartové spoločnosti, ako Mastercard, už tiež ohlásili vyššie poplatky v prípade platieb medzi EÚ a Britániou.
 • Do Veľkej Británie môžeme cestovať na občiansky preukaz už len do októbra 2021, neskôr bude vyžadovaný cestovný pas.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

20.10.2021 Redakcia FinReport

Vlaňajší deficit verejných financií skončil na 5,5 % HDP a celkový dlh verejnej správy dosiahol 55 miliárd eur

Deficit verejnej správy v roku 2020 dosiahol 5,062 miliardy eur, čo predstavuje 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenskej republiky. Dlh ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook oznámil, že chce vybudovať metaverzum a v EÚ vytvoriť 10-tisíc pracovných miest

Sociálna sieť Facebook oznámila, že plánuje vybudovať metaverzum, teda verziu internetu určenú pre virtuálnu realitu. Šéf a spoluautor ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Každý piaty človek v EÚ je ohrozený chudobou alebo sociálnym vylúčením, na Slovensku „len“ každý siedmy

V roku 2020 žilo v Európskej únii (EÚ) 96,5 milióna ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Táto masa ľudí podľa údajov ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Slováci strácajú záujem pracovať vo výrobných podnikoch. Chýbajú aj odborníci v IT a bankovníctve

Pracovný trh sa postupne konsoliduje a miera nezamestnanosti na Slovensku sa pomaly znižuje. Budúcnosť však zásadne ovplyvňuje neistota ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Ponuka jazdených vozidiel je najnižšia za posledných päť rokov, na nové autá sa čaká aj rok

Záujemcovia o kúpu jazdeného vozidla si v súčasnosti vyberajú z najužšej a zároveň najdrahšej ponuky za posledné roky v kamenných ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Inflácia na Slovensku dosiahla svoje desaťročné maximum. Vyšplhala sa na 4,6 %

Ceny tovarov a služieb v septembri 2021 sa na Slovensku opäť zvýšili. Medziročná inflácia sa po augustových 3,8 % vyšplhala na 4,6 %. ...

13.10.2021 Robert Juriš

Niektorí ekonómovia vnímajú vysokú infláciu ako prechodný jav, ďalší sa obávajú, že tu s nami bude dlhšie

Inflácia v septembri v krajinách eurozóny vystúpila na 3,4 %. Je to takmer dvojnásobok toho, čo je Európska centrálna banka ochotná ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Prekazili kšeftovanie s dočervena zafarbeným minerálnym olejom odčerpaným z remorkéra na Dunaji

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili minerálny olej, ktorý bol nadobudnutý podozrivým spôsobom. Zaujalo ich, že bol ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Najviac povolení na pobyt v krajinách EÚ získali Ukrajinci, Maročania a Indovia, až štvrtinu žiadateľov prijalo Poľsko

Rok 2020, ktorý navždy zostane spätý s nástupom pandémie koronavírusu, priniesol pokles prakticky vo všetkých meraných štatistických ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Štvrtina firiem do konca septembra nepodala daňové priznanie, pribudlo podnikov v mínuse

Len 214-tisíc podnikov, teda približne iba 75 % všetkých kapitálových spoločností pôsobiacich na Slovensku, si do konca septembra splnilo ...

12.10.2021 Robert Juriš

Štátny rozpočet: Návrh na zníženie platieb za poistencov štátu o 230 miliónov eur narazil na tvrdý odpor

Ministerstvo financií SR skompletizovalo návrh štátneho rozpočtu na nasledujúci rok a predložilo ho na prerokovanie tripartite. Pochválilo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 2. 2.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc
 5. 5.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby