Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Brexit kazí online nákupy z Británie. Na tovar sa čaká dlhšie a výrazne zdražel

Roland Régely Ekonomika Poslať

Rozchod Veľkej Británie a Európskej únie sa naštartoval referendom v roku 2016, jeho dôsledky začali občania oboch spoločenstiev naplno znášať až tento rok. Spozornieť by sme mali predovšetkým pri internetových nákupoch. Tovar v mnohých britských e-shopoch stojí od januára 2021 viac a čaká sa naň dlhšie.

online nákupy

Foto: Shuterstock

Byrokracia spomaľuje doručenie tovaru

Nová pobrexitová dohoda priniesla podnikateľom na oboch stranách Lamanšského prielivu administratívne povinnosti, ktoré okrem iného zatiaľ spomaľujú logistiku tovaru pre zákazníkov. Vývoz a dovoz po novom podlieha colnému vyhláseniu, a všetky dokumenty si vyžadujú manuálnu kontrolu colných pracovníkov na hraniciach medzi EÚ a Britániou. 

Ak dokumentácia nie je v poriadku, dopravcovia sa s tovarom môžu „zaseknúť na dlhé hodiny a spotrebiteľ čaká na tovar aj dlhšie ako týždeň. V minulosti doručenie vo všeobecnosti trvalo 2 až 4 dni.

Problémy s doručením, obavy z vyšších cien a pandémia sa napokon premietli aj do negatívnych čísel. Len v januári v dôsledku nových pravidiel a tiež pandémie vývoz z Veľkej Británie do EÚ klesol o rekordných 68 %.

Produkty tretích krajín zdraželi

BBC zdokumentovalo viacero prípadov predražených nákupov oblečenia z Británie. Ako príklad uviedlo britskú občianku, ktorá v januári tohto roku chcela obohatiť svoj šatník o nové kúsky oblečenia z Európy, prekvapila ju však faktúra od kuriéra. Objednávka obsahovala nové položky, ako clo, dodatočnú DPH a ďalšie poplatky. Ku kabátu v hodnote 200 libier tak musela pripočítať dodatočné poplatky vo výške približne 80 libier, čo tovar značne predražilo. 

Rovnaké situácie predraženia tovaru sa podľa redaktorov BBC dejú aj naopak, teda v prípade občanov Európskej únie nakupujúcich v Spojenom kráľovstve.

Vyšším cenám sa však možno vyhnúť, a to dôkladnejším skúmaním tovaru. Pri nákupe oblečenia, obuvi, elektroniky či iného tovaru v britských e-shopoch si treba všímať najmä pôvod týchto produktov. Produkty pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva nie sú zaťažené clami. Problém teda nastáva v prípade, ak si spotrebiteľ cez e-shop z Veľkej Británie zakúpi tovar iného pôvodu – napríklad z Číny alebo inej ázijskej krajiny.

Takýto tovar sa potom riadi Colným sadzobníkomkde sa napríklad na odev a obuv uplatňuje 12 % sadzba a iné dodatočné náklady s preclením. Toto pravidlo pred brexitom nebolo uplatňované a týka sa výhradne tovaru kupovaného občanom EÚ a následne distribuovaného z britských e-shopov do EÚ.

Niektoré e-shopy berú náklady „na seba

Vyššie ceny tovaru z Veľkej Británie okrem cla spôsobuje aj zmena spôsobu vyberania dane. Daň z pridanej hodnoty (DPH) sa po novom vyberá na mieste predaja (teda vo Veľkej Británii) a nie na mieste dovozu. Zvýšené náklady na dane firmy kompenzujú zvyšovaním cien v obchodoch.

Mnohé britské e-shopy pred nákupom ubezpečujú, že prípadné navýšenie cien kvôli brexitu je už zahrnuté v cenách produktov a ceny sú konečné. Zákazníka by tak podľa týchto informácií nemali prekvapiť dodatočné náklady pri prevzatí tovaru.

Viaceré obchody, ako napríklad Farfetch alebo Net-a-Porter, však upozorňujú, že prepravné spoločnosti takéto poplatky môžu vyžadovať a situáciu nevedia ovplyvniť. Chránia sa tak pre prípad, že zakúpené oblečenie pochádza z tretích krajín a spotrebiteľ pri prevzatí napokon dopláca za colné poplatky.

Britský e-shop s oblečením Matchesfashion necháva zákazníkom možnosť výberu platenia dane. Tí tak môžu urobiť pri nákupe – ak chcú daň platiť okamžite, je zahrnutá v cene, ak nie, odškrtnú v objednávke položku dane a zaplatia ju až pri prevzatí tovaru. Platením dane pri prevzatí sa tak možno vyhnúť prípadnému dvojitému zdaneniu.

Ten istý obchod navyše uvádza, že všetky objednávky do 150 libier (170 eur) sú aj v prípade doručenia do priestoru Shengenu oslobodené od cla a daní. Inými slovami sa obchod rozhodol prípadné poplatky preplatiť, respektíve zahrnúť do ceny oblečenia.

Náklady na vrátenie tovaru v Británii znáša vo všetkých prípadoch predávajúci a platí to aj pre nákupy z územia EÚ. Tamojšie elektronické obchody tiež sľubujú kompletný refund objednaného tovaru v prípade, že ho zákazník už zaplatí, ale napokon odmietne.

O vrátený tovar už e-shopy nejavia záujem

Po brexite je bežné, že občania EÚ predražený tovar z Veľkej Británie vracajú naspäť, ten však už neopúšťa Schengen a končí v európskych skladoch. Odborníci vysvetľujú, že firmám sa takýto tovar už neoplatí ani prevziať späť a rovno ho odpisujú z majetku. Ak totiž chcete tovar znova priniesť do Veľkej Británie, musíte vyplniť ďalšie papiere a zaplatiť nové poplatky. Viacerým to podľa zistení BBC nestojí za to, a tak nové oblečenie väčšinou končí v európskych spaľovniach.

Vyššie poštovné a nové formuláre

Na vyššie ceny a novinky spojené so zásielkami smerujúcimi na Slovensko z Anglicka upozornila koncom roka aj Slovenská pošta. Zásielky s tovarom z Veľkej Británie si od januára 2021 vyžadujú colné vyhlásenie, na dovoz sa síce nevzťahuje clo, ale DPH áno. „Je potrebné, aby k zásielkám s obsahom tovaru vyvážaného do Veľkej Británie bolo priložené vyplnené tlačivo CN22 alebo CN23, uvádza sa v tlačovej správe Slovenskej pošty. 

Slovenská pošta tiež upozorňuje, že nedodržanie nových pravidiel môže viesť k zdržaniu, dodatočným poplatkom alebo k vráteniu zásielok zo strany colných orgánov Veľkej Británie. Prijímanie balíkov z/do Veľkej Británie je po novom aj v novej tarifnej triede, takže za doručenie sa tiež viac pripláca.

Brexit v skratke

  • O odchode Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodlo referendum v roku 2016.
  • Veľká Británia napokon odišla z Európskej únie oficiálne 31. januára 2020.
  • Pri odchode z EÚ však neboli dokončené všetky obchodné dohody, a tak nasledovalo 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého sa Británia naďalej riadila pravidlami EÚ.
  • Zákon k pobrexitovej obchodnej dohode s EÚ vstúpil do platnosti podpisom kráľovnej Alžbety posledný deň roku 2020, praktické dôsledky brexitu sa tak plne prejavili až 1. januára 2021.
  • Finálny dokument týkajúci sa brexitovej dohody má 2 000 strán.
  • Severné Írsko a Škótsko symbolicky odmietli pobrexitovú dohodu s EÚ, waleský parlament návrh zákona podporil – rozhodnutia týchto parlamentov však v Británii nie sú právne záväzné.
  • Nové pravidlá sa od januára 2021 týkajú všetkých sfér života, od cestovania až po obchodovanie, prispôsobiť sa musia firmy, ktoré predávajú/kupujú tovar alebo poskytujú služby Spojenému kráľovstvu, alebo, naopak, zo Spojeného kráľovstva, prípadne prepravujú tovar cez monarchiu.
  • Brexit priniesol tiež občanom z EÚ v prípade návštevy Británie vyššie výdavky na roaming, kartové spoločnosti, ako Mastercard, už tiež ohlásili vyššie poplatky v prípade platieb medzi EÚ a Britániou.
  • Do Veľkej Británie môžeme cestovať na občiansky preukaz už len do októbra 2021, neskôr bude vyžadovaný cestovný pas.
logo
Prečítajte si tiež:
22.5.2024 Redakcia FinReport

NBS začína s predajom novej striebornej desaťeurovky

Zberatelia pamätných mincí by opäť mali zbystriť pozornosť. Práve dnes (22. mája 2024) prichádza do predaja strieborná zberateľská ...

22.5.2024 Mário Špilberger

S hypotékou je možné financovať aj kúpu nebytových priestorov na bývanie, má to však svoje limity

Viete, čo majú spoločné apartmány, ateliéry a pivničné byty? Hoci sú mnohé z nich evidované ako nebytové priestory, developeri ich často ...

22.5.2024 Martin Jamnický

Slovenské matky sporia svojim deťom viac ako českí muži

Rodičov, ktorí investujú peniaze pre svoje deti, postupne pribúda. Na Slovensku dokonca o niečo rýchlejšie než v susednom Česku. Kým u nás ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

21.5.2024 Roland Régely

Oplatí sa v čase vysokých úrokov robiť mimoriadnu splátku hypotéky či predčasne splatiť úver?

Splácate hypotekárny úver a napriek vysokým životným nákladom sa vám darí odložiť si niečo „bokom“. Čo s takto ušetrenými peniazmi ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Podiel disponibilných uchádzačov o prácu v apríli 2024 klesol na 3,82 %

Nezamestnanosť na Slovensku priebežne klesá. V apríli tohto roku to bolo už tretí mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu ...

21.5.2024 Martin Jamnický

Prídu rekordné pokuty za porušovanie GDPR aj na Slovensko?

Odstrašujúce pokuty za porušenie GDPR sa pomaly dostávajú aj do našich končín. Príkladom je aprílové potvrdenie rozhodnutia českého ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce chce zrýchliť zvyšovanie minimálnej mzdy

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo návrh novely zákona, ktorým by sa mala zvýšiť výška minimálnej mzdy zo ...

21.5.2024 Robert Juriš

V treťom pilieri je viac ako milión sporiteľov a vklady dosahujú takmer 3,8 miliardy eur

Jedným zo spôsobov, ako sa pripraviť na roky, ktoré strávime v penzii, je doplnkové dôchodkové sporenie, alebo tretí dôchodkový pilier. ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR preveruje možnú kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal správne konanie týkajúce sa možnej dohody medzi zamestnávateľmi obmedzujúcej súťaž ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Pokles objednávok v priemysle sa stále zrýchľuje, najnovšie o 16,9 %

Hodnota nových objednávok v priemysle v marci 2024 dosiahla objem 5,38 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika zlepšila svoju výkonnosť, keď na začiatku tohto roka zosilnela o 2,7 %

Výkonnosť slovenskej ekonomiky sa postupne zlepšuje. Objem hrubého domáceho produktu v prvom štvrťroku 2024 rástol v porovnaní s ...

15.5.2024 Robert Juriš

Zdražovanie potravín sa zastavilo, už 40 % položiek je dnes lacnejších ako vlani

Rast cien potravín dosiahol svoj vrchol začiatkom minulého roka. V porovnaní s rokom 2023 je dnes 40 % spomedzi všetkých položiek ...

14.5.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesla na 2,1 %, je to najmenej za posledné tri roky

Inflácia na Slovensku je opäť o niečo nižšia ako v predchádzajúcom mesiaci. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb rastú už len mierne, ...

14.5.2024 Redakcia FinReport

Stavebníctvo zaostáva za uplynulým rokom takmer o 10 %

Tohtoročný marec bol mimoriadne náročný mesiac pre slovenskú ekonomiku. Priemysel sa doslova prepadol a lepšie na tom nebolo ani ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay