Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Brexit kazí online nákupy z Británie. Na tovar sa čaká dlhšie a výrazne zdražel

Roland Régely Ekonomika Poslať

Rozchod Veľkej Británie a Európskej únie sa naštartoval referendom v roku 2016, jeho dôsledky začali občania oboch spoločenstiev naplno znášať až tento rok. Spozornieť by sme mali predovšetkým pri internetových nákupoch. Tovar v mnohých britských e-shopoch stojí od januára 2021 viac a čaká sa naň dlhšie.

image

Foto: Shuterstock

Byrokracia spomaľuje doručenie tovaru

Nová pobrexitová dohoda priniesla podnikateľom na oboch stranách Lamanšského prielivu administratívne povinnosti, ktoré okrem iného zatiaľ spomaľujú logistiku tovaru pre zákazníkov. Vývoz a dovoz po novom podlieha colnému vyhláseniu, a všetky dokumenty si vyžadujú manuálnu kontrolu colných pracovníkov na hraniciach medzi EÚ a Britániou. 

Ak dokumentácia nie je v poriadku, dopravcovia sa s tovarom môžu „zaseknúť na dlhé hodiny a spotrebiteľ čaká na tovar aj dlhšie ako týždeň. V minulosti doručenie vo všeobecnosti trvalo 2 až 4 dni.

Problémy s doručením, obavy z vyšších cien a pandémia sa napokon premietli aj do negatívnych čísel. Len v januári v dôsledku nových pravidiel a tiež pandémie vývoz z Veľkej Británie do EÚ klesol o rekordných 68 %.

Produkty tretích krajín zdraželi

BBC zdokumentovalo viacero prípadov predražených nákupov oblečenia z Británie. Ako príklad uviedlo britskú občianku, ktorá v januári tohto roku chcela obohatiť svoj šatník o nové kúsky oblečenia z Európy, prekvapila ju však faktúra od kuriéra. Objednávka obsahovala nové položky, ako clo, dodatočnú DPH a ďalšie poplatky. Ku kabátu v hodnote 200 libier tak musela pripočítať dodatočné poplatky vo výške približne 80 libier, čo tovar značne predražilo. 

Rovnaké situácie predraženia tovaru sa podľa redaktorov BBC dejú aj naopak, teda v prípade občanov Európskej únie nakupujúcich v Spojenom kráľovstve.

Vyšším cenám sa však možno vyhnúť, a to dôkladnejším skúmaním tovaru. Pri nákupe oblečenia, obuvi, elektroniky či iného tovaru v britských e-shopoch si treba všímať najmä pôvod týchto produktov. Produkty pochádzajúce zo Spojeného kráľovstva nie sú zaťažené clami. Problém teda nastáva v prípade, ak si spotrebiteľ cez e-shop z Veľkej Británie zakúpi tovar iného pôvodu – napríklad z Číny alebo inej ázijskej krajiny.

Takýto tovar sa potom riadi Colným sadzobníkomkde sa napríklad na odev a obuv uplatňuje 12 % sadzba a iné dodatočné náklady s preclením. Toto pravidlo pred brexitom nebolo uplatňované a týka sa výhradne tovaru kupovaného občanom EÚ a následne distribuovaného z britských e-shopov do EÚ.

Niektoré e-shopy berú náklady „na seba

Vyššie ceny tovaru z Veľkej Británie okrem cla spôsobuje aj zmena spôsobu vyberania dane. Daň z pridanej hodnoty (DPH) sa po novom vyberá na mieste predaja (teda vo Veľkej Británii) a nie na mieste dovozu. Zvýšené náklady na dane firmy kompenzujú zvyšovaním cien v obchodoch.

Mnohé britské e-shopy pred nákupom ubezpečujú, že prípadné navýšenie cien kvôli brexitu je už zahrnuté v cenách produktov a ceny sú konečné. Zákazníka by tak podľa týchto informácií nemali prekvapiť dodatočné náklady pri prevzatí tovaru.

Viaceré obchody, ako napríklad Farfetch alebo Net-a-Porter, však upozorňujú, že prepravné spoločnosti takéto poplatky môžu vyžadovať a situáciu nevedia ovplyvniť. Chránia sa tak pre prípad, že zakúpené oblečenie pochádza z tretích krajín a spotrebiteľ pri prevzatí napokon dopláca za colné poplatky.

Britský e-shop s oblečením Matchesfashion necháva zákazníkom možnosť výberu platenia dane. Tí tak môžu urobiť pri nákupe – ak chcú daň platiť okamžite, je zahrnutá v cene, ak nie, odškrtnú v objednávke položku dane a zaplatia ju až pri prevzatí tovaru. Platením dane pri prevzatí sa tak možno vyhnúť prípadnému dvojitému zdaneniu.

Ten istý obchod navyše uvádza, že všetky objednávky do 150 libier (170 eur) sú aj v prípade doručenia do priestoru Shengenu oslobodené od cla a daní. Inými slovami sa obchod rozhodol prípadné poplatky preplatiť, respektíve zahrnúť do ceny oblečenia.

Náklady na vrátenie tovaru v Británii znáša vo všetkých prípadoch predávajúci a platí to aj pre nákupy z územia EÚ. Tamojšie elektronické obchody tiež sľubujú kompletný refund objednaného tovaru v prípade, že ho zákazník už zaplatí, ale napokon odmietne.

O vrátený tovar už e-shopy nejavia záujem

Po brexite je bežné, že občania EÚ predražený tovar z Veľkej Británie vracajú naspäť, ten však už neopúšťa Schengen a končí v európskych skladoch. Odborníci vysvetľujú, že firmám sa takýto tovar už neoplatí ani prevziať späť a rovno ho odpisujú z majetku. Ak totiž chcete tovar znova priniesť do Veľkej Británie, musíte vyplniť ďalšie papiere a zaplatiť nové poplatky. Viacerým to podľa zistení BBC nestojí za to, a tak nové oblečenie väčšinou končí v európskych spaľovniach.

Vyššie poštovné a nové formuláre

Na vyššie ceny a novinky spojené so zásielkami smerujúcimi na Slovensko z Anglicka upozornila koncom roka aj Slovenská pošta. Zásielky s tovarom z Veľkej Británie si od januára 2021 vyžadujú colné vyhlásenie, na dovoz sa síce nevzťahuje clo, ale DPH áno. „Je potrebné, aby k zásielkám s obsahom tovaru vyvážaného do Veľkej Británie bolo priložené vyplnené tlačivo CN22 alebo CN23, uvádza sa v tlačovej správe Slovenskej pošty. 

Slovenská pošta tiež upozorňuje, že nedodržanie nových pravidiel môže viesť k zdržaniu, dodatočným poplatkom alebo k vráteniu zásielok zo strany colných orgánov Veľkej Británie. Prijímanie balíkov z/do Veľkej Británie je po novom aj v novej tarifnej triede, takže za doručenie sa tiež viac pripláca.

Brexit v skratke

 • O odchode Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodlo referendum v roku 2016.
 • Veľká Británia napokon odišla z Európskej únie oficiálne 31. januára 2020.
 • Pri odchode z EÚ však neboli dokončené všetky obchodné dohody, a tak nasledovalo 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého sa Británia naďalej riadila pravidlami EÚ.
 • Zákon k pobrexitovej obchodnej dohode s EÚ vstúpil do platnosti podpisom kráľovnej Alžbety posledný deň roku 2020, praktické dôsledky brexitu sa tak plne prejavili až 1. januára 2021.
 • Finálny dokument týkajúci sa brexitovej dohody má 2 000 strán.
 • Severné Írsko a Škótsko symbolicky odmietli pobrexitovú dohodu s EÚ, waleský parlament návrh zákona podporil – rozhodnutia týchto parlamentov však v Británii nie sú právne záväzné.
 • Nové pravidlá sa od januára 2021 týkajú všetkých sfér života, od cestovania až po obchodovanie, prispôsobiť sa musia firmy, ktoré predávajú/kupujú tovar alebo poskytujú služby Spojenému kráľovstvu, alebo, naopak, zo Spojeného kráľovstva, prípadne prepravujú tovar cez monarchiu.
 • Brexit priniesol tiež občanom z EÚ v prípade návštevy Británie vyššie výdavky na roaming, kartové spoločnosti, ako Mastercard, už tiež ohlásili vyššie poplatky v prípade platieb medzi EÚ a Britániou.
 • Do Veľkej Británie môžeme cestovať na občiansky preukaz už len do októbra 2021, neskôr bude vyžadovaný cestovný pas.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.8.2021 Zuzana Mecková

Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska (NBS) udelila finančným sprostredkovateľom viacero sankcií a niektorým aj odobrala licenciu. ...

2.8.2021 Redakcia FinReport

Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes

Cestovný ruch už druhý rok prechádza kvôli pandémii koronavírusu veľmi náročným obdobím. Spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti stále ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra

Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup ...

31.7.2021 Naďa Černá

Obchádzanie zákonov sa jej vypomstilo. Najväčšia burza kryptomien Binance je v problémoch

Binance, najväčšia burza kryptomien na svete, sa dostala do problémov s regulačnými úradmi vo Veľkej Británii. Chýba jej totiž povolenie ...

31.7.2021 Redakcia FinReport

Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) si posvietil na sprostredkovateľov a finančné inštitúcie, presnejšie na investičné ...

30.7.2021 Dominik Horváth

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes ...

25.7.2021 Redakcia FinReport

Veľká Británia je natoľko frustrovaná z (ne)zvládania pandémie, že dôsledky brexitu zatiaľ nepocítila

Veľká Británia má problém. Kvôli pandémii koronavírusu sa stále radí medzi takzvané čierne krajiny a prepadáva sa aj jej ekonomika. ...

24.7.2021 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %

Tohtotýždňové zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) sa nieslo v znamení prvého stretnutia lídrov centrálnej banky po zásadnej zmene ...

16.7.2021 Redakcia FinReport

Budúcnosť práce je hybridná. Pre nastupujúcu generáciu je flexibilná práca o čase a mieste

Každý druhý respondent (49,6 %) prieskumu spoločnosti Deloitte – študenti a čerství absolventi vysokých škôl – uviedol, že by ...

14.7.2021 Redakcia FinReport

Európska a americká politika sa vyvíjajú úplne opačným smerom. Euro sa posilňuje, dolár slabne

Epidémia koronavírusu poľavila, rozbiehajú sa letné dovolenky a väčšina investorov si kladie otázku, na čo sa majú pripraviť počas ...

9.7.2021 Redakcia FinReport

Pandémia koronavírusu na európskom pracovnom trhu zasiahla viac mužov ako ženy. Na Slovensku je to naopak

Na európskom pracovnom trhu kvôli pandémii koronavírusu viac strádali muži ako ženy. Mnoho členských štátov Únie zaviedlo opatrenia, ako ...

7.7.2021 Redakcia FinReport

Paralyzovaný čínsky prístav Yoantian spustil domino efekt v globálnych dodávateľských reťazcoch

Pre prísne karanténne opatrenia bol vyše mesiaca paralyzovaný jeden z najväčších a najrušnejších kontajnerových prístavov na svete ...

6.7.2021 Redakcia FinReport

Všetci ľudia sa po pandémii do kancelárií už asi nevrátia. Väčšine vyhovuje hybridný model práce

Home office – práca z domu bola pred začiatkom pandémie COVID-19 považovaná za benefit, ktorý sa počas nej stal bežným spôsobom ...

5.7.2021 Redakcia FinReport

Každý piaty mladý človek na Slovensku sa nevzdeláva ani nepracuje. Sme tretí najhorší v Európskej únii

Takmer 20 % mladých ľudí na Slovensku vo veku 20 až 34 rokov sa nevzdeláva ani nepracuje. Sú to mladí ľudia, ktorí sú mimo záchytného ...

26.6.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvaja z troch Slovákov sú za intenzívnejšie využívanie veternej energie

Na Slovensku máme potenciál pre rozvoj veternej energie. Potvrdzuje to aj vláda SR, ktorá v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom ...

25.6.2021 Magdaléna Švančarková

Slovensko nie je pre online útočníkov príliš zaujímavé. Zatiaľ! No pomohla by nám pomoc neetických hekerov

Otázka kybernetickej bezpečnosti vzbudzuje vo svete čoraz väčší záujem. Mnohé útočné skupiny ukázali, ako dokážu ochromiť ...

23.6.2021 Robert Juriš

Slovenská ekonomika by sa mala vrátiť na predkrízovú úroveň ešte v tomto roku. Rozhodne vakcinácia

Slovenskí analytici sú optimistickí. Tvrdia, že naša ekonomika sa z koronakrízy zotavuje rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 2. 2.
  Používanie cookies
 3. 3.
  Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja
 4. 4.
  Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra
 5. 5.
  Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži