Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bratislavčanom rastie chuť nakupovať. Je najväčšia za posledný rok

Eva Sadovská Ekonomika Poslať

Dôležitou súčasťou ekonomiky je nakupovanie. Najviac návštev obchodov sa realizuje v Bratislavskom kraji, kde je najvyššia kúpna sila obyvateľstva, ale aj koncentrácia predajní či nákupných centier. Pandémia koronavírusu, energetická kríza či rekordne vysoká inflácia ovplyvnili aj nakupovanie. Apetít Bratislavčanov je však v marci 2023 prekvapujúco najvyšší za posledný rok. Pozrime sa preto podrobnejšie, či bratislavské domácnosti očakávajú zlepšenie alebo zhoršenie ekonomickej situácie, aká je kúpna sila obyvateľov Bratislavského kraja, čo vplýva na naše míňanie a ako budeme nakupovať v budúcnosti.

nakupovanie

Foto: Shutterstock

 

Väčšina Bratislavčanov sa pri nákupoch neobmedzuje

Pandémia koronavírusu, vojnový konflikt na Ukrajine, energetická kríza či rekordne vysoká inflácia majú v posledných rokoch vplyv aj na nákupné správanie obyvateľov Bratislavského kraja. Napriek tomu apetít Bratislavčanov po nákupoch je momentálne najvyšší za posledný rok (teda od marca 2022).

Väčšina bratislavských domácností (až 86 %) v marci 2023 plánovala zvýšiť svoje výdavky alebo ich ponechať na úrovni ako vlani. Naopak, minúť menej ako pred rokom plánovalo iba 14 % opýtaných. Vyplynulo to z výsledkov marcového prieskumu „Spotrebiteľská nálada: medziročné porovnanie“ spoločností DATAMAR a MNFORCE, ktorý sa realizoval počas druhého marcového týždňa.  

Bratislavčania sa v najmenšej miere plánujú obmedzovať pri nákupoch potravín (iba 13 % z nich). Znížiť výdavky na predmety dlhodobej spotreby má v pláne 24 % obyvateľov Bratislavského kraja. Väčšia časť domácností tak míňa pri nákupoch potravín a tovarov dlhodobej spotreby rovnako alebo dokonca o niečo viac ako vlani.

Podľa výsledkov prieskumu sa zároveň znížil aj podiel takých domácností z Bratislavy a okolia, ktoré posúvajú na neskôr nákupy predmetov dlhodobej spotreby, ako napríklad oblečenia, nábytku, elektroniky, automobilu či nehnuteľnosti. V prípade služieb reštaurácií a kaviarní sa aktuálne obmedzuje 36 % z opýtaných Bratislavčanov.

Zhoršenie ekonomickej situácie očakáva 46 % domácností

Pozitívny trend je evidentný aj pri očakávaniach bratislavských domácností ohľadom ich ekonomickej situácie na najbližších šesť mesiacov. Kým v závere roka 2022 bol podiel domácností očakávajúcich zhoršenie na úrovni 56 %, v marci 2023 klesol pod polovicu na 47 %. Najväčší optimizmus od vypuknutia pandémie koronavírusu ohľadom budúceho vývoja deklarovali opýtaní v máji 2021, keď sa zhoršenia ekonomickej situácie obávala iba pätina z nich.

Kúpna sila Bratislavčanov je najvyššia na Slovensku

Bratislavský kraj je dlhodobo ekonomicky najsilnejším regiónom Slovenska. Najvyššiu kúpnu silu jeho obyvateľov potvrdzujú viaceré ukazovatele, ako napríklad hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa, nezamestnanosť, platy či úspory v bankách.

HDP na obyvateľa (v bežných cenách) dosahoval v roku 2021 úroveň 38,8-tisíc eur. Len pre porovnanie, HDP na obyvateľa za celú Slovenskú republiku predstavoval 18,1-tisíc eur a v ostatných regiónoch sa úroveň ukazovateľa pohybovala v rozpätí od 11,1-tisíc eur v Prešovskom kraji po 19,4-tisíc eur v Trnavskom kraji.

Bratislavský kraj sa zároveň vyznačuje aj najnižšou mierou nezamestnanosti. Kým v marci 2023 dosiahla evidovaná miera nezamestnanosti 2,90 %, v rámci celej slovenskej ekonomiky bola vykázaná na úrovni 5,61 %.

Priemerný plat Bratislavčanov dosiahol vlani 1 599 eur, v celej Slovenskej republike to bolo 1 304 eur. Obyvatelia bratislavského regiónu zároveň disponujú vyššími úsporami v bankách. V prípade Bratislavského kraja sú vklady v bankách (v prepočte na obyvateľa) dlhodobo aspoň trojnásobne vyššie v porovnaní s priemerným údajom za celé Slovensko.   

Nákupné centrá dominujú Bratislave už 23 rokov

V nákupných centrách nájdeme zastúpené takmer všetky druhy obchodov, ale aj pestrú škálu služieb či gastroprevádzok. Preto tvoria reprezentatívnu vzorku, prostredníctvom ktorej možno mapovať zmeny v spotrebiteľskom správaní.

Práve Bratislava sa vyznačuje najväčšou koncentráciou shoppingov, pretože jej prislúcha až 40 % z celkovej výmery veľkých nákupných centier na Slovensku. Spomedzi všetkých negatívnych faktorov posledných rokov boli shoppingy zasiahnuté najmä pandémiou, respektíve lockdownami, počas ktorých boli kamenné predajne či prevádzky služieb zatvorené.

Zákazníci tak vo väčšej miere využívali pri nákupoch online, no po uvoľnení epidemických opatrení na jar 2022 bol v podstate ihneď evidovaný návrat k normálnemu správaniu spotrebiteľov – teda návrat do fyzických prevádzok.

Kamenné predajne sú stále obľúbené

„Veci dennej spotreby, módu a zábavu ľudia stále chodia radšej kupovať do obchodných centier. Dokonca aj pri elektronike majú nákupné centrá odsledované, že ak si zákazník objedná tovar napríklad online, príde si poň radšej osobne do predajne,“ konštatuje investičný riaditeľ spoločnosti WOOD & Company Martin Šmigura.

Podľa jeho názoru nákupné centrá tak pociťujú opätovný nárast počtu návštevníkov, ktorí v nákupných centrách možnosť nakupovania, vybavenia viacerých služieb pod jednou strechou a trávenia času so zážitkom doslova vyhľadávajú. Nákupné centrá sú tak nútené držať krok s dobou, aby si návštevníkov nielen prilákali, ale aby si ich aj udržali.

Ako budú vyzerať nákupné centrá budúcnosti?

1) Viacúčelovosť – obchodné centrá budú v budúcnosti prepájať ešte viac funkcií a ponúkať široké spektrum voľnočasových aktivít a služieb (vrátane relaxu či kancelárií). Návštevník si do nich príde nielen nakúpiť, ale bude v nich môcť prepájať aj prácu, relax a socializáciu.

2) Inovácie – nákupné centrá sa bez inovácií v budúcnosti nezaobídu. Trendy zo sveta predpovedajú nielen inovácie v oblasti digitálnych technológií, napríklad pri vrátení tovaru, ale aj inovácie pri samotnom prezentovaní tovaru prostredníctvom virtuálnej reality.

3) Zážitok – obchodné centrá budú aj v budúcnosti čeliť  konkurencii z online prostredia a jeho pestrej ponuke tovarov. Konkurenčnou výhodou a zároveň nevyhnutnosťou nákupných centier a kamenných obchodov bude predaj tovaru so zážitkom. Ak zákazník nebude mať možnosť nakupovať so zážitkom alebo s pridanou hodnotou, uprednostní online priestor.

4) Brand Experience (zážitok so značkou) – cesta zákazníka sa neustále vyvíja. Dnešné nakupovanie už nie je len o návšteve obchodu. Ide o celkovú skúsenosť so značkou prostredníctvom online a offline platforiem. Zákazník sa často práve v online prostredí rozhodne a následne nákup zrealizuje v kamennej prevádzke.

5) Nové značky – obchodné centrá aj naďalej budú slúžiť na objavovanie a prezentáciu nových značiek.

6) Dôveryhodnosť – prieskumy ukazujú, že dôveryhodnosť značiek je vyššia, ak majú aj svoje kamenné pobočky.

7) E-commerce a kamenný obchod – v digitálnom svete, vrátane e-commerce, je veľmi náročné a drahé získať si pozornosť zákazníka. Práve preto mnoho značiek aj napriek digitalizácii hľadá možnosti v kamenných predajniach, a to minimálne formou showroomov alebo výdajných miest. Veľkí hráči zo sveta e-commerce si pre kamennú predajňu v rámci „click and mortar“ stratégie volia práve nákupné centrá. Trendom sa tak stáva mix e-commerce a kamennej prevádzky.

logo
Prečítajte si tiež:
29.11.2023 Redakcia FinReport

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa zlepšuje

Ekonomická nálada na Slovensku sa postupne zlepšuje. Rastie najmä vďaka optimizmu podnikateľov v službách, priemysle a dokonca aj u ...

29.11.2023 Roland Régely

Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou

Investori, ktorí bežne nakupujú podielové fondy, môžu od januára 2024 dosiahnuť vyššie výnosy. Po troch rokoch investovania už totiž ...

29.11.2023 Redakcia FinReport

Pokles cien priemyselných výrobcov aj stavebných materiálov pokračuje

Ceny priemyselných výrobcov pre tu¬zemský trh boli v októbri 2023 medziročne nižšie o 2,3 %. Klesali najmä ceny v malých odvetviach, kým ...

28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Cena benzínu stagnuje, no cena nafty naďalej zaujímavo klesá

Zásadný pokles cien pohonných látok na slovenskom trhu trval presne jeden týždeň. V tom uplynulom sa už situácia zmenila, pretože ceny ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Nákladná doprava v septembri 2023 prepravila najviac tovaru za posledných 14 mesiacov

Podniky evidované na Slovensku v rámci nákladnej dopravy prepravili v septembri 2023 celkovo 21,2 milióna ton tovaru. Objemy prepraveného tovaru ...

24.11.2023 Zuzana Fryč

Toto sú najzásadnejšie zmeny, ktoré prinesie nový zákon o výstavbe

Budúci rok vstúpi do platnosti zákon o výstavbe, ktorý má priniesť viacero revolučných zmien, ako je napríklad zefektívnenie povoľovania ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Čo dokázal UNICEF vďaka podpore svojich darcov?

Misia UNICEF-u sa začala po druhej svetovej vojne. Na svete boli milióny detí, ktoré potrebovali pomoc. Medzi nimi aj deti z Československa, ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Ochrana duševného vlastníctva na Slovensku je nízka, pomôcť majú vouchery

Duševné vlastníctvo do značnej miery ovplyvňuje prosperitu krajiny. Aj preto Európska únia schválila rozšírenie fondu na ochranu ...

22.11.2023 Eva Sadovská

Denne vytvoríme až 1,3 kilogramu odpadu na osobu, sme skládková veľmoc

Aktuálne prebieha Európsky týždeň redukcie odpadu (18. až 26. novembra 2023). Rastúca tvorba odpadu je vážnym environmentálnym problémom, ...

22.11.2023 Redakcia FinReport

IFP: Ekonomický rast v tomto roku dosiahne 1,3 %, v tom budúcom sa zlepší na 2,2 %

Vyhliadky slovenskej ekonomiky v tomto roku nie sú ružové. Dynamika rastu hrubého domáceho produktu do konca tohto roka by sa mala zvoľniť na ...

21.11.2023 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle rastú už dva mesiace za sebou

Hodnota nových objednávok v priemysle v zatiaľ poslednom kompletne vyhodnotenom mesiaci september 2023 medziročne vzrástla o 2,9 % a dosiahla ...

20.11.2023 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť: Podiel disponibilných uchádzačov o prácu klesol na 3,9 %

Nezamestnanosť na Slovensku stále klesá. V októbri tohto roku sa podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku znížil ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay