Benzín je lacnejší ako vlani či predvlani, jeho cena stále mierne klesá
Spotrebiteľské ceny pohonných látok stále klesajú. Zlacňovanie trvá už takmer tri mesiace. Oba druhy benzínov sú na úrovni miním zo začiatku tohto roku a cena motorovej nafty sa vrátila na úroveň z úvodu tohtoročného júna.
Foto: Freepik
Ceny klesajú, no už len mierne
Spotrebiteľské ceny najčastejšie používaných pohonných látok počas 33. týždňa tohto roka opäť o niečo klesli a dosiahli najnižšie hodnoty za niekoľko posledných mesiacov.
V prípade oboch druhov benzínov je ich cena najnižšia od januára 2024 a v prípade motorovej nafty bola naposledy nižšia v júni tohto roku. Zároveň je však potrebné dodať, že zlacňovanie pohonných látok sa v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami čoraz viac zmierňuje a zmeny v poslednom týždni boli viac-menej len kozmetické.
Podľa dát Štatistického úradu SR cena lacnejšieho z benzínov predávaných na Slovensku oproti predchádzajúcemu týždňu klesla o 0,4 centa na liter. V praxi to znamená, že sa predával v priemere za 1,568 eura za liter.
Opäť sa znížila aj cena motorovej nafty, ktorá sa počas uplynulého týždňa predávala v priemere za 1,474 eura za liter, čo je o 0,3 centa menej ako v predchádzajúcom týždni. Už po siedmy raz za sebou sa znížila tiež cena drahšieho 98-oktánového benzínu. Minulý týždeň sa predával v priemere za rovných 1,778 eura za liter, čo predstavuje pokles o 0,3 centa na liter.
Z medziročného porovnania cien pohonných látok vyplýva, že súčasné ceny sú nižšie, ako boli ceny v rovnakom období minulého roku. Cena benzínu natural 98 je nižšia o 5,9 %, benzín natural 95 stojí o 7,8 % menej a za motorovú naftu platíme o 8,8 % menej. LNG plyn používaný na pohon motorových vozidiel však stojí o 14,4 % viac ako pred rokom, CNG je oproti rovnakému obdobiu minulého roka drahší o 3,3 % a LPG je drahší o 3,4 %.
Pozrime sa na porovnanie cien pohonných látok s rovnakým obdobím v minulých rokoch. Stále platí, že v súčasnosti tankujeme výrazne drahšie ako v poslednom roku pred vypuknutím pandémie koronavírusu (2019), ako aj v prvých dvoch rokoch koronakrízy (2020 a 2021). Aktuálne však tankujeme lacnejšie ako v „najkrízovejšom“ roku 2022 a tiež o niečo lacnejšie ako v rovnakom období minulého roku.
Ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami
Ceny pohonných látok na Slovensku sú nižšie, ako predstavuje priemer členských krajín Európskej únie. Kým najvyššie ceny za liter benzínu sú v Dánsku, Holandsku a Grécku, najlacnejšie tankujú vodiči na Malte, v Bulharsku, Litve a Česku.
Pozitívne a negatívne vplyvy na cenu ropy
Na cenu pohonných látok prioritne vplýva cena základnej suroviny, teda ropy. Barel ľahkej americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) sa aktuálne predáva za 73 dolárov a ropná zmes Brent (s dodávkou v októbri) momentálne stojí približne 77 dolárov za barel. Cena ropy v uplynulých týždňoch však značne kolísala.
V súčasnosti na ňu vyvíja najväčší tlak obava z ďalšej možnej eskalácie vojenského konflikt na Blízkom východe. Nepriaznivo pôsobí aj informácia o rekordne nízkych zásobách ropy v Spojených štátoch. Naopak, pozitívny vplyv na jej cenu má stále klesajúci dopyt Číny, ktorá je najväčším importérom ropy na svete. Len v júli 2024 poklesol dopyt v tejto krajine po rope medziročne o 8 % a klesá aj v súčasnosti.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.EKOfest 15. novembra 2024
- 2.Koncert filmovej hudby - to najkrajšie z animovaných filmov 15. novembra 2024
- 3.Exact Systems: Dvadsaťročné jubileum spoločnosti oslávili najväčšou akvizíciou v jej histórii
- 4.GLADIATOR - klubový koncert 15. marca 2024
- 5.Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie