Bankrot cestovky FTI Touristik priniesol zrušenie 175-tisíc dovolenkových zájazdov
Nedávno oznámený bankrot FTI Touristik, tretej najväčšej cestovnej kancelárie v Európe, spôsobil šok tisíckam dovolenkárov. Spoločnosť oficiálne zrušila všetky zájazdy a dnes je už v konkurze. Hoci väčšina klientov by mala svoje peniaze dostať naspäť, existujú aj výnimky. FTI nie je prvou cestovnou kanceláriou, ktorá za posledné roky vyhlásila krach. Aj preto sme pre vás pripravili niekoľko rád, na čo sa zamerať nielen pri výbere dovolenky, ale aj tej správnej cestovnej kancelárie, ktorá vám ju sprostredkuje.
Foto: Freepik
Príčiny krachu
Nemecká cestovná kancelária FTI Touristik oficiálne mieri do konkurzu. Informovala o tom materská spoločnosť FTI Group, ktorá v pondelok 3. júna 2024 podala na Okresnom súde v Mníchove návrh na začatie konkurzného konania.
V oznámení sa uvádza, že po dlhom a zložitom procese diskusií s investormi nebola spoločnosť schopná získať dostatočnú likviditu. Cestovnú kanceláriu zlomili nedostatočné počty rezervácií, ktoré napriek pozitívnym očakávaniam tento rok výrazne poklesli. Okrem toho mnohí dodávatelia spoločnosti trvali na platbe vopred, v dôsledku čoho nezostávalo FTI nič iné, ako vyhlásiť krach.
Postihnutými sú okrem FTI Touristik aj ďalšie dcérske spoločnosti skupiny, konkrétne 5vorFlug, BigXtra GmbH a značky autopožičovní DriveFTI, Cars and Camper a Meeting Point Rent-a-Car. FTI sa najskôr rozhodla zrušiť len zájazdy s dátumom odchodu do piatka 5. júla. O týždeň neskôr (14. júna) však už bola spoločnosť nútená zrušiť úplne všetky zájazdy.
Kto odškodní klientov
Tisíce klientov tak zostali bez plánovaných dovoleniek, čo vyvolalo veľkú neistotu a otázky ohľadom náhrady škôd. Oficiálne čísla hovoria o 175-tisíc zrušených zájazdov a tisíckach zrušených individuálnych služieb. Podľa Európskeho spotrebiteľského centra je pre postihnutých dovolenkárov nateraz kľúčové, aby presne vedeli, aké služby si objednali.
FTI Touristik ponúkala dva hlavné typy služieb. Balíky zájazdov zahŕňajúce akúkoľvek kombináciu leteniek, ubytovania, transferov a ďalších služieb a individuálne cestovné služby, ktoré predstavuje napríklad len samotné ubytovanie. Prostredníctvom webových stránok FTI sa dali zakúpiť aj služby iných cestovných kancelárií, ako sú TUI, DERTOUR či vTours. Tieto zájazdy ani služby nie sú ovplyvnené bankrotom FTI.
Zákazníci, ktorí si od FTI zakúpili zájazd, majú nárok na plnú náhradu. Keďže cestovka mala svoje sídlo v Nemecku, ochrana spotrebiteľov spadá pod Nemecký fond cestovného zabezpečenia („Deutscher Reisesicherungsfonds“ – DRSF). Fond momentálne úzko spolupracuje so správcom konkurzu a ďalšími stranami na úhrade pohľadávok.
Zákazníci tak nemusia v tejto chvíli robiť nič, DRSF ich bude v najbližšom čase sám kontaktovať. Problém nastáva pre tých, ktorí si cez FTI objednali len individuálnu službu, ktorá nespadá pod krytie DRSF. Títo klienti tak s najväčšou pravdepodobnosťou o svoje peniaze prídu.
Krach ovplyvní aj iné spoločnosti
Odborníci sa zhodujú, že krach tretej najväčšej európskej cestovnej kancelárie bude mať dosah aj na desiatky menších dodávateľov a partnerov spoločnosti. Odhaduje sa, že FTI stále dlhuje približne 2 milióny eur hotelom po celom svete. Pre niektoré hotely, autopožičovne a ďalších poskytovateľov služieb tak krach FTI môže znamenať finančné problémy a prípadne viesť k ďalším bankrotom.
Konkurz FTI Touristik ovplyvnil aj jej ďalšie dcérske spoločnosti v Nemecku, Rakúsku a Holandsku. Hoci okrem uvedených dcérskych spoločností ostatné stále fungujú, je možné, že v blízkej budúcnosti taktiež vyhlásia insolventnosť. Nemecká vláda preto odporúča sledovať oficiálnu webovú stránku FTI pre ďalšie aktualizácie a zvážiť potenciálne riziko kúpy služieb od ktorejkoľvek spoločnosti FTI Group.
Iné skrachované cestovné kancelárie
FTI nie je jedinou cestovkou, ktorá bola v posledných rokoch nútená vyhlásiť bankrot. Azda najznámejším prípadom je krach britskej kancelárie Thomas Cook. Spoločnosť patrila k jednej z najstarších a najväčších cestovných kancelárií na svete. Celosvetovo zamestnávala cez 21-tisíc ľudí a ročne poskytovala služby pre 19 miliónov dovolenkárov.
Brexit, zlé hospodárenie a obrovské dlhy však spôsobili, že britský gigant s viac ako 175-ročnou históriou bol nútený v roku 2019 vyhlásiť bankrot. Jeho pád vtedy ovplyvnil 600-tisíc dovolenkárov po celom svete.
Rovnaký osud postihol aj cestovnú kanceláriu Lowcost Travel Group, ktorá pôsobila takisto najmä vo Veľkej Británii. Spoločnosť, pod ktorú patrili aj značky Lowcost Holidays, Lowcost Beds a Lowcost Holidays Spain, bola nútená vyhlásiť bankrot v roku 2016. Dôvodom bol agresívny obchodný model, ktorý sa spoliehal na nízke ceny, čo sa v dlhodobom horizonte ukázalo ako neudržateľné. Krachom bolo vtedy postihnutých cez 27-tisíc zákazníkov a kancelária bola nútená zrušiť 110-tisíc plánovaných rezervácií.
Na čo myslieť pri rezervácii dovolenky
Poistenie proti úpadku
Každá cestovná kancelária je povinná mať poistenie proti insolventnosti. Toto poistenie zaručuje, že v prípade bankrotu klientom poisťovňa zabezpečí návrat zo zahraničia a preplatí neposkytnuté služby. Certifikát o poistení by mal byť dostupný na webových stránkach cestovnej kancelárie. Aktuálny zoznam poistených cestovných kancelárií nájdete na webovej stránke Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Zmluva o zájazde
Zmluva o zájazde musí byť formulovaná jasne a zrozumiteľne. Obsahovať by mala všetky potrebné informácie, ako sú označenie zmluvných strán, predmet zmluvy, detaily o zájazde. Taktiež by mala obsahovať kontakt na zástupcu cestovnej kancelárie, na ktorého sa môžete obrátiť v prípade ťažkostí, a jasné podmienky, pri ktorých je možné od zmluvy odstúpiť.
História a skúsenosti
Je vhodné vyberať si cestovné kancelárie s dlhšou históriou. Firmy, ktoré vznikli pred dvomi či tromi rokmi, nemusia mať dostatočné skúsenosti na zvládnutie kritických situácií. Dátum založenia cestovnej kancelárie sa dá overiť v obchodnom registri. Okrem toho je dnes jednoduché zistiť, čo si o konkrétnej cestovnej kancelárii myslia ostatní zákazníci prostredníctvom recenzií na cestovateľských portáloch a sociálnych sieťach.
Cestovná kancelária vs. agentúra
Potrebné je tiež rozlišovať medzi cestovnou kanceláriou a cestovnou agentúrou. Cestovná kancelária organizuje a predáva zájazdy priamo, zatiaľ čo agentúra pôsobí ako sprostredkovateľ predaja zájazdov viacerých kancelárií. Pri problémoch môže komunikácia cez agentúru trvať dlhšie, pretože vystupuje ako tretia strana.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny