Aprílová inflácia spomalila na 3,7 %. Ako to ovplyvní naše príjmy či investície?
Štatistický úrad SR tento týždeň zverejnil aprílový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze došlo k spomaleniu, nakoľko spotrebiteľské ceny vzrástli o 3,7 % (išlo dokonca o najpomalší nárast od začiatku roka).

Foto: Freepik
Stav inflácie
Najzastúpenejšie zložky spotrebného koša, bývanie a energie, a taktiež potraviny a nealkoholické nápoje zaznamenali medziročný nárast cien o 2,5 a 3,6 %. Najvýraznejší nárast cien zaznamenali vzdelávanie o 10,2 % a hotely a reštaurácie o 8,9 %. Naopak, pod spomalenie inflácie sa podpísali a zároveň medziročný pokles cien zaznamenali ceny v doprave o – 1,6 %. Ceny pohonných hmôt oproti vlaňajšku klesli o – 9,3 %. Rast cien spomalil aj v prípade alkoholických nápojov.
Na tohtoročný vývoj cenovej hladiny na Slovensku vplývajú významne daňové opatrenia v rámci konsolidácie verejných financií. Aj napriek tomu, že v apríli prišlo k určitému spomaleniu tempa zdražovania, v nasledujúcich mesiacoch očakávame, že inflácia ešte zrýchli – dôvodom bude i zavedenie transakčnej dane od apríla 2025. Priemerná inflácia za celý rok by tak mohla presiahnuť 4 %.
Inflácia nám však nehovorí iba o tom, koľko si priplácame za tovary a služby. Je to dôležitý faktor pri hodnotení našich príjmov, úspor či výnosnosti investícií. Čo teda znamená tohtoročná inflácia nad 4 % pre naše peňaženky?
Mzdový vývoj
Počas rokov 2022 a 2023 sme na Slovensku zažili rekordne rýchly rast cien tovarov a služieb. Ani relatívne silný nominálny rast platov na infláciu nestačil a platy Slovákov a Sloveniek tak reálne klesli o - 4,5 %, respektíve - 0,7 %. V roku 2024 sa situácia otočila a mzdy zaznamenali reálny nárast o 3,7 %. Ak platy reálne rastú, rastie aj kúpna sila obyvateľstva – obyvatelia si môžu kúpiť viac tovarov a služieb ako pred rokom. Očakávaná inflácia by mala byť tento rok mierne nižšia ako očakávaný nominálny rast platov, čo znamená reálny rast miezd – avšak len minimálny, na úrovni približne 0,5 %.
Bankové vklady a úroky
Úroky na bankových účtoch a termínovaných vkladoch budú nižšie ako miera inflácie, čiže reálna hodnota peňazí v bankách bude klesať. Tento jav pritom nie je nový – bežné účty a vklady v bankách dlhodobo nedokážu prekonávať infláciu. Za posledných 8 rokov sa jedine vlani podarilo úrokom na terminovaných vkladoch v bankách držať krok s infláciou. V aktuálnom roku predpokladáme, že ich výška poklesne k 2 %, čo na tempo rastu cien tovarov a služieb nad 4 %, opäť nebude stačiť.
Investície ako ochrana
Dlhodobým riešením na boj s infláciou je investovanie. Historicky dokázali infláciu porážať najmä investície do akcií a realít. Svet investícií je komplexný a vytvorenie investičného portfólia, ktoré dokáže dlhodobo prekonávať infláciu, môže byť pre mnohých investorov náročné. Skúsení investori preto využívajú služby wealth managementu a portfólio skladajú spolu s investičným odborníkom. Pre zaujímavosť, podľa nášho prieskumu, drvivá väčšina skúsených investorov očakáva ročnú výnosnosť portfólia minimálne na úrovni 6 % p.a.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prestížny turnaj FALDO Series pre juniorov už ôsmykrát v Tatrách
- 2.Novým generálnym riaditeľom PPSS a DSS Poštovej banky je Gabriel Balog
- 3.Kam sa v zime lieta z Bratislavy a aké novinky sú v pláne na rok 2023?
- 4.Poistné za kurzarbeit musia firmy platiť aj za pracujúcich dôchodcov
- 5.Iránska štátna televízia oznámila nové odpálenia rakiet proti Izraelu, ide o priamu reakciu na konanie USA