Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Analýza: Rusko-ukrajinský konflikt zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov

Redakcia FinReport Ekonomika
SK
EN
Poslať

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otrasy na finančných trhoch a výrazne zvýšil neistotu týkajúcu sa oživenia svetovej ekonomiky. Vyššie ceny komodít zosilňujú hrozbu dlhodobej inflácie vo svetovej ekonomike, ktorá zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov. Najviac ohrozené sú odvetvia automobilového priemyslu, dopravy a chemického priemyslu. V ruskej ekonomike v roku 2022 dôjde k hlbokej recesii vo výške 7,5 %. Toto všetko vo svojej analýze tvrdí spoločnosť Coface, ktorá znížila hodnotenie rizík Ruska na stupeň D, ako veľmi vysoké.

image

Foto:Shutterstock

Tlak na energetické a komoditné trhy

Rusko je momentálne tretím najväčším svetovým producentom ropy, druhým najväčším producentom zemného plynu a patrí medzi päť najväčších výrobcov ocele, niklu a hliníka. Je tiež najväčším vývozcom pšenice na svete – zabezpečuje takmer 20 % svetového obchodu. Ukrajina je kľúčovým producentom kukurice (6. najväčší), pšenice (7.), slnečnice (1.) a patrí k 10 najväčším producentom cukrovej repy, jačmeňa, sóje a repky.

V deň začatia invázie došlo k prudkému poklesu finančných trhov na celom svete a k prudkému nárastu cien ropy, zemného plynu, kovov a potravinárskych komodít. V nadväznosti na najnovšie udalosti cena ropy Brent po prvý raz od roku 2014 prekonala hranicu 100 dolárov za barel, pričom v súčasnosti je to už približne 125 dolárov. Európske ceny plynu TTF sa 4. marca vyšplhali na rekordných 192 eur.

„Kým vysoké ceny komodít boli jedným z rizík, ktoré už boli identifikované ako potenciálne narušujúce oživenie európskej ekonomiky, eskalácia konfliktu zvyšuje pravdepodobnosť, že ceny komodít zostanú vyššie oveľa dlhšie. To zase zvyšuje hrozbu dlhodobo vysokej inflácie, a tým aj riziko stagflácie a sociálnych nepokojov vo vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomikách,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre Slovensko a Česko Ján Čarný.

Automotive, doprava a chemický sektor

Kríza, samozrejme, silno vplýva na sektor automobilovej výroby, ktorý je už aj tak ťažko skúšaný pre nedostatok rôznych surovín a komodít (kovov, polovodičov, kobaltu, lítia a horčíka) a ich vysokými cenami. Ukrajinské automobilové závody sú dodávateľom veľkých automobiliek v západnej Európe. Niektoré z nich oznámili zastavenie výroby, kým ďalšie závody po celom svete už plánujú odstávky pre nedostatok čipov.

Vyššími cenami pohonných hmôt budú podľa analýzy trpieť tiež letecké a námorné prepravné spoločnosti, pričom najviac ohrozené sú práve letecké spoločnosti. Odhaduje sa, že pohonné hmoty tvoria približne tretinu ich celkových nákladov. Európske krajiny, USA a Kanada zakázali ruským leteckým spoločnostiam vstup do svojho vzdušného priestoru, a Rusko, naopak, recipročne vydalo tento zákaz pre európske a kanadské lietadlá.

To znamená vyššie náklady, pretože letecké spoločnosti budú musieť napríklad pre lety medzi Európou a Áziou využívať dlhšie trasy obchádzajúce Rusko. Letecké spoločnosti majú pritom len malý priestor na zvyšovanie nákladov, pretože aj naďalej zápasia s nižšími príjmami v dôsledku pandémie koronavírusu.

Kríza bude mať podľa analýzy vplyv aj na nákladnú železničnú dopravu. Európske spoločnosti majú zakázané obchodovať s ruskými železnicami, čo pravdepodobne naruší nákladnú dopravu medzi Áziou a Európou, ktorá sa uskutočňovala cez Rusko. Problémy čakajú aj na petrochemický priemysel, pretože zdražejú suroviny, a prudký nárast cien zemného plynu ovplyvní trhy s hnojivami, a tým aj celý poľnohospodársko-potravinársky priemysel.

Rusko čaká hlboká recesia

Ruská ekonomika bude mať podľa analýzy v tomto roku veľké problémy a upadne do hlbokej recesie. Aktualizovaná prognóza pre vývoj HDP ruskej ekonomiky v roku 2022 po vlaňajšom oživení predstavuje –7,5 %. Aj preto spoločnosť znížila hodnotenie rizika Ruska z B (pomerne vysoké) na D (veľmi vysoké).

Sankcie sa zameriavajú najmä na hlavné ruské banky, centrálnu banku, štátny dlh, vybrané ruské verejné činitele a oligarchov a kontrolu vývozu high-tech komponentov do Ruska. Tieto opatrenia vyvíjajú značný tlak na pokles ruského rubľa, ktorý sa už oproti západným menám výrazne prepadol, a budú mať za následok aj prudký rast spotrebiteľských cien.

Rusko si vybudovalo pomerne silné finančné zdroje – nízku úroveň verejného zahraničného dlhu, opakujúci sa prebytok bežného účtu a tiež značné devízové rezervy vo výške približne 640 miliárd dolárov. Zmrazenie týchto rezerv západnými krajinami však bráni ruskej centrálnej banke v ich použití a znižuje účinnosť ruskej reakcie na prijaté sankčné opatrenia.

Na druhej strane, ruská ekonomika by mohla ťažiť z vyšších cien komodít, najmä z vývozu energií. Krajiny EÚ však oznámili svoj zámer obmedziť dovoz z Ruska. Na ruský priemysel zas bude mať veľmi negatívny vplyv obmedzený prístup k polovodičom, počítačom, telekomunikačnému, automatizačnému a informačnému bezpečnostnému vybaveniu západnej výroby. A to najmä vzhľadom na význam týchto vstupov pre ruský ťažobný a spracovateľský sektor.

Najviac ohrozené sú európske ekonomiky

No vzhľadom na svoju závislosť od ruskej ropy a zemného plynu sa zdá, že aj Európa je regiónom, ktorý je najviac ohrozený dôsledkami tohto konfliktu. Nahradiť všetky dodávky ruského zemného plynu do Európy je podľa analýzy v krátkodobom až strednodobom horizonte nemožné, a súčasná úroveň cien bude mať významný vplyv na infláciu.

Teraz, keď sa barel ropy Brent obchoduje nad 125 dolárov a futures na zemný plyn naznačujú ceny trvale nad 150 eur za megawatthodinu, odhaduje spoločnosť Coface dodatočnú infláciu v roku 2022 najmenej vo výške 1,5 percentuálneho bodu. „To by podkopalo spotrebu domácností a spolu s očakávaným poklesom podnikových investícií a vývozu znížilo rast HDP približne o jeden percentuálny bod,“ spresňuje J. Čarný.

Okrem toho odhaduje, že úplné prerušenie toku ruského zemného plynu do Európy by v roku 2022 zvýšilo náklady a malo vplyv na HDP vo výške 4 percentuálnych bodov, čo by znamenalo medziročný rast HDP blízko nuly, alebo skôr v záporných hodnotách.

Nik nebude ušetrený od importovanej inflácie

Vo zvyšku sveta sa ekonomické dôsledky prejavia predovšetkým rastom cien komodít, ktorý podporí už existujúce inflačné tlaky. Ako vždy, keď ceny komodít prudko rastú, budú postihnutí najmä čistí dovozcovia energií a potravín, pričom v prípade ešte väčšej eskalácie konfliktu hrozí veľké narušenie dodávok. Pokles dopytu z Európy bude tiež brzdiť globálny obchod.

V ázijsko-pacifickom regióne sa vplyv prejaví takmer okamžite prostredníctvom vyšších dovozných cien, najmä cien energií. Vzhľadom na to, že obchodné a finančné väzby Severnej Ameriky s Ruskom a Ukrajinou sú pomerne obmedzené, dôsledky konfliktu sa prejavia predovšetkým prostredníctvom cenového kanálu a spomalením európskeho rastu. Napriek vyhliadkam na pomalší hospodársky rast a vyššiu infláciu sa neočakáva, že by geopolitické udalosti v tejto fáze zasiahli menovú politiku v Severnej Amerike.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.12.2022 Správy

Rozpočet Ruska na vojnu sa môže pohybovať v biliónoch rubľov. Ekonómovia odhadujú, čo bude nasledovať

6.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ak bude Rusko s vojnou na Ukrajine pokračovať aj v budúcom roku, jeho celkový rozpočet na vojnu a okupáciu ...

25.11.2022 Správy

Európska únia pripravuje deviaty balík sankcií voči Rusku, oznámila von der Leyenová

25.11.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) pripravuje deviaty balík sankcií voči Rusku v reakcii na útoky Moskvy na Ukrajine. Uviedla to ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Rating Ukrajiny sa prvýkrát od ruskej invázie zvýšil, no ekonomický výhľad je naďalej negatívny

Ukrajina sa od začiatku vojenskej invázie Ruska vo februári tohto roku zaradila medzi päticu krajín s najhoršou investičnou klímou na svete. ...

8.11.2022 Správy

Eurokomisia prisľúbila Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, 18 miliardový balíček má pokryť časť štátneho deficitu krajiny

8.11.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) chce Ukrajine v roku 2023 poskytovať mesačne balík až 1,5 miliardy eur. Ako referuje web Kyiv ...

25.10.2022 Redakcia FinReport

Najviac žiadateľov o štatút dočasnej ochrany z Ukrajiny skončilo v Poľsku, Slovensko je voľbou č. 5

Od vypuknutia vojny na Ukrajine 22. februára 2022 do konca júla tohto roka požiadalo v Poľsku o štatút dočasnej ochrany 1,3 milióna ...

24.10.2022 Redakcia FinReport

Ukrajinská ekonomika sa v tomto roku prepadne o približne 30 %

Ekonomika vojnou skúšanej Ukrajiny v tomto roku klesne približne o tretinu. Už začiatkom októbra to vyhlásilo miestne ministerstvo ...

21.10.2022 Redakcia FinReport

Linku zdravia pre Ukrajinu už využilo takmer 4-tisíc volajúcich odídencov

Medicínske služby Linky zdravia pre Ukrajinu, teda rýchlej zdravotnej konzultácie v ukrajinskom jazyku využilo od jej spustenia v marci 2022 už ...

12.10.2022 Správy

Spojené štáty poskytli Ukrajine dvojnásobnú pomoc oproti EÚ, od začiatku invázie vyčlenili viac ako 52 miliárd eur

12.10.2022 (Webnoviny.sk) - Doterajšia pomoc Ukrajine zo strany USA je takmer dvojnásobne väčšia ako pomoc celej Európskej únie. Vyplýva to z ...

9.10.2022 Správy

Čaká nás vyššia inflácia či nedostatok palív. Káčer priblížil, čo musí Europa urobiť pre prekonanie výziev

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) Rastislav Káčer sa spolu so ...

7.10.2022 Redakcia FinReport

Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu

Súčasné ekonomické obdobie sa vo viacerých aspektoch podobá veľkej hospodárskej depresii z polovice 19. storočia. Existuje teória, podľa ...

5.10.2022 Správy

Členské štáty Európskej únie dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov vojny na Ukrajine

5.10.2022 (Webnoviny.sk) - Krajiny a regióny Európskej únie (EÚ) dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov Ruskom rozpútanej vojny ...

2.10.2022 Správy

Pre ruskú anexiu ukrajinských regiónov uvalila Amerika sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty v piatok uvalili sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu. ...

Aplikácia

 1. 1.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  Fintech spoločnosti doplatili na prílišný optimizmus, teraz prepúšťajú tisíce zamestnancov
 4. 4.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 5. 5.
  Kam na luxusnú dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 5. diel