Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Analýza: Rusko-ukrajinský konflikt zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov

Redakcia FinReport Ekonomika
SK
EN
Poslať

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otrasy na finančných trhoch a výrazne zvýšil neistotu týkajúcu sa oživenia svetovej ekonomiky. Vyššie ceny komodít zosilňujú hrozbu dlhodobej inflácie vo svetovej ekonomike, ktorá zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov. Najviac ohrozené sú odvetvia automobilového priemyslu, dopravy a chemického priemyslu. V ruskej ekonomike v roku 2022 dôjde k hlbokej recesii vo výške 7,5 %. Toto všetko vo svojej analýze tvrdí spoločnosť Coface, ktorá znížila hodnotenie rizík Ruska na stupeň D, ako veľmi vysoké.

image

Foto:Shutterstock

Tlak na energetické a komoditné trhy

Rusko je momentálne tretím najväčším svetovým producentom ropy, druhým najväčším producentom zemného plynu a patrí medzi päť najväčších výrobcov ocele, niklu a hliníka. Je tiež najväčším vývozcom pšenice na svete – zabezpečuje takmer 20 % svetového obchodu. Ukrajina je kľúčovým producentom kukurice (6. najväčší), pšenice (7.), slnečnice (1.) a patrí k 10 najväčším producentom cukrovej repy, jačmeňa, sóje a repky.

V deň začatia invázie došlo k prudkému poklesu finančných trhov na celom svete a k prudkému nárastu cien ropy, zemného plynu, kovov a potravinárskych komodít. V nadväznosti na najnovšie udalosti cena ropy Brent po prvý raz od roku 2014 prekonala hranicu 100 dolárov za barel, pričom v súčasnosti je to už približne 125 dolárov. Európske ceny plynu TTF sa 4. marca vyšplhali na rekordných 192 eur.

„Kým vysoké ceny komodít boli jedným z rizík, ktoré už boli identifikované ako potenciálne narušujúce oživenie európskej ekonomiky, eskalácia konfliktu zvyšuje pravdepodobnosť, že ceny komodít zostanú vyššie oveľa dlhšie. To zase zvyšuje hrozbu dlhodobo vysokej inflácie, a tým aj riziko stagflácie a sociálnych nepokojov vo vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomikách,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre Slovensko a Česko Ján Čarný.

Automotive, doprava a chemický sektor

Kríza, samozrejme, silno vplýva na sektor automobilovej výroby, ktorý je už aj tak ťažko skúšaný pre nedostatok rôznych surovín a komodít (kovov, polovodičov, kobaltu, lítia a horčíka) a ich vysokými cenami. Ukrajinské automobilové závody sú dodávateľom veľkých automobiliek v západnej Európe. Niektoré z nich oznámili zastavenie výroby, kým ďalšie závody po celom svete už plánujú odstávky pre nedostatok čipov.

Vyššími cenami pohonných hmôt budú podľa analýzy trpieť tiež letecké a námorné prepravné spoločnosti, pričom najviac ohrozené sú práve letecké spoločnosti. Odhaduje sa, že pohonné hmoty tvoria približne tretinu ich celkových nákladov. Európske krajiny, USA a Kanada zakázali ruským leteckým spoločnostiam vstup do svojho vzdušného priestoru, a Rusko, naopak, recipročne vydalo tento zákaz pre európske a kanadské lietadlá.

To znamená vyššie náklady, pretože letecké spoločnosti budú musieť napríklad pre lety medzi Európou a Áziou využívať dlhšie trasy obchádzajúce Rusko. Letecké spoločnosti majú pritom len malý priestor na zvyšovanie nákladov, pretože aj naďalej zápasia s nižšími príjmami v dôsledku pandémie koronavírusu.

Kríza bude mať podľa analýzy vplyv aj na nákladnú železničnú dopravu. Európske spoločnosti majú zakázané obchodovať s ruskými železnicami, čo pravdepodobne naruší nákladnú dopravu medzi Áziou a Európou, ktorá sa uskutočňovala cez Rusko. Problémy čakajú aj na petrochemický priemysel, pretože zdražejú suroviny, a prudký nárast cien zemného plynu ovplyvní trhy s hnojivami, a tým aj celý poľnohospodársko-potravinársky priemysel.

Rusko čaká hlboká recesia

Ruská ekonomika bude mať podľa analýzy v tomto roku veľké problémy a upadne do hlbokej recesie. Aktualizovaná prognóza pre vývoj HDP ruskej ekonomiky v roku 2022 po vlaňajšom oživení predstavuje –7,5 %. Aj preto spoločnosť znížila hodnotenie rizika Ruska z B (pomerne vysoké) na D (veľmi vysoké).

Sankcie sa zameriavajú najmä na hlavné ruské banky, centrálnu banku, štátny dlh, vybrané ruské verejné činitele a oligarchov a kontrolu vývozu high-tech komponentov do Ruska. Tieto opatrenia vyvíjajú značný tlak na pokles ruského rubľa, ktorý sa už oproti západným menám výrazne prepadol, a budú mať za následok aj prudký rast spotrebiteľských cien.

Rusko si vybudovalo pomerne silné finančné zdroje – nízku úroveň verejného zahraničného dlhu, opakujúci sa prebytok bežného účtu a tiež značné devízové rezervy vo výške približne 640 miliárd dolárov. Zmrazenie týchto rezerv západnými krajinami však bráni ruskej centrálnej banke v ich použití a znižuje účinnosť ruskej reakcie na prijaté sankčné opatrenia.

Na druhej strane, ruská ekonomika by mohla ťažiť z vyšších cien komodít, najmä z vývozu energií. Krajiny EÚ však oznámili svoj zámer obmedziť dovoz z Ruska. Na ruský priemysel zas bude mať veľmi negatívny vplyv obmedzený prístup k polovodičom, počítačom, telekomunikačnému, automatizačnému a informačnému bezpečnostnému vybaveniu západnej výroby. A to najmä vzhľadom na význam týchto vstupov pre ruský ťažobný a spracovateľský sektor.

Najviac ohrozené sú európske ekonomiky

No vzhľadom na svoju závislosť od ruskej ropy a zemného plynu sa zdá, že aj Európa je regiónom, ktorý je najviac ohrozený dôsledkami tohto konfliktu. Nahradiť všetky dodávky ruského zemného plynu do Európy je podľa analýzy v krátkodobom až strednodobom horizonte nemožné, a súčasná úroveň cien bude mať významný vplyv na infláciu.

Teraz, keď sa barel ropy Brent obchoduje nad 125 dolárov a futures na zemný plyn naznačujú ceny trvale nad 150 eur za megawatthodinu, odhaduje spoločnosť Coface dodatočnú infláciu v roku 2022 najmenej vo výške 1,5 percentuálneho bodu. „To by podkopalo spotrebu domácností a spolu s očakávaným poklesom podnikových investícií a vývozu znížilo rast HDP približne o jeden percentuálny bod,“ spresňuje J. Čarný.

Okrem toho odhaduje, že úplné prerušenie toku ruského zemného plynu do Európy by v roku 2022 zvýšilo náklady a malo vplyv na HDP vo výške 4 percentuálnych bodov, čo by znamenalo medziročný rast HDP blízko nuly, alebo skôr v záporných hodnotách.

Nik nebude ušetrený od importovanej inflácie

Vo zvyšku sveta sa ekonomické dôsledky prejavia predovšetkým rastom cien komodít, ktorý podporí už existujúce inflačné tlaky. Ako vždy, keď ceny komodít prudko rastú, budú postihnutí najmä čistí dovozcovia energií a potravín, pričom v prípade ešte väčšej eskalácie konfliktu hrozí veľké narušenie dodávok. Pokles dopytu z Európy bude tiež brzdiť globálny obchod.

V ázijsko-pacifickom regióne sa vplyv prejaví takmer okamžite prostredníctvom vyšších dovozných cien, najmä cien energií. Vzhľadom na to, že obchodné a finančné väzby Severnej Ameriky s Ruskom a Ukrajinou sú pomerne obmedzené, dôsledky konfliktu sa prejavia predovšetkým prostredníctvom cenového kanálu a spomalením európskeho rastu. Napriek vyhliadkam na pomalší hospodársky rast a vyššiu infláciu sa neočakáva, že by geopolitické udalosti v tejto fáze zasiahli menovú politiku v Severnej Amerike.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

25.6.2022 Redakcia FinReport

Najviac štatútov dočasnej ochrany udelili Ukrajincom v Poľsku, Česku a na Slovensku

Po vypuknutí vojny na Ukrajine v marci 2022 spomedzi členských štátov Európskej únie to bolo Poľsko, ktoré udelilo ukrajinským utečencom ...

24.6.2022 Dominik Horváth

Rubeľ je najrýchlejšie rastúcou menou na svete, hoci je to úplný ekonomický nezmysel

Ruská ekonomika by mala byť podľa učebnice ekonómie na kolenách. Na Rusko boli za posledné štyri mesiace uvalené desiatky rôznych sankcií. ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

15.6.2022 Správy

Eurokomisia predstavila usmernenia, ako majú členské štáty integrovať Ukrajincov na trh práce

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v utorok predložila usmernenia, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, ...

15.6.2022 Správy

Slovenská pošta vyplatí dávky Ukrajincom, budú mať k dispozícii dvojjazyčnú pomôcku

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta, a. s., bude v júni uhrádzať finančnú pomoc pre odídencov z Ukrajiny postihnutých vojnovým ...

31.5.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka opäť znižovala úroky, z 20 % už klesli na 11 %

Ruská centrálna banka znížila základný úrok o tri percentuálne body. Bolo to už tretíkrát za sebou, čo znamená, že túto sadzbu zrazila ...

30.5.2022 Správy

Príspevok pre azylantov sa čoskoro zvýši na trojnásobok životného minima, dostanú ho aj cudzinci

30.5.2022 (Webnoviny.sk) - Jednorazový príspevok pre azylantov sa od 1. júna 2022 zvýši z 1,5 násobku na trojnásobok sumy životného minima ...

29.5.2022 Správy

Ubytovatelia, ktorí prichýlili utečencov z Ukrajiny, dostanú príspevok za ich ubytovanie aj počas leta

29.5.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny bude možné získať aj počas letného obdobia. Minister vnútra SR ...

26.5.2022 Správy

Polícia bojuje proti dezinformáciám o vojne na Ukrajine, zverejnila stovky falošných správ

26.5.2022 (Webnoviny.sk) - Policajný zbor (PZ) zverejnil na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na ...

25.5.2022 Roland Régely

Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?

Ekonomickí analytici na začiatku ruskej invázie na Ukrajine predpovedali, že ruský rubeľ významne oslabne, no zatiaľ sa deje presný opak. ...

24.5.2022 Správy

Starbucks napokon z Ruska odchádza, pôvodne plánoval zostať a ruské peniaze posielať Ukrajine

24.5.2022 (Webnoviny.sk) - Americký reťazec kaviarní Starbucks odchádza z ruského trhu. Kaviarenský gigant v správe pre zamestnancov v ...

Aplikácia

 1. 1.
  Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
 2. 2.
  Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
 3. 3.
  Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
 4. 4.
  Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
 5. 5.
  Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %