Analýza: Bohatí ľudia bohatnú, chudobní priebežne chudobnejú
Bohatí ľudia bohatnú ešte viac a tí chudobní naďalej postupne chudobnejú. Taký je záver štúdie Oxfam o majetkovej nerovnosti a globálnej sile korporácií. Materiál tiež konštatuje, že majetok piatich najbohatších ľudí na svete sa od roku 2020 viac ako zdvojnásobil, kým päť miliárd chudobných ľudí schudobnelo ešte viac.
Foto: Freepik
Bohatí vs. chudobní
Štúdia Oxfam uvádza, že pätica najbohatších mužov sveta – Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Warren Buffett a Bill Gates – od roku 2020 zveľadila svoj majetok zo 405 miliárd dolárov na 869 miliárd dolárov, čo je o 114 %. Vypočítala, že títo páni bohatli rýchlosťou 14 miliónov dolárov za hodinu.
Zároveň prichádza s tvrdením, že ak bude súčasný trend bohatnutia najbohatších ľudí na svete pokračovať, tak do 10 rokov by sme mali spoznať človeka s majetkom v hodnote viac ako jeden bilión dolárov.
Opačná situácia však panuje u chudobných ľudí. Kým tí bohatí bohatnú ešte viac, chudobní naďalej priebežne chudobnejú. Štúdia tvrdí, že na globálne odstránenie chudoby na svete by bolo potrebných viac ako 200 rokov.
Bohatstvo miliardárov rastie
Analýza zverejnená na stretnutí podnikateľských elít vo švajčiarskom Davose ďalej odhaľuje, že siedmim z desiatich najväčších svetových korporácií šéfuje miliardár ako generálny riaditeľ alebo hlavný akcionár. Tieto korporácie majú spolu hodnotu 10,2 bilióna dolárov, čo je viac ako súčet hrubého domáceho produktu (HDP) všetkých krajín Afriky a Latinskej Ameriky.
„Sme svedkami začiatku desaťročia rozdelenia, keď miliardy ľudí znášajú ekonomické šokové vlny pandémie koronavírusu, inflácie a vojny, zatiaľ čo bohatstvo miliardárov rastie. Táto nerovnosť nie je náhodná, pretože trieda miliardárov zabezpečuje, aby im korporácie dodávali viac bohatstva na úkor všetkých ostatných,“ povedal výkonný riaditeľ Oxfam International Amitabh Behar.
Miliardári si polepšili o 3,3 bilióna dolárov
Prehnaný nárast extrémneho bohatstva za posledné tri roky sa upevnil, zatiaľ čo globálna chudoba zostáva uviaznutá na úrovni spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Miliardári sú o 3,3 bilióna dolárov bohatší ako v roku 2020 a ich bohatstvo rástlo trikrát rýchlejšie ako miera inflácie. Napriek tomu, že bohaté krajiny na globálnom severe predstavujú len 21 % svetovej populácie, vlastnia až 69 % globálneho bohatstva a sú domovom 74 % svetového miliardárskeho bohatstva.
Situácia na Slovensku je odlišná
Ak sa pozrieme na rozdelenie majetku u nás, tak 10 % najbohatších Slovákov vlastní takmer polovicu celkového bohatstva v krajine. Je to však druhý najnižší výsledok v rámci celého sveta. Jedno percento najbohatších Slovákov podľa WID (World Inequality Database) vlastní 17,3 % celkového majetku v krajine.
„Byť rovnostárskou spoločnosťou však nutne nemusí byť iba žiaduci stav. Prosperujúcejšie ekonomiky majú zväčša vyššiu mieru nerovnosti. Spravodlivé rozdelenie príjmu a bohatstva by malo zohľadňovať a oceňovať šikovných a snaživých. No z hľadiska ľudskosti, samozrejme, nemožno zabudnúť ani na núdznych, ktorí nepriazňou osudu nemajú šancu v plnej miere participovať na ekonomickom raste krajiny,“ konštatuje makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Podľa neho je problém príjmovej alebo majetkovej nerovnosti širokospektrálna téma, v rámci ktorej sa iba zriedka dajú nájsť jednoduché odpovede. „Za jednu z najzásadnejších hrozieb nerovnosti možno považovať nevyužitý potenciál ľudí, ktorých príjem alebo postavenie nestačí na to, aby mohli svoje talenty v plnej miere rozvinúť v prospech seba, ale aj celej ľudskej spoločnosti,“ uvádza ďalej.
Čím bohatší, tým intenzívnejšia uhlíková stopa
Do čoraz väčšej pozornosti sa dostávajú aj rozdielne environmentálne vplyvy spotreby vysoko- a nízkopríjmových ľudí, pričom práve tí bohatí majú za sebou nepomerne väčšiu uhlíkovú stopu. Podľa štúdie IEA (Medzinárodnej energetickej agentúry) ľudia, ktorí spadajú medzi „horných“ 10 %, vyprodukujú až 48 % emisií oxidu uhličitého. A Štokholmský environmentálny inštitút odhaduje, že 0,1 % najbohatšej svetovej populácie vypúšťa až 10-krát viac emisií oxidu uhličitého ako zvyšných 10 % najbohatších ľudí sveta.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Einsteinovo „atómové“ varovanie Roosveltovi vydražili za 3,9 milióna dolárov
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Top foto dňa (9. október) – Rokovanie vlády v Modre, hurikán Milton na Floride aj obnova zimného štadióna Pavla Demitru
- 4.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka