Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Analýza: Biden vs. Trump – čo môže priniesť ich súboj v amerických prezidentských voľbách

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Prezidentské voľby v USA budú mať rovnakých kandidátov ako v roku 2020. Joe Biden a Donald Trump sa opäť stretnú v súboji o Biely dom. Okrem vojny na Ukrajine, situácii v pásme Gazy a iným geopolitickým rizikám bude hrať kľúčovú úlohu v rozhodovaní sa voličov ekonomika. Pohľady na jej smerovanie nemôžu byť pri kandidátoch odlišnejšie. Trump si nárokuje na úspechy vo vedení hospodárstva počas svojej predchádzajúcej éry, zatiaľ čo Biden sa snaží presvedčiť voličov, že je schopný riadiť krajinu lepšie. Komu sa nakoniec podarí presvedčiť potrebnú väčšinu, uvidíme pravdepodobne až v novembri 2024.

Americké voľby – Biden vs Trump

Foto: Wikipedia

Zopakuje sa rok 2020

Februárové výsledky volebných primárok potvrdili očakávania a v tohtoročných voľbách amerického prezidenta uvidíme rovnakých kandidátov ako v roku 2020. Joe Biden aj Donald Trump dokázali nazbierať potrebný počet delegátov, pričom ani jeden nečelil vo svojej strane takmer žiadnej konkurencii. Američania si tak budú prvýkrát od roku 1956 voliť medzi dvoma osobnosťami, ktoré už raz post prezidenta zastávali. Obidvaja kandidáti však čelia kritike nielen z opozičného, ale aj z vlastného tábora. Väčšina populácie sa tak podľa prieskumov na voľby neteší a rozhodnutie nebude ľahké.

Demokrat Biden je vo veku 81 rokov najstarším prezidentom v histórii USA. Jeho voličov znepokojili v posledných mesiacoch informácie o údajných výpadkoch pamäte. Špeciálna komisia vedená Robertom Hurom naznačila, že prezident nesprávne nakladal s klasifikovanými dokumentmi, vrátane informácií o vojenskej a zahraničnej politike v Afganistane. Bidenov syn Hunter zase čelí obvineniu z nelegálneho nákupu strelnej zbrane a z nezaplatenia dane vo výške 1,4 milióna dolárov. Demokratický kandidát teda bude musieť presvedčiť svojich voličov, že je fyzicky a duševne schopný zastávať najdôležitejšie prezidentské kreslo na svete.

82526

Republikán Trump zase čelí obvineniam z 91 trestných činov v štyroch trestných prípadoch, od manipulácie s tajnými dokumentmi po pokus zvrátenia volieb v roku 2020. Na začiatku februára 2024 ho súd v New Yorku uznal vinným z klamania o výške svojho majetku a falšovania účtovných uzávierok svojej developerskej firmy The Trump Organization. Sudca mu vymeral pokutu vo výške 464 miliónov dolárovtrojročný zákaz podnikať v štáte New York. Trumpovi synovia Don Jr. a Eric dostali taktiež pokutu – každý po 4 milióny dolárov. Trump sa voči obvineniam odvolal a tvrdí, že je vo všetkých trestných prípadoch nevinný.

Ekonomika je pre voličov rozhodujúca

Z opisu kandidátov je teda jasné, že Američania budú tento rok stáť pred takzvanou Sofiinou voľbou (výber medzi dvomi nie úplne optimálnymi možnosťami). Do novembrových prezidentských volieb však zostáva ešte dosť času a bude zaujímavé sledovať, ako si obidvaja kandidáti poradia v predvolebných diskusiách. Hlavnými témami bude okrem vojny na Ukrajine, situácie v pásme Gazy a iných geopolitických problémov určite aj smerovanie hospodárstva krajiny.

82272

Februárový prieskum Bloombergu medzi voličmi v rozhodujúcich štátoch zistil, že stav ekonomiky je pre váhajúcich voličov najdôležitejšou otázkou – a preto by mohol rozhodnúť o výsledku volieb. Pri otázke, ktorý z kandidátov by podľa nich riadil ekonomiku lepšie, získal Trump o 11 až 20 bodov viac ako Biden.

V niektorých ohľadoch to nie je prekvapenie. Nedá sa poprieť, že ekonomike sa za Trumpa darilo a predpandemická úroveň hospodárstva z roku 2019 sa dnes považuje za benchmark na meranie úspešnosti Bidena. Ak by sme sa pozreli na presné čísla, od nástupu Bidena hrubý domáci produkt (HDP) krajiny rástol o 22 % – v porovnaní so 14-percentným nárastom počas Trumpovej éry. Výsledky však trochu skresľuje fakt, že pandémia koronavírusu spôsobila prudkú recesiu presne ku koncu Trumpovho obdobia a, naopak, Biden oficiálne vstupoval do úradu už po čiastočnom zotavení sa ekonomiky.

Trump sa viezol na vlne

Trump počas svojho pôsobenia v Bielom dome zastával typickú republikánsku politiku. Jeho zníženie daní v roku 2017 síce podporilo mierny rast miezd v krátkodobom horizonte, no zase výrazne zvýšilo federálny dlh a nerovnosť príjmov. Podobný scenár je viditeľný aj pri iných Trumpových hospodárskych rozhodnutiach, ktoré mali malý alebo žiadny vplyv na ekonomiku, pričom niektoré z nich jej mohli dokonca ublížiť.

80045

Republikán bol známy napríklad obchodnou vojnou s Čínou, keď počas celého svojho mandátu tvrdo vystupoval proti čínskym podnikom, na ktoré uvalil rôzne typy ciel. Viaceré štúdie ukázali, že clá mali prinajlepšom neutrálny vplyv na ekonomiku a v najhoršom prípade stáli Ameriku státisíce pracovných miest a vyššie ceny pre spotrebiteľov. Trumpovi odporcovia preto hovoria, že dobré výsledky, ktoré ekonomika počas jeho vlády dosiahla, nie sú jeho zásluhou.

„Celý príbeh Trumpovho tvrdenia o nejakej veľkej zmene v ekonomickej aktivite nie je pravdivý. Len sa viezol na vlne 10-ročného cyklu hospodárskeho rastu,“ povedal ekonóm z Harvardovej univerzity Benjamin Friedman pre portál NBC News.

Biden čelil inflácii

Na druhej strane Biden čelil okamžitej výzve po prevzatí úradu a musel zotaviť krajinu z devastačných vplyvov pandémie, čo sa mu napokon podarilo veľmi rýchlo. Existujú však dôkazy, že jeho politika, vrátane biliónov dolárov schválených na stimulačné balíky, prispela k extrémnemu rastu inflácie. A práve privysoká inflácia bola témou číslo jedna v druhej polovici Bidenovho vládnutia.

80671

Spojeným štátom sa od polovice minulého roku podarilo infláciu skrotiť. V boji proti prehrievaniu sa ekonomiky si však viac ako samotný prezident zaslúži pochvalu Federálny rezervný systém (FED). Starostlivo načasované zvyšovania úrokových sadzieb centrálnej banky dokázali infláciu rýchlo potlačiť.

Ak má teda Biden zmeniť pohľad voličov, bude musieť presvedčiť americkú verejnosť, že ekonomika je na tom naozaj dobre, a čo je ešte podstatnejšie, že je na tom lepšie, ako si ju pamätajú za Trumpa. „Základným problémom pre Bidena a demokratov je to, že hoci miera inflácie klesá, ceny tovarov a služieb sa nikdy nevrátia na pôvodnú úroveň,“ povedal prieskumník verejnej mienky Whit Ayres pre portál Vox. „Je preto ťažké presvedčiť obyčajných ľudí, že veci sa majú lepšie, keď je všetko drahšie.“

Nasledujúce mesiace

Aké konkrétne kroky by chceli prezidentskí kandidáti v ekonomike presadiť? V domácej ekonomike je Trumpova kampaň postavená na znižovaní daní. Fyzickým osobám prisľúbil obnovenie daňových stropov z roku 2017. Daň z príjmu pre spoločnosti by chcel po svojom zvolení znížiť z 21 % na 15 %. V zahraničnom obchode by pokračoval v clách na import, konkrétne by chcel zaviesť 10-percentnú tarifu na všetok import a 60-percentnú tarifu na import z Číny. Trump je tiež známym odporcom zelenej energie. Po jeho zvolení by nasledovalo redukovanie zelených technológií, ktoré uviedol Biden, a návrat k fosílnym palivám.

Bidenove plány sú presným opakom jeho konkurenta. Pri zdaňovaní by chcel presadiť vyššiu daň, najmä pre bohaté osoby, pri spoločnostiach by zvýšil sadzbu z 21 % na 28 %. Naďalej by podporoval štátne dotácie zelených energií, zahraničný obchod by nechal bez ďalších ciel a v otázke imigrantov by pokračoval v presadzovaní kontrolovaného, no nezmenšeného prísunu novej pracovnej sily.

Úplne odlišné postoje k situácii na Ukrajine

Jednou z najdôležitejších otázok pre Európu bude, ako sa budúci prezident USA postaví k vojne na Ukrajine. Ak by voľby vyhral Trump, vyhliadky nie sú ružové. Republikán v minulosti pochválil ruského prezidenta Vladimíra Putina a povedal, že vojnu ukončí do jedného dňa, čo sa môže stať iba vtedy, ak Ukrajina prestane bojovať a akceptuje dobyté územia za ruské. Zdá sa, že Trump s takýmto výsledkom nemá problém a chce ukončiť alebo minimálne výrazne obmedziť americkú podporu Ukrajine. To by mohlo Putina povzbudiť a viesť k ďalšiemu zaberaniu pôdy zo strany Ruska. Biden hovorí, že bude podporovať Ukrajinu vo vojne „tak dlho, ako to bude potrebné“. Po svojom zvolení by chcel presadiť 60-miliardovú pomoc pre Ukrajinu, ktorú republikánski lídri v Snemovni reprezentantov doteraz blokovali.

Spojené štáty otvoria volebné miestnosti 5. novembra 2024. Kandidáti tak majú osem mesiacov na to, aby dokázali presvedčiť voličov o svojej vízii smerovania nielen ekonomiky, ale aj politiky USA ako celku. V posledných prieskumoch zatiaľ vedie Biden, no len o 1 %, čo potvrdzuje, že tohtoročné voľby budú veľmi tesné. S najväčšou pravdepodobnosťou sa predbežné výsledky budú ešte niekoľkokrát meniť a meno víťaza spoznáme až po spočítaní všetkých hlasov.

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2024 Martin Jamnický

Agentúra Moody´s: Hodnotenie Slovenska zostáva vysoké, no s negatívnym výhľadom

Aj tretia veľká ratingová agentúra ponechala, a teda neznížila Slovensku pôvodné hodnotenie. Po S&P a Fitch Rating aj Moody´s potvrdila ...

17.6.2024 Roland Régely

Na výšku úrokových sadzieb hypoték majú vplyv aj rozhodnutia slovenských politikov

Dopyt po nových hypotékach síce v prvom kvartáli tohto roka klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov, banky však zostávajú ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali po prvý raz v tomto roku rásť

Hodnota nových objednávok v priemysle začala v apríli tohto roku konečne stúpať, keď sa zvýšila o 5,7 % a dosiahla objem 5,83 miliardy eur. ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa prináša do bratislavskej Trnávky 102 nájomných bytov

Poisťovňa Kooperativa po predchádzajúcich skúsenostiach v iných krajských mestách Slovenska rozbieha svoj prvý rozsiahly projekt ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

SAPI: Asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje sa po novom zacieli najmä na udržateľnú energetiku

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Švajčiarska FlowBank prišla o licenciu a putuje do konkurzu

Ďalšia banka skrachovala. Do konkurzného konania vstúpila švajčiarska online maklérska a obchodná banka FlowBank so sídlom v Ženeve. O ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

14.6.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku dosahuje „príjemných“ 2,2 %, no ceny potravín sa opäť zvyšujú

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2024 mierne vzrástli, medzimesačne aj medziročne. V porovnaní s aprílom zdraželi aj ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky na Slovensku opäť výrazne zlacneli

Letná motoristická sezóna je v plnom prúde, no ceny pohonných látok namiesto tradičného predprázdninového rastu na Slovensku klesajú. ...

14.6.2024 Mário Špilberger

Spotreba sladených nápojov kvôli dani poklesne, chce to však čas

Nielen tabakové výrobky, ale aj sladené nealkoholické nápoje budú pravdepodobne od nového roka drahšie. Schvaľovanie novej dane je ...

13.6.2024 Robert Juriš

Ceny bytov stúpajú, no realitný boom sa zatiaľ nekoná

Po prvých piatich mesiacoch tohto roka je slovenský realitný trh v pluse o 3,2 %. Stúpajú ceny starších aj novších bytov. Pozitívny signál ...

13.6.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Slovensko musí zlepšiť udržateľnosť verejných financií

Deficit verejnej správy sa na Slovensku medziročne výrazne zvýšil a skončil na úrovni viac ako 6 miliárd eur. A ako podiel na hrubom domácom ...

13.6.2024 Robert Juriš

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

S príchodom tohtoročného leta, od 1. júla 2024, začne platiť novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá zmení niektoré doteraz platné ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Reálne mzdy v priebehu posledného roka stúpli o 7 %

Reálne mzdy v sledovaných odvetviach rástli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o viac ako 7 %. Najviac sa zvýšili zárobky ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle začali opäť stúpať. Najvýraznejšie rástli vo vybraných trhových službách

Aprílové tržby sa zvýšili v štyroch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. V prípade priemyslu vzrástli prvýkrát v tomto roku, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay