Americkí profesori vylepšili teóriu aukcií a získali Nobelovu cenu za ekonómiu
Kráľovská švédska akadémia vied v Štokholme v tomto roku udelila cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela dvom americkým ekonómom. Profesori Stanfordskej univerzity Paul Milgrom a Robert Wilson boli ocenení „za vylepšenie teórie a vynález nových formátov aukcií“.
Foto: Standford News | Elena Zhukova
Po prvé, po druhé ...
Kráľovská švédska akadémia vied v Štokholme uviedla, že Paul Milgrom, profesor humanitných a prírodných vied, a Robert Wilson, emeritný profesor manažmentu na Stanfordskej vysokej škole podnikania, vykonali priekopnícku prácu v teórii aukcií a vymysleli nové formáty pre súčasnú dražbu mnohých vzájomne súvisiacich predmetov skôr pre spoločenský prospech ako pre maximálny výnos.
Aukcie pomáhajú predávať rôzne výrobky od diamantov až po online reklamy. Existuje veľa rôznych typov aukcií s rozdielnymi charakteristikami. Predmety môžu mať spoločnú hodnotu pre všetkých uchádzačov, napríklad pri komoditách, ako je ropa, alebo súkromné hodnoty, ktoré sa u jednotlivých uchádzačov líšia, napríklad pri umení.
Účastníci dražby môžu presne vedieť, aká je hodnota objektu, alebo môžu mať nedokonalé informácie a cenu len odhadovať. Cenové ponuky môžu byť otvorené, to znamená, že ich môže vidieť každý, alebo môžu byť uzavreté, a teda pre účastníkov aukcie neznáme.
„Nové aukčné formáty sú krásnym príkladom toho, ako základný výskum môže vytvoriť vynálezy, ktoré sú prospešné pre spoločnosť,“ uviedla Kráľovská švédska akadémia vied vo svojom vyhlásení.
Vymysleli nové typy aukcií
Profesori boli ocenení za teoretické poznatky o vývoji najlepších pravidiel pre podávanie ponúk a stanovenie konečnej ceny. Podľa výboru je však najvýznamnejšou ich práca pri navrhovaní nových aukčných formátov pre zložité situácie vrátane formátu, ktorý teraz vlády používajú na prideľovanie rádiových frekvencií telekomunikačným operátorom.
Vlády kedysi prideľovali šírku rádiového pásma prostredníctvom tendrov, v ktorých sa ich operátori snažili presvedčiť, prečo by ho mali získať, čo často viedlo k intenzívnemu lobovaniu. Neskôr, v 90. rokoch, v USA fungoval systém prideľovania šírky pásma založený na lotériách. Lotérie sa však konali lokálne, čo okrem iného viedlo k rozbitiu sietí pre národných operátorov.
Profesori Milgrom a Wilson prišli s novým formátom, ktorý umožňuje simultánne dražby rôznych geografických oblastí rádiového spektra u rôznych uchádzačov, využívajúc nízke ceny a opakované ponuky. Tento systém bol prijatý v roku 1994 a vláda USA zistila, že im to umožňuje lepšie rozložiť rádiový priestor a zároveň získať oveľa viac peňazí. Prístup Milgroma a Wilsona sa stretol s takým úspechom, že ho prijalo mnoho ďalších krajín vrátane Veľkej Británie, Kanady a Španielska.
„Tohtoroční laureáti ekonomických vied začali so základnou teóriou a svoje výsledky neskôr použili v praktických aplikáciách, ktoré sa rozšírili do celého sveta. Ich objavy sú pre spoločnosť veľkým prínosom,“ uviedol predseda Cenovej komisie Peter Fredriksson.
Preskúmal prekliatie víťaza
Robert Wilson (83) bol ocenený za teoretický výskum, „kliatby víťaza“ v aukciách tovaru, ktorý mal v konečnom dôsledku rovnakú hodnotu pre všetkých potenciálnych kupcov. Vypracoval teóriu, ktorá vysvetľuje tendenciu výhercov aukcií predkladať nižšie ponuky, ako bol ich vlastný odhad hodnoty položky, pretože sa obávali ponúkať príliš veľa.
Taktiež zistil, že ľudia podhodnocujú menej v takzvaných anglických aukciách, v ktorých ceny začínajú na nízkych úrovniach a postupne rastú, ako v holandských aukciách, kde ceny začínajú na vysokých úrovniach a postupne klesajú.
Paul Milgrom (72) prišiel na vývoj všeobecnejšej teórie aukcií vďaka hodnotám, ktoré sa u jednotlivých uchádzačov líšia. Po analýze stratégií ponúkania cien v niekoľkých populárnych aukciách dokázal určiť, že najlepší formát aukcií je ten, v ktorom sa uchádzači dozvedeli viac informácií o odhadovaných hodnotách ostatných účastníkov aukcie počas ponúkania cien.
„Nielenže zásadne zmenili naše chápanie aukcií, zmenili aj samotný spôsob draženia vecí,“ uviedol laureát Nobelovej ceny z roku 2012 Alvin E. Roth, ktorý bol jedným z doktorandov Roberta Wilsona. „Oni dvaja sú jedni z najväčších žijúcich ekonomických teoretikov na svete,“ vyhlásil pre denník New York Times.
„Nobelova“ cena za ekonómiu
Nobelova cena za ekonómiu v skutočnosti nie je klasickou Nobelovou cenou. Je to cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. S ostatnými Nobelovými cenami má spoločné akurát spojenie s Nobelovým menom, no nejde o jednu z cien, ktoré Alfred Nobel ustanovil vo svojom testamente v roku 1895. Túto cenu zaviedla Švédska ríšska banka v roku 1968 pri svojom 300. výročí, keď prostredníctvom daru prispela Nobelovej nadácii. Cena sa však spravuje spolu s Nobelovými cenami a laureáti sú vyhlásení za laureátov Nobelovej ceny, pričom si cenu preberajú na rovnakom ceremoniáli.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Prieskum: Vianoce na Slovensku budú o niečo skromnejšie ako v Česku
- 2.Slovensko sa objaví v sieni slávy v Lynchburgu vďaka Jack Daniel´s Personal Collection
- 3.Luxusné značky zažívajú ťažké obdobie – LVMH sa prepadáva, Hermès rastie
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby