Ako sú krajiny Európskej únie závislé od dodávok zemného plynu?
Analytici z Európskeho štatistického úradu Eurostat uvádzajú, že krajiny Európskej únie sú z 83 % závislé od dovozu zemného plynu. Pozrime sa, aká bola situácia v uplynulom roku v jednotlivých krajinách Únie.

Foto: Shutterstock
Členským štátom EÚ s najvyššou závislosťou od dovozu zemného plynu v roku 2021 bola Malta (104 %), za ňou nasledujú Švédsko (102 %) a Španielsko (101 %). Všetky tri krajiny sa dostali nad 100-percentnú hranicu, pretože vlani zvýšili svoje zásoby. Na druhej strane najnižšiu závislosť od dovozu zemného plynu zaznamenalo Rumunsko (24 %), nasledované Dánskom (26 %) a Holandskom (33 %).
Rozhodujúci je podiel na energetickom mixe
Vzhľadom na možnosť prerušenia dovozu zemného plynu do Európy je potrebné vnímať nielen závislosť jednotlivých krajín od jeho importu, ale aj jeho podielu na celkovom energetickom mixe tej-ktorej krajiny.
Zatiaľ čo závislosť od dovozu zemného plynu vo Švédsku, Fínsku a Estónsku je takmer 100 %, jeho podiel v energetickom mixe týchto krajín je relatívne nízky (3 %, 7 % a 8 %). Naopak, najvyšší podiel zemného plynu v energetickom mixe má Taliansko (40 %) a jeho dovozná závislosť je 94 %. Druhý najvyšší podiel zemného plynu vo svojom energetickom mixe má Holandsko, no jeho závislosť od dovozu je oveľa nižšia vzhľadom na jeho domácu produkciu.
Svoju závislosť znížilo aj Slovensko
V porovnaní s rokom 2020 najväčší nárast miery závislosti od dovozu zemného plynu zaznamenali na Malte (z 96 % na 104 %), v Írsku (zo 64 % na 71 %) a v Rumunsku (zo 17 % na 24 %). Na opačnom konci rebríčka najväčší pokles dosiahli Lotyšsko (zo 121 % na 61 %), Rakúsko (zo 73 % na 51 %) a Slovensko (z 88 % na 69 %).
Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu je kľúčovou otázkou, ako budú pokračovať dodávky energií v budúcnosti. Masívne sankcie zo strany Západu prinútili Rusko požadovať zavedenie platieb za zemný plyn v rubľoch. Pre krajiny Európskej únie je to ďalší signál, aby znížili svoju závislosť od plynu importovanom z Ruska, respektíve prestali byť od neho úplne závislé.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia