Ako sa ochránime pred opätovným zavlečením nákazy z rizikových krajín? Vraj je to na nás.
Povinná štátna karanténa, vrátane domácej eKarantény, bola oficiálne zrušená od 10. júna 2020. Podľa epidemiologickej situácie odborné konzílium zaviedlo zoznam tzv. bezpečných a rizikových krajín. Dnes sú takmer všetky hranice, okrem hraníc s Poľskom a Ukrajinou, otvorené bez akejkoľvek povinnej kontroly.
Foto: Zuzana Mecková
Od utorka minulého týždňa k Rakúsku, Česku a Maďarsku pribudlo ďalších 16 krajín, ktoré predstavil a označil premiér Igor Matovič z epidemiologického pohľadu za bezpečné. Znamená to, že pri príchode z týchto krajín sa nevyžaduje domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19. Týka sa to Slovákov aj občanov daných krajín. Medzi 19 bezpečných krajín patrí: Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko.
Ministerstvo stále neodporúča cestovať
Prechod z týchto štátov na Slovensko je bezproblémový a bez akejkoľvek hraničnej kontroly. Pri vstupe do týchto krajín je však nutné poznať podmienky na hraniciach danej krajiny. Nie všetky majú hranice pre slovenských občanov otvorené. Situácia sa však vzhľadom na rýchly vývoj a zmeny ohľadom pandémie koronavírusu môže meniť. Hoci je situácia vo viacerých krajinách priaznivá, Ministerstvo zahraničných vecí SR naďalej odporúča Slovákom necestovať do žiadnej krajiny sveta.
Prehľad toho, z ktorých krajín je pre nás bezpečné pricestovať na Slovensko, do ktorých je možné aj vycestovať alebo sú zatiaľ úplne neprístupné, nájdete v interaktívnej mape.
Zelené krajiny sú tie, v ktorých je v oboch smeroch prechod cez hranice otvorený bez akýchkoľvek obmedzení a potreby absolvovať karanténu. Epidemiologická situácia je priaznivá.
Oranžovou farbou sú vyznačené tie štáty, z ktorých je dovolené vrátiť sa na Slovensko bez nutnosti karantény či negatívneho testu, ale vstup Slovákom na územie štátov je povolený len za určitých podmienok.
Červená farba signalizuje, že Slovensko považuje tieto krajiny stále za rizikové a po návrate z nich odporúča hlásiť sa na Úrade verejného zdravotníctva, absolvovať testovanie na COVID-19 a dodržiavať domácu karanténu. Hranice s nimi sú oficiálne uzavreté.
Hranice sú konečne otvorené
Len donedávna sme sa podľa vyhlásení vlády museli riadiť veľmi striktnými pravidlami pre dodržiavanie povinnej karantény. Za jej nedodržanie hrozila pokuta až 1 600 eur. Dnes už na väčšine slovenských hraníc, okrem hraníc s Poľskom a Ukrajinou, nie sú žiadne kontroly. Pri príchode z Poľska a Ukrajiny na Slovensko platí, že prichádzajúce osoby musia predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 96 hodín príslušníkovi Policajného zboru Slovenskej republiky.
Výnimka platí pre osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré môžu od stredy 10. júna vycestovať do Poľska bez toho, aby pri návrate museli predkladať negatívny test na COVID-19, a tiež bez povinnosti karantény. Musia sa však do 48 hodín vrátiť na územie Slovenska.
Po príchode z rizikových krajín je to na nás
Rozhodnutie prišlo vďaka priaznivej epidemiologickej situácii u nás aj v okolitých štátoch, ktoré odborné konzílium označilo za bezpečné krajiny. Neprišlo však otvorenie hraníc s 19 krajinami až príliš skoro? Ako zabrániť tomu, aby ľudia neprileteli napríklad z Veľkej Británie, ktorá stále patrí medzi vysoko rizikové „červené“ krajiny, na letisko do Viedne a odtiaľ sa neprepravili povedzme autom na Slovensko bez akejkoľvek kontroly?
Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa je možné, že otvorenými hranicami sa koronavírus môže na Slovensku znova objaviť aj vo väčšej miere, pričom situáciu necháva na zodpovednosti občanov: „V predchádzajúcich mesiacoch sme ukázali, že dokážeme byť počas pandémie ochorenia COVID-19 zodpovední voči sebe a svojmu okoliu. Preto verím, že ak niekto príde z rizikových krajín, prihlási sa na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR, ktorý mu pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ho s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19.“
Aj napriek tomu, že budúci vývoj je založený len na dôvere ľuďom, Mikas dodáva: „Tento krok nám pomôže udržiavať si priaznivú epidemiologickú situáciu v stále prebiehajúcej pandémii ochorenia COVID-19. Treba mať na pamäti, že hoci je epidemiologická situácia na Slovensku aktuálne stabilná, ochorenie sa môže zavliecť na Slovensko zo zahraničia ako importovaná nákaza.“
Ani prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková nevylučuje príchod druhej vlny epidémie koronavírusu cez otvorené hranice: „Pandémia ochorenia COVID-19 nás ťažko skúšala a ukázali sme ochotu dodržiavať nariadené opatrenia, trpezlivosť a pokoru. Všetkým ľuďom sa chcem za to pekne poďakovať. Vďaka ich disciplinovanosti a prijatým opatreniam máme najnižšiu úmrtnosť v celej Európe. Postupne sa vraciame do bežného života, aký sme poznali predtým, no netreba zabúdať na to, že ochorenie sa vo svete stále vyskytuje a príchod jeho druhej vlny nie je vylúčený.“
Testovať sa máme, kontrola však neexistuje
Ostáva teda na zodpovednosti občanov, ako sa k uvoľneným bezpečnostným opatreniam na hraniciach postavia. Podľa vyhlásení Úradu verejného zdravotníctva SR, po vstupe na územie Slovenskej republiky z krajín, ktoré nie sú uvedené v „bezpečnom zozname“, cez hraničné prechody, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať uvedený negatívny výsledok testu na COVID-19 na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva v SR.
Tieto osoby majú povinnosť ostať v domácej izolácii a najskôr na piaty deň po návrate zo zahraničia by mali absolvovať test na ochorenie COVID-19. Ak bude výsledok negatívny, domáca izolácia sa skončí. Zároveň všetky osoby, ktoré počas posledných 14 dní navštívili tzv. rizikovú krajinu a prídu na územie SR, sa musia hlásiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý im vystaví PN z dôvodu karantény pre COVID-19. Otázkou ostáva, ako toto opatrenie chce štát skontrolovať.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Slovak Industry Vision Day 2024 prinesie nové príležitosti pre firmy
- 2.Porovnanie cien: Za plyn v budúcom roku zaplatíme viac, elektrina zdražie len minimálne
- 3.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 4.Vyššie zdanenie pohonných hmôt pomôže štátnemu rozpočtu, vodiči si priplatia
- 5.Septembrová inflácia na Slovensku dosiahla 2,6 %, zaostávame za priemerom eurozóny