Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako môžete ušetriť na platbách za energie vo svojom rodinnom dome – 2. časť

Andrej Vida Ekonomika
SK
EN
Poslať

V období očakávaného rastu cien energií určite spozorneli viacerí občania, ktorí vlastnia starší rodinný dom. Ešte v nedávnej minulosti príliš neriešili energetickú efektívnosť takejto stavby. Kúrenie a ohrev vody mali zabezpečený relatívne lacno, či už kotlom na tuhé palivo, elektrinu, alebo plyn. No vzhľadom na aktuálny nárast cien týchto komodít mnohí majitelia domov rozmýšľajú, ako dosiahnuť čo najvyššie úspory nákladov na energie.

image

Foto: Shutterstock

 

Kľúčová je obnova, limitom sú regióny

Podľa energetického audítora dodávateľa elektriny a plynu Magna energia Vladimíra Balaja je potrebné myslieť v prvom rade na to, že „nezateplený dom so starými drevenými oknami bude mať s vysokou pravdepodobnosťou vyše dvojnásobne vyššiu spotrebu než veľmi dobre zateplený dom s kvalitnou izoláciou stien, strechy, okien či dverí”.

Navyše platí aj fakt, že je dôležité zohľadniť aj región, kde sa stavba nachádza. Iné klimatické pomery totiž panujú v okolí Tatier a iné na južnom Slovensku. Miernejšia zima vždy znamená nižší počet vykurovacích dní aj menšiu intenzitu kúrenia.

O úsporách rozhodujú ceny energií

Podľa analýzy dát, ktorú vykonali Budovy pre budúcnosť, až 31,8 % slovenských domov nemá zateplenú fasádu, strechu, ani vymenené okná. Ďalších 34,9 % prešlo iba čiastkovou obnovou. „Dve tretiny slovenských rodinných domov teda patria k ohrozeným domácnostiam a potrebujú obnovu,“ upozorňuje riaditeľka platformy Katarína Nikodemová.

Ak sa na to pozrieme z pohľadu efektivity, tak najohrozenejšími domácnosťami sú tie, ktoré sa nachádzajú v starších nezateplených domoch. Podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 je na Slovensku takých domov viac ako 600-tisíc, čo predstavuje takmer dve tretiny z celkového počtu domov.

V poslednom období čoraz viac domácností, ktoré doteraz vykurovali elektrinou, siaha po kotloch na tuhé palivo – teda na drevo, pelety či uhlie. Odborníci však pripomínajú, že nikto dnes nevie predpovedať, koľko bude stáť elektrina, plyn či drevo o niekoľko týždňov alebo mesiacov. Ceny totiž neustále rastú, alebo sú rozkolísané.

Najdôležitejšie je zabrániť úniku tepla

Bez ohľadu na to, aký spôsob kúrenia a ohrevu vody zvolíte, najdôležitejšie je zabrániť úniku tepla. Na prvom mieste je zateplenie obvodových múrov. To by malo ísť ruka v ruke s výmenou starých okien za nové, ktoré majú lepšiu konštrukciu, sklá a tesnenia. Ďalšou investíciou, ktorá pomôže, je výmena alebo zateplenie strechy či povaly domu. Všetko sú to nákladné záležitosti, kompletným zateplením sa však dá zásadne znížiť spotreba tepla až o 60 %.

Spôsob ohrevu vody a vykurovanie

Vysoké úspory sa dajú dosiahnuť aj výmenou kotla za efektívnejší a modernejší. Napríklad pri plyne môže kondenzačný kotol oproti klasickému priniesť úsporu asi 15 %. Pri výmene kotla za novší záleží vždy na jeho technickom stave a účinnosti. V mnohých rodinných domoch, kde sú kotly staré 25 až 30 rokov, sa ich výmena vráti v priemere už do šiestich rokov.

Ak zvažujete nahradiť kotol fotovoltikou, tak úplné pokrytie potrieb takýmto spôsobom nie je podľa odborníkov v dnešných podmienkach reálne. Nevyhnutná by bola aj inštalácia batérie na uskladnenie prebytočnej elektriny, ktorá je momentálne drahá. Navyše treba zohľadniť aj faktory, ako ročné obdobie či počasie, ktoré majú významný vplyv na pravidelnosť výroby energie.

Ak sa rozhodnete pre kombináciu fotovoltiky a tepelného čerpadla, ani to nemusí úplne vykúriť celý dom. Tepelné čerpadlá sú vhodnejšie pri podlahovom kúrení, keďže tam postačí aj nižšia teplota vody na vykúrenie miestnosti. Ak má niekto radiátory na vodu, je lepšie ju nahriať plynovým kotlom, pretože voda sa v ňom dokáže zohriať na oveľa vyššiu teplotu než prostredníctvom tepelného čerpadla. Vďaka tomu je potrebná menšia plocha radiátorov.

Tepelné čerpadlá však nie sú iba o kúrení, ale aj o chladení či zohrievaní teplej úžitkovej vody. Preto sa v porovnaní s klasickým elektrickým kotlom oplatia. Z jednej kWh energie, ktorú vezmú zo siete, dokážu získať násobok energie z vody či zo vzduchu.

Kúrenie drevom a klimatizácia

Ďalší spôsob, ako si zabezpečiť teplo v dome, je kúrenie v kozube alebo v piecke. Prejsť výhradne na pevné palivo však môže byť problematické najmä vtedy, ak nemáte urobené teplovzdušné rozvody. Navyše ani v tomto prípade neexistuje garancia, či sa vám podarí zabezpečiť dostatok paliva a koľko bude stáť.  Drevo, ako alternatíva k elektrine a plynu, je preto skôr veľmi dobrým doplnkovým zdrojom tepla.

Ďalším a v poslednom období často vyhľadávaným riešením je používanie klimatizácie. Je to v podstate menej výkonné tepelné čerpadlo fungujúce na báze vzduch/vzduch. Ak potrebujete vykúriť iba časť domu, môže to byť dokonca efektívnejší a lacnejší spôsob. Navyše montáž klimatizácie je v podstate jednodňová záležitosť.

Minimalizujte tepelné straty

Bez ohľadu na to, aký spôsob kúrenia a ohrevu vody zvolíte, najdôležitejšie je zabrániť úniku tepla. Na prvom mieste je zateplenie obvodových múrov. To by malo ísť ruka v ruke s výmenou starých okien za nové, ktoré majú lepšiu konštrukciu, sklá a tesnenia. Ďalšou investíciou, ktorá pomôže, je výmena alebo zateplenie strechy či povaly. Samozrejme, všetko sú to nákladné záležitosti, kompletným zateplením sa dá zásadne znížiť spotreba, a to až o 60 %.

Aj drobné šetrenie dokáže priniesť zásadné úspory

Nezabúdajte na to, že šetrenie energií môže byť relatívne jednoduché a okamžité. Postačí ak mierne pozmeníte doterajšiu rutinu a dáte dôraz na niekoľko drobností. Spotrebu dokážete ľahko znížiť iba zmenou svojho správania či stereotypov. 

Pomoc na obnovu rodinných domov od štátu

Motiváciou na čiastočnú, alebo aj kompletnú obnovu nehnuteľnosti môže byť pre majiteľov starších rodinných domov aktuálna štátna dotácia v rámci programu Obnov dom. Žiadosti o dotácie na rekonštrukciu rodinných domov postavených pred rokom 2013 sa podávajú od 17. októbra 2022. Výška dotácie závisí od miery energetickej úspory dosiahnutej rekonštrukciou.

Nárok na dotáciu získava taký rodinný dom, ktorý dosiahne po rekonštrukcii minimálne 30 % úspory. Pri úspore nad 60 % je možné získať dotáciu až 19-tisíc eur. Pod oprávnené stavebné opatrenia spadá napríklad zateplenie domu, ale aj výmena okien či inštalácia tieniacich doplnkov.

Projekt obnovy rodinných domov zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja je to „unikátny projekt, ktorý má pomôcť životnému prostrediu a ľuďom ušetriť peniaze v čase energetickej krízy“. Žiadosti o dotácie spolu s prílohami je možné podávať prostredníctvom webovej stránky www.obnovdom.sk.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Top 10 rád, ako nakupovať vianočné darčeky v čase rekordnej inflácie

Vianoce by mali byť časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale zároveň sú aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to kvôli ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce

O niektorých zmenách a usmerneniach, ktoré prináša posledná verzia Zákonníka práce sme už písali. Legislatívna úprava však okrem ...

1.12.2022 Magdaléna Švančarková

Faktúry online prišli o údaje svojich používateľov. Tí majú nárok na náhradu škody

Poskytovateľ online faktúr pre zákazníkov, služba Faktúry online, stratila údaje všetkých svojich klientov. Podľa informácií z webovej ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

28.11.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami

Nositeľmi najhodnotnejších brandov na svete sú technologické firmy. Suverénne najcennejšou značkou na svete podľa rebríčka Interbrand je ...

28.11.2022 Redakcia FinReport

Výrobné ceny v priemysle ťahajú nahor najmä extrémne zvýšené ceny v energetike

Ceny v priemyselnej výrobe pre domáci trh v októbri 2022 medziročne vzrástli o takmer 60 %. Stalo sa tak najmä v dôsledku viac ako ...

27.11.2022 Redakcia FinReport

Nedostatok čipov stojí automotive len v posledných dvoch rokoch 100 miliárd eur

Hlavnou obeťou globálnej krízy v oblasti polovodičov je automobilový priemysel. Analytici poisťovne pohľadávok Allianz Trade odhadujú, že ...

25.11.2022 Redakcia FinReport

Ceny benzínu aj nafty klesajú, reagujú na vývin cien ropy na svetových trhoch

Ceny pohonných látok na Slovensku začali klesať. Je to dobrá správa pre všetkých vodičov, ktorí si v súčasnosti môžu natankovať do ...

25.11.2022 Redakcia FinReport

Saxo Bank v budúcom roku očakáva pokles tržieb a ďalší problematický rok pre investorov

Dvanásťmesačný odhad ziskovosti firiem zastúpených v indexe S&P 500 je príliš vysoký. V súčasnosti dosahuje 235,34 amerického dolára, ...

25.11.2022 Redakcia FinReport

Čína prestáva byť motorom globálnej ekonomiky

Medzinárodné letisko v Hongkongu je z pohľadu nákladnej leteckej dopravy najrušnejším uzlom na svete. Vývoj objemu globálneho leteckého ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Nákladná doprava je na tom horšie ako vlani, naopak, osobná neustále rastie

Celkový objem nákladnej prepravy v septembri 2022 medziročne dosiahol nižšie hodnoty ako pred rokom. Pri objeme 18,1 milióna ton predstavuje ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Rating Ukrajiny sa prvýkrát od ruskej invázie zvýšil, no ekonomický výhľad je naďalej negatívny

Ukrajina sa od začiatku vojenskej invázie Ruska vo februári tohto roku zaradila medzi päticu krajín s najhoršou investičnou klímou na svete. ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 5. 5.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union