Agentúra S&P ponechala rating Slovenska na úrovni A+
Snaha konsolidovať verejné financie a prijatie takzvaného konsolidačného balíčka, to sú hlavné argumenty, prečo medzinárodná ratingová agentúra S&P potvrdila hodnotenie Slovenskej republiky na pôvodnej úrovni A+. Je to tiež signál, ktorý by mal zvýšiť dôveryhodnosť Slovenska na medzinárodných finančných trhoch.
Foto: Shutterstock
Rating ako odpoveď na konsolidačné snahy
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Jej hodnotenie z predchádzajúceho obdobia teda zostáva nezmenené.
Podľa komentára agentúry k hodnoteniu slovenská ekonomika napriek aktuálne vysokému deficitu verejných financií zostáva naďalej odolná. Predpokladá, že slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 2,3 % a v tom nasledujúcom o 2,1 %.
Očakáva tiež pokračovanie doterajšieho pozitívneho trendu na trhu práce, keď by sa miera nezamestnanosti mala držať na úrovni okolo 5 %. Dodáva však, že o rast sa postarajú najmä investície z eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti SR.
Deficit verejných financií by mal začať klesať
„Ak by sme nič neurobili, dlh Slovenskej republiky by stúpol do roku 2027 až na takmer 71,5 % a na finančných trhoch by sme prišli o stovky miliónov eur. Potvrdenie ratingu od najrenomovanejšej agentúry je dôležitý signál pre finančné trhy,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický.
Rezort financií ďalej konštatuje, že hodnotenie reaguje na nedávno prijatý konsolidačný balíček opatrení, ktorého súčasťou je aj nepopulárne zvyšovanie daní vrátane zavedenia novej transakčnej dane.
Práve od neho sa totiž očakáva zastavenie rastu deficitu verejných financií. Aj vďaka prijatým opatreniam by mal deficit v nasledujúcom roku klesnúť o 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) a do roku 2027 na 3 % HDP.
Hodnotenia od iných ratingových agentúr
Ďalšie ratingové agentúry sú voči Slovensku o niečo skeptickejšie. Rating Slovenska od agentúry S&P je totiž dokonca o dva stupne vyšší ako rating ďalšej renomovanej agentúry Fitch (hodnotenie na úrovni A s negatívnym výhľadom) a o stupeň vyšší ako hodnotenie agentúry Moody´s (A2 tiež s negatívnym výhľadom). Naposledy, na začiatku roku 2024, nám hodnotenie znížila agentúra DBRS Morningstar zo stabilného A na A negatívny.
Prečo krajiny dostávajú ratingy?
Ratingové agentúry prideľujú krajinám, vrátane miestnych samospráv, bankám a iným spoločnostiam úverové ratingy, ktoré predstavujú hodnotenie ich schopnosti riadne si plniť svoje povinnosti voči veriteľom a splácať záväzky vyplývajúce z vydaných obligácií a iných dlhových nástrojov.
Hodnotenie zo strany týchto agentúr má vplyv na úrokové sadzby vydávaných štátnych dlhopisov. Vysoký rating zvyšuje dôveru investorov v stabilitu ekonomiky, vďaka čomu sú ochotní požičiavať za nižší úrok. Nižší rating funguje presne naopak.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.V ktorých mestách môžete navštíviť najkrajšie európske vianočné trhy?
- 4.Slovensku sa stále nedarí oslobiť kryptomeny od vysokých daní
- 5.Prezidentské voľby v USA budú tesné, ukázal ďalší prieskum