Viac ako polovicu elektrickej energie vyrábame v jadrových elektrárňach
Celosvetovým trendom je orientácia na využívanie zelených zdrojov energií. Napríklad takých, ktoré fungujú na báze vetra alebo vody. Opačnou tendenciou je snaha prestať využívať fosílne palivá, teda uhlie a zemný plyn. Názory na jadrové elektrárne sa rôznia. Aká je situácia v Európskej únii v tejto oblasti?

Foto: Shutterstock
Jadrové elektrárne sú v 13 krajinách EÚ
Niektorí odborníci označujú jadrové elektrárne za ekologické. Argumentujú, že produkujú len veľmi nízke emisie skleníkových plynov. Iní ich považujú za nezpečné, pretože doteraz sa nepodarilo vymyslieť spôsob, ako bez rizika skladovať jadrový odpad a tiež ako efektívne odstraňovať následky havárií.
Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat v roku 2020 vyrobilo 13 členských štátov Európskej únie (EÚ) 683 512 GWh jadrovej elektriny. To predstavuje takmer štvrtinu (25 %) z celkovo vyrobenej elektriny v rámci Únie.
Najväčším výrobcom jadrovej energie v EÚ bolo Francúzsko (52 % celkovej produkcie jadrovej energie v EÚ). Nasledujú Nemecko (9 %), Španielsko (9 %) a Švédsko (7 %). Tieto štyri krajiny spolu vyprodukovali viac ako tri štvrtiny celkového množstva elektriny vyrobenej v jadrových zariadeniach v EÚ.
Od „jadra“ je najviac závislé Francúzsko
Na začiatku roka 2020 malo 13 členských štátov EÚ s výrobou jadrovej elektriny v prevádzke spolu 109 jadrových reaktorov. V priebehu roka 2020 sa natrvalo odstavili tri jadrové reaktory – dva vo Francúzsku a jeden vo Švédsku. Napriek tomu Francúzsko zostalo členským štátom EÚ, ktorý je najviac závislý od jadrovej elektriny, ktorá predstavovala až dve tretiny (67 %) všetkej elektriny vyrobenej v krajine.
Jedinou ďalšou krajinou EÚ s viac ako polovicou elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach bolo Slovensko (54 %). Tento údaj predstavoval 46 % v Maďarsku, 41 % v Bulharsku, 39 % v Belgicku, 38 % v Slovinsku, 37 % v Česku, 34 % vo Fínsku, 30 % vo Švédsku, 22 % v Španielsku, 21 % v Rumunsku, 11 % v Nemecku a 3 % v Holandsku.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?
- 5.Potravinári protestujú proti obmedzeniu vývozu potravín a pekári varujú, že bez plynu nič neupečú