Traja zo štyroch Slovákov si myslia, že boj proti klimatickým zmenám je najväčšou výzvou pre ľudstvo
Nie pandémia koronavírusu, nie ekonomické problémy, ale zmena klímy a jej dôsledky sú v súčasnosti najväčšou výzvou pre ľudstvo. Podľa prieskumu Európskej investičnej banky si to myslia až traja zo štyroch Slovákov. Príčina je prostá – až 80 % z oslovených uvádza, že zmenu klímy pociťujú pri svojom každodennom živote.

Foto: Shutterstock
Kto má aký názor?
Až 75 % Slovákov si podľa EIB myslí, že zmena klímy a jej dôsledky sú najväčšou výzvou pre ľudstvo v 21. storočí. Tento údaj sa závisí od viacerých ukazovateľov. Kým vo vekovej kategórii od 15 do 29 rokov je to až 87 %, u ľudí starších ako 65 rokov je to „len“ 67 %. Zaujímavé je, že klimatické zmeny viac trápia ľudí s nižšími príjmami ako ľudí s vyššími príjmami, a podobne je to aj s ľuďmi s pravicovou vs. ľavicovou politickou orientáciou.
Z výsledkov prieskumu ďalej vyplynulo, že štyria z piatich Slovákov (80 %) pociťujú, že zmena klímy má každodenný vplyv na ich život. Je to viac ako priemer celej Európskej únie (77 %).
Žiadame prísnejšie opatrenia
Alarmujúce je, že až 74 % ľudí oslovených na Slovensku sa domnieva, že núdzová situácia v oblasti klímy ich znepokojuje viac než ich vládu. V dôsledku toho sú pomerne skeptickí, čo sa týka schopnosti ich krajiny podstúpiť náročnú zelenú transformáciu.
Iba 40 % si myslí, že Slovensku sa podarí do roku 2050 rázne znížiť jeho uhlíkové emisie, ako sa zaviazalo v Parížskej dohode. Väčšina (60 %) sa domnieva, že Slovensku sa nepodarí splniť ciele v oblasti znižovania uhlíkových emisií.
V dôsledku toho je viac než polovica (55 %) Slovákov za prísnejšie vládne opatrenia, podobné opatreniam v boji proti kríze spôsobenej ochorením COVID-19, ktorými by sa presadili zmeny v správaní ľudí. Len 12 % Slovákov verí, že globálne otepľovanie nie je spôsobené ľudskou činnosťou.
Obnoviteľné zdroje, ale aj využívanie jadrovej energie
Pri otázke, o aký zdroj energie by sa mala krajina v boji proti globálnemu otepľovaniu opierať, väčšina Slovákov uprednostňuje pri riešení núdzovej situácie v oblasti klímy obnoviteľné zdroje energie (56 %). Zároveň však viac než iní Európania podporujú využívanie jadrovej energie (16 % oproti 12 %).
Riešenia v boji proti zmene klímy
Väčšina Slovákov (68 %) by podporila – na úrovni podobnej iným Európanom (69 %) – zavedenie dane na výrobky a služby, ktoré najviac prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Až 71 % respondentov s nízkymi príjmami sa vyslovilo za takúto daň.
Slováci sú aj za 5-ročnú minimálnu záručnú lehotu na všetky elektrické alebo elektronické výrobky (95 %) a nahradenie letov na krátku vzdialenosť rýchlymi nízkoemisnými vlakmi (92 %). Rovnako sú aj za miernejšie opatrenia, ako napríklad posilňovanie vzdelávania a zvyšovanie povedomia u mladých ľudí o udržateľnej spotrebe (94 %).
„Prieskum EIB o klíme jasne ukázal, že veľká väčšina Slovákov podporuje zavedenie nových opatrení a nástrojov, ako napríklad zdrojov čistejšej energie, s cieľom pomôcť bojovať proti zmene klímy a chrániť svoju krajinu pred zničujúcimi účinkami zmeny klímy,“ hovorí viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet