Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Sporiace účty slovenských bánk neposkytujú dostatočné možnosti na zhodnocovanie peňazí a v posledných rokoch sa úrokové sadzby nachádzajú veľmi blízko pri nule. Slováci však majú možnosť využiť sporenie v českých bankách, kde sú na tom úrokové sadzby výrazne lepšie. Mnohí z nich, najmä tí, ktorí v Česku žijú alebo pracujú, túto možnosť aj využívajú.

slovenskí sporitelia v Česku

Foto: Shutterstock

Trendom je sporiť si

Potvrdzuje to aj šéf marketingu českej Fio banky Jozef Daňo. „Slovenských klientov, ktorí využívajú produkty u nás, máme veľa. Sú to najmä tí, ktorí v Českej republike žijú, alebo tam majú nejaké iné pracovné väzby,“ informuje.

Zároveň dodáva, že celkom má vo Fio banke sporiaci produkt, či už Fio konto, Fio sporiaci účet, alebo termínovaný vklad, asi 3 500 Slovákov, ktorí tu majú uloženú viac ako miliardu českých korún. „Jednotlivé vklady sa líšia od situácie na trhu, motivácia klientov odkladať peniaze na sporiace účty rastie aj klesá. Súčasný trend, aj kvôli inflácii, je však sporiť a ochrániť tak svoje financie,“ hovorí J. Daňo.

Peniaze strácajú na hodnote

Aj analytici odporúčajú predchádzať znehodnocovaniu peňazí alebo aspoň čiastočne tlmiť negatívne vplyvy inflácie, a teda nedržať veľké objemy peňazí na bežných účtoch. Na umiestnenie svojich úspor by sme preto v prvom rade mali poznať vhodné spôsoby.

Okrem investovania, ktoré so sebou nesie určité riziko, ale zvyčajne aj vyšší výnos, banky ponúkajú rôzne sporiace produkty. Čo je však zásadnou nevýhodou, sporiace účty slovenských bánk v posledných rokoch poskytujú len veľmi nízky výnos, ktorý na udržanie hodnoty peňazí na účte ani zďaleka nepostačuje.

Keďže mnoho Slovákov žije a pracuje v susednom Česku, pozreli sme sa na to, aké úrokové sadzby na sporiacich účtoch poskytujú české banky a aké možnosti a podmienky majú Slováci práve v nich.

Podmienky v českých bankách sa líšia

České banky už takmer osem rokov ponúkajú vyššie úrokové sadzby na sporiacich účtoch ako sú tie slovenské. V marci tohto roku rozdiel predstavoval až takmer 1,3 percentuálneho bodu.

Slováci majú vo viacerých českých bankách rovnaký prístup k sporeniu ako Česi, niektoré však vyžadujú aj dokladovanie navyše. „Ako každý príslušník cudzieho štátu sa musí Slovák preukázať buď občianskym preukazom, alebo pasom, a podľa zákona musí preukázať aj vzťah k Českej republike, napríklad nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, prípadne majetkom v Česku,“ hovorí manažérka externej komunikácie Raiffeisen Bank Petra Kopecká.

To znamená, že podmienkou je dokázanie príjmu na území Českej republiky, respektíve zamestnanie či podnikanie. Hovorkyňa Raiffeisen bank Tereza Kaiseršotová však dodáva, že rovnaké podmienky z hľadiska produktových výhod platia pre Slovákov aj Čechov.

Sadzby na sporení v Česku dosahujú až 5 %

Trinity Bank v súčasnosti ponúka najvyššiu úrokovú sadzbu sporenia na českom trhu vo výške 5,08 % ročne. „Evidujeme tak všeobecne zvýšený záujem o založenie si sporiacich účtov. Medziročne sa počet našich klientov zvýšil viac než trikrát. Počet nových klientov so slovenskou národnosťou je za prvé štyri mesiace tohto roka vyšší, než bol za celý minulý rok,“ tvrdí hovorkyňa banky Radka Černá.

Raiffeisen bank aktuálne poskytuje úrokovú sadzbu až 3 % ročne do limitu sporenia 150-tisíc Kč (v prepočte približne 6-tisíc eur), ak klient splní podmienky aktívneho využívania účtu. „Klienti môžu využiť aj termínované vklady, kde si môžu sadzbu ‚zafixovať‘ na určité obdobie a na vyššie sumy než na sporiacom účte. Sadzby sa pohybujú od 2 % do 3 % ročne,“ približuje P. Kopecká.

V českej ČSOB zase na založenie sporiaceho účtu občanom Slovenskej republiky stačia platné doklady totožnosti. Na sporiacich účtoch vedených v českých korunách banka aktuálne ponúka sadzbu 2,25 % ročne do jedného milióna korún v prípade, že klient využíva aplikáciu Smart. Stačí sa však len prihlásiť aspoň raz za tri mesiace.

„V prípade, že klient aplikáciu nevyužíva, ponúkaná sadzba je na 1,5 % ročne až do limitu jeden milión korún. Sumy nad milión sa úročia sadzbou 0,15 % ročne,“ opisuje hovorca skupiny ČSOB Patrik Madle.

Banka zároveň poskytuje sporiace účty v eurách, tie sú však výrazne menej výnosné, keďže úrokové sadzby sú takmer na nulovej úrovni, len na 0,01 % ročne. Okrem toho má v ponuke aj termínované vklady v českých korunách, v rámci ktorých je možné získať sadzbu 2,5 % ročne na vklady viazané na 6 mesiacov a na vklady s viazanosťou na 12 mesiacov sadzbu 3,0 % ročne.

Slovenské výnosy zo sporenia sú takmer na nule

V slovenských bankách je situácia výrazne iná, pretože úrokové sadzby v nich dosahujú veľmi nízke úrovne. Väčšina bánk v rámci sporiacich účtov ponúka výnosy na úrovni 0,1 % ročne alebo ešte menej.

„Sporiace účty aktuálne ponúkajú možnosť bonusovej úrokovej sadzby 0,10 až 0,20 % ročne v závislosti od typu sporiaceho účtu, pričom podmienkou vyplatenia bonusového úroku je pravidelné sporenie od 20 do tisíc eur mesačne a bez výberu v danom mesiaci,“ vysvetľuje PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Podľa jeho slov sa bonusový úrok pripisuje mesačne, pričom sa posudzuje vždy predchádzajúci mesiac. Inou kategóriou je termínovaný vklad Kombiprodukt, ktorý ponúka úrok 2,5 % ročne na 12 mesiacov v kombinácii s investíciou do podielových fondov v pomere jedna ku dvom. Ostatné vkladové účty ponúkajú momentálne minimálne úrokové sadzby 0,01 % ročne.

Aj preto dodáva, že pri súčasnej vysokej inflácii odporúča sporiť formou pravidelného investovania do podielových fondov, čo je možné už od 20 eur mesačne. Ochrániť svoje peniaze pred infláciou a uchovať ich hodnotu, prípadne očakávať ich zhodnotenie, je reálne len prostredníctvom investovania.

Klienti Tatra banky si v rámci balíka služieb Tatra Personal môžu otvoriť až 15 sporení k účtu. Hoci si tu klienti môžu odkladať peniaze na horšie časy, v žiadnom prípade tieto účty nebojujú s infláciou, keďže aktuálna sadzba na nich je podľa hovorkyne banky Simony Miklošovičovej 0 % ročne. Zároveň dodáva, že ak klienti majú záujem o zhodnotenie peňazí, banka im ponúka investičné sporenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie.

Výnimkou je 365.bank

Výrazne inak má stratégiu nastavenú 365.bank, ktorá naďalej ponúka automatický typ sporenia s názvom Syslenie, kde klient dostane úrok 3,65 % ročne. „Sporenie funguje na princípe jedného z dvoch sporiacich pravidiel, ktoré si volí klient podľa svojej preferencie. Môže si vybrať buď zaokrúhľovanie platieb kartou na 1, 5 alebo 10 eur, alebo bezcentový účet. V oboch prípadoch mu banka vzniknutý rozdiel automaticky pošle na Syslenie a úročí,“ vysvetľuje PR manažérka Linda Valko Gáliková. Maximálna suma úspor úročená týmto úrokom je 2-tisíc eur.

Novinkou v tejto banke je termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou 2 % ročne. Doba viazanosti prostriedkov na tomto type produktu je štyri roky, pričom klienti si môžu zhodnotiť financie vo výške od 500 do 100-tisíc. eur. Okrem toho si môžu klienti 365.bank založiť sporenie s cieľom, na ktorom môžu získať úrok 0,0365 % ročne, respektíve úrokovú sadzbu 0,365 % ročne tí, ktorí majú rozšírený Účet plus.

Slovenské úrokové sadzby sú nižšie aj od sadzieb v eurozóne

Aj v porovnaní s eurozónou sú na Slovensku vklady s dohodnutou splatnosťou nad dva roky v poslednej dekáde prevažne výrazne nižšie úročené ako tie v krajinách eurozóny. Podľa D. Mišu úrokové sadzby na sporiacich či vkladových účtoch vychádzajú predovšetkým zo základnej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá zatiaľ napriek vysokej inflácii sadzby nezvýšila. „To znamená, že úrokové sadzby na sporiacich účtoch a vkladových produktoch v eurách zostávajú naďalej na nízkych úrovniach,“ dodáva.

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Redakcia FinReport

Ako opraviť odpočítanú DPH pri nezaplatení faktúry za tovar alebo službu

Podnikatelia majú pri neplatení faktúry povinnosť opraviť odpočítanú daň z pridanej hodnoty. Malo by ich to motivovať zlepšovať svoju ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

mBank menila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa v roku 2024 prakticky zastavilo. Na začiatku roka síce tri spomedzi bánk pôsobiacich na ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Zuzana Fryč

Čomu je lepšie sa vyhnúť počas cestovania, alebo ktoré riziká cestovné poistenie nekryje?

Niektorí preferujú cestovanie najmä počas leta, pre iných sa stalo súčasťou ich životného štýlu počas celého roka. Súčasťou ciest, a ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

17.4.2024 Robert Juriš

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa už o niekoľko dní skončia. Čo bude s ich ďalšími službami?

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Desiatka bánk na Slovensku začína používať jednotný ESG dotazník pre zákazníkov

Desiatka bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu začína používať nový jednotný ESG (Environmental – Social – Governance) ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Európske banky vyzvali EÚ, aby ich označila za strategický sektor

Európske banky vyzvali Európsku úniu, aby ich označila za kriticky dôležitý, respektíve strategický sektor. V zdôvodnení tejto požiadavky ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Zubné benefity zdravotných poisťovní sa v apríli 2024 skončia

Poskytovaniu zubných benefitov v zdravotných poisťovniach je koniec. Od mája 2024 budú minulosťou. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay