Predaj fairtradového tovaru pomáha bojovať aj s klimatickými zmenami
Predaje tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade, za ktoré pestovatelia dostali zodpovedajúcu odmenu a ktoré vznikli bez zapojenia detskej práce a ničenia životného prostredia, rastú každým rokom. Najviac sa vlani u nás predalo fairtradového kakaa a kávy. Príplatok za tovar predaný aj v Slovenskej republike, ktorý pestovatelia používajú na rozvoj komunít a zlepšenie efektivity pestovania, v roku 2021 vzrástol o viac než 45 % na 720-tisíc eur. Čoraz častejšie ho však vynakladajú aj na zmierňovanie vplyvu klimatických zmien.

Foto: Fairtrade
Problémy, s ktorými zápasia
„Systém Fairtrade nerieši len sociálne, pracovné a ekonomické problémy pestovateľov. Všíma si tiež otázky životného prostredia. S tým súvisia prehlbujúce sa vplyvy klimatickej zmeny na pestovateľov v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii,“ hovorí riaditeľ Fairtrade Česko a Slovensko Lubomír Kadaně.
Podľa jeho slov sa čoraz častejšie ukazuje, že sociálna nespravodlivosť, ktorá pestovanie mnohých komodít často sprevádza, má určitú paralelu aj v klimatickej nespravodlivosti, pretože tí, ktorí prispievajú k zmene klímy najmenej, sa musia vyrovnávať s najťažšími dôsledkami jej zmien.
„V dôsledku zmien klímy v krajinách globálneho Juhu pestovatelia bojujú s novými chorobami a škodcami, sú ohrození nepravidelnými a nižšími zrážkami alebo, naopak, povodňami. No pestovatelia zapojení do systému Fairtrade využívajú nové odrody, učia sa pracovať s vodnými zdrojmi alebo diverzifikujú plodiny,“ uvádza ďalej.
Farmári získali na príplatkoch 720-tisíc eur
Za fairtradové produkty, ktoré si minulý rok kúpili slovenskí zákazníci, získali družstvá farmárov v krajinách globálneho Juhu na fairtradovom príplatku celkovo 720 000 eur, teda o 45 % viac než v roku 2020. „To sú peniaze, ktoré môžu použiť na projekty, ako sú budovanie studní, škôl a zdravotníckych zariadení, doprava, investície do efektívnejšieho pestovania a veľa ďalších, a počas koronakrízy aj zaistenie bezpečnosti a zdravia,“ spresňuje L. Kadaně.
Klimatická zmena nie je fér
Dekan Fakulty tropického poľnohospodárstva Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe Patrick van Damme vysvetľuje: „Klimatická zmena nie je fér. Jej vplyvmi bývajú často najviac postihnutí tí, ktorí sami vytvárajú najnižšiu uhlíkovú stopu. Práve fairtradoví poľnohospodári a výrobcovia o tom vedia svoje a mnohí z nich sa už teraz stretávajú so stratou pôdy, úrody a živobytia.“
Organizovaný Fairtrade podľa neho má jedinečnú príležitosť upozorňovať na následky klimatickej zmeny, pretože má veľmi blízko k „svojim“ farmárom a k modelu, ktorý svojim stúpencom, respektíve členom-farmárom, umožňuje získať vyššie životné príjmy vďaka realizácii vhodných investícií a zavádzaniu efektívnych riešení.“
Rastúce predaje preto znamenajú väčšiu podporu pre pestovateľov týchto surovín v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré boli zasiahnuté pandémiou koronavírusu a s ňou súvisiacim narušením medzinárodného obchodu.
Káva, kakao, cukor, kvety a banány
Fairtradovej kávy sa v minulom roku na našom trhu predalo 560 ton, teda o 32 % viac než v roku 2020. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 449 tonám praženej zrnkovej kávy. Z tohto množstva kávy by sa dalo pripraviť viac než 53 miliónov šálok espressa. Pre lepšiu predstavu – každý obyvateľ Slovenska v roku 2021 vypil 10 šálok fairtradovej kávy.
Až o 65 % vzrástla v roku 2021 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa. Celkovo sa ho predalo 2 331 ton, prevažne vo forme čokolády, cukroviniek, zmrzlín a raňajkových cereálií. Fairtradového trstinového cukru sa minulý rok na Slovensku spotrebovalo 82 ton, čo predstavuje medziročný nárast o 87 %.
V posledných dvoch rokoch sa na našom trhu objavili aj dve relatívne nové komodity – kvety a banány. Vlani sa u nás predalo 457 530 kusov rezaných fairtradových kvetov a 695 ton takto označených banánov.
Čo je to Fairtrade známka a čo znamená pre pestovateľov?
Známka Fairtrade označuje výrobky, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International. Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľné pestovanie. Nákupom výrobkov s označením Fairtrade zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v rozvojových krajinách.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna
- 2.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %
- 5.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?