Predaj fairtradového tovaru pomáha bojovať aj s klimatickými zmenami
Predaje tovaru s etickou certifikáciou Fairtrade, za ktoré pestovatelia dostali zodpovedajúcu odmenu a ktoré vznikli bez zapojenia detskej práce a ničenia životného prostredia, rastú každým rokom. Najviac sa vlani u nás predalo fairtradového kakaa a kávy. Príplatok za tovar predaný aj v Slovenskej republike, ktorý pestovatelia používajú na rozvoj komunít a zlepšenie efektivity pestovania, v roku 2021 vzrástol o viac než 45 % na 720-tisíc eur. Čoraz častejšie ho však vynakladajú aj na zmierňovanie vplyvu klimatických zmien.

Foto: Fairtrade
Problémy, s ktorými zápasia
„Systém Fairtrade nerieši len sociálne, pracovné a ekonomické problémy pestovateľov. Všíma si tiež otázky životného prostredia. S tým súvisia prehlbujúce sa vplyvy klimatickej zmeny na pestovateľov v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii,“ hovorí riaditeľ Fairtrade Česko a Slovensko Lubomír Kadaně.
Podľa jeho slov sa čoraz častejšie ukazuje, že sociálna nespravodlivosť, ktorá pestovanie mnohých komodít často sprevádza, má určitú paralelu aj v klimatickej nespravodlivosti, pretože tí, ktorí prispievajú k zmene klímy najmenej, sa musia vyrovnávať s najťažšími dôsledkami jej zmien.
„V dôsledku zmien klímy v krajinách globálneho Juhu pestovatelia bojujú s novými chorobami a škodcami, sú ohrození nepravidelnými a nižšími zrážkami alebo, naopak, povodňami. No pestovatelia zapojení do systému Fairtrade využívajú nové odrody, učia sa pracovať s vodnými zdrojmi alebo diverzifikujú plodiny,“ uvádza ďalej.
Farmári získali na príplatkoch 720-tisíc eur
Za fairtradové produkty, ktoré si minulý rok kúpili slovenskí zákazníci, získali družstvá farmárov v krajinách globálneho Juhu na fairtradovom príplatku celkovo 720 000 eur, teda o 45 % viac než v roku 2020. „To sú peniaze, ktoré môžu použiť na projekty, ako sú budovanie studní, škôl a zdravotníckych zariadení, doprava, investície do efektívnejšieho pestovania a veľa ďalších, a počas koronakrízy aj zaistenie bezpečnosti a zdravia,“ spresňuje L. Kadaně.
Klimatická zmena nie je fér
Dekan Fakulty tropického poľnohospodárstva Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe Patrick van Damme vysvetľuje: „Klimatická zmena nie je fér. Jej vplyvmi bývajú často najviac postihnutí tí, ktorí sami vytvárajú najnižšiu uhlíkovú stopu. Práve fairtradoví poľnohospodári a výrobcovia o tom vedia svoje a mnohí z nich sa už teraz stretávajú so stratou pôdy, úrody a živobytia.“
Organizovaný Fairtrade podľa neho má jedinečnú príležitosť upozorňovať na následky klimatickej zmeny, pretože má veľmi blízko k „svojim“ farmárom a k modelu, ktorý svojim stúpencom, respektíve členom-farmárom, umožňuje získať vyššie životné príjmy vďaka realizácii vhodných investícií a zavádzaniu efektívnych riešení.“
Rastúce predaje preto znamenajú väčšiu podporu pre pestovateľov týchto surovín v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré boli zasiahnuté pandémiou koronavírusu a s ňou súvisiacim narušením medzinárodného obchodu.
Káva, kakao, cukor, kvety a banány
Fairtradovej kávy sa v minulom roku na našom trhu predalo 560 ton, teda o 32 % viac než v roku 2020. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 449 tonám praženej zrnkovej kávy. Z tohto množstva kávy by sa dalo pripraviť viac než 53 miliónov šálok espressa. Pre lepšiu predstavu – každý obyvateľ Slovenska v roku 2021 vypil 10 šálok fairtradovej kávy.
Až o 65 % vzrástla v roku 2021 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa. Celkovo sa ho predalo 2 331 ton, prevažne vo forme čokolády, cukroviniek, zmrzlín a raňajkových cereálií. Fairtradového trstinového cukru sa minulý rok na Slovensku spotrebovalo 82 ton, čo predstavuje medziročný nárast o 87 %.
V posledných dvoch rokoch sa na našom trhu objavili aj dve relatívne nové komodity – kvety a banány. Vlani sa u nás predalo 457 530 kusov rezaných fairtradových kvetov a 695 ton takto označených banánov.
Čo je to Fairtrade známka a čo znamená pre pestovateľov?
Známka Fairtrade označuje výrobky, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International. Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľné pestovanie. Nákupom výrobkov s označením Fairtrade zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v rozvojových krajinách.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Rizikové e-shopy – ako ich spoznať a nenechať sa nachytať?
- 5.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí