Podiel obnoviteľných zdrojov energie je v slovenskom energetickom mixe podhodnotený
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vyzvala Ministerstvo hospodárstva SR, aby prehodnotilo klimatické ciele stanovené v Národnom energetickom a klimatickom pláne. Plánovaný podiel obnoviteľných zdrojov energií na domácej spotrebe energie vo výške 23 % je podľa asociácie málo ambiciózny, keďže Slovensko má podstatne vyšší potenciál. Pritom odporúčania Európskej komisie hovoria až o 35 %.
Foto: Freepik
S dôrazom na jadrovú energiu
Európska komisia plánuje do roku 2030 dosiahnuť podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na domácej spotrebe na úrovni 35 %. Slovenské strategické dokumenty však hovoria len o 23-percentnom podiele obnoviteľných zdrojov, pričom preferovaným zdrojom má byť jadro.
Jadrová energia dominuje v našom energetickom mixe už v súčasnosti, no jej výhodnosť sa bude s neustále narastajúcou spotrebou elektrickej energie znižovať. Výstavba nových jadrových zdrojov je totiž nielen zdĺhavá, ale aj finančne náročná.
„Spoliehať sa na čoraz drahší zdroj Slovensku nijako nepomôže a jadro by v strategických dokumentoch nemalo zohrávať takú významnú úlohu ako doteraz. Deklarovať plán na výstavbu nových jadrových elektrární, alebo sa spoliehať na experimentálne malé modulárne reaktory, keď máme dostupné omnoho lacnejšie a skutočne zelené zdroje elektriny, považujeme za veľmi nešťastné rozhodnutie,“ upozornil riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Obnoviteľné zdroje sú podhodnotené
V Národnom energetickom a klimatickom pláne (NECP) je podľa neho úloha obnoviteľných zdrojov energie výrazne podhodnotená a nereflektuje skutočný rozvoj zelených zdrojov ani záujem investorov o budovanie nových inštalácií. Toto je zjavné najmä v cieli pre fotovoltiku, ktorá by mala byť „ťahúňom“ rozvoja obnoviteľnej energetiky najmä v podobe strešných inštalácií.
Sekundovať by jej mali veterné elektrárne, ktoré spolu s fotovoltikou patria medzi najlacnejšie zdroje z hľadiska životného cyklu, a ich rozvoj si nevyžaduje väčšie finančné stimuly štátu. Výraznejšiu podporu zo strany štátu si už bude vyžadovať geotermálna energia, no ak sa zdroj už raz postaví, bude schopný vyrábať teplo a energiu prakticky zadarmo.
Odporúčania pre ministerstvo
„Trh nám aktuálne ukazuje, že v súkromnom sektore je dostatok záujemcov, ktorí chcú do výstavby obnoviteľných zdrojov investovať. Úlohou štátu je teraz pripraviť zdravé podnikateľské prostredie a vytvoriť základné predpoklady, ktoré rozvoj obnoviteľných zdrojov energie umožnia,“ približuje J. Karaba.
SAPI v tejto súvislosti pripravilo pre Ministerstvo hospodárstva SR zoznam konkrétnych opatrení, ktoré by v záujme ďalšieho rozvoja obnoviteľných zdrojov energie malo v rámci NECP prijať,“ uzatvára riaditeľ SAPI.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Zubár čelí obvineniu, že vytrhol žene 22 zdravých zubov
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Progresívne Slovensko podporuje štrajk zamestnancov RTVS, ich požiadavky sú podľa hnutia na mieste (foto)