Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?

Monika Jakábová Ekológia Poslať

Klimatická kríza a potreba znížiť vysokú závislosť nemeckého energetického sektora od ruských fosílnych palív stavia tému ekologickej transformácie do popredia záujmu. Berlín nedávno predstavil svoj smelý zámer vyrábať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, a to už do roku 2030. Európska únia (EÚ) taktiež zvažuje prijatie nových ambicióznejších cieľov v súvislosti so zelenými energiami. Hoci aj na Slovensku podiel zelenej energie rastie, dáta hovoria jasne – zaostávame za úniovým priemerom a nevyužívame dostatočne potenciál obnoviteľných zdrojov dostupných v našej krajine.

zelené energie

Foto: Shutterstock

EÚ zakotvuje základné klimatické ciele

Primárnym cieľom Európskej zelenej dohody je vytvoriť z Európy prvý uhlíkovo neutrálny kontinent do roku 2050. So zámerom splniť túto víziu Európska únia (EÚ) pripravila viaceré stratégie a stanovila konkrétne ciele. Jedným z nich je zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe energií. Pôvodný úmysel získavať 32 % energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 bol v júli 2021 zvýšený na 40 %.

EÚ dlhodobo zdôrazňuje naliehavosť rýchlej a efektívnej reakcie na zmenu klímy. Okrem toho európsku zelenú politiku momentálne ovplyvnila aj vojna na Ukrajine. V snahe nepodporovať financovanie ruskej invázie na území nášho východného suseda sa Únia snaží diverzifikovať zdroje energie a odpútať sa od ruského plynu a ropy. Zvažuje sa tak ďalšie zvýšenie minuloročného cieľa využívania obnoviteľných energií zo 40 % na 45 % do roku 2030.

Potrebné je však mať na pamäti, že v roku 2020 pochádzalo len približne 22 % energie v Európe z obnoviteľných zdrojov. Medzi top 5 krajinami EÚ, ktoré v roku 2020 vykazovali najväčší podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie, boli Švédsko (60 %), Fínsko (44 %), Lotyšsko (42 %), Rakúsko (36 %) a Portugalsko (34 %).

Na druhej strane rebríčka sa nachádzali štáty, ako Maďarsko (14 %), Belgicko (13 %), Luxembursko (12 %) a Malta (11 %). Slovensko obsadilo 18. pozíciu s podielom 17,3 % obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie.

Elektrická energia z obnoviteľných zdrojoch rastie

V roku 2020 obnoviteľné zdroje energie tvorili 38 % hrubej spotreby elektriny v EÚ. V porovnaní s rokom 2019 prišlo k 3-percentnému nárastu. Veterná a vodná energia tvorili viac ako dve tretiny celkovej elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov (36 % a 33 %). Za nimi nasleduje elektrina vyrábaná zo solárnej energie (14 %), pevných biopalív (8 %) a iných obnoviteľných zdrojov (8 %).

Nemecko: S dôrazom na obnoviteľné zdroje v energetickom mixe

V Nemecku roku 2021 obnoviteľné zdroje energie predstavovali približne 41 % vyrobenej elektrickej energie. V apríli 2022 však ohlásilo veľkú energetickú revolúciu zameranú na zelenú elektrinu. Ministerstvo hospodárstva a klímy predstavilo balík opatrení, ktorý predpokladá, že zelená energia bude do roku 2030 predstavovať 80 % energetického mixu. Energetický mix vyjadruje podiel zdrojov energie na celkovej vyrobenej elektrine. V roku 2035 by podiel zelených energií na energetickom mixe mal predstavovať takmer 100 %. 

Balíček okrem ambicióznych cieľov obsahuje klauzulu, ktorá označuje využívanie obnoviteľných energií za „nadradený verejný záujem“, ktorý slúži verejnej bezpečnosti. Táto klauzula má zabezpečiť odstránenie istých právnych prekážok a zjednodušiť získavanie povolení pri realizácii projektov zameraných na obnoviteľné zdroje.

Masívna podpora využívania obnoviteľných zdrojov pramení zo snáh krajiny dodržať klimatické záväzky a zbaviť sa závislosti od ruského plynu. Očakáva sa, že balíček začne platiť od 1. júla 2022.

Energetická politika v centre pozornosti

Rusko je hlavným dodávateľom energie v Nemecku. Spolková republika dováža z Moskvy približne 55 % zemného plynu a 33 % ropy. Berlín za tieto dodávky posiela Rusku viac ako 190 miliónov eur denne. Tieto peniaze pomáhajú financovať inváziu, ktorú Nemecko ostro odsudzuje.

„Po prvé, klimatická kríza naberá hrozivé rozmery. Na druhej strane ruská invázia ukazuje, aké dôležité je postupne vyradiť fosílne palivá a podporovať expanziu obnoviteľných zdrojov,“ povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Ministerka zahraničných vecí a líderka Strany zelených Annalena Baerbocková prisľúbila, že Nemecko prestane do konca roka 2022 dovážať ruskú ropu, pričom odstavenie od zemného plynu dovážaného z Ruska má tiež prísť čo najskôr.

Dočasný presun k iným dodávateľom zemného plynu, vrátane finančne náročnejšieho odoberania skvapalneného plynu z USA, dvíha účty za túto komoditu. Energia z obnoviteľných zdrojov sa tak stáva čoraz viac konkurencieschopnejšou a zaujímavejšou pre investorov.

Legislatívny balíček so zelenými riešeniami

Podstatou novej energetickej politiky Nemecka má byť najmä veterná a solárna energia. Občania sú povzbudzovaní, aby investovali do strešných solárnych panelov, pričom ich použitie pri výstavbe nových komerčných budov bude povinné. Spolková vláda ďalej vyzýva niektoré nemecké štáty, aby zmenili zákony, ktoré zakazujú veterné mlyny v okruhu jedného kilometra od existujúcich budov. Dané zákony v husto osídlenej krajine, akou je Nemecko, sťažujú umiestnenie nových veterných turbín.

Balíček opatrení sa ďalej zameriava aj na podporu financovania výskumu skladovania energie s osobitným zameraním na vodík. Legislatívnou úpravou prešli aj staršie zákony, ako napríklad zákon o veternej energii na mori, zákon o energetike či elektrických sieťach. Mnohé z týchto zákonov neboli revidované celé desaťročia, a tak niektorí označujú viac ako 500-stranový balíček za „generálne prepracovanie, ktoré sa udeje raz za generáciu“.

V priebehu roka sa očakávajú ďalšie legislatívne zmeny s cieľom znížiť emisie v sektore dopravy a zlepšiť energetickú efektívnosť budov.

Príklad pre zvyšok Európy

Ak sa Nemecku, štvrtej najväčšej ekonomike na svete a najväčšej v EÚ, podarí vybudovať 100 % obnoviteľnú základňu energetického mixu, môže byť vzorom pre ďalšie krajiny.

„Nemecko má naplánované veľké objemy a jasný dlhodobý harmonogram aukcií. A čo je najdôležitejšie, hlavné kroky na zjednodušenie povoľovania veterných elektrární – bez ktorých by boli ciele čisto akademické,“ povedal generálny riaditeľ WindEurope – združenia podporujúceho využívanie veternej energie v Európe – Giles Dickson, a dodal, že je to skvelý príklad pre zvyšok Európy.

Nemecko nie je jedinou európskou krajinou, ktorá tejto dôležitej problematike venuje vyššiu pozornosť. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa počas svojej nedávnej volebnej kampane zaviazal, že Francúzsko bude „prvým veľkým štátom, ktorý sa vzdá plynu, ropy a uhlia“. Rakúsko, ktoré je ešte viac závislé od ruskej energie ako Nemecko, sa vo veľkom zameriava na dotovanie obnoviteľných zdrojov. Dokonca aj Poľsko, jeden z najväčších spotrebiteľov uhlia v Európe, rozvíja projekty s veternou energiou v Baltickom mori.

Slovensko má pred sebou ešte dlhú cestu

Slovensko v porovnaní s európskymi lídrami v zelenej energii výrazne zaostáva. Podiel energie z obnoviteľných zdrojov bol na Slovensku v roku 2020 na úrovni 17,3 %. Detailnejšia analýza využívania obnoviteľných zdrojov v našej krajine prináša rozporuplné zistenia. Za zdroj obnoviteľnej energie sa v slovenských štatistikách považuje aj drevo, k čomu sa viacerí experti stavajú odmietavo. Kúrenie drevom či štiepkou vytvára značné množstvo emisií a znečisťuje tak životné prostredie.

Podiel obnoviteľných zdrojov energie na celkovej spotrebe elektriny na Slovensku v roku 2020 predstavoval 23 %. V susednom Poľsku to bolo 16 %, v Česku 15 % a v Maďarsku iba 12 %. Hoci v rámci krajín Vyšehradskej štvorky vedieme, mohli by sme využívať obnoviteľné zdroje efektívnejšie.

Odborníci vidia potenciál obnoviteľných zdrojov na Slovensku práve v geotermálnej energii. Horninové podložie krajiny praje využívaniu tohto zdroja, no napriek tomu Slovensko zatiaľ využíva iba 2 % celkovej kapacity výroby energie z geotermálnych zdrojov. Na zvýšenie je potrebná ucelenejšia stratégia, ako aj odstránenie byrokracie a zjednodušenie istých legislatívnych predpisov.

Okrem geotermálnej energie má Slovensko vhodné podmienky aj na získavanie energie z vody, vetra či slnka. Aby sme dosiahli ciele obsiahnuté v Európskej zelenej dohode, bude sa musieť využívanie zelených energií výrazne navýšiť.

logo
Prečítajte si tiež:
19.3.2024 Roland Régely

Manželia, partneri či single: Kto má šancu získať hypotéku s lepšími podmienkami?

Ľudí, ktorí si vedia zabezpečiť bývanie bez nutnosti financovania úverom, je u nás málo. Väčšina Slovákov si na byt či dom musí ...

19.3.2024 Martin Jamnický

Na podanie daňového priznania zostáva už iba 15 dní, no dosiaľ tak urobila len tretina daňovníkov

Daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2023 zatiaľ podalo viac ako 385-tisíc daňovníkov. V porovnaní s minulým rokom je to o 17 % viac. ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodníkov vymáhajúcich fiktívne daňové nedoplatky

Snaha o finančné podvody napríklad prostredníctvom falošných e-mailov je súčasťou našich životov už niekoľko rokov. A hoci sa s nimi ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Bitcoin ukázal svoju pravú tvár, jeho hodnota klesla o 9-tisíc dolárov

Najsilnejšia kryptomena na trhu – bitcoin opäť ukázala svoju pravú tvár. Po niekoľkonásobnom prekonaní rekordnej hodnoty za jeden token ...

18.3.2024 Robert Juriš

ECB zrejme v lete zníži svoje úrokové sadzby, no hypotéky zlacnieť nemusia

Nehnuteľnosti na bývanie sa počas uplynulých dvoch rokov poznačených zásadným nárastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v priemere ...

10.3.2024 Redakcia FinReport

ECB zintenzívňuje svoje klimatické aktivity s dôrazom na ekologickú transformáciu

Rastúci vplyv klimatickej krízy na hospodárstvo a finančný systém si vyžaduje podniknutie ráznejších krokov aj na polici európskeho ...

18.2.2024 Redakcia FinReport

Podiel obnoviteľných zdrojov energie je v slovenskom energetickom mixe podhodnotený

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vyzvala Ministerstvo hospodárstva SR, aby prehodnotilo klimatické ciele stanovené v ...

9.2.2024 Eva Sadovská

Obnoviteľné zdroje energií využívame len na 17 %. Prečo zaostávame za Európou?

Eurostat v závere uplynulého roka zverejnil údaje za rok 2022 o podieloch energie z obnoviteľných zdrojov (OZE) v jednotlivých ekonomikách ...

29.1.2024 Redakcia FinReport

Postavili najväčšiu výletnú loď na svete, ktorá je zároveň obrovským producentom skleníkových plynov

Z amerického prístavu v Miami vyplávala na svoju prvú plavbu najväčšia výletná loď na svete. Kapacita 20-poschodového a 365 metrov dlhého ...

6.11.2023 Martin Jamnický

Nová výzva finančne podporujúca používanie obnoviteľných zdrojov energií je na svete

Slovenská inovačná a energetická agentúra zverejnila novú výzvu k projektu Zelená domácnostiam, na ktorú je vyčlenených spolu 151,6 ...

9.7.2023 Redakcia FinReport

Podiel elektriny pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov je čoraz vyšší

Využívanie elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov je v súvislosti s aktuálne obmedzenými dodávkami a energetickou krízou čoraz ...

5.7.2023 Eva Sadovská

Slováci už dva roky triedia kuchynský bioodpad. Ako sa im to darí?

Na jedného Slováka ročne pripadá 83 kilogramov potravinového odpadu, z ktorého až 78 % vzniká v domácnostiach. Slovenské domácnosti majú ...

21.4.2023 Eva Sadovská

Každý z nás denne vyprodukuje 1,4 kilogramu smetí a vyše 40 % z nich končí na skládkach

Odpad patrí medzi najväčších znečisťovateľov Zeme. A to nielen čo sa týka jeho výskytu v prírode, v riekach či v moriach, ale aj kvôli ...

27.3.2023 Redakcia FinReport

Fotovoltika je v čase energetickej krízy žiadaná. Ako je to so spotrebnými daňami, ktoré s ňou súvisia?

Každá osoba, či už podnikateľ, alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení ...

6.2.2023 Eva Sadovská

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje na úrovni 17 %. Prečo zaostávame?

Európsky štatistický úrad Eurostat pred niekoľkými dňami zverejnil údaje za rok 2021 o podieloch energie z obnoviteľných zdrojov (OZE) v ...

1.2.2023 Eva Sadovská

Na jedného Slováka ročne pripadá 83 kilogramov potravinového odpadu. Jeho zber sprevádzajú problémy

Na jedného Slováka pripadá ročne 83 kilogramov potravinového odpadu. Až 78 % z neho pochádza z domácností, zvyšných 22 % vzniká pri ...

28.12.2022 Eva Sadovská

Poplatky za komunálny odpad sú výrazne vyššie. Ktorých občanov a obcí sa týkajú najviac?

Samosprávy v súčasnosti čelia výraznému zvyšovaniu nákladov na plyn, teplo či elektrinu. Ich rozpočty však zaťažujú aj náklady ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay