Najvyššiu prioritu pri čerpaní eurofondov dostali zelené projekty
Vláda SR schválila Partnerskú dohodu na roky 2021 – 2027. Dohoda predstavuje investičný rámec pre čerpanie eurofondov vo výške okolo 13 miliárd eur. Cieľom je zvýšiť energetickú bezpečnosť a efektivitu, ale aj znížiť závislosť Slovenska od ropy, zemného plynu a jadrového paliva.

Foto: Unsplash
Ako zvýšiť energetickú sebestačnosť
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) a OZE oceňuje, že najvyššiu prioritu dostali oblasti obnovy budov, energetickej bezpečnosti a efektívnosti. Práve na tieto zelené riešenia má z eurofondov smerovať až 4,2 miliardy eur, čo predstavuje približne tretinu eurofondového rozpočtu pre Slovensko do roku 2027.
Partnerská dohoda v oblasti energetickej efektivity a podpory obnoviteľných zdrojov prinesie viac obnoviteľných zdrojov vrátane výraznejšej podpory rozvoja geotermálnej energie a podporí energetické spoločenstvá. Slovensko tiež môže počítať s navýšením energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) o približne 300 MW.
Asociácia dlhodobo upozorňuje na možnosť bojovať proti vysokým cenám energií práve navýšením inštalovanej kapacity z OZE, čím by Slovensko súčasne zvyšovalo aj svoju energetickú sebestačnosť. „Naša závislosť od zahraničných zdrojov, či už hovoríme o fosílnych zdrojoch, alebo o jadrovom palive, je obrovská, a preto by malo byť prioritou každej vlády orientovať sa na zdroje, ktoré máme k dispozícii doma, a ktoré sú zároveň prijateľné aj z environmentálneho hľadiska,“ upozorňuje manažérka SAPI pre politiku OZE Lucia Palmanová.
Podpora zameraná na domácnosti aj podniky
Partnerská dohoda hovorí konkrétne o podpore zariadení využívajúcich veternú, slnečnú a geotermálnu energiu, energiu z okolia, skládkový plyn, plyn z čističiek odpadových vôd, bioplyn a biomasu, ktoré spĺňajú požiadavky Európskej komisie. Podpora OZE bude mierená na domácnosti aj podniky. Práve podniky sú najviac zasiahnuté zvyšovaním cien energií. Súčasťou energetických riešení má byť aj podpora geotermálnej energie a prechodu na nákladovo efektívny, udržateľný a bezpečný systém zásobovania energiou, teda znižovanie závislosti od zemného plynu, ktorý bude okrem geotermálnej energie nahrádzať aj biometán a zelený vodík.
V pláne sú aj energetické komunity
Na podporu sa môžu tešiť aj energetické spoločenstvá a aktívni odberatelia. Vláda si uvedomuje potrebu využívania energie v mieste výroby, a preto je špecifickým cieľom dohody realizácia projektov, ktoré predpokladajú vytváranie lokálnych distribučných sietí, najmä energetických komunít s cieľom využívania elektriny v mieste jej výroby a až následne distribúcia prebytkov do regionálnych distribučných sústav.
„Energetické komunity, sebestačné v uspokojení svojich energetických potrieb, sú pojem, ktorý na Slovensku dlho počúvame, v praxi, žiaľ, ide stále o hudbu budúcnosti. Slovensko zatiaľ len deklaruje snahu takéto komunity zaviesť, no presná vízia toho, ako majú energetické komunity fungovať a na akých princípoch, nám zatiaľ chýba,“ pripomína odborníčka.
Ceny energií ešte porastú
Napriek regulácii cien elektriny a plynu je podľa SAPI potrebné počítať s tým, že extrémne trhové ceny sa prejavia aj na koncových účtoch za energie. „V prípade plynu, kde je Slovensko maximálne závislé od importu, je schopnosť regulovať ceny veľmi obmedzená. Súčasné trhové ceny sú natoľko vysoké, že aj regulované ceny na rok 2023 môžu podľa odhadov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) vzrásť o 100 %. Vláda preto musí konať a rozhodnutie nasmerovať najväčšiu časť z eurofondov práve do oblasti energetickej bezpečnosti je správnym vyhodnotením situácie a reakciou na aktuálne bezpečnostné riziká,“ hodnotí L. Palmanová.
Podľa jej slov ak chceme vyčlenené financie efektívne investovať do rozvoja OZE, vláda musí zjednodušiť povoľovacie procesy pre pripájanie nových zdrojov, zefektívniť proces EIA a tiež vytvoriť model a legislatívny rámec pre fungovanie energetických komunít.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna
- 2.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %
- 5.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?