Na Slovensku už dve desaťročia nevznikla žiadna veterná elektráreň
Včera, teda 15. júna, sme si pripomenuli Svetový deň veternej energie. Na Slovensku však nebolo veľmi čo oslavovať. Posledná veterná elektráreň u nás totiž bola spustená takmer pred dvomi desaťročiami v roku 2003.

Foto: Unsplash
Veternú energiu už nesmú vynechať
Svetový deň veternej energie, za ktorým stoja Európske združenie veternej energie (EWEA), dnes známe ako Wind Europe, a Svetový výbor pre veternú energetiku (GWEC), si pripomíname od roku 2009. Na Slovensku sa však už viacero rokov na poli získavania tohto typu zelenej energie nič nedeje.
„Projekty boli, bola aj vôľa zo strany investorov, no nezáujem a slabá podpora bývalých vlád akékoľvek snahy o rozvoj veternej energie v krajine pochovali. Dnes je však situácia iná, vláda viackrát deklarovala priestor pre rozvoj obnoviteľných zdrojov, a veterná energia už nesmie byť vynechaná,“ hovorí riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energií (SAPI) Ján Karaba.
Zmena legislatívy a povoľovacích procesov
Podľa zverejnených vládnych dokumentov má do slovenského energetického mixu do roku 2030 pribudnúť 500 MW veternej energie, čo predstavuje 100 až 150 veterných turbín. Aby Slovensko dokázalo tento cieľ splniť, bude potrebná predovšetkým zmena legislatívy a zjednodušenie povoľovacích procesov. Kľúčový bude postoj Ministerstva životného prostredia SR, v ktorého rukách je rozhodnutie o budúcnosti povoľovacích procesov vplyvov na životné prostredie (EIA).
„Povoľovacie procesy dlhodobo spôsobujú problémy v slovenskej energetike. Ich zbytočná komplikovanosť a dlhé trvanie odrádzajú firmy od investícii a brzdia rozvoj OZE. Bude dôležité tieto procesy nastaviť tak, aby reagovali na skutočné hrozby pre životné prostredie a nepredstavovali len nezmyselné obmedzenia a byrokratické zdržania,“ hodnotí J. Karaba.
Investori a kompetentné samosprávy
Pomôcť však môžu aj samotní investori, ktorí by mali dopredu vedieť medze a limity vybranej oblasti a poznať environmentálne kritériá, ktoré musia dodržať. Nevyhnutná pri tom bude súčinnosť so samosprávami, ktoré majú stále nedostatok skúseností aj informácií o benefitoch, ktoré im môže veterná elektráreň priniesť.
Dostatočne informované samosprávy budú môcť zvažovať aj vlastné iniciatívy, čo je v západných krajinách, kde samosprávy rozumejú potenciálu regiónu aj obnoviteľným zdrojom, bežnou praxou. Ich zástupcovia myslia dopredu a určujú časti územia, kde je výstavba nových obnoviteľných zdrojov energií prípustná. Na základe toho robia aj výberový proces, ktorý priláka investora, pre ktorého ide o pozitívny signál a menej rizikovú investíciu. Na Slovensku by mohlo byť takýmto riešením územné plánovanie.
V Nemecku chcú mať všetku elektrinu z obnoviteľných zdrojov
V tejto súvislosti zaujímavo vyznie porovnanie napríklad s Nemeckom. Aj v tejto krajine v minulosti zápasili s pomalosťou, ekologickými spormi a odporom regiónov. V súčasnosti je všetko inak. Len vlani vybudovali 484 pevninských veterných elektrární a do roku 2032 počítajú s vyčlenením 2 % územia krajiny, ktoré budú určené na vybudovanie veterných parkov. Nemecko chce totiž do roku 2030 získavať až 80 % elektriny z obnoviteľných zdrojov a do roku 2035 by to malo byť celých 100 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže (foto)
- 3.Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu
- 4.Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?
- 5.Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-