Klimatický samit COP27 priniesol sklamanie, krajiny sa dohodli na fonde pomoci bez pravidiel
Klimatický samit COP27, ktorý sa konal v egyptskom prímorskom letovisku Šarm aš-Šajch, je minulosťou. Nepriniesol síce žiadne prelomové vízie ani riešenia klimatickej krízy, no jeden zásadný moment predsa len zaznamenal – je ním dohoda o vytvorení špeciálneho fondu pre kompenzácie škôd spôsobených zmenou klímy zraniteľným a chudobným krajinám.

Foto: Shuterstock
Na pomoc zraniteľným krajinám
Účastníci samit sa dohodli na vytvorení spoločného fondu určeného na kompenzáciu klimatických škôd, ktorý by mal pomôcť znášať ekonomické následky najmä chudobnejším krajinám. Vznik fondu odobrilo približne 200 krajín, ktoré mali na akcii svoje zastúpenie.
Chudobné krajiny majú dostávať finančné prostriedky na zmiernenie neodvrátiteľných dôsledkov otepľovania Zeme. Medzi ne sa radia napríklad suchá, záplavy a búrky, ale aj stúpajúca hladina morí a vznik púští. Chybičkou krásy je len, že v dokumente sa neuvádza výška celkového budgetu fondu, jeho zdroje ani kľúč, podľa ktorého sa budú finančné sumy krajinám v núdzi poskytovať.
Práve kvôli hľadaniu odpovedí na tieto podstatné otázky trval samit o jeden deň dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Napriek tomu sa sporné momenty vyriešiť nepodarilo a zostali otvorené aj do budúcnosti. Najvýznamnejším rezultátom klimatickej konferencie tak zostáva dohoda o niečom, čo zatiaľ nemá konkrétny obsah ani pravidlá.
Na ropu a plyn úplne zabudli
Účastníci samitu COP 27 sa tiež zhodli na potrebe „urýchleného“ znižovania emisií skleníkových plynov. Potvrdili tiež svoj záväzok čo najskôr utlmiť využívanie uhlia. Ďalšie dve fosílne palivá – ropa a plyn sa však v záverečnom dokumente zo samitu nespomínajú. Deklarácia z COP27 tiež veľmi vágne vyzýva krajiny, aby najneskôr do budúcej klimatickej konferencie zlepšili svoje plány, ktoré sú vo väčšine prípadov nedostatočné, na ochranu klímy.
Neuspokojivé výsledky samitu
Viacerí účastníci samitu, ale aj klimatickí aktivisti a ochrancovia životného prostredia vyhlásili, že výsledky stretnutia nepovažujú za uspokojujúce. Za kľúčové označili ukončenie závislosti krajín od používania fosílnych palív. Na summite sa však hovorilo len o uhlí, pričom ropa a plyn zostali bez povšimnutia.
„Málo ambiciózna,“ tak označili záverečnú deklaráciu zo summitu mnohí jeho účastníci. „Rokovania COP27 zaostali pri presadzovaní znižovania uhlíkových emisií. Naša planéta je v permanentnej pohotovosti, preto musíme drasticky znížiť emisie, a toto je problém, ktorý samit neriešil,“ konštatoval generálny tajomník OSN António Guterres.
„To, čo sme vyrokovali, nie je pre ľudí a planétu dostatočným krokom vpred. Nedosiahli sme zvýšenie úsilia na urýchlenie znižovania emisií uhlíka,“ pridal sa ku kritikom podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.
Ako uviedol ďalej, účastníci konferencie minuli všetku svoju energiu na to, aby zachovali to, na čom sa dohodli minulý rok v škótskom Glasgowe. Na dosiahnutie nových ambicióznejších dohôd im však už sily nezvýšili. Najbližší samit sa uskutoční na konci roku 2023 v Spojených arabských emirátoch.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Zelenú transformáciu ničia vysoké náklady a úzke zameranie sa na vietor a slnko
- 3.Prieskum: Toto je 8 kľúčových očakávaní majiteľov e-shopov
- 4.NBS: Najnovšia zberateľská minca bude mosadzná päťeurovka s motívom kamzíka
- 5.V krajinách na juhu Európy fajčí viac ľudí ako v tých severských