Fotovoltika je v čase energetickej krízy žiadaná. Ako je to so spotrebnými daňami, ktoré s ňou súvisia?
Každá osoba, či už podnikateľ, alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení prostredníctvom fotovoltických panelov s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, je povinná registrovať sa na colnom úrade. Táto povinnosť vyplýva zo zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Foto: Shutterstock
Nezabudnite na zákonom stanovené pravidlá
Na rozhodnutie používať fotovoltiku ako zdroj energie má rozhodujúci vplyv hneď niekoľko faktorov. Medzi nimi napríklad dĺžka a intenzita slnečného svitu, ale sú to aj environmentálne a ekonomické faktory.
Využívanie energie slnečného žiarenia nie je ovplyvnené súčasnou energetickou krízou, je dlhodobo dostupné s minimálnym negatívnym vplyvom na životné prostredie. Potrebné je však myslieť aj na zákonom stanovené pravidlá.
Kedy sa registrovať a kedy nie
Správcom spotrebných daní, pričom jednou z nich je spotrebná daň z elektriny, je colný úrad. Elektrina vyrobená z fotovoltického zariadenia je elektrinou vyrobenou z obnoviteľného zdroja. Ak má takéto zariadenie celkový inštalovaný výkon do 10 kW (vrátane), tak elektrina v ňom vyrobená je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny a na výrobcu tejto elektriny sa nevzťahujú povinnosti voči colnému úradu ako správcovi spotrebnej dane.
Ak je však celkový výkon fotovoltického zariadenia vyšší ako 10 kW, tak sa výrobca takejto energie stáva elektroenergetickým podnikom a je povinný zaregistrovať sa u správcu dane, ktorým je miestne príslušná pobočka colného úradu.
Každé zariadenie sa posudzuje samostatne
Hodnota 10 kW (vrátane) sa vzťahuje na jedno fotovoltické zariadenie. Ak má napríklad výrobca dve alebo viac prevádzok a v rámci každej prevádzky má fotovoltické zariadenie s výkonom nižším ako 10 kW na zariadenie, tak registračnú povinnosť nemá.
Výkon týchto zariadení sa na účely správy spotrebnej dane z elektriny nespočítava, pretože každé zariadenie na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sa posudzuje samostatne.
Potrebná je záruka o pôvode elektriny
Registráciou sa však povinnosti pre dotknuté osoby nekončia. Elektrina vyrobená fotovoltickým zariadením je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny len v prípade, ak výrobca disponuje takzvanou zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Tento doklad vystavuje Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou – OKTE, a. s.
Ak výrobca preukáže výrobu elektriny zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie dodatočne, môže požiadať colný úrad o vrátenie už zaplatenej spotrebnej dane z elektriny.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
- 4.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 5.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby