Dovolenkári, pozor, aby ste neprišli o suveníry z ciest, o pokutách ani nehovoriac
Kto by si nechcel zo svojej dovolenky okrem spomienok na príjemné zážitky priniesť aj nejaký suvenír, niečo hmotné, čo mu navždy bude pripomínať výlet či dobrodružstvo? Tu však môže nastať problém, pretože nie všetko, čo sa v iných krajinách bežne nachádza alebo predáva, si môžeme priniesť do vlasti. V prípade porušenia colných predpisov totiž hrozí mastná pokuta a pri ich závažnom porušení aj trestné stíhanie.

Foto: Shutterstock
Koraly do kufra nepatria
Spomienkové predmety zakúpené v bežnej predajnej sieti by nemali pre turistov predstavovať žiaden problém. Potrebné je však myslieť na to, že niektoré darčeky z prímorských exotických krajín môžu byť vyrobené aj z chránených druhov. Tie podliehajú Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), pričom viac ako 37-tisíc z nich je pod dohľadom príslušných orgánov, a obchod s takmer 1 100 druhmi je úplne zakázaný.
Finančná správa SR preto upozorňuje cestujúcich, aby boli obozretní, čo si balia do batožiny pri návrate domov z dovolenky. Bez platných povolení nie je možné doviezť si napríklad koraly, výrobky z morských korytnačiek, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu (ktorá môže obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín), šperky a iné predmety zo slonoviny, či výrobky z iných častí tiel slonov.
Nie je tiež dovolené dovážať dažďové palice z kaktusov (v množstve viac ako 3 na osobu), náramky z pancierov korytnačiek, kožené doplnky z krokodílej (v množstve viac ako 4 na osobu) alebo hadej kože, ani kožušiny z mačkovitých šeliem, ako sú tiger, leopard či jaguár.
Pokuta môže presiahnuť sumu 3-tisíc eur
Príslušníci Finančnej správy SR každoročne riešia prípady dovozu suvenírov, ktoré napokon neskončia v domácnostiach turistov, ale v rukách colníkov. Výšku sankcie určia podľa toho, či prečin vyhodnotia ako colný priestupok, alebo colný delikt. Za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu až 8 rokov. Vďaka osvete sa však darí počet takýchto prípadov každý rok znižovať.
Štyri koníky a tri ulity
Tak, ako existuje zoznam vecí, ktoré si turista nemôže zo zahraničia doviezť, existuje aj zoznam toho, čo si v obmedzenom množstve dopriať môžeme. Podľa platnej legislatívy si cestujúci bez povolení môžu z tretích krajín doviezť v osobnej batožine napríklad kaviár jeseterotvarých rýb do 125 gramov na osobu, maximálne tri kusy dažďových palíc vyrobených z kaktusov čeľade opunciovitých na osobu alebo kilogram triesok dreva agarwood.
V zozname povolených predmetov sa vyskytujú aj ďalšie pomerne bizarné darčeky z ciest. Medzi nimi sú napríklad štyri mŕtve morské koníky na jednu osobu, rovnako maximálne štyri mŕtve a spracované exempláre krokodílov či tri ulity krídlatca veľkého na jednu osobu.
Ak si chce dovolenkár priviezť nejaký suvenír z exotickej dovolenky, Finančná správa SR odporúča, aby si preveril, či na jeho dovoz nepotrebuje príslušné povolenie. Všetky informácie sú dostupné na portáli www.financnasprava.sk v časti Zákazy a obmedzenia.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.TOP 7 najhodnotnejších spoločností na svete, plus jedna, ktorá by ich všetky prekonala, ak by ešte existovala
- 2.Medzibankový informačný systém SWIFT čelí novej výzve v oblasti cezhraničných platieb
- 3.Slováci radi investujú s bankami. Porovnali sme výnosy a poplatky ich produktov s dlhopisom od Proxenty
- 4.Auto zišlo z cesty v obci Sikenica a vrazilo do ľudí, 66-ročnú ženu musel do nemocnice previezť vrtuľník
- 5.Ďalší úspech v BILLA: značka Clever získala ocenenie Superbrands