Zmenili ste zdravotnú poisťovňu? Informujte o tom svojho zamestnávateľa
Zmenili ste zdravotnú poisťovňu? Nezabudnite na povinnosti, ktoré máte do ôsmich dní od účinnosti zmeny, teda do 8. januára 2025. Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta až 340 eur, ktorú vám môže uložiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Foto: Shutterstock
Pre občanov
V súvislosti so zmenou zdravotnej poisťovne je potrebné po Novom roku bezodkladne okrem zamestnávateľa informovať aj všetkých ďalších prípadných zamestnávateľov, a tiež svojho ošetrujúceho lekára.
Poistenec je tiež povinný najneskôr do 8. januára oznámiť zdravotnej poisťovni platiteľa poistného, ak sa zmenil po podaní prihlášky a nie je totožný s platiteľom, ktorého uviedol na prihláške. Klienti zdravotných poisťovní to môžu urobiť elektronicky alebo osobne v niektorej z pobočiek zdravotných poisťovní.
„V porovnaní s minulosťou však už nemusíte oznamovať zmenu svojej bývalej zdravotnej poisťovni ani vrátiť starý preukaz poistenca,“ vysvetľuje manažérka komunikácie a hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.
Pre samoplatiteľov a SZČO
Ak si platíte zdravotné poistenie sami, napríklad ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), nezabudnite si aktualizovať IBAN pre platby do novej poisťovne. Je tiež vhodné skontrolovať, respektíve nastaviť si výšku platieb, aby ste sa vyhli možným nezrovnalostiam.
Od januára 2025 sa totiž zvyšuje minimálna výška preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie pre samoplatiteľov a SZČO na 107,25 eura a minimálna výška preddavku pre osoby so zdravotným postihnutím je 53,62 eura.
Ak ste SZČO a zdravotná poisťovňa vám vykonávala ročné zúčtovanie za rok 2023, informáciu o novej výške preddavku na obdobie od 1. januára 2025 do 31. decembra 2025 vám poskytne vo výsledku ročného zúčtovania. Novú výšku odvodov za január 2025 je potrebné zaplatiť do 8. februára 2025.
Nové preukazy poistenca už čoskoro
Poistenci, ktorí sú držiteľmi občianskeho preukazu s elektronickým čipom, sa u slovenských poskytovateľov zdravotnej starostlivosti preukazujú občianskym preukazom. Takýto občiansky preukaz slúži od 1. júla 2018 ako náhrada za preukaz poistenca. Aktivácia elektronického podpisu na občianskom preukaze v tomto prípade nie je potrebná.
Kombinovaný a Európsky preukaz zdravotného poistenia
Existuje aj kombinovaný preukaz zdravotného poistenia – teda z jednej strany národný a z druhej strany európsky. „Dostane každý občan, ktorý zmenil zdravotnú poisťovňu a má na Slovensku štátnu príslušnosť, ako aj trvalý pobyt. Deti do 15 rokov dostávajú detský kombinovaný preukaz zdravotného poistenia,“ konštatuje hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová-Ksenzsighová.
Vďaka Európskemu preukazu zdravotného poistenia má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku, na Islande a vo Veľkej Británii. Využiť ho môže aj na čerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a v Čiernej Hore.
U lekárov a v lekárňach na Slovensku môžete používať aj občiansky preukaz s čipom, ktorý slúži aj ako národný preukaz poistenca.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Internet na Slovensku funguje už tri desaťročia. Najnebezpečnejšie preň sú tieto hrozby
- 2.Seniori, bankový účet pre dôchodcov môžete mať aj zadarmo
- 3.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Poslanci rozhodli: Zisky z predaja kryptomien sa po novom budú zdaňovať miernejšie