Životné poistenie je na hrane udržateľnosti, varujú poisťovne
Slovenské poisťovne majú obavy o udržateľnosť poistných produktov, predovšetkým sa to týka životného poistenia. Vyplýva to z diskusií počas SLASPO fóra 2018.
Zdroj foto: Freepik.com
Poisťovne sa už dlhodobo sťažujú na to, že štát nepodporuje Ľudí, ktorí sa poisťujú. Upozorňujú na to, že sú s tým spojené problémy na kapitálovom trhu. „Udržateľnosť životného poistenia je hraničná, vzhľadom na dlhodobo nízke možnosti zhodnotenia finančných investícií z technických rezerv. Na Slovensku absentuje legislatívna podpora komerčného životného poistenia. To je aj dôvod, že poistenie nemôže prispievať k významnejšej podpore rozvoja slovenského kapitálového trhu, ale ani k podpore obyvateľstva pri zabezpečení na starobu“, uviedol Vladimír Bakeš, prezident Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO).
„V slovenských podmienkach je udržateľnosť poistenia vnímaná skôr v zmysle, či slovenský poisťovací sektor „prežije“ nadmernú a nie celkom kvalitnú reguláciu a enormnú daňovo-odvodovú záťaž,“ upozornili zástupcovia poisťovní.
„Podpora udržateľnosti sa v rámci EÚ rieši hlavne v súvislosti s návrhom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií, ktorý je súčasťou iniciatívy Európskej komisie v oblasti udržateľného rozvoja. Majú ním byť položené základy pre rámec EÚ, ktorý kladie do centra pozornosti finančného systému environmentálne, sociálne a riadiace (ESG teda Environmental, Social, Governance) faktory s cieľom podporiť transformáciu hospodárstva Európy na ekologickejší, odolnejší a obehový systém,“ upozorňujú poisťovne.
Poisťovne však vidia problém aj v neživotnom poistení. „Neživotné poistenia, hlavne poistenie motorových vozidiel, sú vystavené veľkej záťaži – vysoká škodovosť, nepriaznivý kombinovaný ukazovateľ, veľká neistota spôsobená nepredvídateľnými rozhodnutiami súdov hlavne v oblasti takzvanej nemajetkovej ujmy. Tento druh poistenia je navyše mimoriadne citlivý na akékoľvek legislatívne zmeny a do cenotvorby vstupujú faktory, ktoré poisťovne nie vždy dokážu dostatočne predikovať,“ upozorňujú poisťovne.
Zároveň sa sťažujú na vysoké daňové a odvodové bremeno. „Daňové a odvodové zaťaženie v roku 2019 bude podľa odhadov predstavovať takmer 50 % prevádzkového výsledku poisťovní. Je namieste skončiť s krátkodobými nesystémovými krokmi a pozrieť sa do budúcnosti, aké miesto má mať v rámci ekonomiky poistný sektor o desať až dvadsať rokov“, apeloval Vladimír Bakeš.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny
- 5.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?