Zisky bánk rastú a bankári vysvetľujú, prečo je to tak v poriadku
Bankový sektor dosiahol ku koncu augusta na Slovensku čistý zisk 773,2 milióna eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska to znamená medziročný nárast až o 46,1 %. Keďže v tomto ekonomicky náročnom roku sa znovu objavili návrhy na obnovenie dodatočného zdanenia bánk zrušeného pred tromi rokmi, Slovenská banková asociácia spustila informačnú kampaň, prečo by to nebol dobrý nápad. Tvrdí, že na dodatočné zdanenie bankového sektora by doplatil štátny rozpočet v podobe nižších daní a odvodov a aj občania, ktorí by mali drahšie úvery.
Foto: Shutterstock
Rastú najmä úrokové výnosy
Analytici pripisujú skokový nárast ziskov zvýšeniu čistých úrokových výnosov, čo priamo súvisí s prudkým zvyšovaním úrokových sadzieb najmä hypotekárnych úverov, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora. Tie medziročne stúpli o 31 % na 1,45 miliardy eur. Rástli však aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, a to o 2,9 % na 509 miliónov eur.
Ostatné položky však podľa názoru Národnej banky Slovenska nemali zásadnejší vplyv na hospodárenie bánk. Svoj pravidelný rast si zachovali čisté príjmy z poplatkov a provízií a aj vzhľadom na zvýšenie príjmov zo stúpajúcich úrokov nedošlo k významnejšiemu zdražovaniu finančných produktov.
Rekordný bol už rok 2022
Banky pôsobiace na Slovensku dosahovali rekordné zisky už v minulom roku. Počas neho totiž vygenerovali čistý zisk v objeme 833,8 milióna eur, čo bolo o 15 % viac, ako sa im podarilo v roku 2021. Tento nárast mal na svedomí najmä nárast čistých úrokových výnosov.
Čo vyplynulo z prieskumu
Slovenská banková asociácia združujúca takmer všetky banky pôsobiace na Slovensku však poukazuje aj na ďalšie aspekty vnímania ziskovosti týchto finančných inštitúcií. Aj preto si nechala vypracovať prieskum, z ktorého okrem iného vyplynulo, že 53 % respondentov súhlasí s tvrdením, že banky musia dosahovať zisk, aby boli schopné podporiť rast a stabilitu ekonomiky.
V súvislosti s možným vyšším zdanením bánk v budúcnosti 58 % opýtaných uviedlo, že „zdanenie bánk by sa nemalo zvyšovať, aby ľudia v prípade potreby dokázali získať úver ľahko a za priaznivých podmienok“.
Prečo neohroziť stabilitu bánk
„Akékoľvek nesystémové zavedenie bankového odvodu alebo dodatočné zdanenie bánk spôsobí, že štát dostane menej peňazí ako v súčasnosti. Stane sa tak v dôsledku zníženia vlastného bankového kapitálu, ktorý je nevyhnutný na nákup štátnych dlhopisov a poskytovanie nových úverov pre firmy či obyvateľstvo. Čím nižší vlastný kapitál banky budú mať, tým budú nižšie možnosti úverovania,“ myslí si prezident SBA Daniel Kollár.
Podľa jeho slov by to malo zásadný vplyv na ľudí, ktorí sa ťažšie dostanú k úverom. Zároveň sa to však premietne aj do ziskov bánk, ktoré ak klesnú, tak do štátneho rozpočtu zaplatia menej na daniach aj odvodoch.
„V konečnom dôsledku to teda nebude prospešné ani pre štát a ani pre ľudí. Pre slovenskú ekonomiku je preto dôležité, aby nebola ohrozená stabilita bánk, pretože len zdravý bankový sektor vie byť dlhodobým pilierom krajiny a prispievať k obnove ekonomiky,“ zdôvodňuje D. Kollár.
Návratnosť vlastného kapitálu je nižšia
Ziskovosť bánk je témou nielen na Slovensku, ale v celej eurozóne. Mimochodom, minuloročný spoločný zisk 25 bánk pôsobiacich na Slovensku bol nižší ako zisk najväčšej banky v susednom Česku – Českej sporiteľne. A zisk celého slovenského bankového sektora bol dokonca päťnásobne nižší ako súhrn ziskov bánk v Česku.
„Ziskovosť slovenského bankového sektora, meraná návratnosťou vlastného kapitálu, je nízka tak v porovnaní s ostatnými sektormi slovenskej ekonomiky, ako aj v medzinárodnom porovnaní s krajinami s podobným ekonomickým profilom,“ tvrdí výkonná riaditeľka SBA Milena Koreňová.
Ako uviedla ďalej, návratnosť vlastného kapitálu slovenských bánk sa pohybuje na úrovni 9 %, pričom najziskovejšie banky v regióne strednej a východnej Európy dosahujú návratnosť prevyšujúcu 15 % a najziskovejšie sektory na Slovensku, ako je napríklad finančné sprostredkovanie, majú návratnosť prevyšujúcu aj viac ako 70 %.
Banky dodržiavajú Memorandum o porozumení
Pri príležitosti zrušenia bankového odvodu v polovici roku 2020 banky podpísali s Ministerstvom financií SR takzvané Memorandum o porozumení. V súvislosti s plnením jeho ustanovení tvrdia, že sa správajú zodpovedne nad rámec pôvodnej dohody.
Konštatujú, že v zmysle memoranda len v tomto roku posilnili vlastné zdroje nevyplatením dividend nad stanovený rámec o 240 %, úverovanie navýšili o 271 % a svoj záväzok financovať vybrané projekty prekročili o 197 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti
- 3.Podnikatelia si môžu znížiť daň superodpočtom, ten sa zvyšuje na 200 %
- 4.Pozor na nakupovanie vianočných darčekov na splátky
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby