Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zisky a tržby stavebným sporiteľniam klesajú. Nové zmluvy už klientom nezarobia ani na infláciu

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne Poslať

Stavebné sporenie je na Slovensku takmer 30 rokov. Dlhé roky sa tešilo obľube najmä vďaka štedrej podpore zo strany štátu. Štátna prémia v rokoch 1993 – 2000 pri optimálnom ročnom vklade predstavovala 200 eur. Dnes klient z tejto sumy v ideálnom prípade môže získať iba tretinu, pričom si na sporiaci účet musí vložiť takmer 6-krát viac finančných prostriedkov ako v časoch najväčšej slávy tohto finančného produktu.

image

Foto: Shutterstock

Potrebné je veľa sporiť a málo zarábať

Získať štátnu prémiu dnes vôbec nie je jednoduché. Podmienkou je, aby dospelý stavebný sporiteľ zarábal menej ako 1,3-násobok priemernej mzdy. U detí táto povinnosť, samozrejme, odpadá. Štátna prémia nepodlieha dani z príjmov. V roku 2021 jej výška pri optimálnom ročnom vklade 2 800 eur predstavuje 70 eur. Na slovenskom finančnom trhu pôsobia tri stavebné sporiteľne – Prvá stavebná sporiteľňa, Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa.

„Odkladať 2 800 eur ročne, respektíve 230 eur mesačne pri priemernom plate okolo 1 100 eur v hrubom, si na Slovensku môže dovoliť len málokto,“ analyzuje podmienky na trhu head of training (vedúci výcviku) spoločnosti Finax Ján Tonka.

Vývoj štátnej prémie v stavebnom sporení na Slovensku

Optimálny vklad potrebný na získanie maximálnej štátnej prémie

 

Ako sa vyvíjala výška vkladov a štátnej prémie

V minulosti boli podmienky stavebného sporenia priaznivejšie. Nebola stanovená hranica príjmu pre žiadateľov, čiže sporenie si mohol založiť ktokoľvek. Hodnota štátnej prémie dosahovala výšku 40 % (ročne maximálne 200 eur) z vkladov klienta. A hodnota optimálneho ročného vkladu bola približne 500 eur. Neskôr štátna prémia klesla na 30 % z ročných vkladov (stále maximálne 200 eur), ale z optimálneho ročného vkladu približne 663 eur. Postupne sa štátna prémia znižovala a hodnota minimálneho vkladu zvyšovala.

Najvýraznejšie do stavebného sporenia zasiahla novela zákona z roku 2019, ktorá zásadne znížila jeho atraktivitu. „Kým v roku 2018 na získanie štátnej prémie stačilo vložiť 1 327,80 eura, od roku 2019 stúpla táto suma až na 2 800 eur, čo platí dodnes,“ vysvetľuje J. Tonka s tým, že práve táto zmena najviac odrádza záujemcov o ďalšie využívanie stavebného sporenia.

„Sporiť v stavebnej sporiteľni sa oplatí, len ak má klient starú zmluvu s dvoj- alebo trojpercentným úrokom. Naopak, nová zmluva so štátnou prémiou nedokáže zarobiť ani na infláciu,“ dopĺňa finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Dnes skôr už len na dofinancovanie bývania

Odborníci upozorňujú, že zmeny z roku 2019 prakticky zrušili viaceré výhody stavebného sporenia a samotné sporiteľne museli zmeniť svoj biznis model. „Primárne sa orientujú na stavebné úvery a medziúvery,“ objasňuje M. Búlik.

V oblasti dofinancovania či úverovania rekonštrukcie bývania majú ich produkty stále svoje miesto na trhu. „No hodnota štátnej prémie alebo zhodnotenia vkladov by už nemali byť tým hlavným motívom na uzatvorenie stavebného sporenia,“ analyzuje situáciu na trhu riaditeľka pre úvery FinGo.sk Eva Šablová.

Klienti si často na dofinancovanie hypotéky berú spotrebné úvery, čo je nevýhodné. Úvery majú vysoký úrok (okolo 8 % ročne), krátku splatnosť a vysokú mesačnú splátku. Lepším riešením je podľa analytikov medziúver alebo stavebný úver zo stavebnej sporiteľne. „Stavebné úvery majú úročenie v závislosti od aktuálnej akcie od 1,8 % ročne. Kým klient získa stavebný úver s takýmto úrokom, potrebuje mať nasporenú určitú sumu. Dovtedy čerpá medziúver,“ reaguje M. Búlik s tým, že medziúver má úroky dvojnásobne vyššie ako stavebný úver, je však stále výhodnejší ako spotrebný úver. Má nižšiu úrokovú sadzbu, dlhšiu splatnosť, a teda oveľa nižšiu mesačnú splátku.

„Medziúver zo stavebnej sporiteľne so splatnosťou 15 rokov výrazne menej zaťaží rodinný rozpočet v porovnaní so spotrebným úverom z banky s maximálnou splatnosťou 8 rokov,“ dopĺňa E. Šablová. Stavebné sporenie je teda pri súčasných podmienkach určené skôr na dofinancovanie hypotéky. Klient si prostredníctvom neho pripravuje balík vlastných financií. Navyše môže získať aj výhodnejšie podmienky na úver od stavebnej sporiteľne.

Ako je na tom najväčšia stavebná sporiteľňa na trhu...

Nižšia atraktivita stavebného sporenia má vplyv aj na zisky a tržby finančných subjektov. Oba ukazovatele posledné roky klesajú. Prvá stavebná sporiteľňa podľa údajov Finstat v roku 2009 dosiahla zisk 28,1 milióna eur, ale v roku 2020 už len 8,2 milióna eur. Aj tržby jej v sledovanom období priebežne klesali. Najvyššiu hodnotu 146,6 milióna eur dosiahli v roku 2011. Uplynulý rok však boli tržby na úrovni iba 108 miliónov eur.

Počet nových zmlúv stavebného sporenia je v medziročnom kvartálnom porovnaní trochu nižší,“ vysvetľuje aktuálny stav vedúci odboru komunikácie PSS Jozef Plško. Napriek tomu od začiatku tohto roka evidujú rastúci záujem najmä o úvery. Ich objem je za prvé štyri mesiace tohto roka o 10 % vyšší ako v rovnakom období minulého roka. Potrebné je však pripomenúť, že v marci 2020 už u nás nastupovala pandémia koronavírusu, ktorá poznačila takmer všetky oblasti života, poskytovanie úverov na bývanie nevynímajúc.

... a takto sa darí zvyšným dvom stavebným sporiteľniam

Wüstenrot stavebná sporiteľňa dosiahla v roku 2009 zisk 2,4 milióna eur, no v roku 2020 už len 695-tisíc eur. Rok predtým však mala zisk 1,5 milióna eur. Tržby spoločnosti dosahovali v rokoch 2009 až 2019 stabilné hodnoty okolo 18 miliónov eur. V roku 2020 však klesli na úroveň 15,9 milióna eur.

ČSOB stavebná sporiteľňa vykazovala v sledovanom období 2009 až 2020 najväčšie výkyvy v ziskovosti a tržbách. Najvyšší zisk 2 milióny a najvyššie tržby 12,3 milióna eur dosiahla v roku 2015. Potom došlo k prepadu a od roku 2017 zisk aj tržby opäť rástli. Minulý rok však opäť nastal pokles. Zisk bol na úrovni 833-tisíc eur a tržby na úrovni 6,6 milióna eur.

Zatiaľ len jemne znížili počty zamestnancov aj pobočiek

Znižovanie zisku a tržieb, ale aj súčasný trend v bankách, ktorým je znižovanie počtu zamestnancov, sa prejavili aj v stavebných sporiteľniach. Podľa údajov Národnej banky Slovenska mierne poklesli celkové počty zamestnancov aj v tomto segmente. K 31. marcu 2019 pracovalo v stavebných sporiteľniach 781 zamestnancov. O dva roky neskôr ich v tejto oblasti pracovalo 765.

Prvá stavebná sporiteľňa mala v roku 2019 podľa údajov výročnej správy 414 zamestnancov, ktorí pracovali v centrále a troch pobočkách. Okrem toho vlastnú odbytovú sieť tvorilo 727 viazaných finančných agentov (VFA) v 265 kanceláriách. Vo svojej aktuálnej správe o hospodárskych výsledkoch k 31. decembru minulého roka uvádza 409 zamestnancov, ďalšie informácie o počte VFA zatiaľ nezverejnila.

ČSOB stavebná sporiteľňa zamestnávala ku koncu roka 2019 123 zamestnancov. V aktuálnej správe k 31. marcu 2021 uvádza 122 zamestancov. „ČSOB stavebná sporiteľňa počet svojich zamestnancov v uplynulých rokoch významne nemenila,“ reaguje PR špecialista Juraj Štefanovič.

NBS vo svojich štatistikách píše, že Wüstenrot stavebná sporiteľňa v prvom kvartáli minulého roka na Slovensku prevádzkovala 27 nižších organizačných jednotiek, v tomto roku ich má už len 24.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.8.2021 Zuzana Mecková

Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska (NBS) udelila finančným sprostredkovateľom viacero sankcií a niektorým aj odobrala licenciu. ...

2.8.2021 Redakcia FinReport

Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes

Cestovný ruch už druhý rok prechádza kvôli pandémii koronavírusu veľmi náročným obdobím. Spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti stále ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra

Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup ...

31.7.2021 Naďa Černá

Obchádzanie zákonov sa jej vypomstilo. Najväčšia burza kryptomien Binance je v problémoch

Binance, najväčšia burza kryptomien na svete, sa dostala do problémov s regulačnými úradmi vo Veľkej Británii. Chýba jej totiž povolenie ...

31.7.2021 Redakcia FinReport

Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) si posvietil na sprostredkovateľov a finančné inštitúcie, presnejšie na investičné ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Bezplatná medicínska poradňa pomáha klientom poisťovne NN Slovensko s postcovidovým syndrómom

Každý tretí človek, ktorý prekonal ochorenie koronavírusu, môže aj sedem mesiacov po odznení tohto ochorenia pociťovať takzvaný ...

30.7.2021 Dominik Horváth

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži

Ženy síce zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, no na sporiacich účtoch majú nasporených približne o 8 % viac finančných ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

27.7.2021 Magdaléna Švančarková

Pod vplyvom českého tornáda Slováci začali zásadne prehodnocovať poistenie svojho majetku

Leto prinieslo živelné katastrofy vo viacerých krajinách. Na Slovensku zvlášť zarezonovalo tornádo na Morave a záplavy v Nemecku, ale aj u ...

27.7.2021 Robert Juriš

Skupina Wüstenrot utlmuje stavebnú sporiteľňu, no rozbieha novú brokerskú spoločnosť

Nad stavebným sporením na Slovensku sa zmráka. Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Tatra banka: Klienti si môžu vybrať, či budú bankovať v Lite alebo Full verzii mobilnej aplikácie

Tatra banka upravila svoju mobilnú aplikáciu tak, že pri jej používaní dáva svojim klientom na výber. Buď si zvolia Lite verziu, ktorá ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 2. 2.
  Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja
 3. 3.
  Používanie cookies
 4. 4.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 5. 5.
  Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné