Zisk bánk v prvom štvrťroku 2023 dosiahol rekordných 229,1 milióna eur. Potrestá ich za to štát návratom k osobitnému odvodu?
Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu za prvé tri mesiace tohto roka dokázali vygenerovať zisk v celkovom objeme 229,1 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to až o 66 % viac, pretože vlani ku koncu marca zisk bánk na Slovensku predstavoval „len“ 138 miliónov eur. Bankám sa teda v súčasnosti mimoriadne darí. Otázne je len, či im tento úspech „nevybaví“ opätovný návrat k osobitnému odvodu v prospech štátneho rozpočtu.

Foto: Shutterstock
Rastú výnosy z úrokov aj poplatkov
Banky na začiatku tohto roku zarobili najmä na stúpajúcich úrokových sadzbách úverov na bývanie, ktoré sú po období stagnácie na minimálnych úrovniach už vyše roka na rýchlej ceste nahor. Úroky hypoték začali rásť vlani na prelome februára a marca, keď sa úroky novoposkytnutých hypotekárnych úverov pohybovali na úrovni 1 %. V súčasnosti sa priemerná úroková sadzba takýchto nových hypoték blíži k hranici 4 %.
Výsledkom je, že úrokové výnosy bánk v prvom štvrťroku tohto roku stúpli viac ako o štvrtinu (27,6 %) na vyše 520 miliónov eur. Rástli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, ktoré stúpli o 2,6 % na 185 miliónov eur. Darilo sa tiež neúrokovému výnosu zahŕňajúcemu príjmy z poplatkov a provízií, ktorý v prvom kvartáli 2023 stúpol o 12,4 %, čo predstavuje 223,4 milióna eur.
Predpoklad pre udržanie si kapitálovej sily
Národná banka Slovenska z pozície dohľadu nad finančným trhom nemá problém s vysokými ziskami bánk pôsobiacimi na Slovensku. Podľa nej je táto ziskovosť, naopak, dobrým predpokladom pre udržanie si kapitálovej sily do budúcnosti. Ziskovosť bánk na Slovensku už vlani prekročila úroveň ziskov (829 miliónov eur), ktorú dosahovali pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Zdá sa však, že v roku 2023 na tom budú ešte oveľa lepšie.
NBS hodnotí situáciu v bankách pozitívne
NBS vo svojom poslednom makroprudenciálnom komentári vyslovila presvedčenie, že bankový sektor je aktuálne dostatočne silný a má priaznivé predpoklady udržať si kapitálovú silu aj v ďalšom období. „Kľúčová z tohto pohľadu je schopnosť bánk tvoriť zisk, ktorý napriek neistým časom zostáva na dobrej úrovni,“ konštatuje centrálna banka.
Priaznivá je aj kapitálová primeranosť bankového sektora, ktorá sa síce ku koncu uplynulého roka medziročne znížila, no naďalej sa nachádza nad svojimi predkrízovými úrovňami.
„Dobrou správou je tiež, že kapitál bánk sa nachádza dostatočne nad úrovňou regulatórnych kapitálových požiadaviek a jeho využiteľnosť neobmedzuje ani ukazovateľ finančnej páky a ani priebežná požiadavka na vlastné zdroje a oprávnené záväzky,“ pokračuje NBS.
Slovenské banky podľa nej patria k najstabilnejším a najodolnejším v rámci Európskej únie. Úroveň ich kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne vysokú úroveň dosahujú aj ich ziskovosť, likvidita a kvalita úverov.
Sú proti zavedeniu osobitného odvodu
Bankám sa v súčasnosti darí aj preto, lebo od polovice roku 2020 nemusia platiť takzvaný bankový odvod. Táto situácia sa však môže zmeniť, pretože už na najbližšej májovej schôdzi parlamentu bude na programe zavedenie osobitného finančného odvodu pre vybrané finančné spoločnosti, pričom zákonodarcovia uvažujú, že do tejto skupiny spoločností opäť spolu so sprostredkovateľskými firmami a poisťovňami zaradia aj banky.
Slovenská banková asociácia (SBA) už vo februári tohto roku ostro vystúpila proti tomuto zámeru s tým, že banky pôsobiace na Slovensku nielenže dodržali všetko, na čom sa v roku 2020 so štátom dohodli, ale v mnohých ohľadoch svoj prísľub aj prekročili, a teda takzvané memorandum o porozumení naplnili na viac ako 100 %.
SBA sa bránila, že štát od bánk na daniach každoročne inkasuje stovky miliónov eur, a to je možné len vďaka tomu, že produkujú zisk zo svojej činnosti.
„Tento zisk sme dosiahli vďaka výrazne vyšším objemom poskytnutých úverov, nie primárne kvôli zvyšovaniu poplatkov. Jednoducho povedané, pomohli sme viacerým ľuďom k vlastnému bývaniu či inému majetku, firmám k naštartovaniu alebo zlepšeniu podnikania. A štát nás za to dnes ide potrestať,“ hovorí novozvolený prezident SBA a šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.
Päť bánk má 85-percentný podiel na trhu
Keďže banky aktuálne najviac zarábajú na úrokových výnosoch, pozrime sa na tie, ktoré v súčasnosti poskytujú najväčšie objemy úverov na bývanie. Suverénnym trhovým lídrom je Slovenská sporiteľňa, ktorá už ohlásila, že v prvom štvrťroku tohto roku vyprodukovala zisk 68,1 milióna eur. Jej podiel na trhu s úvermi na bývanie ku koncu marca predstavoval 24,57 %.
Za ňou nasledujú VÚB banka s podielom 19,3 %, Tatra banka s 15,31 %, ČSOB banka so 14,29 % a Prima banka s 11,06 %. Podiel týchto piatich bánk na slovenskom trhu s úvermi na bývanie predstavuje takmer 85 %.
Zvyšných 15 % si medzi sebou podelilo niekoľko ďalších bánk – medzi nimi napríklad UniCredit Bank s 5,19 %, Prvá stavebná sporiteľňa s 5,05 % a 365.bank s 2,96 %. Podiely ostatných bánk sú nižšie.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
- 5.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby