Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne Poslať

Nemecká ING Bank DiBa sa rozhodla sprísniť podmienky vedenia účtov. Sumy nad 50-tisíc eur zaťaží úrokom –0,5 % ročne. Nové podmienky budú platné od 1. novembra 2021 pre všetky nové denné a bežné peňažné účty otvorené od 6. júla. Platiť budú noví, ale aj existujúci klienti banky.

bankovanie

Foto: Shutterstock

Veria, že o svojich klientov neprídu

Takýto krok môže podľa analytikov vyvolať vlnu presunov klientov. Banka však podľa informácií v nemeckých médiách verí, že o svojich klientov nepríde.

Do bankovej skupiny ING patrí aj ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky na Slovensku. Svoje služby poskytuje nadnárodným spoločnostiam, podnikom, ale aj finančným a investičným inštitúciám. Na Slovensku aktuálne  retailovým klientom služby neposkytuje.

„Poplatok, ktorý účtuje ING Bank DiBa svojim klientom, ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky na Slovensku, svojim klientom neaplikuje,“ reaguje biznis manažér banky Matej Smekal.

Kto spustí presun vkladov do iných bánk?

Analytici však v blízkej budúcnosti očakávajú aj v slovenských bankách podobné kroky, aké už uplatňujú zahraničné banky. Zaťaženie vysokých vkladov poplatkami, alebo vysokých zostatkov zápornými úrokovými sadzbami, priam visí vo vzduchu.

„Bude zaujímavé sledovať, ktorá banka sa odváži ako prvá zaťažiť vklady obyvateľov záporným úrokom. V tom momente sa pravdepodobne spustí veľký presun vkladov nad stanovený limit do iných bánk,“ analyzuje finančný analytik OVB Allfinanz Marián Búlik.

Klienti si pravdepodobne zrátajú možnosti a budú sa snažiť vyhnúť poplatkom zmenou banky, pretože záporné úroky pre obyvateľov zrejme nezavedú všetky banky naraz. Zároveň bude ešte druhá možnosť, ako sa vyhnúť záporným úrokom – zníženie sumy na účtoch pod stanovený limit.

Záporné úrokové sadzby z pohľadu legislatívy

„Podľa Obchodného zákonníka je banka povinná pri vkladovom účte platiť klientovi úrok. Bežný význam slova úrok znamená odplatu za prenechanie peňazí. Záporný úrok nie je v skutočnosti úrok, ale fakticky odplata za prijatie vkladu. Podľa spotrebiteľských pravidiel sa od legislatívy nie je možné odchýliť a zhoršiť tak postavenie spotrebiteľa oproti jeho zákonnému právu na výplatu úroku na vkladovom účte. Pre bežný účet táto úprava neplatí, tam teoreticky môžu byť aj záporné úroky, no v takom prípade sa na ne pozeráme fakticky ako na odplatu za vedenie účtu,“ vysvetľuje hovorca NBS Peter Majer.

Prečo banky „trestajú“ klientov za vyššie vklady?

Banky nadbytočné peniaze – objem financií nad povinné minimálne rezervy – ukladajú do Európskej centrálnej banky (ECB). Za uloženie však musia ECB platiť, čo znamená náklady navyše. Niektoré banky dokážu vykryť poplatky zo svojich zdrojov, no mnohé európske banky už prenášajú túto záťaž na svojich klientov. Záporné úrokové sadzby sa tak už šíria aj v rámci eurozóny.

Dôvodom zavedenia záporných úrokových sadzieb na bežných účtoch firemných klientov je záporná sadzba ECB pre jednodňové sterilizačné operácie. To znamená, že banky majú svoj prebytok na účtoch v centrálnej banke nad určitú sumu úročený negatívnou úrokovou sadzbou, ktorá je vyhlasovaná ECB. Na mínusovej úrovni sa drží už niekoľko rokov. V eurozóne je však veľký prebytok likvidity a týka sa väčšiny bánk.

Záporné úrokové sadzby majú za cieľ motivovať klientov k presunu vkladov do investičných nástrojov. „A zdá sa, že pandemický rok 2020 celý proces ešte urýchlil, keďže vklady obyvateľstva sa skokovo zvýšili pre nedostatok dovtedy bežných možností na ich míňanie,“ vysvetľuje M. Búlik.

Zatiaľ platia iba firmy so zostatkom nad jeden milión eur

Niektoré slovenské banky zatiaľ zaviedli záporné úrokové sadzby pri vysokých zostatkoch na účtoch firiem a podnikateľov. Podľa vlastných slov neuvažujú o zavedení poplatku pre všetkých, čiže aj pre bežných klientov.

„MBank takýto poplatok svojim klientom neúčtuje a aktuálne nad jeho zavedením neuvažuje. V prípade akejkoľvek zmeny bude banka svojich klientov včas informovať,“ píše sa v stanovisku mBank.

„Tento poplatok nemáme zavedený v cenníku pre fyzické osoby. Úprava cenníka k 1. septembru nepredstavuje v tomto ohľade žiadnu zmenu,“ vysvetľuje hovorkyňa UniCredit banky Zuzana Ďuďáková.

Neplánujeme účtovať retailovým klientom zápornú úrokovú sadzbu, ani osobitný poplatok za vyšší vklad v prospech vkladového účtu,“ vysvetľuje PR manažérka VÚB banky Lucia Luptáková.

Československá obchodná banka (ČSOB) uplatňuje záporné úročenie v prípade firemnej klientely pri zostatku na bežnom účte firmy alebo podnikateľa nad jeden milión eur. „Pri výške od jedného do piatich miliónov eur je to sadzba –0,5 % ročne, pri zostatku nad 5 miliónov eur sadzba –0,7 % ročne. Pri zostatku do 1 milióna eur sa negatívna úroková sadzba neuplatňuje,“ vysvetľuje hovorkyňa Anna Jamborová. Zápornú úrokovú sadzbu v prípade fyzických osôb zatiaľ nevyužívajú.

Podobná situácia je aj v Slovenskej sporiteľni. „Tento poplatok máme zavedený iba pre firmy a podnikateľov, retailoví klienti ho neplatia. Týka sa iba vysokých zostatkov na účtoch,“ približuje hovorkyňa Marta Cesnaková. Firemní klienti platia iba v prípade zostatku nad jeden milión eur 0,5 % ročne.

Inflácia ohrozuje úspory na účtoch

V súčasnosti dochádza v eurozóne k zrýchleniu inflácie. Ak by sa ustálila v blízkosti cieľovej hodnoty ECB, teda približne 2 %, teoreticky by podľa analytikov mohlo dôjsť aj k zvýšeniu úrokových sadzieb od mínusových k plusovým hodnotám.

Na Slovensku aktuálne inflácia rastie, z aprílových 1,6 % poskočila v máji na 2,2 % najmä v dôsledku rastu cien bývania. „V cenách bývania sa premieta rast cien vstupov. K zrýchleniu inflácie mierne pomohli aj ceny potravín,“ vysvetľuje analytik NBS Branislav Karmažin.

Inflácia sa zvýšila aj v eurozóne, v máji stúpla z aprílových 1,6 % na 2 %. Ceny rastú už tretí mesiac. Podľa údajov Eurostatu májovú hodnotu dosiahla inflácia prvýkrát od roku 2018 a prekonala cieľ ECB.

Lenže dnes sme stále vo fáze nadmerného tlačenia peňazí centrálnou bankou a výkupu štátnych dlhopisov a zároveň vo fáze, keď sa ECB snaží stimulovať návrat peňazí do ekonomiky práve zápornými úrokmi,“ reaguje na možný vývoj M. Búlik.

Analytik skôr očakáva v budúcnosti záporné úrokové sadzby aj pre bežných klientov. Riešením je podľa neho presun úspor do pravidelného investovania. Podielové alebo ETF fondy chránia úspory aj pred infláciou a prinášajú zhodnotenie. Záporné sadzby, ale aj rastúca inflácia, môžu byť preto silným dôvodom, prečo nenechať svoje peniaze len tak ležať na bankovom účte.

Slováci sa učia investovať zatiaľ len pomaly

Podiel Slovákov s investíciami na finančných trhoch rastie. Je to však menej ako pätina celej populácie. Za prvé tri mesiace tohto roka Slováci vložili do podielových fondov 237 miliónov eur. Uvádza to štatistika Národnej banky Slovenska. Za rok 2020 to bolo takmer 500 miliónov eur a za rok 2019 viac ako 533 miliónov eur. 

logo
Prečítajte si tiež:
21.7.2024 Redakcia FinReport

Investície do ochrany životného prostredia v EÚ vlani dosiahli 67 miliárd eur

Európsky štatistický úrad Eurostat odhaduje, že v roku 2023 krajiny Európskej únie investovali do ochrany životného prostredia 67 miliárd ...

21.7.2024 Redakcia FinReport

Počet smrteľných nehôd na Slovensku je alarmujúci, najčastejšou príčinou sú mobily

Podľa Európskej komisie patrí Slovensko aktuálne v rámci Európskej únie k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri ...

20.7.2024 Redakcia FinReport

Daňové priznania: Malé a stredné podniky ich podávali naposledy bez daňových licencií

V tomto roku podávali malé a stredné podniky daňové priznanie posledný raz bez toho, aby museli zohľadňovať daňové licencie. Tie síce ...

20.7.2024 Redakcia FinReport

Firemné vklady na bežných účtoch klesajú, no podnikatelia sú pri investovaní stále mimoriadne opatrní

Slovenskému podnikovému sektoru sa darí – aspoň z pohľadu objemu peňazí, ktoré majú uložené v bankách. Celkové vklady nefinančných ...

19.7.2024 Mário Špilberger

Ako si v zahraničí vybrať hotovosť čo najvýhodnejšie?

Aby sme mali prístup k svojim financiám na dovolenke, je dobré mať so sebou hotovosť v mene danej krajiny, ktorú si môžeme zvyčajne zameniť ...

19.7.2024 Robert Juriš

Priemerná cena bytov ponúkaných v Bratislave prekročila hranicu 5-tisíc eur za meter štvorcový

Trh s bytmi v hlavnom meste pomaly ožíva – pribúdajú nové byty a rastú aj ich predaje. Cena bytov ponúkaných v Bratislave po prvý raz ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Zažívame najväčší IT výpadok v histórii vôbec

Piatok 19. júla na celom svete poznačili mohutné výpadky viacerých kľúčových služieb. Kolabovali banky, letecké spoločnosti, ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Štátnemu rozpočtu má pomôcť nová daň z bankových prevodov

Schyľuje sa k ďalšej dani, na ktorú by sa mali poskladať všetci občania Slovenska. Podľa Denník N vláda chystá zdanenie všetkých ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

ECB svoje sadzby neznížila, zmena príde najskôr v septembri 2024

Inflácia v krajinách eurozóny sa postupne znižuje na úroveň želaných 2 %. V júni tohto roku klesla z májových 2,6 na 2,5 %. Ani to však ...

18.7.2024 Martina Staňová

Klimatické zmeny menia prístup poisťovní k oceňovaniu poistných rizík

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz zreteľnejšie. Príkladom je zvyšujúca sa frekvencia prírodných katastrof, akými sú povodne, búrky, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Union prichádza so zľavami na voľnopredajné lieky

Poisťovňa Union prichádza s novým benefitom. Jej poistenci môžu využívať zľavy na produkty, ktoré podporia ich zdravý životný štýl. ...

17.7.2024 Mário Špilberger

Povolené prečerpanie: Kedy vám môže pomôcť a kedy uškodiť?

Možnosť ísť na bežnom účte do mínusu je na Slovensku dlhodobým a stabilným trendom. Povolené prečerpanie však má vysoké úročenie a ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

Prírodné živly významne zvyšujú náklady na vyplácanie poistných udalostí

Prírodné živly opäť ukázali svoju pravú tvár. Počet škôd spôsobených prírodnými živlami v niekoľkých posledných týždňoch ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Revolut prináša cestovateľský vernostný program

Neobanka Revolut prináša ďalší zaujímavý benefit pre svojich klientov. Je ním celoeurópsky vernostný program Revbody k debetnej karte. ...

15.7.2024 Zuzana Fryč

Ako na poistenie bicyklov či kolobežiek, aby poisťovňa preplatila vzniknutú škodu?

S jarnou sezónou sa na cestách opäť objavilo mnoho bicyklistov a kolobežkárov, ktorí by nemali zabúdať zabezpečiť si svoj dopravný ...

15.7.2024 Redakcia FinReport

ECB: Viac ako tretina zamestnancov trpí syndrómom vyhorenia

Zamestnanci Európskej centrálnej banky sú ohrozeným druhom. Približne dvaja z piatich (40 %) v súčasnosti čelia syndrómu vyhorenia a ich ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Brigády mladých nie sú bez rizík. Na toto si dávajte pozor!

Práca animátora, brigáda v gastroservise, pekárni, v konzervárňach, sezónna práca pri zbere úrody, prípadne práca na stavbe alebo v ...

10.7.2024 Zuzana Fryč

Poistenie festivalov či športových podujatí je čoraz aktuálnejšie aj kvôli nevyspytateľnému počasiu

Hoci horúce leto je už za nami, hudobné festivaly či športové podujatia však naďalej pokračujú a usporiadatelia aj v súvislosti s čoraz ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay