Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Nemecká ING Bank DiBa sa rozhodla sprísniť podmienky vedenia účtov. Sumy nad 50-tisíc eur zaťaží úrokom –0,5 % ročne. Nové podmienky budú platné od 1. novembra 2021 pre všetky nové denné a bežné peňažné účty otvorené od 6. júla. Platiť budú noví, ale aj existujúci klienti banky.

image

Foto: Shutterstock

Veria, že o svojich klientov neprídu

Takýto krok môže podľa analytikov vyvolať vlnu presunov klientov. Banka však podľa informácií v nemeckých médiách verí, že o svojich klientov nepríde.

Do bankovej skupiny ING patrí aj ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky na Slovensku. Svoje služby poskytuje nadnárodným spoločnostiam, podnikom, ale aj finančným a investičným inštitúciám. Na Slovensku aktuálne  retailovým klientom služby neposkytuje.

„Poplatok, ktorý účtuje ING Bank DiBa svojim klientom, ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky na Slovensku, svojim klientom neaplikuje,“ reaguje biznis manažér banky Matej Smekal.

Kto spustí presun vkladov do iných bánk?

Analytici však v blízkej budúcnosti očakávajú aj v slovenských bankách podobné kroky, aké už uplatňujú zahraničné banky. Zaťaženie vysokých vkladov poplatkami, alebo vysokých zostatkov zápornými úrokovými sadzbami, priam visí vo vzduchu.

„Bude zaujímavé sledovať, ktorá banka sa odváži ako prvá zaťažiť vklady obyvateľov záporným úrokom. V tom momente sa pravdepodobne spustí veľký presun vkladov nad stanovený limit do iných bánk,“ analyzuje finančný analytik OVB Allfinanz Marián Búlik.

Klienti si pravdepodobne zrátajú možnosti a budú sa snažiť vyhnúť poplatkom zmenou banky, pretože záporné úroky pre obyvateľov zrejme nezavedú všetky banky naraz. Zároveň bude ešte druhá možnosť, ako sa vyhnúť záporným úrokom – zníženie sumy na účtoch pod stanovený limit.

Záporné úrokové sadzby z pohľadu legislatívy

„Podľa Obchodného zákonníka je banka povinná pri vkladovom účte platiť klientovi úrok. Bežný význam slova úrok znamená odplatu za prenechanie peňazí. Záporný úrok nie je v skutočnosti úrok, ale fakticky odplata za prijatie vkladu. Podľa spotrebiteľských pravidiel sa od legislatívy nie je možné odchýliť a zhoršiť tak postavenie spotrebiteľa oproti jeho zákonnému právu na výplatu úroku na vkladovom účte. Pre bežný účet táto úprava neplatí, tam teoreticky môžu byť aj záporné úroky, no v takom prípade sa na ne pozeráme fakticky ako na odplatu za vedenie účtu,“ vysvetľuje hovorca NBS Peter Majer.

Prečo banky „trestajú“ klientov za vyššie vklady?

Banky nadbytočné peniaze – objem financií nad povinné minimálne rezervy – ukladajú do Európskej centrálnej banky (ECB). Za uloženie však musia ECB platiť, čo znamená náklady navyše. Niektoré banky dokážu vykryť poplatky zo svojich zdrojov, no mnohé európske banky už prenášajú túto záťaž na svojich klientov. Záporné úrokové sadzby sa tak už šíria aj v rámci eurozóny.

Dôvodom zavedenia záporných úrokových sadzieb na bežných účtoch firemných klientov je záporná sadzba ECB pre jednodňové sterilizačné operácie. To znamená, že banky majú svoj prebytok na účtoch v centrálnej banke nad určitú sumu úročený negatívnou úrokovou sadzbou, ktorá je vyhlasovaná ECB. Na mínusovej úrovni sa drží už niekoľko rokov. V eurozóne je však veľký prebytok likvidity a týka sa väčšiny bánk.

Záporné úrokové sadzby majú za cieľ motivovať klientov k presunu vkladov do investičných nástrojov. „A zdá sa, že pandemický rok 2020 celý proces ešte urýchlil, keďže vklady obyvateľstva sa skokovo zvýšili pre nedostatok dovtedy bežných možností na ich míňanie,“ vysvetľuje M. Búlik.

Zatiaľ platia iba firmy so zostatkom nad jeden milión eur

Niektoré slovenské banky zatiaľ zaviedli záporné úrokové sadzby pri vysokých zostatkoch na účtoch firiem a podnikateľov. Podľa vlastných slov neuvažujú o zavedení poplatku pre všetkých, čiže aj pre bežných klientov.

„MBank takýto poplatok svojim klientom neúčtuje a aktuálne nad jeho zavedením neuvažuje. V prípade akejkoľvek zmeny bude banka svojich klientov včas informovať,“ píše sa v stanovisku mBank.

„Tento poplatok nemáme zavedený v cenníku pre fyzické osoby. Úprava cenníka k 1. septembru nepredstavuje v tomto ohľade žiadnu zmenu,“ vysvetľuje hovorkyňa UniCredit banky Zuzana Ďuďáková.

Neplánujeme účtovať retailovým klientom zápornú úrokovú sadzbu, ani osobitný poplatok za vyšší vklad v prospech vkladového účtu,“ vysvetľuje PR manažérka VÚB banky Lucia Luptáková.

Československá obchodná banka (ČSOB) uplatňuje záporné úročenie v prípade firemnej klientely pri zostatku na bežnom účte firmy alebo podnikateľa nad jeden milión eur. „Pri výške od jedného do piatich miliónov eur je to sadzba –0,5 % ročne, pri zostatku nad 5 miliónov eur sadzba –0,7 % ročne. Pri zostatku do 1 milióna eur sa negatívna úroková sadzba neuplatňuje,“ vysvetľuje hovorkyňa Anna Jamborová. Zápornú úrokovú sadzbu v prípade fyzických osôb zatiaľ nevyužívajú.

Podobná situácia je aj v Slovenskej sporiteľni. „Tento poplatok máme zavedený iba pre firmy a podnikateľov, retailoví klienti ho neplatia. Týka sa iba vysokých zostatkov na účtoch,“ približuje hovorkyňa Marta Cesnaková. Firemní klienti platia iba v prípade zostatku nad jeden milión eur 0,5 % ročne.

Inflácia ohrozuje úspory na účtoch

V súčasnosti dochádza v eurozóne k zrýchleniu inflácie. Ak by sa ustálila v blízkosti cieľovej hodnoty ECB, teda približne 2 %, teoreticky by podľa analytikov mohlo dôjsť aj k zvýšeniu úrokových sadzieb od mínusových k plusovým hodnotám.

Na Slovensku aktuálne inflácia rastie, z aprílových 1,6 % poskočila v máji na 2,2 % najmä v dôsledku rastu cien bývania. „V cenách bývania sa premieta rast cien vstupov. K zrýchleniu inflácie mierne pomohli aj ceny potravín,“ vysvetľuje analytik NBS Branislav Karmažin.

Inflácia sa zvýšila aj v eurozóne, v máji stúpla z aprílových 1,6 % na 2 %. Ceny rastú už tretí mesiac. Podľa údajov Eurostatu májovú hodnotu dosiahla inflácia prvýkrát od roku 2018 a prekonala cieľ ECB.

Lenže dnes sme stále vo fáze nadmerného tlačenia peňazí centrálnou bankou a výkupu štátnych dlhopisov a zároveň vo fáze, keď sa ECB snaží stimulovať návrat peňazí do ekonomiky práve zápornými úrokmi,“ reaguje na možný vývoj M. Búlik.

Analytik skôr očakáva v budúcnosti záporné úrokové sadzby aj pre bežných klientov. Riešením je podľa neho presun úspor do pravidelného investovania. Podielové alebo ETF fondy chránia úspory aj pred infláciou a prinášajú zhodnotenie. Záporné sadzby, ale aj rastúca inflácia, môžu byť preto silným dôvodom, prečo nenechať svoje peniaze len tak ležať na bankovom účte.

Slováci sa učia investovať zatiaľ len pomaly

Podiel Slovákov s investíciami na finančných trhoch rastie. Je to však menej ako pätina celej populácie. Za prvé tri mesiace tohto roka Slováci vložili do podielových fondov 237 miliónov eur. Uvádza to štatistika Národnej banky Slovenska. Za rok 2020 to bolo takmer 500 miliónov eur a za rok 2019 viac ako 533 miliónov eur. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Agentúra Moody’s Investors Service zvýšila Tatra banke rating z úrovne A3 na A2

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila dlhodobý depozitný rating Tatra banky o jeden stupeň z úrovne A3 na A2. Rating banky ...

13.10.2021 Andrej Vida

Refinancovanie hypotéky nie je len o získaní najnižšieho úroku. Čo všetko musíme zobrať do úvahy?

Dostali ste z banky list, že sa onedlho skončí obdobie fixácie úrokovej sadzby vášho úveru? Ak áno, mnohí z vás sa určite zamysleli, či ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

mBank prináša eKartu na internetové platby, ktorá nie je vyrobená z plastu, ale je virtuálna

Klienti mBank majú k dispozícii nový finančný nástroj. Je ním virtuálna platobná eKarta, ktorá im umožní realizovať online platby na ...

12.10.2021 Magdaléna Švančarková

Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť

Havarijné poistenie dokáže vykryť škody majiteľovi motorového vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Odporúča sa pri nových či ...

9.10.2021 Redakcia FinReport

Slovenská záručná a rozvojová banka vyplatila cestovkám v rámci návratnej pomoci prvých 20 miliónov eur

Za prvé tri týždne od zverejnenia výzvy na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie prijala Slovenská ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 3. 3.
  Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO
 4. 4.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 5. 5.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere