Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?

Magdaléna Švančarková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Nemecká ING Bank DiBa sa rozhodla sprísniť podmienky vedenia účtov. Sumy nad 50-tisíc eur zaťaží úrokom –0,5 % ročne. Nové podmienky budú platné od 1. novembra 2021 pre všetky nové denné a bežné peňažné účty otvorené od 6. júla. Platiť budú noví, ale aj existujúci klienti banky.

image

Foto: Shutterstock

Veria, že o svojich klientov neprídu

Takýto krok môže podľa analytikov vyvolať vlnu presunov klientov. Banka však podľa informácií v nemeckých médiách verí, že o svojich klientov nepríde.

Do bankovej skupiny ING patrí aj ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky na Slovensku. Svoje služby poskytuje nadnárodným spoločnostiam, podnikom, ale aj finančným a investičným inštitúciám. Na Slovensku aktuálne  retailovým klientom služby neposkytuje.

„Poplatok, ktorý účtuje ING Bank DiBa svojim klientom, ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky na Slovensku, svojim klientom neaplikuje,“ reaguje biznis manažér banky Matej Smekal.

Kto spustí presun vkladov do iných bánk?

Analytici však v blízkej budúcnosti očakávajú aj v slovenských bankách podobné kroky, aké už uplatňujú zahraničné banky. Zaťaženie vysokých vkladov poplatkami, alebo vysokých zostatkov zápornými úrokovými sadzbami, priam visí vo vzduchu.

„Bude zaujímavé sledovať, ktorá banka sa odváži ako prvá zaťažiť vklady obyvateľov záporným úrokom. V tom momente sa pravdepodobne spustí veľký presun vkladov nad stanovený limit do iných bánk,“ analyzuje finančný analytik OVB Allfinanz Marián Búlik.

Klienti si pravdepodobne zrátajú možnosti a budú sa snažiť vyhnúť poplatkom zmenou banky, pretože záporné úroky pre obyvateľov zrejme nezavedú všetky banky naraz. Zároveň bude ešte druhá možnosť, ako sa vyhnúť záporným úrokom – zníženie sumy na účtoch pod stanovený limit.

Záporné úrokové sadzby z pohľadu legislatívy

„Podľa Obchodného zákonníka je banka povinná pri vkladovom účte platiť klientovi úrok. Bežný význam slova úrok znamená odplatu za prenechanie peňazí. Záporný úrok nie je v skutočnosti úrok, ale fakticky odplata za prijatie vkladu. Podľa spotrebiteľských pravidiel sa od legislatívy nie je možné odchýliť a zhoršiť tak postavenie spotrebiteľa oproti jeho zákonnému právu na výplatu úroku na vkladovom účte. Pre bežný účet táto úprava neplatí, tam teoreticky môžu byť aj záporné úroky, no v takom prípade sa na ne pozeráme fakticky ako na odplatu za vedenie účtu,“ vysvetľuje hovorca NBS Peter Majer.

Prečo banky „trestajú“ klientov za vyššie vklady?

Banky nadbytočné peniaze – objem financií nad povinné minimálne rezervy – ukladajú do Európskej centrálnej banky (ECB). Za uloženie však musia ECB platiť, čo znamená náklady navyše. Niektoré banky dokážu vykryť poplatky zo svojich zdrojov, no mnohé európske banky už prenášajú túto záťaž na svojich klientov. Záporné úrokové sadzby sa tak už šíria aj v rámci eurozóny.

Dôvodom zavedenia záporných úrokových sadzieb na bežných účtoch firemných klientov je záporná sadzba ECB pre jednodňové sterilizačné operácie. To znamená, že banky majú svoj prebytok na účtoch v centrálnej banke nad určitú sumu úročený negatívnou úrokovou sadzbou, ktorá je vyhlasovaná ECB. Na mínusovej úrovni sa drží už niekoľko rokov. V eurozóne je však veľký prebytok likvidity a týka sa väčšiny bánk.

Záporné úrokové sadzby majú za cieľ motivovať klientov k presunu vkladov do investičných nástrojov. „A zdá sa, že pandemický rok 2020 celý proces ešte urýchlil, keďže vklady obyvateľstva sa skokovo zvýšili pre nedostatok dovtedy bežných možností na ich míňanie,“ vysvetľuje M. Búlik.

Zatiaľ platia iba firmy so zostatkom nad jeden milión eur

Niektoré slovenské banky zatiaľ zaviedli záporné úrokové sadzby pri vysokých zostatkoch na účtoch firiem a podnikateľov. Podľa vlastných slov neuvažujú o zavedení poplatku pre všetkých, čiže aj pre bežných klientov.

„MBank takýto poplatok svojim klientom neúčtuje a aktuálne nad jeho zavedením neuvažuje. V prípade akejkoľvek zmeny bude banka svojich klientov včas informovať,“ píše sa v stanovisku mBank.

„Tento poplatok nemáme zavedený v cenníku pre fyzické osoby. Úprava cenníka k 1. septembru nepredstavuje v tomto ohľade žiadnu zmenu,“ vysvetľuje hovorkyňa UniCredit banky Zuzana Ďuďáková.

Neplánujeme účtovať retailovým klientom zápornú úrokovú sadzbu, ani osobitný poplatok za vyšší vklad v prospech vkladového účtu,“ vysvetľuje PR manažérka VÚB banky Lucia Luptáková.

Československá obchodná banka (ČSOB) uplatňuje záporné úročenie v prípade firemnej klientely pri zostatku na bežnom účte firmy alebo podnikateľa nad jeden milión eur. „Pri výške od jedného do piatich miliónov eur je to sadzba –0,5 % ročne, pri zostatku nad 5 miliónov eur sadzba –0,7 % ročne. Pri zostatku do 1 milióna eur sa negatívna úroková sadzba neuplatňuje,“ vysvetľuje hovorkyňa Anna Jamborová. Zápornú úrokovú sadzbu v prípade fyzických osôb zatiaľ nevyužívajú.

Podobná situácia je aj v Slovenskej sporiteľni. „Tento poplatok máme zavedený iba pre firmy a podnikateľov, retailoví klienti ho neplatia. Týka sa iba vysokých zostatkov na účtoch,“ približuje hovorkyňa Marta Cesnaková. Firemní klienti platia iba v prípade zostatku nad jeden milión eur 0,5 % ročne.

Inflácia ohrozuje úspory na účtoch

V súčasnosti dochádza v eurozóne k zrýchleniu inflácie. Ak by sa ustálila v blízkosti cieľovej hodnoty ECB, teda približne 2 %, teoreticky by podľa analytikov mohlo dôjsť aj k zvýšeniu úrokových sadzieb od mínusových k plusovým hodnotám.

Na Slovensku aktuálne inflácia rastie, z aprílových 1,6 % poskočila v máji na 2,2 % najmä v dôsledku rastu cien bývania. „V cenách bývania sa premieta rast cien vstupov. K zrýchleniu inflácie mierne pomohli aj ceny potravín,“ vysvetľuje analytik NBS Branislav Karmažin.

Inflácia sa zvýšila aj v eurozóne, v máji stúpla z aprílových 1,6 % na 2 %. Ceny rastú už tretí mesiac. Podľa údajov Eurostatu májovú hodnotu dosiahla inflácia prvýkrát od roku 2018 a prekonala cieľ ECB.

Lenže dnes sme stále vo fáze nadmerného tlačenia peňazí centrálnou bankou a výkupu štátnych dlhopisov a zároveň vo fáze, keď sa ECB snaží stimulovať návrat peňazí do ekonomiky práve zápornými úrokmi,“ reaguje na možný vývoj M. Búlik.

Analytik skôr očakáva v budúcnosti záporné úrokové sadzby aj pre bežných klientov. Riešením je podľa neho presun úspor do pravidelného investovania. Podielové alebo ETF fondy chránia úspory aj pred infláciou a prinášajú zhodnotenie. Záporné sadzby, ale aj rastúca inflácia, môžu byť preto silným dôvodom, prečo nenechať svoje peniaze len tak ležať na bankovom účte.

Slováci sa učia investovať zatiaľ len pomaly

Podiel Slovákov s investíciami na finančných trhoch rastie. Je to však menej ako pätina celej populácie. Za prvé tri mesiace tohto roka Slováci vložili do podielových fondov 237 miliónov eur. Uvádza to štatistika Národnej banky Slovenska. Za rok 2020 to bolo takmer 500 miliónov eur a za rok 2019 viac ako 533 miliónov eur. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Toto sú štyri nové dlhopisové príležitosti na finančnom trhu

V marci tohto roku tri spoločnosti umiestnili svoje dlhopisy na trhu cenných papierov. Sú to Penta Funding Public II, Penta RE Funding II a SAB ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

28.3.2023 Dominik Horváth

Európske banky zažívajú ťažké časy. Ďalším dielikom padajúceho domina môže byť Deutsche Bank

Krach troch amerických bánk za tri dni v polovičke marca otriasol nielen americkým bankovým sektorom, ale postupne sa preniesol aj na európsky ...

27.3.2023 Redakcia FinReport

Slováci radi platia rýchlo a digitálne. Mesačne zrealizujeme 3 milióny okamžitých platieb

Spustenie superrýchlych medzibankových platieb v minulom roku našlo silnú odozvu medzi občanmi. Okamžité platby sú súčasťou každodenného ...

24.3.2023 Robert Juriš

365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta

Finančná spravodajská jednotka Prezídia policajného zboru uložila 365.bank pokutu vo výške dva milióny. Informuje o tom Polícia SR na ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Celoeurópsky platobný systém TARGET2 je aktualizovaný, optimalizuje využitie likvidity

Slovenská banková asociácia pred niekoľkými dňami informovala o technickej aktualizácii celoeurópskeho platobného systému TARGET2, ktorý ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

FED sa rozhodol pre „holubičie“ riešenie. Úrokovú sadzbu zdvihol najmenej, ako sa len dalo

Americký Federálny rezervný systém (FED) upravil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Dostal ju tak do pásma 4,75 ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Poisťovne intenzívne riešia škody po požiari v Banke lásky a ďalších budovách v Banskej Štiavnici

Minimálne tri veľké poisťovne pôsobiace na slovenskom poistnom trhu majú v súvislosti s víkendovým požiarom v Banskej Štiavnici plné ruky ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

20.3.2023 Dominik Horváth

Americké banky zažili najhorší týždeň od roku 2008, v Európe by sa vraj niečo také nestalo

Mnohí ľudia majú ešte stále v živej pamäti finančnú krízu z roku 2008, ktorú spustil krach amerického bankového sektora. Udalosti ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Credit Suisse prevezme konkurenčná UBS a „pomoci“ od konkurencie sa dostane aj americkej Signature Bank

Riešenie pre klientov v poradí tretej americkej skrachovanej banky je už na svete. Väčšinu vkladov a časť úverov klientov Signature Bank ...

Mobilná aplikácia