Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži
Ženy síce zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, no na sporiacich účtoch majú nasporených približne o 8 % viac finančných prostriedkov ako ich silnejšie polovičky. V priemere majú na svojich sporiacich účtoch približne 2-tisíc eur, pričom mesačne dokážu dať bokom asi 185 eur. Najviac sporia ľudia vo veku 18 až 35 rokov, a to v priemere 220 eur mesačne.

Foto: Shutterstock
Ženy sú v míňaní konzervatívnejšie ako muži
„Dôvodom, prečo ženy majú vyššie sumy na sporiacich účtoch, je najmä to, že v míňaní sú konzervatívnejšie ako muži. Najčastejšie si odkladajú peniaze kvôli finančnej rezerve, ktorú môžu využiť v prípade nečakaných výdavkov. Muži majú úspory skôr na menšie či väčšie rekonštrukcie domu alebo bytu a na nákupy, mladí si zase šetria na bývanie. Na šetrenie si do budúcnosti, ako prilepšenie k penzii, myslí niečo vyše polovice Slovákov,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.
V rámci investovania sú však úspešnejší muži ako ženy. Dôvodom je, že dokážu podstúpiť väčšie riziko, ktoré v konečnom dôsledku prináša aj vyššie zisky. „Muži majú tendenciu vstupovať aj do rizikovejších aktív, kde majú možnosť väčšieho zisku. Pri ženách zohrávajú dôležitú úlohu dôslednosť a opatrnosť. Na druhej strane ich investičné rozhodnutia značne ovplyvňujú aj emócie. Vždy je preto dôležité mať pri investičných rozhodnutiach fundovaného finančného poradcu,“ tvrdí analytička.
Na bežných účtoch máme až 42 miliárd eur
V prieskume spoločnosti FinGo.sk až 60 % Sloveniek uviedlo, že investovanie nevyhľadáva a skôr verí sporiacim a bežným účtom. Podľa údajov Národnej banky Slovenska Slováci aktuálne držia na svojich bežných účtoch v bankách zhruba 70 % svojho majetku. Spolu ide približne o 42 miliárd eur, ktoré každoročne okresáva inflácia. Celkový objem vkladov sa medziročne zvýšil o 9,6 %.
Dôležité je mať plán, najlepšie finančný
Šetrenie pritom nie je silnou stránkou Slovákov. Až 35 % ľudí nedokáže čeliť nečakaným finančným výdavkom. Problém majú najmä slobodné ženy. Takmer polovica, presnejšie 48 % slobodných žien, nie je schopná čeliť neočakávaným finančným výdavkom, a mnohé z nich nie sú schopné splácať ani svoje aktuálne finančné záväzky. Rovnaký problém má 36 % mužov.
„Pri šetrení je dôležitý finančný plán. Pred jeho zostavením je potrebné aspoň dva mesiace sledovať svoje výdavky a zapisovať si, na čo konkrétne sme minuli peniaze. Pravidelným odkladaním aj menších súm je možné vytvoriť si finančnú rezervu na preklenutie neočakávaných situácií, alebo dlhodobejším sporením si pripraviť financie na konkrétne ciele, ako sú vzdelanie detí či vylepšenie bývania,“ dodáva analytička.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Európsky kvíz o peniazoch opäť preveril finančnú gramotnosť tínedžerov