Zelenú kartu môžu vodiči v Česku predložiť aj v elektronickej podobe, na Slovensku to stále nie je samozrejmosťou
Potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia (PZP) už vodiči v Česku nemusia mať pri sebe výlučne len v papierovej podobe. Doklad o PZP vo forme takzvanej zelenej karty môže mať u našich susedov aj elektronickú podobu. U nás však Slovenská asociácia poisťovní trvá na preukazovaní existencie poistenia len v listinnej podobe. Ministerstvo financií SR má na to však iný názor.

Foto: FR
Zaznamenali sme viacero zmien
Majitelia vozidiel preukazujú prostredníctvom zelenej karty uzatvorené a zaplatené povinné zmluvné poistenie (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou daného motorového vozidla.
V súvislosti so zelenou kartou došlo už v minulosti k viacerým úpravám, keď sa okrem zmeny pôvodnej zelenej farby na bielu zmenil aj formát dokladu. Namiesto obojstrannej karty sa vydáva už len jednostranná, čo uľahčuje jej vytlačenie na domácej tlačiarni.
Na tieto zmeny už dlhšie reagujú aj poisťovne, ktoré už od minulého roka zasielajú svojim klientom zelenú kartu elektronicky. Ide o klientov, s ktorými má poisťovňa uzatvorenú dohodu o elektronickej komunikácii. Naopak, tým, ktorí s poisťovňou zatiaľ takto nekomunikujú, posiela poisťovňa aj naďalej tento doklad poštou.
V Česku stačí doklad uložený v mobile
Ministerstvo financií Českej republiky (MF ČR) už takmer pred rokom rozhodlo, že pri cestnej kontrole si vodiči splnia svoju povinnosť predložením zelenej karty aj v elektronickej podobe, napríklad na displeji mobilného telefónu.
Keď ministerstvo dospelo k tomuto záveru, zrušilo rozhodnutie správnych orgánov nižších stupňov, ktoré, naopak, vychádzali z právneho názoru, že zelenú kartu je potrebné predložiť výlučne v listinnej podobe.
Ministerstvo financií sa pritom oprelo najmä o skutočnosť, že zákon o poistení zodpovednosti za prevádzkovanie vozidla požiadavku na podobu zelenej karty nestanovuje, preto môže ísť nielen o listinnú, ale aj o elektronickú podobu.
Vo svojom rozhodnutí bralo do úvahy aj to, že zelená karta v papierovej podobe nemá žiadne zvláštne ochranné prvky, z čoho vyplynulo, že doklad o PZP predložený v elektronickej podobe na displeji telefónu má úplne rovnocennú preukaznú funkciu ako zelená karta v listinnej podobe.
Zelenú kartu umiestnili priamo do poistnej aplikácie
Na toto rozhodnutie zareagovali v Česku veľmi rýchlo aj niektoré poisťovne. „Hneď ako sme sa o rozhodnutí dozvedeli, pripravili sme zelenú kartu v digitálnej podobe priamo v našej aplikácii,“ hovorí spoluzakladateľ Pillow poisťovne Martin Podávka. Súčasťou aplikácie je pre každý prípad aj opis záväzného stanoviska Ministerstva financií ČR.
Na Slovensku to nie je jednoznačné
Pozreli sme sa preto na to, ako si slovenský zákon o PZP vykladá Ministerstvo financií SR, Ministerstvo vnútra SR a Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO). V zákone o PZP v § 18 ods. 1 je totiž táto povinnosť definovaná takto: „Pri prevádzke tuzemského motorového vozidla je vodič povinný mať pri sebe zelenú kartu, ktorú je povinný na výzvu príslušníka policajného zboru predložiť.“ Nedefinuje sa teda konkrétna forma tohto dokladu.
Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová na otázku reagovala bez konkrétnej odpovede, keďže podľa jej slov preukazovanie potvrdenia o PZP elektronicky, zmena farby karty, prípadne zmena obsahu poistenia za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla nie je v gescii Ministerstva vnútra SR. S touto otázkou nás odkázala na Slovenskú kanceláriu poisťovateľov (SKP).
Názory Ministerstva financií SR a SKP sa však v tejto otázke úplne rozchádzajú. Kým tlačový odbor ministerstva uvádza, že zákon o PZP stanovuje povinnosť mať pri sebe zelenú kartu, pričom nešpecifikuje, či musí byť v listinnej podobe, SKP trvá na tom, že na preukázanie existencie PZP je za súčasnej právnej úpravy na Slovensku potrebná papierová forma zelenej karty.
„Cieľom ustanovenia podľa ministerstva je, aby príslušník Policajného zboru SR mal možnosť overiť, či je dané vozidlo poistené. Podľa nášho výkladu je uvedený cieľ možné dosiahnuť aj elektronickou formou preukázania zelenej karty,“ tvrdí tlačový odbor Ministerstva financií SR.
Problém by mohol byť aj v zahraničí
Manažérka pre komunikáciu SKP a SLASPO Eva Jacková argumentuje tým, že zelená karta je medzinárodný dokument, ktorým motorista preukazuje existenciu poistenia zodpovednosti aj v zahraničí. Upozorňuje preto na to, že ak by vodič mal pri prevádzke vozidla pri sebe iba elektronickú podobu zelenej karty, s ktorou by vycestoval do zahraničia, môže čeliť problémom pri kontrole na hraniciach alebo v bežnej cestnej premávke, pretože takýto doklad by nemusel byť uznaný.
„S ohľadom na to, že vo väčšine krajín, v ktorých funguje Systém zelenej karty, neexistujú databázy zelených kariet, kde by si kontrolné orgány (hraničná či dopravná polícia – pozn. red.) mohli overiť platnosť tejto karty, motorista preto poistenie preukazuje papierovým dokumentom,“ približuje E. Jacková.
Zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla síce podľa jej slov v § 18 explicitne neuvádza, že pri kontrole poistenia zodpovednosti je vodič povinný preukázať sa práve papierovou formou zelenej karty, no na druhej strane v zákone nie je uvedené, že zelená karta môže mať elektronickú podobu. „Zákon sa v tomto smere dlhodobo nemenil, to znamená, že za súčasnej právnej úpravy platí pre preukazovanie existencie poistenia zodpovednosti papierová forma zelenej karty,“ dodáva E. Jacková.
Na druhej strane si však myslí, že nič nebráni tomu, aby zákonodarca upravil povinnosť preukazovať sa elektronickou verziou zelenej karty na území Slovenska. „Je však dôležité odlíšiť situáciu, kedy táto istá zelená karta bude slúžiť ako dokument v zahraničí. Vtedy už musí byť v papierovej podobe,“ podotýka.
Na elektronizácii systému sa stále pracuje
Na jednotný elektronický systém, respektíve register, v ktorom bude možné zaznamenávanie a overovanie uzatvoreného PZP, sa však stále čaká. Hoci v digitálnej podobe už databáza vozidiel na overenie uzatvoreného PZP existuje, stále je to len neoficiálna databáza, ktorá nemá povahu verejného registra. Jej správcom je SKP, pričom prístup do nej majú aj zložky Ministerstva vnútra SR.
Podľa slov E. Jackovej Rada kancelárie, ktorá združuje všetky národné kancelárie Systému zelenej karty, na projekte elektronickej zelenej karty pracuje, no podmienkou pre spustenie projektu do praxe je existencia databáz zelených kariet vo všetkých štátoch Systému zelenej karty. Preto zatiaľ podľa nej nemožno očakávať, že by projekt zrealizovala v krátkom čase.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení
- 5.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch