Zdvihnú banky úroky okrem hypoték aj na termínovaných vkladoch?
Keď komerčné banky zvyšujú úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvyčajne sa tešia aj majitelia termínovaných vkladov. Spolu s úrokovými sadzbami hypoték totiž zvyknú rásť sadzby aj sporiacich produktov a uložené peniaze sa viac zhodnocujú. To zatiaľ neplatí na Slovensku, kde sú úrokové sadzby na vkladoch blízke nule, a banky to zatiaľ neplánujú meniť. Zvrat môže nastať po korekciách sadzieb Európskej centrálnej banky.

Foto: Shutterstock
Úroky, ktoré nezarobia takmer nič
Sporiace účty a termínované vklady majú v komerčných bankách na Slovensku úroky blízke nule už niekoľko rokov. V prípade sporenia na termínovanom vklade ponúka štvorica najväčších bánk na Slovensku sporiteľom úrok vo výške 0,01 % ročne, niektoré ďalšie finančné domy sľubujú úrok aspoň 0,1 % ročne. UniCredit Bank dokonca klientom poskytuje úrok 0 %, čo je rovnaká hodnota, akú banky používajú pri bežných účtoch.
Všeobecne však v prípade slovenských bánk možno hovoriť o minimálnom zúročení vkladu, respektíve žiadnom. Ak totiž klient pri 0,1-percentnom zhodnotení vloží na sporiaci účet tisíc eur, za rok zarobí 1 euro. Aj takýto zárobok však podlieha zdaneniu, a tak sporenie na termínovaných účtoch nielenže nezarobí klientovi takmer nič, ale výrazne zaostáva aj za infláciou. Tá na Slovensku v uplynulých týždňoch dosiahla už viac ako 10 percent, a tento rok môže stúpnuť až k hranici 15 %.
Najlepšie zhodnotenie úspor na termínovanom vklade aktuálne ponúkajú dve banky – Prima banka s úrokovou sadzbou 0,51 % ročne a Privatbanka s takmer totožným zhodnotením úspor vo výške 0,5 % ročne. Ani tieto mierne vyššie sadzby však nedokážu ochrániť vklady pred vplyvmi zdražovania tovarov a služieb. V praxi tak ľudia s peniazmi na termínovaných účtoch v budúcnosti nakúpia výrazne menej ako napríklad minulý rok.
Vklady (zatiaľ) bez zmeny
Financial Report v súvislosti so stúpajúcimi úrokovými sadzbami hypotekárnych úverov a stále nízkymi vkladmi oslovil väčšinu bánk pôsobiacich na Slovensku.
Ani jedna z bánk zatiaľ neplánuje v doterajšej úrokovej politike robiť zásadné zmeny. „Situáciu sledujeme, pravidelne vyhodnocujeme a o prípadných zmenách budeme našich klientov včas informovať,“ odpovedá vedúca oddelenia prémiových produktov mBank Michaela Ploc.
Slovenské banky svoje kroky zdôvodňujú aj tým, že hypotekárne úvery majú vo všeobecnosti dlhšiu splatnosť ako depozitné produkty a ich úrokové sadzby odrážajú vývoj dlhodobých trhových úrokových sadzieb.
„Krátkodobejšie trhové úrokové sadzby, ktoré sú relevantnejšie pre sadzby depozitných produktov, sú menej citlivé na zmeny v očakávaniach ohľadom budúcich sadzieb centrálnej banky,“ vysvetľuje Simona Miklošovičová z Tatra banky. Práve tie podľa nej nezaznamenali v ostatných mesiacoch taký nárast ako dlhodobé sadzby, preto sú banky k úrokovým sadzbám na termínovaných vkladoch zdržanlivejšie.
Podľa odborníkov aj predstaviteľov bánk však k zmene môže dôjsť v nasledujúcich mesiacoch. „Ak sa aktuálne trhové očakávania naplnia a ECB pristúpi k zvyšovaniu depozitnej úrokovej sadzby do kladných čísiel, možno očakávať aj zvyšovanie sadzieb na sporiacich produktoch bánk,“ predpokladá hovorkyňa Tatra banky.
Zmierniť infláciu pomôže investovanie
Sporenie na termínovaných vkladoch je kvôli úrokom blízkym nule takmer totožné s tým, ak človek nechá uložené svoje peniaze na bežnom účte. Odborníci vzhľadom na stúpajúcu infláciu upozorňujú, že v najbližšom období nebude dôležité to, kto koľko zarobil investovaním, ale skôr to, kto najmenej stratil tým, že neinvestuje.
Národná banka Slovenska očakáva rast inflácie aj v budúcom roku, a tak ľudia, ktorí neinvestujú vôbec, môžu stratiť z bežných účtov aj 14 či 15 % hodnoty peňazí. Aktuálnu vysokú infláciu síce podľa odborníkov majú problém prekonať aj tradičné investičné produkty, z dlhodobého hľadiska však investovanie do akcií stále dokáže poraziť aj vysokú infláciu, čo už sa napokon potvrdilo aj v minulosti. Viaceré konflikty či krízy otriasli finančnými trhmi, no skôr či neskôr sa im straty podarilo zmazať.
VÚB zvýšila úroky svojich hypoték už tretíkrát
VÚB banka 30. apríla 2022 už tretíkrát tento rok zvýšila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Tentoraz išlo o doteraz „najskokovejšie“ zvyšovanie. Desaťročná fixácia sa posunula až o 0,6 percentuálneho bodu a začína sa od 2,79 % ročne. Ostatné sadzby s výnimkou ročných išli hore o štyri desatiny bodu. VÚB banka tak už nebude poskytovať lacnejšie hypotéky ako so sadzbou 1,69 % pri žiadnej fixácii. Dvojka na slovenskom trhu bola síce prvou bankou, ktorá vo februári oznámila, že začne sadzbami hýbať, no aktuálna zmena ich len dotiahla na úroveň, ktorú už dnes majú ostatní veľkí hráči.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 2.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
- 3.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 4.Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
- 5.Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)