Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022

Robert Juriš Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

September 2022 bol na zvyšovanie úrokov v bankách pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu mimoriadne pestrý. Spúšťačom sa stalo rozhodnutie Európskej centrálnej banky, ktorá zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu. V priebehu niekoľkých dní, respektíve do konca mesiaca, prakticky všetky veľké banky na trhu, s výnimkou Tatra banky, upravili svoje úrokové sadzby smerom nahor.

image

Foto: Shutterstock

VÚB banka: Zmeny urobila zatiaľ ako posledná

Podľa informácie hovorcu Dominika Mišu banka v prípade jednoročných fixácií úrokových sadzieb zdražovala o 0,7 percentuálneho bodu z 2,89 % na 3,59 % ročne. V prípade trojročného fixu išla nahor dokonca o 0,9 percentuálneho bodu z 2,89 % na 3,79 %.

Hypotéky so štvorročnou fixáciou úrokovej sadzby zdraželi na 3,89 %, rovnako ako hypotéky s päťročnou fixáciou. Najvyššiu úrokovú sadzbu majú, prirodzene, hypotéky s najdlhšou 10-ročnou fixáciou. Tie zvyšujú svoju sadzbu z 3,69 % na 4,29 %.

„Sadzobník hypotekárnych úverov meníme k 29. septembru 2022. Potrebné je dodať, že komunikované úrokové sadzby môžu byť ešte o 0,2 % nižšie, ak si klient poistí svoj úver,“ konštatuje D. Miša.

Príčinou je zvyšovanie úrokov ECB

„Za ostatný mesiac sa zmenila rétorika hlavných centrálnych bánk vo svete ohľadom ich postoja v boji proti inflácii. Tak FED ako aj ECB v septembri 2022 zvýšili úrokové sadzby o 75 bodov a naznačili, že v zvyšovaní sadzieb budú pokračovať, kým sa rast cien nevráti na cieľovú úroveň bez ohľadu na to, že takéto rýchle a prísne zvyšovanie sadzieb prispeje k hospodárskej recesii,“ vysvetľuje rozhodnutie banky jej makroanalytik Zdenko Stefanides.

Podľa jeho slov finančné trhy následne prehodnotili očakávanú konečnú úroveň sadzieb ECB, ako aj výnosov vládnych dlhopisov a ďalších referenčných finančných produktov smerom nahor o zhruba jeden percentuálny bod. Aktuálne tak 10-ročný dlhopis vlády SR je na úrovni 3 %, zatiaľ čo na začiatku septembra to bolo o percento menej a na prelome júla a augusta dokonca menej ako 1,5 %.

Slovenská sporiteľňa: Úroky zvýšila dvakrát

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa v septembri 2022 zvyšovala úroky svojich hypoték hneď dvakrát. Banka sa zamerala najmä na zvýšenie úrokov hypoték s kratšou fixáciou úrokovej sadzby. V prípade jednoročných fixov zvýšila sadzbu na dvakrát počas jediného mesiaca o celý jeden percentuálny bod z 1,59 % najprv na 1,99 % a neskôr na 2,59 % ročne.

Pri troj- a päťročnej fixácii stúpli úrokové sadzby o sedem desatín percentuálneho bodu z 2,59 % na 3,29 % ročne, respektíve z 2,79 % na 3,49 %. Pri 10-ročnom fixe predstavuje nárast sadzby polovicu percentuálneho bodu z 3,39 % na 3,89 % ročne a pri 15-ročnom fixe o štyri desatiny z 3,89 % na 4,29 % ročne.

„Zmena vstúpila do platnosti 28. septembra 2022 a týka sa len nových úverov. Úrokové sadzby už poskytnutých úverov zostávajú, ako si ich klienti zafixovali,“ informuje Lukáš Havlík z komunikačného oddelenia banky.  

ČSOB: Najdlhšia fixácia zostala bez zmeny

Zmeny v úrokových sadzbách tejto banky sa najviac dotkli najkratšej, teda jednoročnej fixácie, pri ktorej sa úroková sadzba zvýšila o štyri desatiny percentuálneho bodu z 2,05 % na 2,45 % ročne. Zvyšovanie vstúpilo do platnosti 20. septembra 2022, sa však týka aj dlhších fixácií s výnimkou tej najdlhšej na 20 rokov, kde zostala úroková sadzba nezmenená na úrovni 3,55 % ročne.

Hypotéky s trojročným fixom zdraželi o 0,15 % na 2,70 % ročne, so 4- a 5-ročným fixom o 0,2 % na 2,95 % ročne, s 10-ročným fixom o 0,15 % na 3,20 % ročne a s 15-ročným fixom o 0,05 % na 3,40 %.

Z tejto stratégie zdražovania hypoték v ČSOB vyplýva snaha banky zaviazať si klientov ponukou úverov na bývanie s výhodnými úrokovými sadzbami najmä na dlhšie obdobie. Do úvahy je potrebné brať aj skutočnosť, že jednoročná fixácia úrokovej sadzby v súčasnosti medzi klientmi patrí k najmenej populárnym, a teda aj k najmenej vyhľadávaným.

Prima banka: Len kozmetická úprava

Prima banka svoje hypotekárne úvery poskytuje len s tromi fixáciami úrokovej sadzby – na 3, 5 a 7 rokov. Aj ona počas septembra upravovala úroky svojich hypoték dvakrát. Najprv ich zvýšila o jednu desatinu percentuálneho bodu na 2,00, 2,50 a 2,90 % ročne.

V druhom kroku ich od 24. septembra 2022 zvýšila o ďalšie dve desatiny na 2,20, 2,70 a 3,10 % ročne. Táto ponuka však platí len pre úverové ponuky schválené do 7. októbra 2022.

Banka si aj vďaka svojej cenovej politike udržiava najrýchlejší rast na slovenskom bankovom trhu. V súčasnosti jej patrí piate miesto s viac ako 11-percentným podielom na trhu s hypotékami. S 2,5-, respektíve 3,5-percentným náskokom pred ňou sa nachádzajú Tatra banka a ČSOB banka. Viac ako 20-percentný podiel majú VÚB banka a Slovenská sporiteľňa.

UniCredit Bank: Hypotéky od 3,09 do 3,49 %

Aj UniCredit Bank zvyšovala svoje úrokové sadzby naposledy pred dvomi mesiacmi. Odvtedy ich však dokonca aj mierne znížila. Presne uprostred leta sa pokúsila upriamiť pozornosť spotrebiteľov na svoje hypotéky s 5-ročnou fixáciou úrokovej sadzby, ktoré upravila tak, že boli výhodnejšie ako tie s kratšou fixáciou na 3 a 4 roky.

Dnes je však všetko opäť inak a od 10. septembra 2022 aj v tejto banke platia nové úrokové sadzby. Pre sadzby zafixované na 3, 4 a 5 rokov sa úroky začínajú od 3,09 % ročne a pre 7- a 10-ročné sadzby od 3,49 % ročne.

Banka v súčasnosti žiadnu zo svojich hypoték neposkytne s úrokom nižším ako 3 %. A ak sa klient rozhodne, že ju chce bez poistenia schopnosti splácať svoj záväzok, k úrokovej sadzbe mu pripočítajú ďalších 0,3 %. Podiel tejto banky na slovenskom hypotekárnom trhu je viac ako 5 %, vďaka čomu si drží 6. priečku.

mBank: Kratšie fixácie má drahšie ako dlhšie

mBank pristúpila k zdražovaniu svojich hypotekárnych úverov po uplynutí dva a pol mesiaca od posledného podobného počinu s platnosťou od utorka 13. septembra 2022. Zaujímavé je, že hoci zdražila všetky svoje úvery na bývanie, najviac zvyšovala úrokové sadzby u dvoch najkratších fixácií.

V prípade jednoročnej to bolo o 1,90 % na 4,44 % ročne a u trojročnej o 0,90 % na 3,84 % ročne. Obe tieto úrokové sadzby sú tak v súčasnosti vyššie ako tie s dlhšou fixáciou. Hypotéky s 5-ročnou fixáciou totiž zdražila len o 0,50 % na 3,64 % ročne, so 7-ročnou fixáciou dokonca iba o 0,10 % rovnako na 3,64 % ročne a s 10-točnou fixáciou o 0,50 % na 3,74 % ročne.

Banka sa tak zrejme usiluje upútať pozornosť svojich alebo potenciálnych klientov v jej prípade výhodnejšou ponukou hypotekárnych úverov s dlhšou fixáciou úrokových sadzieb a zaviazať si ich tak na dlhší čas. Uvedené úrokové sadzby pritom platia len pri úveroch do 80 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak je úver vyšší, úroková sadzba sa zvyšuje o 0,20 %.

Takto upravili úroky v 365.bank

Pri jednoročnej fixácii vzrástla úroková sadzba až o 0,6 % z predchádzajúcich 1,35 % na súčasných 1,95 % ročne. Pri trojročnej fixácii je zdraženie rovnaké, pričom úroky stúpnu z pôvodných 1,95 % na dnešných 2,55 % ročne. Päťročná fixácia však zvyšuje úrokovú sadzbu len o 0,2 % z 2,75 % na 2,95 % ročne. A najdlhšia desaťročná fixácia zdražie o 0,4 % z 3,55 % na 3,95 % ročne.

V prípade hypotekárnych úverov 365.bank je podstatné vedieť, že po novom už nie je dôležité, či si klient spolu s úverovou zmluvou uzatvorí aj poistenie pre prípad, že by nedokázal splácať svoj záväzok voči banke, alebo neuzatvorí. V minulosti totiž platilo, že úroková sadzba jeho úveru sa bez poistky zvýšila o ďalšie tri desatiny percentuálneho bodu. Po novom tiež platí, že každá pôžička na bývanie vyššia ako 70 % založenej nehnuteľnosti znamená zvýšenie úrokovej sadzby hypotéky.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.11.2022 Redakcia FinReport

Analýza: Firmy sa v čase ekonomických kríz viac uchyľujú k podvodom

Ochladenie trhu, platobná neschopnosť, vyššia koncentrácia podvodov a zhoršujúca sa kondícia malých podnikov. Toto sú štyri výzvy, ...

27.11.2022 Redakcia FinReport

NBS upozorňuje na aktivity subjektu SLOVENSKÉ PODIELOVÉ DRUŽSTVO ROD, družstvo

Národná banka Slovenska upozorňuje na aktivity subjektu SLOVENSKÉ PODIELOVÉ DRUŽSTVO ROD, družstvo. Toto družstvo podľa nej ponúka ...

27.11.2022 Redakcia FinReport

Nedostatok čipov stojí automotive len v posledných dvoch rokoch 100 miliárd eur

Hlavnou obeťou globálnej krízy v oblasti polovodičov je automobilový priemysel. Analytici poisťovne pohľadávok Allianz Trade odhadujú, že ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Podvodníci núkajú ľuďom pomoc v mene Ministerstva financií SR. Nenaleťte im!

Vynaliezavosť podvodníkov nepozná hranice. Neustále vymýšľajú nové sofistikované spôsoby, ako sa obohatiť, no z času na čas vytiahnu aj ...

25.11.2022 Eva Sadovská

Ako sa darí investorom bojovať s infláciou? Stíhajú jej iba akciové a realitné fondy

V hotovosti a na bankových účtoch držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní za vyspelejšími krajinami eurozóny ...

25.11.2022 Robert Juriš

Aké budú fyzické peniaze budúcnosti? Budú viac zelené a s kratšou uhlíkovou stopou

Hoci v posledných rokoch digitálne bankovníctvo zaznamenalo mimoriadne rýchly rozvoj, finančná hotovosť stále zostáva najpoužívanejším ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvom tretinám Slovákov sa zhoršila finančná situácia a každý tretí nemá žiadne úspory

Očakávania Slovákov v súvislosti s vývojom finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia príjmov a ...

11.11.2022 Martin Jamnický

Hlas herca Júliusa Satinského pomohli oživiť umelá inteligencia a hĺbkové učenie

Slovenská sporiteľňa zaujala reklamou, v ktorej oživila hlas známeho herca Júliusa Satinského. Využila služby ukrajinskej spoločnosti ...

10.11.2022 Zuzana Fryč

Štvordňový pracovný týždeň zatiaľ využívajú len v NN poisťovni. Aké s ním majú skúsenosti?

Pandémia koronavírusu zásadne ovplyvnila pohľad ľudí na prácu. Mnohí si uvedomili potrebu väčšej rovnováhy medzi zamestnaním a voľným ...

Aplikácia

 1. 1.
  NBS upozorňuje na aktivity subjektu SLOVENSKÉ PODIELOVÉ DRUŽSTVO ROD, družstvo
 2. 2.
  Nedostatok čipov stojí automotive len v posledných dvoch rokoch 100 miliárd eur
 3. 3.
  Analýza: Firmy sa v čase ekonomických kríz viac uchyľujú k podvodom
 4. 4.
  Kamión s nelegálnym odpadom smeroval z Talianska do Dubnice nad Váhom, stopli ho na hraniciach (foto)
 5. 5.
  Podvodníci núkajú ľuďom pomoc v mene Ministerstva financií SR. Nenaleťte im!