Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022

Robert Juriš Banky a poisťovne Poslať

September 2022 bol na zvyšovanie úrokov v bankách pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu mimoriadne pestrý. Spúšťačom sa stalo rozhodnutie Európskej centrálnej banky, ktorá zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu. V priebehu niekoľkých dní, respektíve do konca mesiaca, prakticky všetky veľké banky na trhu, s výnimkou Tatra banky, upravili svoje úrokové sadzby smerom nahor.

úrokové sadzby hypoték

Foto: Shutterstock

VÚB banka: Zmeny urobila zatiaľ ako posledná

Podľa informácie hovorcu Dominika Mišu banka v prípade jednoročných fixácií úrokových sadzieb zdražovala o 0,7 percentuálneho bodu z 2,89 % na 3,59 % ročne. V prípade trojročného fixu išla nahor dokonca o 0,9 percentuálneho bodu z 2,89 % na 3,79 %.

Hypotéky so štvorročnou fixáciou úrokovej sadzby zdraželi na 3,89 %, rovnako ako hypotéky s päťročnou fixáciou. Najvyššiu úrokovú sadzbu majú, prirodzene, hypotéky s najdlhšou 10-ročnou fixáciou. Tie zvyšujú svoju sadzbu z 3,69 % na 4,29 %.

„Sadzobník hypotekárnych úverov meníme k 29. septembru 2022. Potrebné je dodať, že komunikované úrokové sadzby môžu byť ešte o 0,2 % nižšie, ak si klient poistí svoj úver,“ konštatuje D. Miša.

Príčinou je zvyšovanie úrokov ECB

„Za ostatný mesiac sa zmenila rétorika hlavných centrálnych bánk vo svete ohľadom ich postoja v boji proti inflácii. Tak FED ako aj ECB v septembri 2022 zvýšili úrokové sadzby o 75 bodov a naznačili, že v zvyšovaní sadzieb budú pokračovať, kým sa rast cien nevráti na cieľovú úroveň bez ohľadu na to, že takéto rýchle a prísne zvyšovanie sadzieb prispeje k hospodárskej recesii,“ vysvetľuje rozhodnutie banky jej makroanalytik Zdenko Stefanides.

Podľa jeho slov finančné trhy následne prehodnotili očakávanú konečnú úroveň sadzieb ECB, ako aj výnosov vládnych dlhopisov a ďalších referenčných finančných produktov smerom nahor o zhruba jeden percentuálny bod. Aktuálne tak 10-ročný dlhopis vlády SR je na úrovni 3 %, zatiaľ čo na začiatku septembra to bolo o percento menej a na prelome júla a augusta dokonca menej ako 1,5 %.

Slovenská sporiteľňa: Úroky zvýšila dvakrát

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa v septembri 2022 zvyšovala úroky svojich hypoték hneď dvakrát. Banka sa zamerala najmä na zvýšenie úrokov hypoték s kratšou fixáciou úrokovej sadzby. V prípade jednoročných fixov zvýšila sadzbu na dvakrát počas jediného mesiaca o celý jeden percentuálny bod z 1,59 % najprv na 1,99 % a neskôr na 2,59 % ročne.

Pri troj- a päťročnej fixácii stúpli úrokové sadzby o sedem desatín percentuálneho bodu z 2,59 % na 3,29 % ročne, respektíve z 2,79 % na 3,49 %. Pri 10-ročnom fixe predstavuje nárast sadzby polovicu percentuálneho bodu z 3,39 % na 3,89 % ročne a pri 15-ročnom fixe o štyri desatiny z 3,89 % na 4,29 % ročne.

„Zmena vstúpila do platnosti 28. septembra 2022 a týka sa len nových úverov. Úrokové sadzby už poskytnutých úverov zostávajú, ako si ich klienti zafixovali,“ informuje Lukáš Havlík z komunikačného oddelenia banky.  

ČSOB: Najdlhšia fixácia zostala bez zmeny

Zmeny v úrokových sadzbách tejto banky sa najviac dotkli najkratšej, teda jednoročnej fixácie, pri ktorej sa úroková sadzba zvýšila o štyri desatiny percentuálneho bodu z 2,05 % na 2,45 % ročne. Zvyšovanie vstúpilo do platnosti 20. septembra 2022, sa však týka aj dlhších fixácií s výnimkou tej najdlhšej na 20 rokov, kde zostala úroková sadzba nezmenená na úrovni 3,55 % ročne.

Hypotéky s trojročným fixom zdraželi o 0,15 % na 2,70 % ročne, so 4- a 5-ročným fixom o 0,2 % na 2,95 % ročne, s 10-ročným fixom o 0,15 % na 3,20 % ročne a s 15-ročným fixom o 0,05 % na 3,40 %.

Z tejto stratégie zdražovania hypoték v ČSOB vyplýva snaha banky zaviazať si klientov ponukou úverov na bývanie s výhodnými úrokovými sadzbami najmä na dlhšie obdobie. Do úvahy je potrebné brať aj skutočnosť, že jednoročná fixácia úrokovej sadzby v súčasnosti medzi klientmi patrí k najmenej populárnym, a teda aj k najmenej vyhľadávaným.

Prima banka: Len kozmetická úprava

Prima banka svoje hypotekárne úvery poskytuje len s tromi fixáciami úrokovej sadzby – na 3, 5 a 7 rokov. Aj ona počas septembra upravovala úroky svojich hypoték dvakrát. Najprv ich zvýšila o jednu desatinu percentuálneho bodu na 2,00, 2,50 a 2,90 % ročne.

V druhom kroku ich od 24. septembra 2022 zvýšila o ďalšie dve desatiny na 2,20, 2,70 a 3,10 % ročne. Táto ponuka však platí len pre úverové ponuky schválené do 7. októbra 2022.

Banka si aj vďaka svojej cenovej politike udržiava najrýchlejší rast na slovenskom bankovom trhu. V súčasnosti jej patrí piate miesto s viac ako 11-percentným podielom na trhu s hypotékami. S 2,5-, respektíve 3,5-percentným náskokom pred ňou sa nachádzajú Tatra banka a ČSOB banka. Viac ako 20-percentný podiel majú VÚB banka a Slovenská sporiteľňa.

UniCredit Bank: Hypotéky od 3,09 do 3,49 %

Aj UniCredit Bank zvyšovala svoje úrokové sadzby naposledy pred dvomi mesiacmi. Odvtedy ich však dokonca aj mierne znížila. Presne uprostred leta sa pokúsila upriamiť pozornosť spotrebiteľov na svoje hypotéky s 5-ročnou fixáciou úrokovej sadzby, ktoré upravila tak, že boli výhodnejšie ako tie s kratšou fixáciou na 3 a 4 roky.

Dnes je však všetko opäť inak a od 10. septembra 2022 aj v tejto banke platia nové úrokové sadzby. Pre sadzby zafixované na 3, 4 a 5 rokov sa úroky začínajú od 3,09 % ročne a pre 7- a 10-ročné sadzby od 3,49 % ročne.

Banka v súčasnosti žiadnu zo svojich hypoték neposkytne s úrokom nižším ako 3 %. A ak sa klient rozhodne, že ju chce bez poistenia schopnosti splácať svoj záväzok, k úrokovej sadzbe mu pripočítajú ďalších 0,3 %. Podiel tejto banky na slovenskom hypotekárnom trhu je viac ako 5 %, vďaka čomu si drží 6. priečku.

mBank: Kratšie fixácie má drahšie ako dlhšie

mBank pristúpila k zdražovaniu svojich hypotekárnych úverov po uplynutí dva a pol mesiaca od posledného podobného počinu s platnosťou od utorka 13. septembra 2022. Zaujímavé je, že hoci zdražila všetky svoje úvery na bývanie, najviac zvyšovala úrokové sadzby u dvoch najkratších fixácií.

V prípade jednoročnej to bolo o 1,90 % na 4,44 % ročne a u trojročnej o 0,90 % na 3,84 % ročne. Obe tieto úrokové sadzby sú tak v súčasnosti vyššie ako tie s dlhšou fixáciou. Hypotéky s 5-ročnou fixáciou totiž zdražila len o 0,50 % na 3,64 % ročne, so 7-ročnou fixáciou dokonca iba o 0,10 % rovnako na 3,64 % ročne a s 10-točnou fixáciou o 0,50 % na 3,74 % ročne.

Banka sa tak zrejme usiluje upútať pozornosť svojich alebo potenciálnych klientov v jej prípade výhodnejšou ponukou hypotekárnych úverov s dlhšou fixáciou úrokových sadzieb a zaviazať si ich tak na dlhší čas. Uvedené úrokové sadzby pritom platia len pri úveroch do 80 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak je úver vyšší, úroková sadzba sa zvyšuje o 0,20 %.

Takto upravili úroky v 365.bank

Pri jednoročnej fixácii vzrástla úroková sadzba až o 0,6 % z predchádzajúcich 1,35 % na súčasných 1,95 % ročne. Pri trojročnej fixácii je zdraženie rovnaké, pričom úroky stúpnu z pôvodných 1,95 % na dnešných 2,55 % ročne. Päťročná fixácia však zvyšuje úrokovú sadzbu len o 0,2 % z 2,75 % na 2,95 % ročne. A najdlhšia desaťročná fixácia zdražie o 0,4 % z 3,55 % na 3,95 % ročne.

V prípade hypotekárnych úverov 365.bank je podstatné vedieť, že po novom už nie je dôležité, či si klient spolu s úverovou zmluvou uzatvorí aj poistenie pre prípad, že by nedokázal splácať svoj záväzok voči banke, alebo neuzatvorí. V minulosti totiž platilo, že úroková sadzba jeho úveru sa bez poistky zvýšila o ďalšie tri desatiny percentuálneho bodu. Po novom tiež platí, že každá pôžička na bývanie vyššia ako 70 % založenej nehnuteľnosti znamená zvýšenie úrokovej sadzby hypotéky.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR preveruje možnú kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal správne konanie týkajúce sa možnej dohody medzi zamestnávateľmi obmedzujúcej súťaž ...

20.5.2024 Robert Juriš

Rodičovské dôchodky sa budú vyplácať v júni 2024, sú o niečo vyššie ako vlani

Rodičovský dôchodok za rok 2024 bude vyplatený jednorazovo počas tohtoročného júna. Dostane ho viac ako 908-tisíc poberateľov. Priemerný ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Rusko zmrazilo účty a zablokovalo aktíva v hodnote 700 miliónov eur trom západným bankám

Sankcie Západu voči Rusku vytvorili novú situáciu, ktorá je precedensom vo vzťahoch oboch strán. Ruský súd totiž trom západným bankám ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Zomrel jeden z prvých slovenských veľkopodnikateľov Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel jeden z prvých veľkopodnikateľov, ktorí významne zbohatli po vzniku samostatnej Slovenskej republiky – Jozef Majský ...

19.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci radi nakupujú tam, kde ponúkajú zľavy, a takmer každý má aspoň jednu vernostnú kartu

Slováci sú známi tým, že radi šetria. Až tri štvrtiny obyvateľov Slovenska uprednostňujú nakupovanie v obchodoch, v ktorých majú k ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

16.5.2024 Mário Špilberger

Poistenie na hory vám dokáže ušetriť stovky a možno aj desaťtisíce eur

Jednodňové poistenie turistu vyjde aj menej ako na jedno euro, no pokryje náklady horskej záchrannej služby nad rámec verejného zdravotného ...

16.5.2024 Redakcia FinReport

Skupina J&T dosiahla vlani rekordný zisk 278,7 milióna eur

Bankový holding J&T FINANCE GROUP SE uzavrel minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom v celkovej výške 278,7 milióna eur. V ...

16.5.2024 Martin Jamnický

Zdravotné poisťovne v prvom štvrťroku 2024 zaznamenali stratu 23,2 milióna eur

Hoci zdravotné poisťovne vlani vygenerovali zisk, z ktorého dokázali vyplatiť svojim akcionárom aj dividendy, v prvom štvrťroku tohto roku sa ...

15.5.2024 Redakcia FinReport

Poisťovatelia sa čoraz viac zameriavajú na kryptotrh a poisťovanie kryptopodvodov

Globálny poisťovací priemysel obracia svoju pozornosť na nové riziká, ktoré v súčasnosti predstavujú najmä kryptomeny a digitálne ...

15.5.2024 Martin Jamnický

Slovenská sporiteľňa: Niektoré služby budú drahšie

Banky priebežne upravujú cenníky svojich služieb podľa toho, ako to vyhovuje ich cenovej politike a stratégii. Slovenská sporiteľňa sa ...

14.5.2024 Zuzana Fryč

Poisťovne: Okrem poistenia ponúkajú aj úvery, investovanie či dôchodkové sporenie

Časy, keď poisťovne ponúkali výhradne len rôzne možnosti poistenia, sú minulosťou. Okrem nich totiž niektoré rozširujú svoju ponuku o ...

10.5.2024 Mário Špilberger

Hypotéku na mobilný dom nedostanete, na montovaný však áno

Kto by netúžil mať domček blízko prírody? Kým lacnejší mobilný dom zoženiete aj za 15-tisíc eur, luxusnejšie varianty, často aj ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

ČSOB nahradí štyri balíky služieb dvomi novými účtami

Banka končí s predajom niektorých svojich balíkových služieb. Ich obsah, teda účty Pohoda, FUN a Sloník, zostávajú aj naďalej v ...

9.5.2024 Robert Juriš

Niektoré banky úrokové sadzby hypoték zvyšujú, iné ich znižujú. Trend do budúcnosti je nejasný

Úrokové sadzby bánk sa začínajú hýbať. Na prelome apríla a mája 2024 upravovali podmienky svojich hypoték hneď tri banky pôsobiace na ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay