Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdravý životný štýl dokáže na životnom poistení ušetriť aj stovky eur ročne

Zuzana Mecková Banky a poisťovne Poslať

Je dokázané, že fajčenie cigariet spôsobuje rakovinu a desiatky ďalších závažných ochorení. Nehovoriac o tom, že fajčiari si skracujú život v priemere až o desať rokov. Fajčenie, ale tiež obezita či vysoký krvný tlak zohrávajú podstatnú úlohu aj pri uzatváraní životného poistenia. Niektoré poisťovne sa preto rozhodli podporiť zdravý a aktívny životný štýl klientskymi zľavami a rôznymi benefitmi. V iných si zase fajčiari za uzatvorenie životného poistenia musia priplatiť.

image

Foto: Shutterstock

Fajčenie zvyšuje riziko vážnych chorôb

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) za posledných desať rokov klesol počet fajčiarov na Slovensku o polovicu. Hoci ich dlhodobo výrazne ubúda, ÚVZ pripomína, že vo vekovej skupine od 19 do 65 rokov je podiel osôb s vysokým krvným tlakom najvyšší práve u bývalých fajčiarov, predstavuje až 24,4 %.

Tisíce ľudí navyše umierajú na následky pasívneho fajčenia. Pracujúci vo fajčiarskom prostredí, alebo ľudia žijúci v domácnosti s fajčiarmi, majú dvakrát vyššie riziko infarktu a tiež podstatne vyššie riziko rakoviny a mŕtvice. Toto nebezpečenstvo sa zvyšuje najmä vtedy, ak ide o deti a mladistvých.

Fajčiarom hrozia príplatky alebo výluky z poistenia

Poisťovne preto fajčenie zohľadňujú aj pri vstupe do životného poistenia, najmä pri riziku smrti a v pripoistení závažných ochorení. Niektoré z nich hľadajú súvislosti aj v rodinnej anamnéze. Poisťovňa Uniqa u záujemcov o životné poistenie zisťuje výskyt „fajčiarskych“ diagnóz, ako sú rakovina, ischemická choroba srdca, infarkt a mŕtvica v priamej príbuzenskej línii u ľudí do 60 rokov.

Výška poistného sa potom individuálne líši na základe príplatkov. V prípade, že poisťovňa Uniqa zachytí výskyt týchto ochorení u blízkych osôb fajčiara, ten musí počítať s príplatkom podľa frekvencie výskytu ochorenia v rodine, prípadne s výlukou na príslušné choroby. Prirážka sa pohybuje priemerne v desiatkach percent.

Poisťovne pritom berú do úvahy aj vývoj medicíny. „Rovnako však zohľadňujeme priebežný medicínsky pokrok v liečení niektorých ochorení a dostupnosť urgentnej lekárskej starostlivosti,“ reaguje riaditeľka vývoja produktov poisťovne Uniqa Helena Radovanská.

Pozor aj na obezitu či vysoký krvný tlak

Fajčenie však nie je jediný rizikový faktor, ktorý poisťovne sledujú. Sú nimi aj obezita alebo vysoký krvný tlak. Podľa poisťovne Uniqa sa v prípade klientov životného poistenia ako trend aktuálne ukazuje nadváha.

Pravdepodobne sú za tým dva faktory. Prvým z nich je viac ako rok trvajúca pandémia koronavírusu so všetkými obmedzeniami, kvôli ktorej sa ľudia menej hýbu a priberajú. Druhým faktorom je skutočnosť, že do životného poistenia vstupujú ľudia vo vyššom veku, teda spravidla s vyššou hmotnosťou.

Naznačuje to aj fakt, že vlani boli noví klienti v životnom poistení Uniqa „ťažší“ než predvlani. Dokonca ich priemerné BMI dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 11 rokov.

Prirážka na vybrané pripoistenia môže byť až 25 %

Tieto faktory zohľadňujú aj ďalšie poisťovne. „Ľudia, ktorí dbajú na svoje zdravie, majú v poisťovni Generali výhodnejšiu cenu poistenia než ľudia, ktorí napríklad fajčia, majú nedostatok pohybuzlé stravovacie návyky. Zlý životný štýl sa totiž vysokou mierou podieľa na vzniku rôznych závažných ochorení,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne pri vstupe do životného poistenia komplexne zohľadňujú všetky informácie o zdravotnom stave a životnom štýle osoby a na základe toho určia výšku poistného.

Prirážka zo strany poisťovne za nezdravý životný štýl v prípade fajčiarov či ľudí s nadváhou je podľa analytika sprostredkovateľskej spoločnosti Brokeria Ivana Kahanca individuálna a závisí od celkového zdravotného stavu klienta. „V niektorých prípadoch nie je žiadna, inokedy to môže byť aj 25 % na vybrané pripoistenia. Týka sa to najmä pripoistení, ktoré kryjú riziko závažného ochorenia, invalidity, práceneschopnosti a smrti,“ opisuje I. Kahanec.

Ľudia bez nadváhy a nefajčiari získavajú benefity

Analytik I. Kahanec tiež súhlasí, že posúdenie zdravotného stavu, a teda aj rizikovosti klienta, je spolu s vekom základom pre stanovenie výšky poistného. „Preto tí, ktorí fajčia alebo majú nadváhu, spravidla platia vyššie poistné, ako napríklad štíhli nefajčiari,“ približuje.

Zároveň dodáva, že v prípade extrémnej obezity, ktorá je väčšinou spojená aj s inými zdravotnými komplikáciami, je možné, že poisťovňa neprijme klienta do poistenia. „Považujeme za správne, ak poisťovne motivujú ľudí k zdravému životnému štýlu formou zliav alebo iných benefitov,“ reaguje I. Kahanec.

Viaceré poisťovne zaviedli rôzne benefity pre klientov, ktorí sa o seba starajú. „V niektorých prípadoch klienti dostávajú zľavu vtedy, keď chodia pravidelne cvičiť do posilňovne alebo na plaváreň. Poisťovne môžu zohľadňovať aj to, či klient chodí na pravidelné preventívne prehliadky. Ak áno, v prípade poistnej udalosti dostane bonusové plnenie,“ dopĺňa.

Zľavy až do 20 % na vybrané riziká

Poisťovňa Uniqa poskytuje plošnú zľavu pre klientov, ktorí spĺňajú parametre „štíhleho nefajčiara“ podľa BMI. Ten môže zaplatiť až o 20 % menej pri poistnom riziku smrti alebo v prípade pripoistenia veľmi závažných chorôb.

Podľa analytika I. Kahanca sa zľava pre klientov pri uzatváraní životného poistenia s prihliadnutím na to, že nefajčia, nemajú nadváhu alebo chodia pravidelne cvičiť, pohybuje na úrovni 5 až 10 % a platí na celú zmluvu.

Dobrá kondícia a starostlivosť o svoje zdravie sa premieta do výšky poistného aj klientom vo Wüstenrot poisťovni. „Klienti, ktorí sa k svojmu zdraviu správajú zodpovedne, majú výhodnejšie poistné, ako tí, ktorí sú fajčiari alebo nemajú optimálne BMI. Klienti tak môžu ušetriť aj desiatky eur mesačne či stovky eur ročne. Okrem toho majú aj naši súčasní klienti možnosť znížiť si výšku poistky, ktorú si platia. V prípade, že sa zmení jeden z faktorov a zníži sa tak riziko, klientovi sa oplatí navštíviť poisťovňu,“ opisuje hovorca poisťovne Wüstenrot Tomáš Ferenčák.

Zároveň upozorňuje na to, že klienti si v poisťovni môžu uzavrieť poistenie aj bez ocenenia zdravotného stavu. Vtedy však celkové nastavenie poistenia funguje v obmedzených limitoch poistných súm.

„Súčasťou rizikového životného poistenia Bezpečný život, v rámci ktorého je k dispozícii VIP zdravotný program, má klient na základe viacerých parametrov možnosť získať zľavu z poistného až do výšky 12 %,“ hovorí marketingový konzultant Groupama poisťovne Ivan Bobošík.

Podľa jeho slov medzi kľúčové parametre, na základe ktorých finančne zvýhodňujú klientov, patrí primeraná telesná hmotnosť, pravidelná športová činnosť, ale aj skutočnosť, či ide o klienta – nefajčiara. Zľavu môže klient získať aj za to, ak je majiteľom psa, nepije alkohol, má normálny krvný tlak či pravidelne absolvuje preventívne lekárske prehliadky.

Nie každá poisťovňa poskytuje benefity

Sú však aj poisťovne, ktoré tieto faktory vplývajúce na zdravie klientov, nezohľadňujú. „Klienti NN Životnej poisťovne nemajú žiadne výhody vyplývajúce z ich dobrej či lepšej fyzickej kondície alebo zdravej životosprávy. Nerozlišujeme fajčiarov a nefajčiarov, a neposkytujeme im ani žiadne zľavy,“ potvrdzuje PR manažérka NN poisťovne Daniela Tomášková. Podľa jej slov pri uzatváraní a nastavovaní životného poistenia vychádzajú predovšetkým z doložených lekárskych správ či záznamov a analýzy potrieb klienta.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.8.2021 Zuzana Mecková

Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska (NBS) udelila finančným sprostredkovateľom viacero sankcií a niektorým aj odobrala licenciu. ...

2.8.2021 Redakcia FinReport

Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes

Cestovný ruch už druhý rok prechádza kvôli pandémii koronavírusu veľmi náročným obdobím. Spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti stále ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra

Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup ...

31.7.2021 Naďa Černá

Obchádzanie zákonov sa jej vypomstilo. Najväčšia burza kryptomien Binance je v problémoch

Binance, najväčšia burza kryptomien na svete, sa dostala do problémov s regulačnými úradmi vo Veľkej Británii. Chýba jej totiž povolenie ...

31.7.2021 Redakcia FinReport

Skontrolovali investičných poradcov. Zistili aj nedostatky, neboli však zásadné

Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) si posvietil na sprostredkovateľov a finančné inštitúcie, presnejšie na investičné ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Bezplatná medicínska poradňa pomáha klientom poisťovne NN Slovensko s postcovidovým syndrómom

Každý tretí človek, ktorý prekonal ochorenie koronavírusu, môže aj sedem mesiacov po odznení tohto ochorenia pociťovať takzvaný ...

30.7.2021 Dominik Horváth

Čo znamená, keď sa vo svete investovania povie býk alebo medveď? Obaja dokážu poriadne zatriasť trhom

Vo svete investovania majú výrazy „býk“ a „medveď“ dlhodobú históriu. Aj keď nikto presne nevie, ako tieto pomenovania vznikli, dnes ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži

Ženy síce zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, no na sporiacich účtoch majú nasporených približne o 8 % viac finančných ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

27.7.2021 Magdaléna Švančarková

Pod vplyvom českého tornáda Slováci začali zásadne prehodnocovať poistenie svojho majetku

Leto prinieslo živelné katastrofy vo viacerých krajinách. Na Slovensku zvlášť zarezonovalo tornádo na Morave a záplavy v Nemecku, ale aj u ...

27.7.2021 Robert Juriš

Skupina Wüstenrot utlmuje stavebnú sporiteľňu, no rozbieha novú brokerskú spoločnosť

Nad stavebným sporením na Slovensku sa zmráka. Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Tatra banka: Klienti si môžu vybrať, či budú bankovať v Lite alebo Full verzii mobilnej aplikácie

Tatra banka upravila svoju mobilnú aplikáciu tak, že pri jej používaní dáva svojim klientom na výber. Buď si zvolia Lite verziu, ktorá ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 2. 2.
  Používanie cookies
 3. 3.
  Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja
 4. 4.
  Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra
 5. 5.
  Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži