Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdravý životný štýl dokáže na životnom poistení ušetriť aj stovky eur ročne

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Je dokázané, že fajčenie cigariet spôsobuje rakovinu a desiatky ďalších závažných ochorení. Nehovoriac o tom, že fajčiari si skracujú život v priemere až o desať rokov. Fajčenie, ale tiež obezita či vysoký krvný tlak zohrávajú podstatnú úlohu aj pri uzatváraní životného poistenia. Niektoré poisťovne sa preto rozhodli podporiť zdravý a aktívny životný štýl klientskymi zľavami a rôznymi benefitmi. V iných si zase fajčiari za uzatvorenie životného poistenia musia priplatiť.

image

Foto: Shutterstock

Fajčenie zvyšuje riziko vážnych chorôb

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) za posledných desať rokov klesol počet fajčiarov na Slovensku o polovicu. Hoci ich dlhodobo výrazne ubúda, ÚVZ pripomína, že vo vekovej skupine od 19 do 65 rokov je podiel osôb s vysokým krvným tlakom najvyšší práve u bývalých fajčiarov, predstavuje až 24,4 %.

Tisíce ľudí navyše umierajú na následky pasívneho fajčenia. Pracujúci vo fajčiarskom prostredí, alebo ľudia žijúci v domácnosti s fajčiarmi, majú dvakrát vyššie riziko infarktu a tiež podstatne vyššie riziko rakoviny a mŕtvice. Toto nebezpečenstvo sa zvyšuje najmä vtedy, ak ide o deti a mladistvých.

Fajčiarom hrozia príplatky alebo výluky z poistenia

Poisťovne preto fajčenie zohľadňujú aj pri vstupe do životného poistenia, najmä pri riziku smrti a v pripoistení závažných ochorení. Niektoré z nich hľadajú súvislosti aj v rodinnej anamnéze. Poisťovňa Uniqa u záujemcov o životné poistenie zisťuje výskyt „fajčiarskych“ diagnóz, ako sú rakovina, ischemická choroba srdca, infarkt a mŕtvica v priamej príbuzenskej línii u ľudí do 60 rokov.

Výška poistného sa potom individuálne líši na základe príplatkov. V prípade, že poisťovňa Uniqa zachytí výskyt týchto ochorení u blízkych osôb fajčiara, ten musí počítať s príplatkom podľa frekvencie výskytu ochorenia v rodine, prípadne s výlukou na príslušné choroby. Prirážka sa pohybuje priemerne v desiatkach percent.

Poisťovne pritom berú do úvahy aj vývoj medicíny. „Rovnako však zohľadňujeme priebežný medicínsky pokrok v liečení niektorých ochorení a dostupnosť urgentnej lekárskej starostlivosti,“ reaguje riaditeľka vývoja produktov poisťovne Uniqa Helena Radovanská.

Pozor aj na obezitu či vysoký krvný tlak

Fajčenie však nie je jediný rizikový faktor, ktorý poisťovne sledujú. Sú nimi aj obezita alebo vysoký krvný tlak. Podľa poisťovne Uniqa sa v prípade klientov životného poistenia ako trend aktuálne ukazuje nadváha.

Pravdepodobne sú za tým dva faktory. Prvým z nich je viac ako rok trvajúca pandémia koronavírusu so všetkými obmedzeniami, kvôli ktorej sa ľudia menej hýbu a priberajú. Druhým faktorom je skutočnosť, že do životného poistenia vstupujú ľudia vo vyššom veku, teda spravidla s vyššou hmotnosťou.

Naznačuje to aj fakt, že vlani boli noví klienti v životnom poistení Uniqa „ťažší“ než predvlani. Dokonca ich priemerné BMI dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 11 rokov.

Prirážka na vybrané pripoistenia môže byť až 25 %

Tieto faktory zohľadňujú aj ďalšie poisťovne. „Ľudia, ktorí dbajú na svoje zdravie, majú v poisťovni Generali výhodnejšiu cenu poistenia než ľudia, ktorí napríklad fajčia, majú nedostatok pohybuzlé stravovacie návyky. Zlý životný štýl sa totiž vysokou mierou podieľa na vzniku rôznych závažných ochorení,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne pri vstupe do životného poistenia komplexne zohľadňujú všetky informácie o zdravotnom stave a životnom štýle osoby a na základe toho určia výšku poistného.

Prirážka zo strany poisťovne za nezdravý životný štýl v prípade fajčiarov či ľudí s nadváhou je podľa analytika sprostredkovateľskej spoločnosti Brokeria Ivana Kahanca individuálna a závisí od celkového zdravotného stavu klienta. „V niektorých prípadoch nie je žiadna, inokedy to môže byť aj 25 % na vybrané pripoistenia. Týka sa to najmä pripoistení, ktoré kryjú riziko závažného ochorenia, invalidity, práceneschopnosti a smrti,“ opisuje I. Kahanec.

Ľudia bez nadváhy a nefajčiari získavajú benefity

Analytik I. Kahanec tiež súhlasí, že posúdenie zdravotného stavu, a teda aj rizikovosti klienta, je spolu s vekom základom pre stanovenie výšky poistného. „Preto tí, ktorí fajčia alebo majú nadváhu, spravidla platia vyššie poistné, ako napríklad štíhli nefajčiari,“ približuje.

Zároveň dodáva, že v prípade extrémnej obezity, ktorá je väčšinou spojená aj s inými zdravotnými komplikáciami, je možné, že poisťovňa neprijme klienta do poistenia. „Považujeme za správne, ak poisťovne motivujú ľudí k zdravému životnému štýlu formou zliav alebo iných benefitov,“ reaguje I. Kahanec.

Viaceré poisťovne zaviedli rôzne benefity pre klientov, ktorí sa o seba starajú. „V niektorých prípadoch klienti dostávajú zľavu vtedy, keď chodia pravidelne cvičiť do posilňovne alebo na plaváreň. Poisťovne môžu zohľadňovať aj to, či klient chodí na pravidelné preventívne prehliadky. Ak áno, v prípade poistnej udalosti dostane bonusové plnenie,“ dopĺňa.

Zľavy až do 20 % na vybrané riziká

Poisťovňa Uniqa poskytuje plošnú zľavu pre klientov, ktorí spĺňajú parametre „štíhleho nefajčiara“ podľa BMI. Ten môže zaplatiť až o 20 % menej pri poistnom riziku smrti alebo v prípade pripoistenia veľmi závažných chorôb.

Podľa analytika I. Kahanca sa zľava pre klientov pri uzatváraní životného poistenia s prihliadnutím na to, že nefajčia, nemajú nadváhu alebo chodia pravidelne cvičiť, pohybuje na úrovni 5 až 10 % a platí na celú zmluvu.

Dobrá kondícia a starostlivosť o svoje zdravie sa premieta do výšky poistného aj klientom vo Wüstenrot poisťovni. „Klienti, ktorí sa k svojmu zdraviu správajú zodpovedne, majú výhodnejšie poistné, ako tí, ktorí sú fajčiari alebo nemajú optimálne BMI. Klienti tak môžu ušetriť aj desiatky eur mesačne či stovky eur ročne. Okrem toho majú aj naši súčasní klienti možnosť znížiť si výšku poistky, ktorú si platia. V prípade, že sa zmení jeden z faktorov a zníži sa tak riziko, klientovi sa oplatí navštíviť poisťovňu,“ opisuje hovorca poisťovne Wüstenrot Tomáš Ferenčák.

Zároveň upozorňuje na to, že klienti si v poisťovni môžu uzavrieť poistenie aj bez ocenenia zdravotného stavu. Vtedy však celkové nastavenie poistenia funguje v obmedzených limitoch poistných súm.

„Súčasťou rizikového životného poistenia Bezpečný život, v rámci ktorého je k dispozícii VIP zdravotný program, má klient na základe viacerých parametrov možnosť získať zľavu z poistného až do výšky 12 %,“ hovorí marketingový konzultant Groupama poisťovne Ivan Bobošík.

Podľa jeho slov medzi kľúčové parametre, na základe ktorých finančne zvýhodňujú klientov, patrí primeraná telesná hmotnosť, pravidelná športová činnosť, ale aj skutočnosť, či ide o klienta – nefajčiara. Zľavu môže klient získať aj za to, ak je majiteľom psa, nepije alkohol, má normálny krvný tlak či pravidelne absolvuje preventívne lekárske prehliadky.

Nie každá poisťovňa poskytuje benefity

Sú však aj poisťovne, ktoré tieto faktory vplývajúce na zdravie klientov, nezohľadňujú. „Klienti NN Životnej poisťovne nemajú žiadne výhody vyplývajúce z ich dobrej či lepšej fyzickej kondície alebo zdravej životosprávy. Nerozlišujeme fajčiarov a nefajčiarov, a neposkytujeme im ani žiadne zľavy,“ potvrdzuje PR manažérka NN poisťovne Daniela Tomášková. Podľa jej slov pri uzatváraní a nastavovaní životného poistenia vychádzajú predovšetkým z doložených lekárskych správ či záznamov a analýzy potrieb klienta.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.10.2021 Redakcia FinReport

Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Agentúra Moody’s Investors Service zvýšila Tatra banke rating z úrovne A3 na A2

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila dlhodobý depozitný rating Tatra banky o jeden stupeň z úrovne A3 na A2. Rating banky ...

13.10.2021 Andrej Vida

Refinancovanie hypotéky nie je len o získaní najnižšieho úroku. Čo všetko musíme zobrať do úvahy?

Dostali ste z banky list, že sa onedlho skončí obdobie fixácie úrokovej sadzby vášho úveru? Ak áno, mnohí z vás sa určite zamysleli, či ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

mBank prináša eKartu na internetové platby, ktorá nie je vyrobená z plastu, ale je virtuálna

Klienti mBank majú k dispozícii nový finančný nástroj. Je ním virtuálna platobná eKarta, ktorá im umožní realizovať online platby na ...

12.10.2021 Magdaléna Švančarková

Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť

Havarijné poistenie dokáže vykryť škody majiteľovi motorového vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Odporúča sa pri nových či ...

9.10.2021 Redakcia FinReport

Slovenská záručná a rozvojová banka vyplatila cestovkám v rámci návratnej pomoci prvých 20 miliónov eur

Za prvé tri týždne od zverejnenia výzvy na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie prijala Slovenská ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 2. 2.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc
 5. 5.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby