Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdravý životný štýl dokáže na životnom poistení ušetriť aj stovky eur ročne

Zuzana Fryč Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Je dokázané, že fajčenie cigariet spôsobuje rakovinu a desiatky ďalších závažných ochorení. Nehovoriac o tom, že fajčiari si skracujú život v priemere až o desať rokov. Fajčenie, ale tiež obezita či vysoký krvný tlak zohrávajú podstatnú úlohu aj pri uzatváraní životného poistenia. Niektoré poisťovne sa preto rozhodli podporiť zdravý a aktívny životný štýl klientskymi zľavami a rôznymi benefitmi. V iných si zase fajčiari za uzatvorenie životného poistenia musia priplatiť.

image

Foto: Shutterstock

Fajčenie zvyšuje riziko vážnych chorôb

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) za posledných desať rokov klesol počet fajčiarov na Slovensku o polovicu. Hoci ich dlhodobo výrazne ubúda, ÚVZ pripomína, že vo vekovej skupine od 19 do 65 rokov je podiel osôb s vysokým krvným tlakom najvyšší práve u bývalých fajčiarov, predstavuje až 24,4 %.

Tisíce ľudí navyše umierajú na následky pasívneho fajčenia. Pracujúci vo fajčiarskom prostredí, alebo ľudia žijúci v domácnosti s fajčiarmi, majú dvakrát vyššie riziko infarktu a tiež podstatne vyššie riziko rakoviny a mŕtvice. Toto nebezpečenstvo sa zvyšuje najmä vtedy, ak ide o deti a mladistvých.

Fajčiarom hrozia príplatky alebo výluky z poistenia

Poisťovne preto fajčenie zohľadňujú aj pri vstupe do životného poistenia, najmä pri riziku smrti a v pripoistení závažných ochorení. Niektoré z nich hľadajú súvislosti aj v rodinnej anamnéze. Poisťovňa Uniqa u záujemcov o životné poistenie zisťuje výskyt „fajčiarskych“ diagnóz, ako sú rakovina, ischemická choroba srdca, infarkt a mŕtvica v priamej príbuzenskej línii u ľudí do 60 rokov.

Výška poistného sa potom individuálne líši na základe príplatkov. V prípade, že poisťovňa Uniqa zachytí výskyt týchto ochorení u blízkych osôb fajčiara, ten musí počítať s príplatkom podľa frekvencie výskytu ochorenia v rodine, prípadne s výlukou na príslušné choroby. Prirážka sa pohybuje priemerne v desiatkach percent.

Poisťovne pritom berú do úvahy aj vývoj medicíny. „Rovnako však zohľadňujeme priebežný medicínsky pokrok v liečení niektorých ochorení a dostupnosť urgentnej lekárskej starostlivosti,“ reaguje riaditeľka vývoja produktov poisťovne Uniqa Helena Radovanská.

Pozor aj na obezitu či vysoký krvný tlak

Fajčenie však nie je jediný rizikový faktor, ktorý poisťovne sledujú. Sú nimi aj obezita alebo vysoký krvný tlak. Podľa poisťovne Uniqa sa v prípade klientov životného poistenia ako trend aktuálne ukazuje nadváha.

Pravdepodobne sú za tým dva faktory. Prvým z nich je viac ako rok trvajúca pandémia koronavírusu so všetkými obmedzeniami, kvôli ktorej sa ľudia menej hýbu a priberajú. Druhým faktorom je skutočnosť, že do životného poistenia vstupujú ľudia vo vyššom veku, teda spravidla s vyššou hmotnosťou.

Naznačuje to aj fakt, že vlani boli noví klienti v životnom poistení Uniqa „ťažší“ než predvlani. Dokonca ich priemerné BMI dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 11 rokov.

Prirážka na vybrané pripoistenia môže byť až 25 %

Tieto faktory zohľadňujú aj ďalšie poisťovne. „Ľudia, ktorí dbajú na svoje zdravie, majú v poisťovni Generali výhodnejšiu cenu poistenia než ľudia, ktorí napríklad fajčia, majú nedostatok pohybuzlé stravovacie návyky. Zlý životný štýl sa totiž vysokou mierou podieľa na vzniku rôznych závažných ochorení,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne pri vstupe do životného poistenia komplexne zohľadňujú všetky informácie o zdravotnom stave a životnom štýle osoby a na základe toho určia výšku poistného.

Prirážka zo strany poisťovne za nezdravý životný štýl v prípade fajčiarov či ľudí s nadváhou je podľa analytika sprostredkovateľskej spoločnosti Brokeria Ivana Kahanca individuálna a závisí od celkového zdravotného stavu klienta. „V niektorých prípadoch nie je žiadna, inokedy to môže byť aj 25 % na vybrané pripoistenia. Týka sa to najmä pripoistení, ktoré kryjú riziko závažného ochorenia, invalidity, práceneschopnosti a smrti,“ opisuje I. Kahanec.

Ľudia bez nadváhy a nefajčiari získavajú benefity

Analytik I. Kahanec tiež súhlasí, že posúdenie zdravotného stavu, a teda aj rizikovosti klienta, je spolu s vekom základom pre stanovenie výšky poistného. „Preto tí, ktorí fajčia alebo majú nadváhu, spravidla platia vyššie poistné, ako napríklad štíhli nefajčiari,“ približuje.

Zároveň dodáva, že v prípade extrémnej obezity, ktorá je väčšinou spojená aj s inými zdravotnými komplikáciami, je možné, že poisťovňa neprijme klienta do poistenia. „Považujeme za správne, ak poisťovne motivujú ľudí k zdravému životnému štýlu formou zliav alebo iných benefitov,“ reaguje I. Kahanec.

Viaceré poisťovne zaviedli rôzne benefity pre klientov, ktorí sa o seba starajú. „V niektorých prípadoch klienti dostávajú zľavu vtedy, keď chodia pravidelne cvičiť do posilňovne alebo na plaváreň. Poisťovne môžu zohľadňovať aj to, či klient chodí na pravidelné preventívne prehliadky. Ak áno, v prípade poistnej udalosti dostane bonusové plnenie,“ dopĺňa.

Zľavy až do 20 % na vybrané riziká

Poisťovňa Uniqa poskytuje plošnú zľavu pre klientov, ktorí spĺňajú parametre „štíhleho nefajčiara“ podľa BMI. Ten môže zaplatiť až o 20 % menej pri poistnom riziku smrti alebo v prípade pripoistenia veľmi závažných chorôb.

Podľa analytika I. Kahanca sa zľava pre klientov pri uzatváraní životného poistenia s prihliadnutím na to, že nefajčia, nemajú nadváhu alebo chodia pravidelne cvičiť, pohybuje na úrovni 5 až 10 % a platí na celú zmluvu.

Dobrá kondícia a starostlivosť o svoje zdravie sa premieta do výšky poistného aj klientom vo Wüstenrot poisťovni. „Klienti, ktorí sa k svojmu zdraviu správajú zodpovedne, majú výhodnejšie poistné, ako tí, ktorí sú fajčiari alebo nemajú optimálne BMI. Klienti tak môžu ušetriť aj desiatky eur mesačne či stovky eur ročne. Okrem toho majú aj naši súčasní klienti možnosť znížiť si výšku poistky, ktorú si platia. V prípade, že sa zmení jeden z faktorov a zníži sa tak riziko, klientovi sa oplatí navštíviť poisťovňu,“ opisuje hovorca poisťovne Wüstenrot Tomáš Ferenčák.

Zároveň upozorňuje na to, že klienti si v poisťovni môžu uzavrieť poistenie aj bez ocenenia zdravotného stavu. Vtedy však celkové nastavenie poistenia funguje v obmedzených limitoch poistných súm.

„Súčasťou rizikového životného poistenia Bezpečný život, v rámci ktorého je k dispozícii VIP zdravotný program, má klient na základe viacerých parametrov možnosť získať zľavu z poistného až do výšky 12 %,“ hovorí marketingový konzultant Groupama poisťovne Ivan Bobošík.

Podľa jeho slov medzi kľúčové parametre, na základe ktorých finančne zvýhodňujú klientov, patrí primeraná telesná hmotnosť, pravidelná športová činnosť, ale aj skutočnosť, či ide o klienta – nefajčiara. Zľavu môže klient získať aj za to, ak je majiteľom psa, nepije alkohol, má normálny krvný tlak či pravidelne absolvuje preventívne lekárske prehliadky.

Nie každá poisťovňa poskytuje benefity

Sú však aj poisťovne, ktoré tieto faktory vplývajúce na zdravie klientov, nezohľadňujú. „Klienti NN Životnej poisťovne nemajú žiadne výhody vyplývajúce z ich dobrej či lepšej fyzickej kondície alebo zdravej životosprávy. Nerozlišujeme fajčiarov a nefajčiarov, a neposkytujeme im ani žiadne zľavy,“ potvrdzuje PR manažérka NN poisťovne Daniela Tomášková. Podľa jej slov pri uzatváraní a nastavovaní životného poistenia vychádzajú predovšetkým z doložených lekárskych správ či záznamov a analýzy potrieb klienta.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Top 10 rád, ako nakupovať vianočné darčeky v čase rekordnej inflácie

Vianoce by mali byť časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale zároveň sú aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to kvôli ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce

O niektorých zmenách a usmerneniach, ktoré prináša posledná verzia Zákonníka práce sme už písali. Legislatívna úprava však okrem ...

1.12.2022 Magdaléna Švančarková

Faktúry online prišli o údaje svojich používateľov. Tí majú nárok na náhradu škody

Poskytovateľ online faktúr pre zákazníkov, služba Faktúry online, stratila údaje všetkých svojich klientov. Podľa informácií z webovej ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

26.11.2022 Redakcia FinReport

Európska únia chce posilniť dohľad nad bankami, aby zvýšila ich odolnosť

Európska únia sa chystá zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v Únii. Plánuje tiež posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Toto všetko ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Exportérom pomôže s platením za elektriku a plyn Eximbanka SR

Energetická kríza privádza veľké množstvo firiem do vážnych finančných ťažkostí. Novou možnosťou ako ich preklenúť, je siahnuť po ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot prináša novinky najmä v poistení majetku a pripoisteniach

Poisťovňa Wüstenrot prináša niekoľko noviniek súvisiacich s poskytovaním svojho finančného produktu. Zmeny sa týkajú poistenia majetku, ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Poisťovne v Česku aj na Slovensku majú v digitalizácii onboardingových služieb rezervy

Prívetivý zákaznícky servis je pre klientov českých a slovenských poisťovní čoraz dôležitejší. Z prieskumu spoločnosti Trask však ...

21.11.2022 Roland Régely

Detský účet: Ktoré banky ho ponúkajú a aké výhody prináša?

Odborníci na financie sa zhodujú, že detský účet je krokom v ústrety finančnej gramotnosti. Väčšina bankových účtov pre deti je zadarmo ...

18.11.2022 Robert Juriš

Tatra banka a Slovenská sporiteľňa zvyšujú úroky svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov v novembri 2022 zatiaľ nie je také intenzívne ako v predchádzajúcom období, najmä na ...

16.11.2022 Redakcia FinReport

Príčinou každej tretej škodovej udalosti v domácnosti je voda

V posledných štyroch rokoch predstavovalo najčastejšiu poistnú udalosť v domácnosti poškodenie vodou pochádzajúcou z vodovodných ...

15.11.2022 Roland Régely

Deutsche Bank chce skončiť s finančnou hotovosťou. Čaká nás niečo podobné aj na Slovensku?

Najväčšia nemecká banka a jedna z najväčších finančných inštitúcií v Európe plánuje prestať vydávať peňažnú hotovosť vo ...

15.11.2022 Roland Régely

Kedy sa priblížime k vysokým úrokom sporiacich produktov v Česku? VÚB banka našla riešenie

Keď v minulosti stúpali úrokové sadzby hypotekárnych úverov, zvykli sa tešiť aj majitelia termínovaných vkladov. Popri úrokových ...

12.11.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvom tretinám Slovákov sa zhoršila finančná situácia a každý tretí nemá žiadne úspory

Očakávania Slovákov v súvislosti s vývojom finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia príjmov a ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Kontrolóri odhalili daňový podvod. Podnikateľ vykázal fiktívne náklady na likvidačné práce v baniach
 4. 4.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 5. 5.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union