Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdravý životný štýl dokáže na životnom poistení ušetriť aj stovky eur ročne

Zuzana Mecková Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Je dokázané, že fajčenie cigariet spôsobuje rakovinu a desiatky ďalších závažných ochorení. Nehovoriac o tom, že fajčiari si skracujú život v priemere až o desať rokov. Fajčenie, ale tiež obezita či vysoký krvný tlak zohrávajú podstatnú úlohu aj pri uzatváraní životného poistenia. Niektoré poisťovne sa preto rozhodli podporiť zdravý a aktívny životný štýl klientskymi zľavami a rôznymi benefitmi. V iných si zase fajčiari za uzatvorenie životného poistenia musia priplatiť.

image

Foto: Shutterstock

Fajčenie zvyšuje riziko vážnych chorôb

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) za posledných desať rokov klesol počet fajčiarov na Slovensku o polovicu. Hoci ich dlhodobo výrazne ubúda, ÚVZ pripomína, že vo vekovej skupine od 19 do 65 rokov je podiel osôb s vysokým krvným tlakom najvyšší práve u bývalých fajčiarov, predstavuje až 24,4 %.

Tisíce ľudí navyše umierajú na následky pasívneho fajčenia. Pracujúci vo fajčiarskom prostredí, alebo ľudia žijúci v domácnosti s fajčiarmi, majú dvakrát vyššie riziko infarktu a tiež podstatne vyššie riziko rakoviny a mŕtvice. Toto nebezpečenstvo sa zvyšuje najmä vtedy, ak ide o deti a mladistvých.

Fajčiarom hrozia príplatky alebo výluky z poistenia

Poisťovne preto fajčenie zohľadňujú aj pri vstupe do životného poistenia, najmä pri riziku smrti a v pripoistení závažných ochorení. Niektoré z nich hľadajú súvislosti aj v rodinnej anamnéze. Poisťovňa Uniqa u záujemcov o životné poistenie zisťuje výskyt „fajčiarskych“ diagnóz, ako sú rakovina, ischemická choroba srdca, infarkt a mŕtvica v priamej príbuzenskej línii u ľudí do 60 rokov.

Výška poistného sa potom individuálne líši na základe príplatkov. V prípade, že poisťovňa Uniqa zachytí výskyt týchto ochorení u blízkych osôb fajčiara, ten musí počítať s príplatkom podľa frekvencie výskytu ochorenia v rodine, prípadne s výlukou na príslušné choroby. Prirážka sa pohybuje priemerne v desiatkach percent.

Poisťovne pritom berú do úvahy aj vývoj medicíny. „Rovnako však zohľadňujeme priebežný medicínsky pokrok v liečení niektorých ochorení a dostupnosť urgentnej lekárskej starostlivosti,“ reaguje riaditeľka vývoja produktov poisťovne Uniqa Helena Radovanská.

Pozor aj na obezitu či vysoký krvný tlak

Fajčenie však nie je jediný rizikový faktor, ktorý poisťovne sledujú. Sú nimi aj obezita alebo vysoký krvný tlak. Podľa poisťovne Uniqa sa v prípade klientov životného poistenia ako trend aktuálne ukazuje nadváha.

Pravdepodobne sú za tým dva faktory. Prvým z nich je viac ako rok trvajúca pandémia koronavírusu so všetkými obmedzeniami, kvôli ktorej sa ľudia menej hýbu a priberajú. Druhým faktorom je skutočnosť, že do životného poistenia vstupujú ľudia vo vyššom veku, teda spravidla s vyššou hmotnosťou.

Naznačuje to aj fakt, že vlani boli noví klienti v životnom poistení Uniqa „ťažší“ než predvlani. Dokonca ich priemerné BMI dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 11 rokov.

Prirážka na vybrané pripoistenia môže byť až 25 %

Tieto faktory zohľadňujú aj ďalšie poisťovne. „Ľudia, ktorí dbajú na svoje zdravie, majú v poisťovni Generali výhodnejšiu cenu poistenia než ľudia, ktorí napríklad fajčia, majú nedostatok pohybuzlé stravovacie návyky. Zlý životný štýl sa totiž vysokou mierou podieľa na vzniku rôznych závažných ochorení,“ tvrdí hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Podľa špecialistky externej komunikácie Heleny Kanderkovej z Allianz – Slovenskej poisťovne pri vstupe do životného poistenia komplexne zohľadňujú všetky informácie o zdravotnom stave a životnom štýle osoby a na základe toho určia výšku poistného.

Prirážka zo strany poisťovne za nezdravý životný štýl v prípade fajčiarov či ľudí s nadváhou je podľa analytika sprostredkovateľskej spoločnosti Brokeria Ivana Kahanca individuálna a závisí od celkového zdravotného stavu klienta. „V niektorých prípadoch nie je žiadna, inokedy to môže byť aj 25 % na vybrané pripoistenia. Týka sa to najmä pripoistení, ktoré kryjú riziko závažného ochorenia, invalidity, práceneschopnosti a smrti,“ opisuje I. Kahanec.

Ľudia bez nadváhy a nefajčiari získavajú benefity

Analytik I. Kahanec tiež súhlasí, že posúdenie zdravotného stavu, a teda aj rizikovosti klienta, je spolu s vekom základom pre stanovenie výšky poistného. „Preto tí, ktorí fajčia alebo majú nadváhu, spravidla platia vyššie poistné, ako napríklad štíhli nefajčiari,“ približuje.

Zároveň dodáva, že v prípade extrémnej obezity, ktorá je väčšinou spojená aj s inými zdravotnými komplikáciami, je možné, že poisťovňa neprijme klienta do poistenia. „Považujeme za správne, ak poisťovne motivujú ľudí k zdravému životnému štýlu formou zliav alebo iných benefitov,“ reaguje I. Kahanec.

Viaceré poisťovne zaviedli rôzne benefity pre klientov, ktorí sa o seba starajú. „V niektorých prípadoch klienti dostávajú zľavu vtedy, keď chodia pravidelne cvičiť do posilňovne alebo na plaváreň. Poisťovne môžu zohľadňovať aj to, či klient chodí na pravidelné preventívne prehliadky. Ak áno, v prípade poistnej udalosti dostane bonusové plnenie,“ dopĺňa.

Zľavy až do 20 % na vybrané riziká

Poisťovňa Uniqa poskytuje plošnú zľavu pre klientov, ktorí spĺňajú parametre „štíhleho nefajčiara“ podľa BMI. Ten môže zaplatiť až o 20 % menej pri poistnom riziku smrti alebo v prípade pripoistenia veľmi závažných chorôb.

Podľa analytika I. Kahanca sa zľava pre klientov pri uzatváraní životného poistenia s prihliadnutím na to, že nefajčia, nemajú nadváhu alebo chodia pravidelne cvičiť, pohybuje na úrovni 5 až 10 % a platí na celú zmluvu.

Dobrá kondícia a starostlivosť o svoje zdravie sa premieta do výšky poistného aj klientom vo Wüstenrot poisťovni. „Klienti, ktorí sa k svojmu zdraviu správajú zodpovedne, majú výhodnejšie poistné, ako tí, ktorí sú fajčiari alebo nemajú optimálne BMI. Klienti tak môžu ušetriť aj desiatky eur mesačne či stovky eur ročne. Okrem toho majú aj naši súčasní klienti možnosť znížiť si výšku poistky, ktorú si platia. V prípade, že sa zmení jeden z faktorov a zníži sa tak riziko, klientovi sa oplatí navštíviť poisťovňu,“ opisuje hovorca poisťovne Wüstenrot Tomáš Ferenčák.

Zároveň upozorňuje na to, že klienti si v poisťovni môžu uzavrieť poistenie aj bez ocenenia zdravotného stavu. Vtedy však celkové nastavenie poistenia funguje v obmedzených limitoch poistných súm.

„Súčasťou rizikového životného poistenia Bezpečný život, v rámci ktorého je k dispozícii VIP zdravotný program, má klient na základe viacerých parametrov možnosť získať zľavu z poistného až do výšky 12 %,“ hovorí marketingový konzultant Groupama poisťovne Ivan Bobošík.

Podľa jeho slov medzi kľúčové parametre, na základe ktorých finančne zvýhodňujú klientov, patrí primeraná telesná hmotnosť, pravidelná športová činnosť, ale aj skutočnosť, či ide o klienta – nefajčiara. Zľavu môže klient získať aj za to, ak je majiteľom psa, nepije alkohol, má normálny krvný tlak či pravidelne absolvuje preventívne lekárske prehliadky.

Nie každá poisťovňa poskytuje benefity

Sú však aj poisťovne, ktoré tieto faktory vplývajúce na zdravie klientov, nezohľadňujú. „Klienti NN Životnej poisťovne nemajú žiadne výhody vyplývajúce z ich dobrej či lepšej fyzickej kondície alebo zdravej životosprávy. Nerozlišujeme fajčiarov a nefajčiarov, a neposkytujeme im ani žiadne zľavy,“ potvrdzuje PR manažérka NN poisťovne Daniela Tomášková. Podľa jej slov pri uzatváraní a nastavovaní životného poistenia vychádzajú predovšetkým z doložených lekárskych správ či záznamov a analýzy potrieb klienta.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa

Vláda schválila dva týždne plateného voľna pre otcov, hoci matka poberá súčasne materský alebo rodičovský príspevok. Novinku prináša ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 spúšťa elektronickú PN

Sociálna poisťovňa od 1. júna 2022 poskytne novú službu – elektronickú PN (ePN) – aj pre zamestnávateľov. Komunikácia a výmena údajov ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur

Wüstenrot stavebná sporiteľňa v roku 2021 zastavila ponuku nových stavebných sporení a medziúverov, a rok skočila v strate trištvrte ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

26.5.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa upozorňuje na zmeny v nemocenskom poistení platné od 1. júna 2022

Sociálna poisťovňa pripomína poistencom legislatívne úpravy v krátkodobých dávkach, ktoré nadobúdajú účinnosť od 1. júna 2022. Zmeny ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot minulý rok v životnom poistení narástla o takmer 40 %

Poisťovni Wüstenrot sa minulý rok podarilo dosiahnuť rast v novom obchode. Len v oblasti životného poistenia to predstavovalo takmer 40 %. ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %

Od začiatku tohto roku žiadna banka pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu neznížila úrokové sadzby svojich úverov na bývanie. Od februára ...

24.5.2022 Robert Juriš

Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %

Celosvetové poistné sa podľa správy Allianz Global Report v roku 2021 zvýšilo o 5,1 %. Len niekoľko krajín sveta vlani zaznamenalo pokles, ...

24.5.2022 Roland Régely

Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu

Rast cien stavebných materiálov a energií, stúpajúca inflácia či neustále sa zvyšujúce úrokové sadzby na hypotékach. To sú aktuálne ...

21.5.2022 Redakcia FinReport

Slovenské zdravotníctvo zachraňujú pracujúci. Do systému platia najviac a čerpajú z neho najmenej

Z každých 100 eur z celého vyzbieraného zdravotného poistenia v slovenskom zdravotníctve zaplatia pracujúci ľudia a firmy až 76,11 eura. Z ...

20.5.2022 Redakcia FinReport

Bankové produkty OTP Banky Slovensko sa definitívne presunú do ČSOB

Včlenenie klientov OTP Banky Slovensko do ekosystému ČSOB sa počas tohto víkendu ukončí. Viaceré finančné produkty OTP nebudú počas ...

20.5.2022 Roland Régely

Vo VÚB banke a mBank už hypotéky pod 1,99 % ročne nepredávajú

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov pokračuje aj v máji 2022. Začiatkom tohto týždňa zmenila sadzobník internetová banka ...

18.5.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku

Národná banka má pred sebou dôležitý projekt. Pripravuje sa na vytvorenie celobankového dátového skladu, ktorý zabezpečí, že všetky ...

Aplikácia

 1. 1.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 2. 2.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 3. 3.
  Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur
 4. 4.
  Obchod Európskej únie s recyklovateľnými surovinami je na vzostupe
 5. 5.
  Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa