Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zdravotná poisťovňa Union upozorňuje na podozrivé machinácie pri prepoisťovaní klientov

Redakcia FinReport Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Zdravotná poisťovňa Union si myslí, že tohtoročná prepoisťovacia kampaň bola neštandardná. Pre podozrivé machinácie s prihláškami sa rozhodla podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dôvodom bolo takmer 10-tisíc požiadaviek na storno prihlášky, hoci väčšinu týchto prihlášok do Unionu nikdy nikto nepodal.

image

Foto: Shutterstock

Žiadosť podpísal, hoci už nežil

„V priebehu niekoľkých dní pred koncom prepoisťovacej kampane nám bolo hromadne doručené veľké množstvo späťvzatí prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne. Celkovo išlo o takmer 9 800 kusov. Boli sme však veľmi prekvapení, keď sme zistili, že len minimum z nich sme dokázali spárovať s podanými prihláškami na zmenu zdravotnej poisťovne, ktoré evidujeme v našich databázach. Relevantných bolo nakoniec len 1 766 späťvzatí,“ vysvetľuje riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková. 

Podľa jej slov mnohé doručené späťvzatia boli dokonca vypísané rovnakým typom písma, týkali sa osôb z rovnakej obce a boli doručené v tej iste obálke. V jednom prípade bolo späťvzatie dokonca podané osobou, ktorá v čase podpisu žiadosti už ani nežila. „Domnievame sa, že išlo o koordinovanú činnosť s cieľom ovplyvniť výsledky prepoisťovacej kampane,“ myslí si riaditeľka.  

Kampaň sa skončila v septembri

Prepoisťovacia kampaň najintenzívnejšie prebieha vždy v septembri. Do konca tohto mesiaca je totiž možné podať žiadosť o zmenu zdravotnej poisťovne, ktorá po schválení začne platiť od 1. januára nasledujúceho roka.

Ak sa občan rozhodne vymeniť svoju zdravotnú poisťovňu za inú a podá do nej prihlášku, vždy existuje možnosť toto rozhodnutie v časovej lehote dodatočne zrušiť a podať takzvané  späťvzatie. Vtedy sa pôvodná prihláška na zmenu stornuje a občan zostane vo svojej pôvodnej zdravotnej poisťovni bez akejkoľvek zmeny.

Poistenci možno o ničom netušia

Podľa tvrdenia zdravotnej poisťovne Union to však vyzerá tak, že tento rok niekto posielal storná prihlášok, teda späťvzatia, bez toho, aby predtým bola podaná prihláška na zmenu zdravotnej poisťovne, a preto je otázne, či dotknutí poistenci o tom vôbec vedeli.

Navyše ani sám páchateľ nevedel, či a do ktorej zdravotnej poisťovne sa vlastne títo ľudia hlásili, keďže do Unionu dorazilo viac ako 8-tisíc nerelevantných späťvzatí. „Už teraz je teda jasné, že výsledok tohtoročnej prepoisťovacej kampane výrazne ovplyvnia podozrivo stornované prihlášky,“ uzatvára E. Májeková.

Kľúčové slová

logo
Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slováci sa zbláznili do digitálnych peňaženiek, sme lídrami v oblasti bezkontaktných platieb
 2. 2.
  Peter Michajlov: Finančný segment sa nevyhne zmenám
 3. 3.
  Inflácia vyletela cez 5 % a nenásytne nám ujedá z peňazí
 4. 4.
  Ryanair prevzal spoločnost Laudamotion, na chod spoločnosti bude vplývať aj pretekár Niki Lauda
 5. 5.
  O kryptomeny sa intenzívne zaujímajú banky, americkí starostovia a, samozrejme, aj regulátori