Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Zuzana Fryč Banky a poisťovne Poslať

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto kategórii vozidiel, keďže krytie v rámci štandardného havarijného poistenia vozidla na spaľovací motor nestačí. Cena havarijného poistenia elektromobilu však kvôli vyšším obstarávacím cenám či náhradným dielom býva vyššia. V budúcnosti sa dá počítať s ďalšími špecifickými rizikami, ktoré bude možné poistiť.

poistenie elektromobilov

Foto: Shutterstock

V Európskej únii sme zatiaľ poslední

Po svete jazdí už viac ako desať miliónov elektrických vozidiel. S ohľadom na udržateľnosť a ochranu životného prostredia, ako aj úsporu paliva, si postupne čoraz viac vodičov uvedomuje potrebnú zmenu pri voľbe typu pohonu svojho automobilu. Podľa dát vplývajúcich z prieskumu zrealizovaného na podnet od Európskej investičnej banky, dvaja z troch Európanov plánujú kpu hybridu alebo elektromobilu.

Hoci podľa poistného analytika zo Swiss Life Select Petra Mockera je Slovensko stále v podiele predajov nových osobných elektromobilov voči všetkým registrovaným osobným autám v rámci Európskej únie na poslednom mieste, s postupným zlepšovaním infraštruktúry sa podľa odhadov odborníkov dá v budúcnosti očakávať výraznejší rast záujmu o elektromobily aj u nás.

Klasické havarijné poistenie nemusí stačiť

Na tento trend už reagujú aj poisťovne, ktoré vo svojom portfóliu vylepšujú poistné služby najmä v rámci havarijného poistenia špeciálne pre túto kategóriu vozidiel.

Poisťovňa ČSOB ponúka klientom novinku v podobe havarijného poistenia určeného výhradne pre elektromobily. „Investícia do ekologickejšej jazdy je podstatne vyššia ako pri klasických spaľovacích motoroch, pričom elektromobily so sebou nesú aj ďalšie špecifiká. Preto si pri nich motoristi so štandardným poistením vozidiel nevystačia,“ upozorňuje riaditeľ odboru upisovania rizík ČSOB poisťovne Peter Čahoj.

Nové poistenie podľa neho pokrýva všetky situácie, s ktorými sa môžu majitelia elektromobilov na cestách stretnúť, vrátane krádeže. Dodatočné benefity zahrnuté v poistení poskytnú klientom nadštandardnú ochranu vozidla, ako napríklad škody na wallboxe (nabíjačke) alebo autobatérii spôsobené samovznietením, skratom alebo prepätím.

Dodáva, že samozrejmosťou je aj zabezpečenie odťahu vozidla k najbližšej nabíjacej stanici v prípade vybitia batérie, či výmena detskej autosedačky po havárii.

78421

Benefit navyše pre majiteľov elektromobilov

Keďže posun k využívaniu elektromobilov úzko súvisí s cieľom znižovania emisií v doprave a spaľovacie motory na rozdiel od nich patria k významným prispievateľom ku klimatickej zmene a extrémnym výkyvom počasia, ČSOB Poisťovňa preto navyše zaviedla špeciálny benefit pre majiteľov elektromobilov. Práve im pri škodách spôsobených víchricou, záplavou alebo krupobitím poisťovňa nebude uplatňovať spoluúčasť za to, že svojou jazdou už neprodukujú nežiaduce emisie do ovzdušia.

Rozšírené krytie v rámci poistenia

Na základe požiadaviek a očakávaní svojich klientov aj Allianz – Slovenská poisťovňa prišla na jeseň tohto roku so špeciálnym poistením elektromobilu a plug-in hybridu s rozšíreným krytím pre asistenciu.

„Majitelia elektromobilov a plug-in hybridov si teraz môžu svoje vozidlo u nás poistiť výhodnejšie jedným zo štyroch balíkov autopoistenia. Poistenie zahŕňa všetky výhody bežného poistenia, pričom je rozšírené o benefity, akými sú odťah na najbližšiu nabíjaciu stanicu alebo nabitie batérie na mieste, ochranu batérie či nabíjacieho zariadenia,“ hovorí viceprezident rezortu produktov a upisovania rizík v Allianzi Jozef Paška.

Poistenie v prípade požiaru, explózie, havárie či krádeže kryje vysokonapäťovú batériu, a to aj v prípade, ak si ju motorista prenajíma oddelene od auta. Súčasťou poistného krytia sú aj nabíjacie káble, nabíjačky (wallboxy), adaptéry a ďalšie vybavenie.

78285

Pripoistenie nad rámec bežného poistenia

Aj poisťovňa Generali má vo svojej ponuke možnosť uzatvorenia povinného zmluvného poistenia (PZP) či havarijného poistenia, ako pre bežné spaľovacie motorové vozidlá, tak aj pre elektromobily a plug-in hybridy.

Majitelia elektromobilov a plug-in hybridov do 3,5 tony si preto nad rámec môžu v rámci havarijného poistenia dopoistiť aj špeciálne pripoistenie Elektrobalík, ktoré poisťovňa vytvorila s ohľadom na postupný vývoj elektromobility na slovenskom trhu a s tým súvisiace rozdielne potreby majiteľov elektrovozidiel.

„Pripoistenie Elektrobalík kryje poškodenie elektrobatérie v nových cenách až do limitu 20-tisíc eur následkom bežných rizík krytých v rámci havarijného poistenia a taktiež následkom škôd spôsobených skratom. Poistné krytie sa vzťahuje aj na škody na nabíjacej stanici elektromobilu, ktoré vzniknú následkom vandalizmu, skratu či prepätia do limitu dvetisíc eur,“ opisuje hovorkyňa poisťovne Katarína Ondra.

Dodáva, že pripoistenie taktiež preplatí poškodenie nabíjacích káblov následkom skratu, prepätia či nesprávneho nabíjania do 700 eur. Navyše hranica v prípade totálnej škody elektromobilu je posunutá až na 100 % všeobecnej hodnoty vozidla.

Pri uzatvorení povinného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia klienti získavajú automaticky zadarmo aj asistenčné služby, čo zároveň platí aj pre majiteľov elektromobilov a plug-in hybridov do 3,5 tony. Tie vo všeobecnosti kryjú napríklad odtiahnutie vozidla do servisu, poskytnutie náhradného vozidla či ubytovanie posádky v prípade nepojazdnosti vozidla. V prípade elektromobilov asistenčné služby pomôžu aj s dobitím elektrobatérie, respektíve zabezpečia odtiahnutie k najbližšej nabíjacej stanici alebo miestu, kde je možné elektromobil opätovne nabiť.

Typ pohonu nemá vplyv na cenu PZP

Cenotvorba poistenia elektromobilov podľa analytikov odráža vývoj dát a parametrov, ktoré vstupujú do výpočtu. Poisťovne pritom vychádzajú najmä z vlastných skúseností, kritérií a analýz, pričom monitorujú všetky dostupné zdroje a znalecké štandardy.

Podľa analytika P. Mockera rozdiel v cenotvorbe pri povinnom zmluvnom poistení (PZP) pre plug-in hybridy a pre vozidlá so spaľovacím motorom nie je. „Pre elektromobily cena poistného prioritne závisí od celkovej hmotnosti vozidla a je blízka cene benzínového, respektíve naftového vozidla. Výnimkou je však elektromobil Tesla, u ktorého je vyššie poistné, keďže najbližší servis je v Prahe alebo vo Viedni, a okrem toho samotný servis je aj oveľa drahší, čo má vplyv na cenu poistného,“ približuje P. Mocker.

Podľa hovorkyne Generali pri stanovení poistného za PZP poisťovňa vychádza, ako v prípade štandardných vozidiel, tak aj elektromobilov, zo segmentačných kritérií, ako sú napríklad kategória vozidla, jeho vek a výkon, vek vodiča a región, z ktorého pochádza, či bezškodový priebeh. „Pri poistení PZP nemá typ pohonu vozidla žiadny vplyv na výslednú cenu poistenia,“ dodáva K. Ondra.

V Generali zároveň platí, že menej rizikový vodič, ktorým je napríklad skúsený vodič z menšieho mesta alebo obce, má priaznivejšie ceny PZP. Najvýhodnejšie ceny poistenia majú v poisťovni, samozrejme, bezškodoví vodiči.

77120

Havarijné poistenie elektromobilov býva drahšie

Ceny havarijného poistenia u elektromobilov sú v porovnaní s vozidlami s benzínovým či naftovým motorom podľa P. Mockera vyššie, keďže sa predpokladá aj vyššie priemerné poistné plnenie z týchto vozidiel. Servisy vykonávajú mnohé úkony navyše a cena práce v servisoch je pri elektromobiloch vyššia.

„V prípade havarijného poistenia, ktoré prepláca škodu priamo na poistenom vozidle, no vyššie priemerné plnenie z týchto vozidiel spôsobené vyššou obstarávacou cenou elektromobilu alebo plug-in hybridu, jeho náhradných dielov, ako aj vyšších nárokov na opravu v servise pochopiteľne vplýva na výsledné poistné,“ vysvetľuje K. Ondra.

Môžu pribudnúť aj nové špecifické riziká

Vývoj elektromobilov má pred sebou ešte dlhú cestu. „Najdôležitejšou a zároveň najťažšou úlohou konštruktérov je vymyslieť lepšie batérie, ktoré by umožnili cestovať na dlhé vzdialenosti. Potrebné bude aj vybudovanie infraštruktúry a siete dobíjacích staníc,“ dodáva P. Mocker. To všetko môže v budúcnosti ovplyvniť aj samotný vývoj cenotvorby a krytia v rámci poistenia elektromobilov.

Hoci podľa hovorkyne Generali je ťažké predpovedať určitý cenový vývoj, myslí si, že cenotvorba poistenia bude vždy odzrkadľovať vývoj všetkých vstupov a parametrov potrebných pre výpočet, ako sú napríklad obstarávacia cena vozidla, náhradných dielov, inflácia či cena práce.

„Poistenie vozidiel, najmä havarijné poistenie, sa však určite bude v prípade elektromobilov a ich masívnejšieho rozšírenia špecifikovať. S postupným vývojom elektromobilov sa totiž určite objavia rôzne doplnky a vylepšenia, ktoré dnes ešte nepoznáme, respektíve sa môžu objaviť špecifické riziká, voči ktorým sa budú chcieť majitelia elektromobilov chrániť pripoistením,“ uzatvára hovorkyňa.

logo
Prečítajte si tiež:
2.10.2023 Zuzana Fryč

Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?

Počas bývania v prenajatom rodinnom dome či byte môže dôjsť k rôznym škodám, či už na strane prenajímateľa bytu, alebo nájomcu, ktorý ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády

Krach Spojených štátov sa síce na sklonku mája 2023 na poslednú chvíľu podarilo odvrátiť, no problémy ešte zďaleka zažehnané nie sú. ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur

Bankový holding J&T Financial Group uzavrel podľa audítorom overených konsolidovaných výsledkov prvý polrok tohto roku s čistým ziskom vo ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Slovensko sa v inováciách nachádza až na samom chvoste Európskej únie

Inovácie sa na Slovensku nevyvíjajú tak, ako by sme si možno želali. Globálny inovačný index, ktorý zverejnila Svetová organizácia ...

2.10.2023 Martin Jamnický

Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi

Vojna o prvenstvo na poli internetového vyhľadávania medzi spoločnosťami Google a Microsoft sa stále stupňuje. Kým prvá z nich si drží ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu

Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom ...

1.10.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenový paradox: O obchodoch s nimi najčastejšie rozhodujú emócie a sentiment

Možno sa zdá, že obchodovanie s kryptomenami je striktne racionálna záležitosť stojaca na dátach a zvážení možností investora aj trhu. ...

1.10.2023 Redakcia FinReport

Spravodlivé ceny pre pestovateľov kávy sú pre budúcnosť kávy nevyhnutnosťou

Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organisation) Medzinárodným dňom kávy. Tento deň tradične ...

28.9.2023 Robert Juriš

Slováci dôverujú bankám viac ako štátnym inštitúciám či politikom

Bankám dôveruje takmer polovica obyvateľov Slovenska. Vďaka tomu sú tretím najdôveryhodnejším subjektom v krajine po obecných samosprávach ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Úrokové sadzby stále rastú, no stúpa aj hodnota poskytnutých úverov

Úroková miera úverov na bývanie medziročne vzrástla o 2,22 percentuálneho bodu. Ku koncu druhého štvrťroku tohto roku sa priemerné úroky ...

24.9.2023 Redakcia FinReport

Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti

Úrazy sa častejšie stávajú mužom ako ženám. Najohrozenejšou vekovou skupinou sú „násťroční“ študenti či žiaci, a potom dospelí ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

18.9.2023 Zuzana Fryč

Poľnohospodárska úroda patrí medzi najrizikovejšie oblasti poistenia. Kde a ako je možné si ju poistiť?

Dôležitú úlohu v kvalite a objeme úrody plodín hrá počas celého roka počasie, ktoré je v posledných rokoch čoraz nevyspytateľnejšie. ...

15.9.2023 Redakcia FinReport

V bankách pôsobiacich na Slovensku je len minimum slovenského kapitálu

Základné imanie bánk pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu má mimoriadne pestrú štruktúru. Kapitál pochádzajúci zo zahraničia ovláda ...

14.9.2023 Zuzana Fryč

Ako si poistiť splácanie hypotéky čo najefektívnejšie z hľadiska ceny a pokrytia možných rizík?

Pri žiadosti o úver na bývanie banky v súčasnosti ponúkajú na ochranu schopnosti splácania hypotéky takzvané bankopoistenie, respektíve ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Europarlament sprísňuje podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov, týka sa to aj tých našich

Poslanci Európskeho parlamentu sa opäť zaoberali sprísňovaním pravidiel poskytovania spotrebiteľských úverov. Schválili smernicu, podľa ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Ročne sa v školách stane až 11-tisíc úrazov. Pomôže napríklad detské životné poistenie

Úrazovosť v školách sa každým rokom zvyšuje. Tvrdí to Ministerstvo školstva SR na základe vlastnej databázy dát. Aktuálne predstavuje ...

13.9.2023 Miloslava Némová

Viaceré banky zmenili ceny svojich služieb, väčšina úprav sa týka predčasného splácania úverov

Slovenské banky vo veľkom menia svoje obchodné podmienky a cenníky služieb. Na začiatku septembra viaceré banky pôsobiace na slovenskom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay