Záujem o cudzie meny je oveľa menší ako pred pandémiou, prednosť dostávajú platobné karty
Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila záujem Slovákov aj o výmenu eur za cudzie meny, najmä v súvislosti s dovolenkovým obdobím. Naopak, platby kartou v zahraničí sú v súčasnosti čoraz populárnejšie.

Foto: Unsplash
Záujem o meny krajín, v ktorých sa neplatí eurom, je nižší
Najväčší zlom nastal v roku 2020, keď záujem o cudzie meny v bankách klesol na minimum. I keď sa v lete situácia zlepšila, množstvo ľudí uprednostnilo domácu dovolenku. Tento rok sa po otvorení hraníc a zmiernení opatrení oveľa viac Slovákov vybralo do zahraničia, a tomu zodpovedal aj väčší záujem o cudzie meny, najmä chorvátske kuny. No trend klesajúceho počtu takýchto výmen je zrejmý aj v roku 2021.
Podľa analýzy VÚB banky sa počet výmenných operácií pri chorvátskej mene v júli 2021 znížil o 31% oproti rovnakému obdobiu v roku 2019. „Len pre porovnanie, v júli 2020 sme zaznamenali pokles záujmu až o 86 %,“ tvrdí PR manažér banky Dominik Miša.
Medzi ďalšie obľúbené letoviská, kde sa ešte neplatí eurom, patrí aj Bulharsko. Tam bol rozdiel ešte väčší a pri porovnaní rokov 2019 a 2021 sa prepad zastavil až na 89 percentách.
Podobne sú na tom aj britské libry, americké, kanadské či austrálske doláre a japonské jeny, pričom pri týchto krajinách treba zohľadniť aj pretrvávajúce cestovné obmedzenia. „O niečo miernejšie poklesol záujem o meny severských štátov, ako sú Dánsko, Švédsko, Nórsko a takisto aj o meny našich susedných krajín Česko, Maďarsko a Poľsko,“ uvádza ďalej.
Čoraz obľúbenejšie v zahraničí sú platby kartou
Kým cudzie meny pandémia aj dlhodobý trend ovplyvnili výrazne, platieb kartou v zahraničí sa to vôbec netýka. „Oproti slabšiemu roku 2020 sa ich počet v júli zvýšil o 41,49 % a celkový objem až o 58,90 %, čo znamená návrat k obdobiu pred pandémiou,“ vysvetľuje D. Miša. Fyzické platby kartami mimo Slovenska teda pokračujú v ďalšom raste a získavajú na obľúbenosti. Zároveň sú pre mnohých bezpečnejšou a jednoduchšou alternatívou k hotovosti.
Rovnako tak sa zvyšuje záujem o platby mobilom a je viditeľný na každomesačných nárastoch. VÚB banka v júni 2021 zaznamenala 16-percentný nárast ich počtu, 11-percentný nárast objemu a 5-percentný nárast unikátnych používateľov mobilných platieb s platobnými debetnými a kreditnými kartami.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %