Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja
Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči prípadnému nepriaznivému hospodárskemu vývoju. Do testovania zaradila 89 bánk, ktoré spolu predstavujú o niečo viac ako 75 % celkových bankových aktív v eurozóne.
Foto: Shutterstock
Banky mali náročnejší scenár ako pred tromi rokmi
PoOdľa správy ECB boli banky na začiatku testu v lepšom stave než pred tromi rokmi, úbytok kapitálu však bol vyšší. Dôvodom bol závažnejší scenár vývoja v porovnaní so scenárom z testu v roku 2018.
Koeficient vlastného kapitálu súboru 89 bánk zaradených do záťažového testu by v prípade trojročného obdobia nepriaznivého vývoja makroekonomických podmienok v priemere klesol o 5,2 percentuálneho bodu z 15,1 % na 9,9 %. Tento koeficient, označovaný ako CET1, je dôležitým ukazovateľom finančného stavu bánk.
Stredne veľké banky sú citlivejšie na zníženie výnosov
Celkový priemerný úbytok kapitálu v rozsahu 5,2 percentuálneho bodu možno rozdeliť nasledovne: v prípade 38 bánk zaradených do testu European Banking Authority (EBA) klesol priemerný koeficient CET1 o 5 percentuálnych bodov zo 14,7 % na 9,7 %. V súbore 51 stredne veľkých bánk zaradených len do testu ECB kapitál v priemere klesol o 6,8 percentuálneho bodu z východiskovej úrovne 18,1 % na 11,3 %.
„Hlavnou príčinou tohto rozdielu v úbytku kapitálu pri nepriaznivom scenári vývoja je skutočnosť, že stredne veľké banky sú citlivejšie na zníženie čistých úrokových výnosov, čistých príjmov z poplatkov a provízií a príjmov z obchodovania počas simulovaného trojročného obdobia,“ píše sa v správe ECB.
Výsledky zároveň ukazujú, že medzi hlavnými faktormi úbytku kapitálu na prvom mieste figuruje kreditné riziko, keďže hospodársky šok v nepriaznivom scenári vyvolal úverové straty. Napriek svojej celkovej odolnosti bankový systém čelí novým ťažkostiam spojeným s pandémiou koronavírusu. Banky preto musia zabezpečiť náležité meranie a riadenie kreditného rizika.
Veľkých bánk sa dotýka viac trhové riziko
V časti hodnotených bánk bolo druhým hlavným faktorom úbytku kapitálu trhové riziko. Zďaleka najväčším samostatným zdrojom trhového rizika bola potreba úplného precenenia mnohých finančných produktov. Dotýkala sa najmä veľkých bánk, ktoré sú vo väčšej miere vystavené šokovému vývoju cien akcií a úverových rozpätí.
Tretím hlavným faktorom bola obmedzená schopnosť tvorby príjmov za nepriaznivých hospodárskych podmienok, keďže banky v nepriaznivom scenári čelili výraznému poklesu čistých úrokových výnosov, príjmov z obchodovania a čistých príjmov z poplatkov a provízií.
Kreditné riziko, trhové riziko a schopnosť tvorby príjmov predstavujú tri ťažiskové oblasti, na ktoré sa bankový dohľad ECB zameriava vo svojej každodennej činnosti.
Pri záťažovom teste nejde o to, či banka uspeje, alebo zlyhá. Nepredpisuje ani žiadne limity, ktoré banky na úspešné absolvovanie testu musia splniť. Výsledky záťažového testu sa premietajú do nepretržitého dohľadového dialógu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Black Friday 2024: Najvyššie zľavy boli na hodinky, šperky a erotické pomôcky
- 2.Bill Gates: Závidel Jobsovi, bál sa konkurencie a rozprávkovo zbohatol na podnikaní v IT biznise
- 3.Rada EÚ prijala nariadenie o digitálnej finančnej odolnosti
- 4.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 5.Sam Bankman-Fried: Čelí dvanástim obvineniam a v prípade dokázania viny mu hrozí trest viac ako 100 rokov