Za hranicami má mať karta pred hotovosťou prednosť
Skúsení cestovatelia pri sebe v hotovosti veľké sumy zahraničnej meny nenosia. Majú na to viacero dôvodov. Niekoľko základných pravidiel spojených s platbami v zahraničí môže cestujúcim pomôcť predísť problémom.

Je lepšia platobná karta či hotovosť?
Na cestách mimo eurozóny by karta mala dostať prednosť pred hotovosťou všade tam, kde je to možné. Platobné karty majú v sebe prvky, ktoré peniaze na účte chránia. Napríklad v prípade krádeže a straty sa dá karta v podstate okamžite zablokovať.
Mať pri sebe určitú hotovosť však môže byť užitočné. „Naše odporúčanie je nebrať si hotovosť na celý pobyt, stačí toľko, koľko je potrebných na dopravu na miesto. Iná situácia by bola, ak by sa hotovosť nedala vybrať na mieste pobytu,“ radí portál FinančnáHitparáda.sk. „Niektorí obchodníci neprijímajú žiadne karty, takže hotovosť byť musí. No všade, kde sa to len dá, treba platiť kartou. Posledný nákup na dovolenke sa dá zaplatiť aj kombinovane: časť v hotovosti a časť kartou,“ dopĺňa portál.
So zahraničnou hotovosťou sa navyše ťažšie zaobchádza aj po návrate napríklad z dovolenky. „Platbou kartou v zahraničí mimo krajín eurozóny sa dovolenkári vyhnú problému čo so zamenenou menou po návrate domov. Nie každú sa im totiž podarí vymeniť naspäť za eurá... Odporúčame im preto, aby si na mieste vybrali z bankomatu len takú výšku hotovosti, ktorú nevyhnutne potrebujú,“ upozorňuje spoločnosť ČSOB.
Akú kartu mať so sebou?
Viac kariet v peňaženke samozrejme znamená väčšie možnosti platby kartou. Môže sa stať, že obchodníci niektoré karty jednoducho neberú. Okrem toho sa karta môže nejakým spôsobom znehodnotiť. Mať pri sebe rôzne karty je teda užitočné. „Ideálne je mať dva typy kariet - debetnú aj kreditnú a ešte lepšie je karty kombinovať, čiže mať so sebou karty viacerých spoločností,“ hovorí Lenka Exnerová zo spoločnosti DELUVIS.
Podľa odborníkov z portálu FinančnáHitparáda.sk by však mali ľudia v zahraničí využívať predovšetkým debetnú kartu. „Za výber kreditnou kartou sa účtujú extra poplatky a navyše začnú nabiehať úroky z vyberanej sumy,“ uvádza portál. Niektorí obchodníci však môžu vyžadovať kreditnú kartu, keďže je dôveryhodnejšia. „Na kreditke sú totiž peniaze vždy, kým o debetnej karte sa to povedať nedá,“ upozorňuje FinančnáHitparáda.sk.
Ako vymieňať hotovosť?
V porovnaní so zmenárňou je výmena hotovosti v banke bezpečnejším riešením, riziko kúpy falzifikátov je na minime. Pri návšteve banky aj zmenárne je potrebné dávať pozor na prípadné dodatočné náklady. „Pri každej výmene si treba všímať nielen výmenný kurz, ale aj poplatky... Odporúčam obísť viac zmenární alebo bánk a vyberať si najvýhodnejšiu ponuku,“ hovorí Exnerová.
Kľúčové slová
Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Podujatia

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
- 3.Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
- 4.Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
- 5.J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur