Youplus: Životné poistenie najviac podceňuje stredná trieda
Záujem o poistenie rastie aj v náročných či krízových časoch. Napríklad v roku 2022 bola na Slovensku viac ako 15-percentná inflácia, priemerné poistné sa zvýšilo až o 30 %, čím vlastne prirodzene rešpektovalo tempo rastu spotrebiteľských cien. Zaujímavé však je, že o životné poistenie sa najviac starali ľudia s nízkymi, respektíve vyššími príjmami. Naopak, časť „strednej triedy“ ho doslova prehliadala.
Foto: Freepik
Slováci a životné poistenie
Záujem o produkty zo segmentu životného poistenia v poisťovni YOUPLUS majú najmä ľudia s priemerne nižšími, ako aj vyššími príjmami. Paradoxne najmenej angažovaná v tomto smere je stredná trieda, ktorá tvorí základ akejkoľvek vyspelej ekonomiky.
„Títo ľudia väčšinou majú pocit, že majú adekvátny príjem a z nejakých dôvodov nechcú uzatvárať poistenie, niekedy poisťovniam dokonca neveria. Naopak, časť populácie, ktorá má priemerne nižšiu mzdu, si uvedomuje väčšiu potrebu poistenia pre prípad krízy,“ vysvetľuje riaditeľ distribúcie poisťovne Filip Bartoš.
Postupne sa však tento negatívny trend mení vďaka práci poisťovacích maklérov, ktorí problematiku klientom opakovane vysvetľujú. „Bohužiaľ, majú skúsenosti s príbehmi ľudí, ktorí zarábali slušné peniaze, ale v prípade núdze sa bez zodpovedajúcej poistnej zmluvy dostali do ťažkej životnej situácie,“ opisuje odborník s tým, že podľa neho len minimálna časť populácie si životné poistenie ako produkt samostatne vyhľadá a aktívne sa oň zaujíma.
Ako sa mení svet poisťovníctva
Krajiny strednej Európy zažili v posledných piatich rokoch veľa kríz, ktoré do značnej miery premenili svet poisťovníctva. Jednou z tých najväčších bol skokový nárast inflácie – teda problém, ktorý stále doznieva a čiastočne pretrváva dodnes.
Odborník považuje za zaujímavé, že ľudia aj v čase vysokej inflácie, keď práve nemali peniaze na rozhadzovanie, si uvedomovali dôležitosť finančného krytia. Dôkazom je skutočnosť, že keď sa v roku 2022 inflácia vyšplhala na svoje najvyššie hodnoty, zvýšili sa aj mesačné poistné sumy a prirodzene rešpektovali tempo rastu spotrebiteľských cien.
„Nárast poistnej sumy za posledné dva roky je podľa našich dát skokový, na Slovensku sa pohybuje okolo 30-percentnej hranice,“ tvrdí F. Bartoš s tým, že výška poistného kopíruje priebežne rastúce príjmy zamestnancov v štátnej správe aj v súkromnom sektore za posledné tri roky.
Rastúca krivka priemerného poistného sa väčšinou odvíja od aktuálnej makroekonomickej situácie, ktorá v posledných rokoch nie je príliš priaznivá. „Rastie potom uvedomenie populácie a s ním aj dopyt po poistných produktoch. Všeobecne sa dá povedať, že v časoch krízy je rast poistných súm významne vyšší, zatiaľ čo v obdobiach relatívneho hospodárskeho pokoja, naopak, stagnuje,“ opisuje situáciu na domácom trhu s poistením F. Bartoš.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aká bude výška 13. dôchodku v decembri 2024
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Konzervatívnych investičných alternatív ku klasickým sporiacim účtom je niekoľko